Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 16 Ekim 2016, Pazar 15:21
banner

"Bir Garış Toprak Vermeyik Platformu" Bostancı Sınır Kapısı'nda eylem yaptı

Bir Garış Toprak Vermeyik Platformu Bostancı Sınır Kapısı'nda eylem yaptı21 sivil toplum örgütünün oluşturduğu “Bir Garış Toprak Vermeyik Platformu”, bugün Aşağı Bostancı’dan Bostancı Sınır Kapısı’na yürüyüş eylemi gerçekleştirdi.
Paylaş  
62
81
56
4

Saat 11.30’da başlayan eylemde yaklaşık 100 kadar eylemci ellerinde; “Güzelyurt’u vermeyik”, “Kilise yönetimi ve teslimiyete hayır”, “Göç çözüm değildir” şeklinde pankartlar taşıdılar.

“Güzelyurt verilmez vatan bölünmez”, “Güzelyurt bizimdir bizim kalacak”, “Kıbrıs Türktür Türk kalacak” şeklinde sloganlar atıp, tekbir getiren eylemciler, Bostancı Sınır Kapısı’nda basın açıklması da okudular.

Açıklamayı, platform sözcüsü Mustafa Çaluda okudu.

Eyleme, UBP Milletvekili Zorlu Töre, Platform Sözcüsü Mustafa Çaluda ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

UBP Milletvekili Ersin Tatar da yürüyüşün başlangıç noktası Aşağı Bostancı Düğün Salonu’nun önüne gelerek eyleme destek verdi.

ÇALUDA: “BİR KARIŞ TOPRAK VERMEYİ DAHİ KABUL ETMİYORUZ”

“Bir Garış Toprak Vermeyik Platformu” Sözcüsü Mustafa Çaluda, eylemde yaptığı açıklamada, birçok sivil toplum örgütü ve vatansever gençlerin desteğinde oluşturulan platformun bugün Bostancı Sınır Kapısı’na gerçekleştirdiği yürüyüşün dünya kamuoyuna; KKTC toprakları üzerinde hak iddia eden ve ilgili yerleşim yerlerinin kendi yönetimlerine iade edilmesini isteyen Kilise ve Rum Liderliği’ne karşı bir karış toprak vermeyi kabul etmediklerini beyan etmek için gerçekleştirdiklerini vurguladı.

“ÇÖZÜM KARŞITI DEĞİLİZ”

“Bizler çözüm karşıtı olmadığımız gibi ‘nasıl olursa olsun ama çözüm olsun’ anlayışında da değiliz. Bizim için esas olan Kıbrıs Türk halkının hür yaşamını devam ettirilebileceği ve Rum hegemonyasının hakim olmadığı nihai bir çözüme varılmasıdır. Bununla birlikte varılacak nihai çözümün Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü çerçevesinde, iki kurucu devlet statütüsünün oluşturacağı federal devlette, eşit haklara sahip ve şu anki toprak bütünlüğümüzün korunacağı bir anlaşma istiyoruz” diyen Çaluda, bu yaklaşımların en doğal hakları olduğunu savundu.

“ANASTASİADİS’TEN TELEPLERİMİZ...”

Sınır kapılarının açıldığı günden beri Rum kesiminde Kıbrıs Türklerine yönelik gerçekleşen çok sayıda saldırılara da değinen Çaluda, söz konusu saldırıların Rum liderliği tarafından görmezden geldiği ya da üstü kapalı kınamalarla geçiştirildiğini belirtti.

Rum liderliğinden taleplerde de bulunan Çaluda, tüm ırkçı saldırı ve söylemlerin BM’ye rapor edilmesini, yapanların cezalandırılmasını istedi.

