Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 8 Mart 2017, Çarşamba 11:01
banner

900 böbrek hastasına tek doktor!

900 böbrek hastasına tek doktor!Diyaliz Ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feriha Tel, ülkemizde 900’e yakın diyaliz ve böbrek hastası olduğunu belirterek, tüm hastaları kontrol eden tek bir nefrolog olduğunu açıkladı.
Paylaş  
40
49
39
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Diyaliz Ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feriha Tel, ülkemizde 900’e yakın diyaliz ve böbrek hastası olduğunu belirterek, tüm hastaları kontrol eden tek bir nefrolog olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından organ nakli bağışı kabul eden yeni bir birim kurulacağını açıklayan Tel, organ bağışı yapmak isteyenlerin kimlik kartı ile Sağlık Bakanlığı’na başvurmaları ve form doldurmaları halinde organ bağışçısı olarak kaydedileceğini kaydetti.

Nakil işlemlerinde otomasyon sisteminin önemine ve gereksinimine değinen Tel, Sağlık Bakanı’ndan otomasyon sisteminin kurulması için talepte bulunduklarını kaydederek, bu sistem ile nakil bekleyen hastaların ve organ bağışı yapmak isteyenlerin kayıt altına alınması sayesinde organ ticaretinin de önüne geçileceğini söyledi.

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feriha Tel, ülkemizde 900’e yakın diyaliz ve böbrek hastasının olduğunu söyledi. Tel, ülkemizdeki diyaliz ve böbrek hastalarının tedavisinin Lefkoşa, Girne ve Mağusa’daki Hemodiyaliz Merkezi’nde yapıldığını belirterek, tüm hastalarla ilgilenen tek bir Nefrolog olduğunu açıkladı.

Organ ve Doku Nakli Yasası’nın 2014 yılında geçtiğini hatırlatan Tel, 2016’da hazırlanan tüzük ile Hacettepe Hastanesi ile işbirliği yapıldıktan sonra, ülkemizde 6’sı canlıdan canlıya, 8’i ise kadavradan canlıya olmak üzere toplamda 14 hastaya nakil yapıldığını söyledi. Tüzük hazırlanmadan önce 110 hasta için Türkiye’de ve Güney Kıbrıs’ta nakil yapıldığını kaydeden Tel, ülkemizde yapılan nakillerin önemli bir gelişme olduğunu belirterek, başarılı şekilde yapılan nakillerin artmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından organ nakli bağışı kabul eden yeni bir birim kurulacağını açıklayan Tel, organ bağışı yapmak isteyenlerin kimlik kartı ile Sağlık Bakanlığı’na başvurmaları ve form doldurmaları halinde organ bağışçısı olarak kaydedileceğini kaydetti.

Nakil işlemlerinde otomasyon sisteminin önemine ve gereksinimine değinen Tel, Sağlık Bakanı’ndan otomasyon sisteminin kurulması için talepte bulunduklarını kaydederek bu sistem ile organ ticaretinin önüne geçileceğini belirtti.

“TÜM HASTALARIN KONTROLÜ TEK BİR NEFROLOG TARAFINDAN YAPILIYOR”

Diyaliz Ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feriha Tel, ülkemizdeki diyaliz ve böbrek hastalarının tedavisinin Lefkoşa, Girne ve Mağusa’daki Hemodiyaliz Merkezi’nde yapıldığını belirterek, tüm hastalarla ilgilenen tek bir Nefrolog olduğunu söyledi.

Her hastanede en az bir tane Nefrolog olması gerektiğini belirten Tel, 900’e yakın hastanın kontrolünün Nefrolog Dr. Düriye Deren Oygar tarafından yapıldığını bildirerek, “Ülkemizde şu anda 180 hemodiyalize giren hasta var. Bu hastalar Hemodiyaliz Merkezleri’nde tedavi görüyor. Bunun yanı sıra 40 hasta periton diyaliz tedavisi (hemodiyalize bağlanma zorunluluğu olmadan ayakta tedavi) görüyor. Bu hastaların hemodiyalize bağlanma zorunluluğu olmadığı için kendi tedavisini kendi yapabiliyor. Şimdiye kadar toplamda 110 hastaya böbrek nakli yapıldı. 600 böbrek hastası ise hemodiyalize girme adayı. Hastanelerde toplamda 900’e yakın hastanın tedavisi yapılıyor ve bu hastaların kontrolü tek bir doktor tarafından yapılıyor. Diyaliz hekim sayısı da yetersiz” dedi.

