Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 19 Mayıs 2017, Cuma 11:29
banner

Anastasiadis: "Önerim kabul edilseydi seçimlerden önce bir çözüm olabilirdi"

Anastasiadis: Önerim kabul edilseydi seçimlerden önce bir çözüm olabilirdiRum Lider Nikos Anastasiadis, “Uzun yıllardır bölünmüş olan Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için BM gözetiminde yapılmakta olan müzakere masasına koyduğum öneri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilseydi, Şubat 2018’de yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bir çözüm olabilirdi” dedi.
Paylaş  
24
36
26
0

Rum Lider Nikos Anastasiadis, “Uzun yıllardır bölünmüş olan Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için BM gözetiminde yapılmakta olan müzakere masasına koyduğum öneri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilseydi, Şubat 2018’de yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bir çözüm olabilirdi” dedi.

Anastasiadis, Güney Lefkoşa’da dün akşam Kıbrıs Rum Bilim ve Teknoloji Odası’nın (ETAK) düzenlediği etkinlikte konuştu. Aynı saatlerde BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de Rum Başkanlık Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın öneriye verdiği tepki hakkında Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hhristodoulidis’i bilgilendirdi. Anastasiadis’e de etkinlik sırasında, Hristodoulidis ve Eide görüşmesi hakkında bilgi verildi.

Hristodoulidis daha sonra yaptığı kısa açıklamada, Anastasiadis’in, Pazartesi günü saat 10.00’da toplanacak olan olan Rum Ulusal Konseyi’ne, önerinin içeriği hakkında bilgi vereceğini, bu bilgilendirmenin ardından kamuoyunun bilgilendirileceği açıklamalar yapılacağını, o zamana kadar başka açıklama yapılmayacağını bildirdi.

Rum Lider Anastasiadis, ETEK’in etkinliğinde, “Kıbrıs sorununa barışçı, uygulanabilir ve yaşayabilir bir çözüm bulma çabaları kapsamında, dün Kıbrıslı Türklerin lideri, memleketlim Mustafa Akıncı’yla görüşmemde, kabul edilseydi, seçimlerin ne zaman yapılacağına bakılmaksızın, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin planladığından çok daha önce çözümün olabileceği, umut yaratabilecek yapısı olan özel bir öneri sunma fırsatı buldum” şeklinde konuştu.

Espen Barth Eide’nin çabaları sürerken daha fazla ayrıntıya girmek istemediğini ifade eden Rum Lider, ancak karar verebilselerdi, belki çok değil ama Türkiye’nin hassas konulara değinebileceği, Kıbrıslı Rumları da ilgilendiren güvenlik konusu, toprak ayarlamaları gibi konulara bir çözüm bulunsaydı, bu konularla Kıbrıs sorununda bir çözüme hemen varabiliyor olacaklarını kaydetti.

Müzakerelerin bir öncelikler konusu olmadığına işaret eden ve “2015’ten beri tüm dört bölümde elimizden geleni yaptık ve ilerleme de gördük, farklılıklarımız ve zayıflıklarımız da açığa çıktı” diyen Nikos Anastasiadis, şöyle devam etti:

“Defalarca yakınlaşma sağlamaya çalıştık. Ancak kabul edilebilecek uzlaşının da sınırları vardır.”

“Eğer karşı tarafın, yeni gelişecek devlette uygulanamayacak görüşlerinde ısrarlı olduğunu görürseniz, sırf herhangi bir çözüm olması hatırına, çözümden bir gün sonra yıkıma götürecek bir şeyi kabul etmek suç olur.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’la görüşmesinden sonra da basına açıklamalar yapan Anastasiadis, Kocias’a önerileri hakkında bilgi verdiğini, bu önerilerle Yunan hükümetinin de tam mutabık olduğunu belirtmişti.

Bir soruyu yanıtlayan Rum Lider, “Herkesin ciddiyetinin sınanacağı bir noktaya geldik. Dolayısıyla eğer ciddiyseler ve bir çözüm istiyorlarsa gelsinler buna sağlam bir şekilde çalışalım. Cenevre’ye gidelim. Kamuoyunu daha sonra bilgilendireceğim bir öneri sundum. Sabırlıyım çünkü Eide’nin girişimleri sürüyor. Daha sonra bununla ilgili açıklama yapacağım. Bu akıl almaz durumun devam etmesi, özellikle düşmanca açıklamalar yapılması mümkün değildir” dedi.

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla dünkü toplantısında açıklama yapmama sözünü tuttuğunu da belirtti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
5
 
1
 
2
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

AKEL, Demirtaş'ın serbest kalmasını isityor
image Güney Kıbrıs’taki AKEL partisi milletvekillerinin, yaptıkları çağrıyla, Türkiye’deki Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Cumhurbaşkanı adayı olan ve hapiste bulunan Selahattin Demirtaş’ın, en azından şu an seçim ka...
20 Asya ülkesinden milletvekilleri Güney Kıbrıs'ta bir araya gelecek
image Güney Kıbrıs’ın, 20 Asya ülkesinden senatörler ile 90’dan fazla milletvekilinin katılacağı Asya Parlamenterler Asamblesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Daimi Ekonomi Komitesi toplantısına ev sahipliği yapacağı haber veril...
Bir sonraki Uluslararası Havalimanları Konseyi toplantısı Limasol'da
image Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (ACI Avrupa), 2019 yılındaki toplantısının Güney Kıbrıs’ta yapılacağı belirtildi.