Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 14 Kasım 2017, Salı 08:00
Anastasiadis: "Türkiye'nin garantiler ve güvenlik politikasını yeniden değerlenmesini diliyorum"
Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşmanın sağlanması için sağlıklı potansiyellerin yaratılması amacıyla Türkiye’nin garantiler ve güvenlik konusundaki uzlaşmaz politikasını yeniden değerlendirmesi umudunu ifade etti.
Paylaş  
6
7
4
0

Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşmanın sağlanması için sağlıklı potansiyellerin yaratılması amacıyla Türkiye’nin garantiler ve güvenlik konusundaki uzlaşmaz politikasını yeniden değerlendirmesi umudunu ifade etti.

Mısır Arap Cumhuriyeti’nin Kıbrıs yeni Büyükelçisi Mai Taha Mohammed Khalil, pazartesi günü Rum Başkanlık Sarayında düzenlenen özel bir tören sırasında Rum lider Anastasiadis’e güven mektubunu sundu.

Güven mektubunu kabulünde konuşan Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının adanın bölünmesine son verilmesi ve Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözümün bulunması amacıyla çalışmalarına devam etmesi taahhüdünü teyit etti.

Anastasiadis, açık ve net şartlarda BM Genel Sekreteri’nin parametreleri çerçevesinde, Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek; Kıbrıs sorununa Avrupa ve uluslararası hukuk temelinde yaşayabilir ve kapsamlı bir çözümün bulunması için hazır olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere değinen Anastasiadis, Türkiye’nin BM Genel Sekreteri’nin sunduğu çerçeve temelinde müzakere etmesi konusunda niyetli olmadığını ve bundan dolayı üzüntüsünü ifade etti.

Türkiye’nin özellikle garantiler ve güvenlik alanındaki uzlaşmaz görüşleri, garantilere devam etmesi ve birleşmiş bir Kıbrıs’ta ordu ve müdahale haklarına devam etmesi konusundaki ısrarı atıfta bulunan Anastasiadis, Ankara’nın takip ettiği politikasından dolayı geçen Temmuz ayında İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında yapılan Kıbrıs konferansında olumlu sonucun alınmasını engellediğini vurguladı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Edinburgh Üniversitesi'nden hellime ilgi
Edinburgh Üniversitesi’nin, hellim konusuyla ilgilendiği ve internet sayfasında, AGRICYGEN adlı hellimle ilgili araştırma ve iş birliği programı hakkındaki bilgilere yer verdiği belirtildi.
Ankette Anastasiadis yine önde
Güney Kıbrıs’ta 28 Ocak ve 4 Şubat tarihlerinde yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin yapılan bir başka ankette, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yine önde olduğu belirtildi.
Çin Güney Kıbrıs'a kapıyı kapattı
Çin’in, Güney Kıbrıs’taki taşınmaz mallara yatırım yapılmasını yasaklamasının ardından, Rum iş insanlarının bundan zarar gördüğü belirtildi.