Ana Sayfa >> İNGİLTERE 16 Kasım 2017, Perşembe 08:05
15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Londra'da da kutlandı
15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Londra'da da kutlandıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 34’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla KKTC’nin Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran’ın ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi.
Paylaş  
9
15
10
0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 34’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla KKTC’nin Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran’ın ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi.

Londra’da bir oteldeki resepsiyona, aralarında Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin ile eşi Deniz Ergin, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İngiltere Başkanı Erdal Yetimova, Avrupa Irak Türkmenleri Federasyon Başkanı Sündüs Abbas’ın da bulunduğu çok sayıda Türk ve İngiliz davetli katıldı.

Büyükelçi Başaran KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıl dönümü mesajında, “Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık, özgürlük, demokrasi ve insanca yaşama çabalarında her zaman ve her şart altında Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı destek ve güvenceler yadsınamaz. KKTC devleti ve Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde durmaya yönelik çabalarında her dönemde ve her alanda destekleriyle yanımızda bulunan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve halkına teşekkürlerimizi iletmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk halkının 1963 yılında başlayan var olma çabalarının sonucu olarak 15 Kasım 1983’te de cumhuriyetlerinin doğduğunu dile getiren Başaran, “1968 yılından bu yana devam eden müzakere süreci Mayıs 2016 tarihinde başlayan yoğun görüşmelerle ve Kıbrıslı Türklerin iyi niyetli ve samimi çabaları ile çözüm ve anlaşma hedefine doğru ilerlemeye çalışmıştır. Görüşmelerde iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı federal bir Kıbrıs’ta kalıcı, barışçıl ve adaletli bir çözüme ulaşma çabaları sürdürülmüştür. Temmuz 2017 tarihinde görüşme çabalarımız bir sonuç alamadan bitmiştir. Benim inancım odur ki Kuzey Kıbrıs’ın Türk halkı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da var olarak ilerlemeye, gelişmeye, tüm engel ve kısıtlamaları aşarak yükselmeye devam edecektir.” dedi.

Başaran ayrıca, İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumuyla bir araya gelmek üzere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın haftaya Londra’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Resepsiyonda Büyükelçi Başaran ile Büyükelçi Bilgiç kutlama pastasını birlikte kesti ve davetlilerle sohbet etti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

'Otelde bedava konaklama' isteyen ünlü Youtuber hayatının şokunu yaşadı
İngiltere'de Youtuber'a videolar çekerek hatrı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşan Elle Darby'nin bir otele 'bedava konaklama isteği' yaptığı ortaya çıktı. Otel bu istek karşısında Darby'e verdiği yanıtı sosyal medya...
Mesai saatinde kebap yemeye giden polis memuru görevinden alındı
İngiltere'de görevinin başında olması gereken saatte, meslektaşlarına yalan söyleyerek kebap yemeye giden polis memurunun cezası belli oldu.
Economist: "Türkiye'de Diyanet siyasi İslam'a teslim oluyor"
İngiltere'nin haftalık dergisi Economist, Türkiye ile ilgili olarak bu hafta "İmamları kontrol altına almak: Türkiye'de Diyanet siyasi İslam'a teslim oluyor" adında bir makale yayımladı.