“ÜLKEMİZDE 14 NAKİL YAPILDI”

Organ ve Doku Nakli Yasası’nın 2014 yılında geçtiğini hatırlatan Tel, 2016’da hazırlanan tüzük ile Hacettepe Hastanesi ile iş birliği yapıldıktan sonra, ülkemizde 6’sı canlıdan canlıya, 8’i ise kadavradan canlıya olmak üzere toplamda 14 hastaya nakil yapıldığını söyledi. Tüzük hazırlanmadan önce 110 hasta için Türkiye’de ve Güney Kıbrıs’ta nakil yapıldığını kaydeden Tel, ülkemizde yapılan nakillerin önemli bir gelişme olduğunu belirterek, başarılı şekilde yapılan nakillerin artmasını temenni ettiklerini ifade etti.

“ORGANLAR, BAŞKA VÜCUTTA HAYAT BULACAK”

Sağlık Bakanlığı tarafından organ nakli bağışı kabul eden yeni bir birim kurulacağını açıklayan Tel, organ bağışı yapmak isteyenlerin kimlik kartı ile Sağlık Bakanlığı’na başvurmaları ve form doldurmaları halinde organ bağışçısı olarak kaydedileceğini belirterek, “Biz kimsenin hayatının riske atılması taraftarı değiliz. Sağlık Bakanlığı tarafınca faaliyet gösterecek bu birim ile kişiler organlarını kendi istekleriyle bağışlayacak. Kişi öldükten sonra ailesine ve yakınlarına karar verme yükü bindirmeden, kendi isteğiyle organlarını bağışlama hakkına sahip olacak. Bu sayede organlar toprağa gitmeyecek, başka vücutta hayat bulacak” şeklinde konuştu.

“OTOMASYON SİSTEMİ İLE ORGAN TİCARETİNİN DE ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Nakil işlemlerinde otomasyon sisteminin önemine ve gereksinimine değinen Tel, Sağlık Bakanı’ndan otomasyon sisteminin kurulması için talepte bulunduklarını kaydederek sözlerine şöyle devam etti: “Nakil işlemlerinde tüm dünyanın kullandığı Otomasyon Sistemi ile böbrek nakli bekleyen hastalar belli bir sıraya sokuluyor. Hastaların ve organ bağışı yapmak isteyenlerin kayıt altına alındığı sistemde, torpil ve güvensizliğe yol açacak faktörler olmaksızın uygunluğa göre nakil yapılabilecek. Bu sistemle organ mafyası ve organ ticaretinin önüne geçilecek”

“DEVLET ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMIYOR”

Halkın duyarlılığından memnun olduklarını belirten Tel, devletin üstüne düşeni yapmaması nedeniyle Dernek’in sıkıntı yaşadığını söyledi. Acil durumda olan hastaların tedavisi için hastanede olması gereken aletlerin Dernek tarafından alındığını ifade eden Tel, “Acil durumda olan hastaların ihtiyaçlarını Dernek karşılıyor. Hastanede acil olarak alınması gereken bir aletin tedarik edilmesi çok uzun süre alıyor. Bu nedenle biz Dernek olarak hastaları mutlu etmek için maddi ve manevi fırsat bulamıyoruz” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kanserde erken teşhis için bir adım daha atıldı
image İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kullanılmaya başlanan "Dar Bant Görüntülüme Sistemi" ile gırtlak, geniz ve burun kanserleri artık daha kolay tespit edilebilecek.
"Obezite ameliyatı korkulacak ameliyat değil"
image Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Bülbüller, Türkiye'de her yıl 20 ile 30 bin arasında obezite cerrahisi ameliyatı yapıldığını kaydetti.
KTSÇHB: "Bitmeyen 2. iş rüyası bitmeyecek kabusa döndü"
image Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Anayasa Mahkemesi'nin “Özel Hasta Bakma Hakkı” ile ilgili olarak verdiği devlet hekimlerinin özelde çalışamayacağına ve özel hasta bakamayacağına ilişkin kararla ilgili aç...