Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 5 Mayıs 2017, Cuma 18:26
banner

Ataoğlu: "Bedeninizin burada, ruhunuzun Kıbrıs'ta olduğunu biliyoruz..."

Ataoğlu: Bedeninizin burada, ruhunuzun Kıbrıs'ta olduğunu biliyoruz...Kuzey Kıbrıs Festivali” (Festival of North Cyprus) Londra’da başladı.
Paylaş  
38
38
40
0

Kuzey Kıbrıs Festivali” (Festival of North Cyprus) Londra’da başladı.

İlk kez düzenlenmesine karşın yoğun bir katılımın gerçekleştiği festivale KKTC’den turizmciler, otelciler, üniversiteler, bankalar, hava yolu şirketleri, inşaat ve emlak şirketleri, sanayiciler ve sağlık sektöründen firmaların yanı sıra Londra’dan da Kıbrıslı Türk turizmciler de katılıyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ve “North Cyprus UK Limited”in organizasyonuyla gerçekleştirilen ve gün sürecek festival, Londra’nın en prestijli fuar alanlarından olan “The Business Design Center”da “KKTC’yi Londra’ya taşıyoruz” sloganı ile yapılıyor.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik olarak düzenlenen festivalle, Kuzey Kıbrıs’ın bir turizm destinasyonu olarak yurtdışında tüm sektörleriyle;, kitle ve alternatif turizm çeşitleriyle tanıtılması hedefleniyor.

Kıbrıslı Türklerin tatil tercihlerini Kuzey Kıbrıs'da yapması ve ülkeye katma değer sağlanması hedeflenen festival ile Kıbrıslı Türklerin dayanışma ruhunu geliştirmesi amaçlanıyor.

Bu arada Festivalin açılışı sırasında fuar alanı dışında toplanan bir grup Kıbrslı Rum’un festivali protesto etmek istedi.

Festivalin açılışı Turizm ve Çevre ve Bakanı Fikri Ataoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından yapıldı.

Açılışta konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülkeyi tanıtmak için bakanlık olarak geleneksel olarak yapılan etkinliklerin dışına çıkıldığını kaydederek bu süreç içerisinde Anavatan’ın değişik illerinin yanı sıra İngiltere’de tanıtım düzenlendiğini söyledi.

İngiltere’de yaşayan üçüncü ve dördüncü nesil Kıbrıslı Türkleri kendi atalarının doğduğu topraklara çekebilmek için girişim başlatıldığını anlatan Ataoğlu, yapılan tanıtımlarla İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler’in de kendi ülkelerini tanıtmak için yolculuğa çıkıldığını anlattı.

İngitere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler’in Kuzey Kıbrıs’da daha kolay ev sahibi olabilmesi için çalışmaların sonuna gelindiğini anlatan Ataoğlu,süre sonra morge modeli gibi ev sahibi olunabileceğini söyledi.

Konut sahibi olunması ile ülke ekonomisine çok ciddi girdi sağlanacağını da vurgulayan Ataoğlu, hedefin İngiltere’de yaşayan üçüncü ve dördüncü neslin başka ülkeler de tatil yapma düşüncelerini değiştirip kendi ülkelerine yöneltmek olduğunu ifade etti.

Ataoğlu, “ umarım bu hareketimiz sadece burada kalmaz ve önümüzdeki yıllarda geleneksel hale gelir” dedi.

Katıldıkları uluslarası her platforumda Kıbrıslı Rumların engellemeleri ile karşılaştıklarını kaydeden Ataoğlu, etkinlik alanı dışında da protesto gösterisi yapıldığın kaydederek yapılan protestolar karşısında Kıbrıslı Türklerin kucak kucağa yan yana olduğunu söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’da ilk kez bakanlıkların birlikte organize olarak yeni pazarlar açmaya çalıştıkların belirtti.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler’in de kendi toprakları üzerinde bir evi olmasının önemine işaret eden Atun, İngiltere’de yaşan Kıbrıslı Türkler’in Kuzey Kıbrıs’ta ev sahibi olabilmesi için fon yönetimi içerisinde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Konuşmasında Kıbrıslı Rumlar’In fuar alanının dışında etkinliği prtotesto etmek için düzenlediği protestoya da değinen Atun, bunun kendilerinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini belirterek “ Kıbrıslı Türklerin kendi yoluna ilerlemesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ne kadar önemli kazanımlar sağladığının ve bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzun en temel göstergesidir” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rehberler Birliği: "Turizm paydaşlarının birlikte hareket etmesi gerekiyor"
image Turizm Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Seyahat Acentaları Birliği’nin rehberleri ilgilendiren yasal değişikliğini geçen hafta Meclis önünde düzenlenen eylemle protesto eden Rehberler Birliği, konuyla ilgili 13 Haziran’da (dü...
Rehberlerden sert tepki: "Hakkımızı yedirmeyiz, kimse bizi hafife almasın"
image Rehberlerin sorunlarına kulak tıkandığını belirten Rehberler Birliği Başkanı Yusuf Nidai, Turizm Bakanlığı ve Acentalar Birliği’nin aldığı ‘transferlerde rehber bulundurulmaması’ kararının yasaya aykırı bir uygulama o...
Özboğaç, Güney'de yer alan haberi değerlendirdi: "Bizdeki turistik malzeme Gü...
image Kıbrıs Postası’na konuşan KITOB Başkanı Fethi Özboğaç, Güney’de bulunan Tüm Kıbrıs Otelciler Birliği’nin, Kuzey Kıbrıs’ı, “Turizmde kuluçka altındaki yeni rakip” olarak gördüğü açıklamasını değerlendirdi.