Ana Sayfa >> DÜNYA 7 Aralık 2017, Perşembe 08:00

ABD, Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyor

ABD, Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyorABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı  Donald Trump'ın Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımı sonrasında yaptığı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başladıklarını belirtti.
Paylaş  
2
5
2
0

Tillerson, Trump'ın "Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki  büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını  verdim" sözlerinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Tillerson, açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv'deki  Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması kararını bir an önce uygulamaya başlayacaktır."  ifadelerini kullandı.

"Başkan Trump'ın, Kudüs'ü başkent olarak kabul etmesi, İsrail Meclisi,  Yüksek Mahkemesi, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın ofislerinin Kudüs'te olması  gerçeğiyle örtüşmektedir." değerlendirmesinde bulunan Tillerson, şunları  kaydetti:

"Başkan karar vermeden önce çok sayıda dost, partner ve  müttefiklerimizle istişare ettik. Biz bunu takiben kalıcı bir barışın  sağlanacağına inanıyoruz."

Trump, bugün, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını açıklayarak,  "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri  Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara  başlaması talimatını verdim." ifadelerini kullanmıştı.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı  olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği  478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. BMGK  kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında  olduğunu kabul ediyor.

İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de  bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak  kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan  ilk ülke oldu. ??Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin  kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği  uyarılarını göz ardı etti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

DSG: "Afrin'de ateşkese uymaya hazırız"
Suriye’nin Afrin kentindeki Kürt milisler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ateşkes kararına uymaya hazır olduklarını, ancak 'Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) olası eylemlerine karşılık vereceklerini' ...
Moskova'da alışveriş merkezinde bomba ihbarı
Rusya’nın başkenti Moskova’nın merkezinde bulunan ‘Ohotnıy Ryad’ alışveriş merkezinden, yapılan bomba ihbarı nedeniyle yaklaşık 4 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.
Kuzey Kore'den 'ABD ile görüşmeye açık olduğu' mesajı
Kuzey Kore'nin ABD ile görüşmelerde bulunmaya istekli olduğu bildirildi.