Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 13 Temmuz 2017, Perşembe 14:18
Alaniçi Hasat Festivali'nin açılışı Siber tarafından yapıldı
Yeniboğaiçi’ne bağlı Alaniçi köyünde her yıl geleneksel olarak gerçekleşen hasat Festivali bu yıl da 7.kez festival alnında düzenlenen törenle açıldı.
Paylaş  
18
18
14
0

Yeniboğaiçi’ne bağlı Alaniçi köyünde her yıl geleneksel olarak gerçekleşen hasat Festivali bu yıl da 7.kez festival alnında düzenlenen törenle açıldı.

Açılış etkinliğine Meclis Başkanı Sibel Siber,Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Erkut Şahali, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Zorlu Töre,Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek, Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı ve Yeniboğaziçi Beldiye Başkanı Katip Demir’in yanısıra köy halkı ve davetliler katıldı.

Hasadı temsilen samandan yapılan açılış kurdelesininin kesilmesinin ardından bir konuşma gerçekleştiren Başkan Siber, ekonomilerin büyümesi ve teknolojinin gelişmesi ile insanoğlunun birbiriyle yüz yüze temasının azaldığını ve yalnızlaştığını vurguladı. Siber, bu nedenle köylerin yerinin çok ayrı olduğunu ve son zamanlarda köylere özlemin bu nedenle arttığına dikkat çekti.

Dünyanın gitgide birbirine benzediğini ifade eden Siber, kültürleri yaşatarak tekdüzelikten çıkılması gerektiğini söyledi.

Ülkede sorunlar olduğunu ancak sorunları çözebilecek insan kaynakları da olduğunu anımsatan Siber, şöyle devm etti:

“ Yeter ki iyi organize olalım. Yeter ki bulunduğumuz görevlerin o sorunları çözmek için olduğunu bilelim.Yoksa bu görevler bu makamlar ‘bana layık olduğu için verildi’ düşüncesi bizi geriletir ve çaresizliğe iter”

Bugün yaşanan sıkıntıların bir çoğunun temelinde bu düşünce yapısının olduğunu ifade eden Siber,sıkıntıların bir kaç kişinin uğraşı ile değil kollektif inanç ile çözülebileceğini söyledi.

Siber, “Biz çözemeyiz” düşüncesinin sadece öğrenilmiş bir çaresizlik olduğunu belirterek: “İşte bu bizi geriletir. O yüzden inançla azimle çalışarak inanarak projeler üreterek başarmamız gerekiyor. Bu güzel ülkemizi ,bu güzel adamızı daha güzel günlere ulaştırma elimizdedir” dedi.

Törende ayrıca Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yeniboğaziçi Beldiye Başkanı Katip Demir,Alaniçi Köy Muhtarı Cemal Yıldız ve Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle de birer konuşma gerçekleştirdiler.

Festivalin açılış etkinliğinde Alaniçi Kadınlar Derneği,Erenköy Lisesi,AKAD Satranç Derneği,Karadeniz Kültür Derneği,Yakın Doğu Üniversitesi ve Mağusa Kültür Derneği dans gösterileri sundular.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Tıkanan rögarı açmaya çalışan iki kişi foseptik kuyusuna düştü!
Boğaziçi bölgesinde tıkanan rögarı açmaya çalışan iki kişi kapağın kırılmasıyla foseptik çukuruna düştü.
Üniversite öğrencilerinin kaldığı yer ev değil, uyuşturucu zulası
Mağusa’da Narkotik polislerinin düzenlediği operasyonda hint keneviri, sentetik cannabinoid ve extacy türü uyuşturucu madde ele geçirildi. İkisi kadın 3 yabancı uyruklu üniversite öğrencisi tutuklandı.
Gazimağusa Belediyesi'nce düzenlenen Daireler Arası Halı Saha Futbol Turnuvas...
Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gelişim Akademisi tarafından düzenlenen Daireler arası Halı Saha Futbol Turnuvası Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in başlama vuruşu ile dün akşa...