Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 12 Ocak 2018, Cuma 14:42
banner

Akıncı, Thalassaemia Dernekleri Semineri'nin açılışına katıldı: "Kan bağışında yeterli toplumsal dayanışma gösterilmiyor"

Akıncı, Thalassaemia Dernekleri Semineri'nin açılışına katıldı: Kan bağışında yeterli toplumsal dayanışma gösterilmiyorCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kan bağışı konusunda yeterli toplumsal dayanışmanın gösterilmediğini kaydederek, “Bunu başarmalıyız” dedi.
Paylaş  
7
14
7
0

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kan bağışı konusunda yeterli toplumsal dayanışmanın gösterilmediğini kaydederek, “Bunu başarmalıyız” dedi.

Akıncı, Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’den katılımcılarla Girne Acapulco Otel’de yapılan Thalassaemia Dernekleri Semineri’nin açılışında konuştu. Akıncı, “Böyle toplantılarda genellikle sorunların büyüklüğünden, ağırlığından ve genel anlamda başarısızlıklardan söz ederiz. Thalassaemiada ise başarı öyküsünden söz etmeden geçemiyoruz. Bu hepimizi sevindiren, gururlandıran bir gelişme” dedi.

Thalassaemialı çocuk doğumlarındaki düşüşe işaret eden Akıncı, Aile Yasası’ndaki düzenlemeyle 1980’den bu yana kişilerin taşıyıcı olup olmadıklarını bilerek evlendiğini kaydetti. Akıncı, “Thalassaemia hastalarının sayısı yaklaşık 200’lerde sınırlı kaldı. Önlem alınmasa bu sayı bine kadar çıkabilirdi” dedi.

Akıncı, kriz gelmeden önüne geçmenin sadece sağlıkta değil yaşamın her alanında önemli olduğunu söyledi.

Thalassaemialı hastalarının yaşam kalitesini yükseltmenin, sorunlarıyla devlet olarak ilgilenmenin, kan ihtiyaçlarıyla ilgili farkındalık yaratmanın önemine de değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, kan bağışı konusunda da açıklamada bulundu.

Mobil kan bağış aracının köylerde ilgili gördüğünü belirten Akıncı, “Kan bağışı konusunda yeterli bir dayanışmayı toplum olarak gösterdiğimizi söylemek herhalde çok güçtür. Bunu başarmalıyız. Kan bağışında eskiden askerin oranı daha yüksekti.  Şimdi 4’te bire düştü. Bu iyi bir gelişme. Her şeyi askerimizden bekleyemeyiz. Sivil toplum olarak bu dayanışmayı ve farkındalığı mutlaka başarmalıyız” dedi.

Kana herkesin her zaman ihtiyaç duyabileceğini de vurgulayan Akıncı, “Kan bağışı konusundaki farkındalık eğitimle ilgili. Yasalarla, zorlamalarla değil, ikna ederek, dayanışma konusundaki farkındalığı artırarak insanların bunu seve seve yapacağı bir iklimi yaratmak şart” dedi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner