Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ağustos 2017, Cumartesi 13:57
Bağımzılık İttifak: "Yurttaşların plajlara girişlerinin engellenmesi kabul edilemez"
Bağımzılık İttifakı bugün bir açıklama yaparak, yurttaşların yasal haklarına rağmen plajlara girişlerinin engellenmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.
Paylaş  
25
13
18
0

Bağımzılık İttifakı'nın açıklaması şöyle:

"Plajlarda alınan fahiş ücretler 26/93 sayılı “Plajların Kullanım ve Denetim Yasası” na aykırı olması ve yasa dışı ücret ve tahsilatı ile yurttaşların “Plajlara Girişlerinin ve özgürlüğünün  plaj işletmeciler tarafından engellenmesi halkın devlete ve siyasilere olan güveni sarsmaktadır.

Kıbrıs Türk halkının en temel anayasal ve yasal haklarının devlet güvencesi altında bile korunamayacağı açıkca görülmektedir. “Bizzat Sahip Çıkmadıkça Yurttaşların Haklarını Hiç Kimsenin Koruyamayacağı” bu ortamda yurttaşlara Devletin güven ve itibarının iade etmesi için İttfakımız hükümete görev çağrısı yapmaktadır.

Bugüne kadar uygulanmayan 26/1993 sayılı Plajların Kullanım ve Denetim Yasasının  uygulanması ve  yurttaşların mağdur edilmemesi için Ombusman’ın iki kez KKTC. Meclis Başkanlığına bildirmiş ve dağıtımı da Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile yerel makamlara yaptığı bu uyarıların bugüne kadar dikkate alınmadığı görülmektedir.

Bir ada ülkesinde yurttaşların yasal haklarına rağmen plajlara girişlerinin engellenmesinin kabul edilemeyeceğini İttifakımız önemle vurgulamakta olup bu yasannın ya  uygulanması ya da gerekli yasal düzenlemeler yapılarak yurttaşlar ile plaj ve turizm işletmecileri arasında ihtilaf yaratılmasına ve sosyal patlamaların önlenmesi için hükümeti uyarmaktadır." 

HASAN Y. IŞIK

KKTC. İNSAN HAKLARI DERNEĞİ, 

BAĞIMSIZLIK İTTİFAKI 33 BAĞIMSIZ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ

KONSEY BAŞKANI..    
       

AHMET YILDIRIM

TÜKETİCİLER İÇİN KALİTELİ YAŞAM  DERNEĞİ BAŞKANI 

KONSEY BAŞKANLIK SEKRETERİ


Dr. ÖZTEKİN ÖZTEKİNER

GENEL  BAŞKAN

KIBRIS TÜRK ZARAR  GÖRMÜŞ GÜNEYLİ GÖÇMENLER DERNEĞİ.

KONSEY BAŞKANLIK SEKRETERİ


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

TDP, Katılımcı Siyaset Şöleni gerçekleştirildi
Toplumcu Demokrasi Partisi, 'Güçlü', 'Temiz' ve 'Özgür' bir gelecek için, oldukça yoğun ve coşkulu bir katılımla, "Katılımcı Siyaset Şöleni" düzenledi.
Özgürgün: "Batan kurumlarımız bugün yatırım yapma noktasına geldi"
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, iktidara geldiklerinde batmış durumda olan bir çok kurumun bugün yatırım yapacak konuma geldiğini, bunun UBP kadroları ile başarıldığını söyledi.
CTP Girne İlçe Örgütü Başkanı Kişi'den Kıb-Tek yönetimine eleştiri
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi, dün parti adaylarıyla gittikleri Teknecik Elektrik Santrali’nde Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) yönetiminin engellemeleriyle karşılaştıklarını...