Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 17 Kasım 2016, Perşembe 08:23
banner

Ataoğlu: "Depolarda ciddi miktarda tarihi eser tespit ettik"

Ataoğlu: Depolarda ciddi miktarda tarihi eser tespit ettikMüzelere özellikle önem verdiklerini belirten Bakan Ataoğlu, KKTC’ nin bu mekanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak “Çocuklarımızın ülkelerine dair bir aidiyet, sevgi ve bağlılık hissetmeleri gerekiyor. Yaşadığımız ülkenin bütün belge, bilgi, dokümantasyon, evrak, arşiv ve hafızasını oluşturacak şekilde bu müzeleri inşa etmek durumundayız“ dedi.
Paylaş  
43
84
51
0

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, katıldığı bir televizyon programında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC’de 2 ayrı noktada eğlence kenti kurulması yönünde çalışmaların başladığını, Bafra 2. bölge ve Kuzey Sahil Şeridi üzerinin düşünüldüğünü söyleyerek KKTC’de gençlerin bu tarz bir eğlence merkezinin eksikliğini yaşadığını ifade etti.

Ataoğlu, gençlerin bir çekim merkezi olarak gördükleri bu merkezlerde doyasıya eğlenebileceğini, başka yerlere gitmeye ihtiyaçları olmayacağını kaydetti. Eğlence kenti içerisinde bar, cafe, disko ve küçük alışveriş dükkanları bulunacağını anlatan Ataoğlu, Şehircilik Dairesi’nin uygun arazi belirlemek için çalışmalar başlattığını bildirdi.

Turizmle ilgili tanıtım çalışmalarının sürdüğünü anlatan Ataoğlu, Türkiye’de yüzde 70 potansiyele sahip 11 ili belirlediklerini kaydetti. Konya, Eskişehir ve Trabzon’dan KKTC’ye uçuş koyduklarına işaret eden Ataoğlu, böylelikle “touch down” sürelerinin de artık kısalacağını söyledi.

Ataoğlu, önemli bir hedef olarak gördükleri Azerbaycan’a da 29 Kasımda giderek tanıtım çalışması yapacaklarını açıkladı. Kasım ayında otellerde yüzde 70 doluluk elde edildiğini kaydeden Ataoğlu yapmış oldukları çalışmaların olumlu sonucunu alacaklarını, bu yaz yatak sıkıntısı yaşanacağını vurguladı

Ataoğlu, soru üzerine ” yıllardır tartışılan Turizm Örgütü sorunu artık bitmiştir. Bitirdik…Örgütü kurduk. Meclise gönderdik. Yakın zamanda geçecek. Bizim dönemimizde hayata geçecek” dedi.

Ataoğlu, yaptıkları araştırmalar sonucunda depolarda ciddi miktarda tarihi eser olduğunu tespit ettiklerini ve kısa zamanda depolardaki eserlerin teşhir edilmesi ve toplumla buluşturulması yönünde çalışmalar başlatıldığını söyledi.

 Bu doğrultuda, Büyükkonuk ve Yeni İskele’de müze  proje çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten Ataoğlu, kısa bir süre sonra bu müzelerin hizmete gireceğini kaydetti.

Müzelere özellikle önem verdiklerini belirten Bakan Ataoğlu, KKTC’ nin bu mekanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak “Çocuklarımızın ülkelerine dair bir aidiyet, sevgi ve bağlılık hissetmeleri gerekiyor. Yaşadığımız ülkenin bütün belge, bilgi, dokümantasyon, evrak, arşiv ve hafızasını oluşturacak şekilde bu müzeleri inşa etmek durumundayız“ dedi.

Piknik alanlarında tespit edilen eksikliklerin en kısa zamanda tamamlanarak, piknik alanlarının vatandaşlara en güzel şekilde hizmet vermesini sağlamak amacı ile çalıştıklarını vurgulayan Ataoğlu, restoranı,kafeteryası,sosyal tesisleriyle  alışılmışın dışında 24 saat yaşayan mekanlar oluşturulacağının da altını çizdi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Ataoğlu: "Amacımız otel doluluklarımızı yüzde doksanlara ulaştırmak"
image Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin düzenlediği 2018 Turizm sezonu açılış kokteyline katıldı.
Kültürel Miras Teknik Komitesi yeni projeleri hakkında bilgi verecek
image İki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek yeni kültürel mirası koruma projeleri ve faaliyetleri hakkında, cumartesi Uluslararası Anıtlar Günü vesilesiyle Gazimağusa’da düz...
Rus turistlerin gözdesi Kıbrıs, Türkiye ve İspanya
image Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rusların mayıs ayındaki tatiller için seçtiği güzergâhlar arasında Türkiye, Kıbrıs ve İspanya’nın lider konumda olduğunu söyledi.