Ana Sayfa >> DÜNYA 12 Temmuz 2017, Çarşamba 07:58
BM raporu: 'Gazze hızla yaşanamaz bir yer olmaya gidiyor'
Birleşmiş Milletler (BM), İslamcı grup Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yönetimi ele geçirmesinden 10 yıl sonra, abluka altındaki 2 milyon kişi için Gazze'nin "yaşanamaz" bir hâl almış olabileceği konusunda uyardı.
Paylaş  
17
21
17
1

Birleşmiş Milletler (BM), İslamcı grup Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yönetimi ele geçirmesinden 10 yıl sonra, abluka altındaki 2 milyon kişi için Gazze'nin "yaşanamaz" bir hâl almış olabileceği konusunda uyardı.

BM'nin Gazze'deki yaşam koşulları inceleyen yeni raporuna göre, Gazze'de sağlık, eğitim, elektrik ve suya erişim daha önce tahmin edilenden "daha hızlı" bir şekilde zorlaşıyor.

2007'de Hamas'ın Gazze Şeridi'ni Filistin Yönetimi'nden almasından sonra İsrail, malların Gazze'ye girişini ve insanların Gazze'den çıkışlarını sınırlarındırarak abluka uygulamaya başlamıştı.

BM'nin Filistin topraklarındaki en üst düzey yetkilisi Robert Piper, İsrail'in ambargosu altındaki Gazze'nin "yanlış yöne doğru ilerlediğini" söyledi.

Fransız haber ajansı AFP'ye Salı günü verdiği röportajda, "Birkaç yıl önce bazı göstergeler baz alarak Gazze'nin hızlıca yaşanamayacak bir yere dönüşeceğini tahmin etmiştik ve bu tarih tahmin etiiğimizden de hızlı bir şekilde yakınlaşıyor - sağlığa erişimden tutun da, enerji ve suya erişime kadar" ifadelerini kullandı.

2012 yılına ait bir BM raporunda, eğer ablukayı hafifletmek için hiçbir şey yapılmazsa, Gazze'nin 2020'ye kadar "yaşanamayacak" bir yere dönüşeceği kaydedilmişti.

Robert Piper, Gazze'de elektriğe erişimin günde iki sate kadar düştüğünü, sağlığa erişimin kısıtlı olduğunu ve gençler arasında işsizliğin yüzde 60'ı bulduğunu söyledi.

"Çoğumuz için yaşanamazlık noktası çoktan aşıldı" dedi. "Ancak Gazzeliler dayanmaya devam ediyor."

BM'nin 'Gazze - 10 yıl sonra' isimli yeni raporuna göre, Gazze'deki suyun yüzde 95'inden fazla içilmeye uygun değil.

İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Danon, BM'nin raporununun "Hamas'ın Gazze'de yaşayanlar için acı ve yıkımdan başka bir şey getirmediğini gösterdiğini" söyledi.

İsrail dışında Gazze'ye sınırı olan tek ülke konumundaki Mısır, 2013 yılında sınırınını kapattı ve Hamas'ın aynı zamanda bölgeye silah sokmak için kullandığı öne sürülen, Gazze'ye malların taşındığı yüzlerce tüneli yok etti.

ÇATIŞMALAR YIKIMI ARTIRDI

Hamas ve İsrail arasından 2008, 2012 ve 2014 yıllarındaki çatışmalar, Gazze'deki yıkımı daha da artırdı.

Filistin Özerk Yönetimi'nin Hamas üzerindeki baskıyı artırmak için de son zamanlarda attığı adımlarında Gazze'deki sıkıntıyı artırdığı belirtiyor.

Filistin Yönetimi, Nisan ayında, 2007'den beri çalışmayan ancak maaşlarını ödemeye devam ettiği 40 bin kamu görevlisinin ücretlerine kesinti uygulamak da dahil olmak üzere bazı kararlar açıklamıştı.

Piper, Filistin Özerk Yönetimi'nin Filistinli fraksiyonlar arasındaki bölünmeye son vermek için maaşların azaltılması gibi bazı uygulamaların "meşru" olduğunu söyledi, ancak bazı uygulamaların ayrım yapmadan herkesi etkilediği konusunda uyardı.

40 kilometre uzunluğunda ve 10 kilometre genişliğindeki bir alana yayılan Gazze Şeridi, dünya üzerinde kilmotre kare başına en çok insanın düştüğü yerlerden biri.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Temmuz 2017, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
BM ye bu değerli raporu hazırlayıp insanlığın bilgisine sunduğu için Evrensel Barış Ödülü verilsin... Bu rapordan Gazze'nin İslamcı Hamas Örgütünden önce dünyanın cennet köşelerinden biri olduğunu anlayabiliyoruz!! Ayrıca şu anda yönetimde Hamas olmasaydı yine dünyanın yaşanabilir cennet bir köşesi olacaktı! Oldu yedik yuttuk suyu da içtik, üstelik olarak getirin soğuk karpuzu da yeylim.... Bunlara Evrensel İnsanlıkla Dalga Geçme Özel Nişanı verilsin... Nedense çok kızıyorum böyle algı operasyonu haberlerine...

NBC'nin iddiası: "Reza Zarrab itirafçı oldu"
ABD'li basın kuruluşu NBC'nin internet sitesinde yer alan haberde, İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab'ın New York'ta yargılandığı davada savcılıkla işbirliğine başladığı iddia edildi.
Hariri'nin Fransa'ya gideceği tarih belli oldu
Lübnan’ın istifa eden Başbakanı Saad Hariri’nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine ailesiyle birlikte cumartesi günü Fransa’ya gideceği belirtildi.
Rıza Sarraf'a cezaevinde suikast girişimi
ABD'de tutuklu olarak yargılanan ve hangi cezaevinde tutulduğu bilinmeyen Rıza Sarraf 27 Kasım’da başlayacak jürili duruşma öncesi bugünkü son ara duruşmaya katılmadı. Cezaevinde ölümle tehdit edilen Sarraf başk...