Ana Sayfa >> TURİZM 17 Kasım 2016, Perşembe 08:23
Ataoğlu: "Depolarda ciddi miktarda tarihi eser tespit ettik"
Ataoğlu: Müzelere özellikle önem verdiklerini belirten Bakan Ataoğlu, KKTC’ nin bu mekanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak “Çocuklarımızın ülkelerine dair bir aidiyet, sevgi ve bağlılık hissetmeleri gerekiyor. Yaşadığımız ülkenin bütün belge, bilgi, dokümantasyon, evrak, arşiv ve hafızasını oluşturacak şekilde bu müzeleri inşa etmek durumundayız“ dedi.
Paylaş  
42
80
51
0

Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, katıldığı bir televizyon programında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC’de 2 ayrı noktada eğlence kenti kurulması yönünde çalışmaların başladığını, Bafra 2. bölge ve Kuzey Sahil Şeridi üzerinin düşünüldüğünü söyleyerek KKTC’de gençlerin bu tarz bir eğlence merkezinin eksikliğini yaşadığını ifade etti.

Ataoğlu, gençlerin bir çekim merkezi olarak gördükleri bu merkezlerde doyasıya eğlenebileceğini, başka yerlere gitmeye ihtiyaçları olmayacağını kaydetti. Eğlence kenti içerisinde bar, cafe, disko ve küçük alışveriş dükkanları bulunacağını anlatan Ataoğlu, Şehircilik Dairesi’nin uygun arazi belirlemek için çalışmalar başlattığını bildirdi.

Turizmle ilgili tanıtım çalışmalarının sürdüğünü anlatan Ataoğlu, Türkiye’de yüzde 70 potansiyele sahip 11 ili belirlediklerini kaydetti. Konya, Eskişehir ve Trabzon’dan KKTC’ye uçuş koyduklarına işaret eden Ataoğlu, böylelikle “touch down” sürelerinin de artık kısalacağını söyledi.

Ataoğlu, önemli bir hedef olarak gördükleri Azerbaycan’a da 29 Kasımda giderek tanıtım çalışması yapacaklarını açıkladı. Kasım ayında otellerde yüzde 70 doluluk elde edildiğini kaydeden Ataoğlu yapmış oldukları çalışmaların olumlu sonucunu alacaklarını, bu yaz yatak sıkıntısı yaşanacağını vurguladı

Ataoğlu, soru üzerine ” yıllardır tartışılan Turizm Örgütü sorunu artık bitmiştir. Bitirdik…Örgütü kurduk. Meclise gönderdik. Yakın zamanda geçecek. Bizim dönemimizde hayata geçecek” dedi.

Ataoğlu, yaptıkları araştırmalar sonucunda depolarda ciddi miktarda tarihi eser olduğunu tespit ettiklerini ve kısa zamanda depolardaki eserlerin teşhir edilmesi ve toplumla buluşturulması yönünde çalışmalar başlatıldığını söyledi.

 Bu doğrultuda, Büyükkonuk ve Yeni İskele’de müze  proje çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten Ataoğlu, kısa bir süre sonra bu müzelerin hizmete gireceğini kaydetti.

Müzelere özellikle önem verdiklerini belirten Bakan Ataoğlu, KKTC’ nin bu mekanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak “Çocuklarımızın ülkelerine dair bir aidiyet, sevgi ve bağlılık hissetmeleri gerekiyor. Yaşadığımız ülkenin bütün belge, bilgi, dokümantasyon, evrak, arşiv ve hafızasını oluşturacak şekilde bu müzeleri inşa etmek durumundayız“ dedi.

Piknik alanlarında tespit edilen eksikliklerin en kısa zamanda tamamlanarak, piknik alanlarının vatandaşlara en güzel şekilde hizmet vermesini sağlamak amacı ile çalıştıklarını vurgulayan Ataoğlu, restoranı,kafeteryası,sosyal tesisleriyle  alışılmışın dışında 24 saat yaşayan mekanlar oluşturulacağının da altını çizdi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Ataoğlu: "Bakanlığımızın, sektörümüzün gayretleri ve Türkiyemizin verdiği des...
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nu ziyaret etti.
KKTC turizmindeki sorun ulaşım ve tanıtım...
Kıbrıs Postası'na konuşan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç ve Kıbrıs Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Erkan Kilim, KKTC'de turizm alanındaki en önemli sıkıntıların KKTC'nin tanıtımı ve ulaşım...
Ataoğlu: "Turist memnuniyeti rehberlerin niteliği ile doğru orantılıdır"
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.