Ana Sayfa >> EKONOMİ 15 Haziran 2017, Perşembe 07:37
ABD Merkez Bankası faizi kaldırdı
ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltti. Fed ayrıca bu yıl bir faiz artışı daha yapmayı ve bilançosunu küçültmeye başlamayı planladığını bildirdi.
Paylaş  
28
35
28
0

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltti. Fed ayrıca bu yıl bir faiz artışı daha yapmayı ve bilançosunu küçültmeye başlamayı planladığını bildirdi.

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) haziran toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.

İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, 9 FOMC üyesi, gösterge faiz oranını yüzde 1,00-1,25 aralığından yüzde 1,25-1,50 aralığına çıkarma kararı aldı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin ise faizin sabit tutulmasını tercih ederek muhalif tarafta yer aldığı bildirildi.

İstihdam artışının bu yılın başından beri kısmen yavaşladığına dikkat  çekilen açıklamada, işsizlik oranının buna karşın düşmeye devam ettiği  vurgulandı. Diğer taraftan, enflasyonun son dönemde zayıfladığı ancak uzun vadeli  enflasyon beklentilerinin ise fazla değişmediği kaydedildi.

Fed, faiz artırım kararını ise "FOMC, iş gücü piyasası şartları ve  enflasyonda gözlenen gelişmeler ve beklentiler ışığında federal fonlama oranını  yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltme kararı aldı" ifadeleriyle duyurdu.

Açıklamada, dikkat çeken diğer cümle "FOMC, şu anda bilançoyu  normalleştirme programına ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde bu yıl  içinde başlamayı öngörüyor" oldu.

 Fed, ekonomik projeksiyonlarını revize etti

Fed, haziran ayı FOMC toplantısında ABD ekonomisine ilişkin  tahminlerini ve faiz beklentilerini de güncelledi

Bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,1'den yüzde 2,2’ye çıkaran  banka, gelecek iki yıla ilişkin beklentilerini sırasıyla yüzde 2,1 ve yüzde  1,9’da sabit tuttu.

Diğer taraftan, bu yıla ilişkin ortalama enflasyon beklentisini yüzde  1,9'dan yüzde 1,6’ya çeken Fed, gelecek 2 yıla ilişkin enflasyon beklentilerini  değiştirmeyerek yüzde 2’de sabit bıraktı.

Fed, aynı zamanda bu yılki çekirdek enflasyon beklentisini yüzde  1,9’dan yüzde 1,7’ye indirdi. Diğer taraftan, 2018 ve 2019 yıllarına ait  enflasyon beklentilerinde değişikliğe gitmeyen banka, çekirdek enflasyonun  gelecek 2 yıl boyunca yüzde 2 seviyesinde kalmasını bekliyor.

Öte yandan, FOMC üyelerinin daha önce yüzde 4,5 olarak açıklanan 2017,  2018 ve 2019 işsizlik beklentileri aşağı yönlü revize edildi. Bankanın işsizlik  oranı öngörüsü bu yıl sonu için yüzde 4,3'e ve gelecek iki yıl içinse yüzde  4,2’ye indirildi.

Fed yetkilileri bir faiz artışı daha bekliyor

Piyasaların Fed'in ekonomik projeksiyonlarında en çok dikkat ettiği  "noktasal grafik" ise FOMC üyelerinin faiz oranına yönelik beklentilerini fazla  değiştirmediğini gösterdi. Buna göre, 16 FOMC üyesinin 2017 sonuna ilişkin faiz  oranı beklentisinin ortalaması yüzde 1,4'te bırakıldı. Bu beklenti, Fed’in bu yıl  bitmeden 25 baz puanlık bir faiz artışı daha yapılabileceğine işaret ediyor.

Bankanın 2018 yönelik faiz projeksiyonu ise yüzde 2,1’de bırakılırken,  2019 beklentisi ufak bir revizeyle yüzde 3’ten yüzde 2,9’da çekildi. FOMC  yetkilileri, böylece gelecek 2 yılda üçer kez faiz artırma beklentisini korumuş  oldu.

Küresel piyasalar, şu andan itibaren Fed Başkanı Janet Yellen'in basın  toplantısına odaklandı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Bitcoin'den yeni zirve
Sanal para birimi Bitcoin'in değeri tarihte ilk kez 18 bin doları aştı.
IMF: "Kıbrıs'ta ekonomik büyüme takipteki kredilerde beklenen azalmayı sağlay...
IMF’nin Kıbrıs temsilcisi Vincenzo Guzzo, Kıbrıs’ta güçlü ekonomik büyümenin, adanın bankacılık sistemine zarar veren takipteki kredilerde beklenen azalmayı sağlayamadığını söyledi.
SialMiddle East 2017 Gıda Fuarı sona erdi
Gıda fuarı olarak Uluslararası düzenlenen Sial fuarlarının Abu Dabi ayağı dün (14 Aralık) sona erdi. Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) organizasyonunda, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı desteğinde “North Cyprus” şemsiye stan...