Türk Ordusu’nun adadaki varlığının sonlandırmasını isteyen Rum Lider Anastasiadis’in bu talebini asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Çaluda, öncelikle kendi çağdaş devlet anlayışına yakışmayan sorunları gidermesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bugün gerçekleşen liderler görüşmesinde Kıbrıs Türkü’nün haklarına halel getirmeyecek bir anlaşma için çalıştığını ümit ettiklerini de ifade eden Çaluda, Akıncı’dan platformun bu hassasiyetlerini dikkate almasını istedi ve konuyla ilgili şunları ifade etti:

“GÜZELYURT’U VERMEYECEĞİZ”

“Cumhurbaşkanı Akıncı’nın toprak konusunda kesin ve net bir tavırla Güzelyurt’un Türk İdaresi’nde kalacağı teziyle hareket etmesini istiyoruz. 42 yıldır bu topraklar üzerinde yaşamlarını sürdüren Güzelyurtluların belirsiz bir geleceğe sahip olmasını istemiyoruz. Kilisenin buyruklarıyla hareket eden Rum liderliği her fırsatta Güzelyurt’u istediğine dair beyanatlar vermekte ve ‘Güzelyurt olmazsa çözüm olmaz’ anlayışından vazgeçmemektedir. Rum liderliği ve Anastasiadis’e tavsiyemiz, bu anlayıştan vazgeçilmesidir. Çünkü Güzelyurt’u vermeyeceğiz. Güzelyurt ve hatta devletimizin her karış toprağı Türk toprağıdır ve Kıbrıs Türk halkı bir kez daha göçmen olmayacaktır.”

“GÜZELYURT KİLİDİ”

Açıklamasını elindeki kilidi göstererek sürdüren Çaluda, bunun Güzelyurt’un kilidi; anahtarının da Kıbrıs Türk halkının iradesi olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının istemesi halinde kilidin açılacağını; istemezce açılmayacağını kaydetti.

Eylem, kilidin Bostancı Sınır Kapısı’na asılmasıyla sona erdi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ekim 2016, Perşembe
Cemal         - Omorfo
5-10 tane Turkiyeli baslar ortulu bayani aldi geldi efendi ve efelik satti.Kabahat bunu milletvekil secende.Beytanbal kalsin gavurun mallari.Sankide bubasinin mallaridir da vermeycek.sen kimsin Tore ehendi de adimiza konusun.Git buro satasin da baska birsey bilmen.

19 Ekim 2016, Çarşamba
Salih         - Guzelyurt
Hükümete Öneriyoruz...
Kuzey güney geçiş noktalarına, altları sandıklı paspaslar döşeyelim. Kuzeyden güneye geçenlerin ayaklarında güneye Toprak kaçırmalarına engel olalım.
Arabaları da silkeleyelim geçmeden.
"KKTC" TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKALIM. ALLAH BİLİR, SENEDE KAÇ KİLO TOPRAĞIMIZ ÇALINIYORDUR RUMLAR TARAFINDAN BU YOLLA.
TURİSTLERİ DE KULLANIYORLAR BU İŞ İÇİN RUMLAR BİLESİNİZ..!

-Zerre Toprak Yok Platformu-

17 Ekim 2016, Pazartesi
Cengiz         - Sozde Guzelyurt(toplama kampi)
Ma bize soran yok.Lefkosa'dan yolladilar 5-10 kisi oldular mascara.Be biz yasayan olulerik Omorfo'da.Genc kalmadi,kacan kacana.Omorfo'nun nesi varda kalacayik?Gelsin Tore Beyde yasasin Omorfosunda.

17 Ekim 2016, Pazartesi
Omer         - Akcay
50-60 kisi ha vard ha yoktu.Bunlarin buyuk cogunluguda ordan -burdan toplamaydi.Tore'ye soruldu"Neden bu kadar az kisisiniz?"diye,cevabi"Hepsi guneyde gezmede".

banner
banner
banner
banner
banner

Özçınar : "Sosyal konut yapacağız... Sözümüzdür..."
image Güzelyurt Belediye Başkanı UBP Belediye Başkan Adayı Mahmut Özçınar, yeni dönemde yapacağı projelerini açıklamaya devam ediyor...
5. Gençlik Şöleni Güzelyurt'ta gerçekleşti
image Güzelyurt Belediyesi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği Gençlik Şöleni’nin 5.’si bugün gerçekleşti.
Özçınar açıkladı: "Güzelyurt denize açılacak"
image Mahmut Özçınar, katıldığı televizyon programında, seçim çalışmalarını ve yeni dönemde hayata geçireceği projelerini açıkladı.