Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Röportajlar 28 Ağustos 2012, Salı 10:10
banner

Bugün toplanıyorlar

imageStar Kıbrıs - Erçin Şahmaran

“Toparlanıyoruz” hangi düşüncelerle ortaya çıktı?

“Bu hareket yarın çok geç olabilir diye ortaya çıktı. Hatta geç bile kalındı. Geç kaldığımız için bizi bekleyen riskler vardır. Nedir bunlar? Kıbrıs Türk kimliğinin erozyona uğraması. Kendi devletine küsüp uzaklaşması. Bunun yanında Kıbrıslı Türklerle, Türkiye arasındaki ilişkiler artan bir şekilde zehirleniyor. Bugün bu yapıyı, kurumlarımızı toparlayıp düzeltmezsek yapılan bütün hatalar, bütün beceriksizlikler Türkiye’nin hanesine yazılacak. Ki yazılmaya başlandı da. Bu Türkiye’yi seven insanlar açısından son derece acı verici bir durumdur. Kıbrıslı Türkler kendi seçtikleri yöneticilerin beceriksizliklerini aynı zamanda Türkiye’ye fatura ediyorlar. Bunu yaparak bir rahatlama oluyor. Ama aynı zamanda bizi Türkiye’den de uzaklaştırıyor. Buradan yetkililer her şey tamam, biz her şeyi yapıyoruz, hallediyoruz diyorlarsa ve hepsi hem fikirse orada da böyle olduğuna dair bir algı oluşması normal. Şu anda bir yandan Türkiye’ye entegre olurken, bir yandan da uzaklaşıyoruz. Bizim yöneticilerimiz kendi iktidarlarının devamı için KKTC’yi,  Türkiye’ye her dönemde daha da bağımlı hale getirdiler. Uluslar arası alanda Türkiye söz sahibi olabilir ama içimizde ve de bir siyasi partinin kurultayına taraf olma durumu, buna karıştırılması tamamen yöneticilerimizin istemesi ile oluyor. Sonuçta bağımlılık daha da artacak. Bu hem Türkiye’ye hem de bize zarar verecek. Artık kaybedecek zamanımız gerçekten yok. Gerçek anlamda toparlanmalıyız. İhtiyacımız olan özgüven ve ulusal onurun geliştirilmesine bunu sağlayacak bazı başarılara ihtiyacımız var. Tabi ki toparlanmak için illaki bir başarı bekleyemeyiz. Mutlaka bir şeyler yapmak gerek”. 

Düzenden kimse memnun değil. Siyasi partilerde değişimden söz ediyor. Ama değişmiyorlar. Bu bir çelişki değil mi?

“Siyasi partiler iktidardan gidince halkı suçluyorlar. Dönüp kendi hatalarına bakmıyorlar. Neden güven yitirdiler? Bunu anlamak için araştırmalar yaptılar mı? Toparlanıyoruz hareketi ile bir de yanlış algılama var. Toparlanıyoruz hareketini siyasi parti düşmanı olarak görenler var. Ama öyle bir şey yok.  Demokrasilerde sistemin doğru çalışmasını sağlayan, halkın iradesini iktidara ve politik yaşama aktaran, çözüm çabası içinde olan en önemli aktörlerden biri siyasi partilerdir. Ülkenin geldiği durum itibarı ile siyasi partilerin her şeyleriyle kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini söylüyoruz. Değişim, birkaç ismin değişmesi ile olmaz. Halka söylemeleri lazım, değişim ama öncelikle siz neyinizi değiştirdiniz. İnsanları ikna etme yükümlülükleri var”.

Ülkede daha önce olmamış bir şey yaptınız. Özel temsilcilik görevinden ve elbette birçok imkândan vazgeçtiniz. Böyle olunca altında bir sebep arandı. Gerçekten başka sebepler var mı?

“Başka çıkarı var her halde diye bakanlar oldu. Ama bu hızlı bir şekilde değişiyor. Ben kimseyi kınamıyorum. Harekete de bana da şüpheyle bakılmasını normal karşılıyorum. Zaten ülkenin gelmiş olduğu durumda aksi beklenemez. Bugün siyasette yaşanan en önemli sorun samimiyetsizliktir. İnsanlar samimi davranışlar görünce ister istemez sorguluyor. Halktan giderek artan bir desteğimiz var”.   

Kıbrıs sorununun çözülmesi ümidinizi kaybettiğiniz için mi, yoksa sırf kuzey Kıbrıs’ta siyaset yapmak için mi bu yola çıktınız?

“Ben Kıbrıs sorununun çözümsüz olduğuna inanmıyorum. Ama 44 yıl denen modelde sorgulamadan ısrar edilmesi akılcı değil. Bu sorun mutlaka çözülecek. Kıbrıs’ın kuzeyindeki bu belirsizlik bir şekilde ortadan kalkacak. Çünkü bu bir ihtiyaçtır. Bu belirsizlik ortadan kalkmazsa bu çok daha olumsuz sonuçlar doğuracak. Çözümsüz kalınmayacak. Bu federal bir çözüm olmayabilir. Benim görevimden ayrılmamda sebep bu sorun çözülmeyecek bu yüzden hiçbir şey yapmam düşüncesi değil. Ayrılma sebebim böyle bir hareketin içinde yer almamın Sayın Cumhurbaşkanını rahatsız etmesidir. Ben sosyal paylaşım sitelerinde görüşlerimi paylaşmaya başladım. Meclisi eleştirdim mesela ilk ve tüm siyasi partiler ilk defa birleştiler. Beni bu düşüncelerimden eleştirdiler. İstifamı istediler. Çünkü nemalandıkları sisteme çomak soktum. Bundan Sayın Cumhurbaşkanı rahatsız oldu ve sen beni de eleştiriyorsun dedi. Bunun partisine de zarar vereceğini söyledi. Ben de görevimi bırakmak zorunda kaldım. Kıbrıs konusundaki sürecin bizi referanduma ve çözüme götüreceğine inansam orada devam ederdim. Girdiğim hiçbir işi yarım bırakmadım bırakmam da”.

Hareket başlayalı üç ay oldu. Toplum geneline nasıl yayılacak. Ve bunun sonunda hedef nedir?     

“Üç aylık bir süre oldu. Bazı köylere gidildi. Gönüllü insanlarımız Karpaz da, Girne de hareketi anlattılar. Tamamen gönüllük çerçevesinde. Hedef spesifik bir sayı değil. Hedef herkesin bundan bir biçimde haberdar olmasıdır. Hedef toplumun kendi kendini değiştirmesidir. Dışarıdan başkalarının modeline göre yaşamamaktır. Üç ay içinde önemli noktalara geldik. Şeffaf ve sorgulanabilir bir sistem en başta ki hedefimizidir. Halk değişimi sahiplenirse ve siyaset buna ayak uyduramazsa halk bunu da değiştirecek. Siyasette ki aktörler değişmezse bunu değiştirecek siyasi irade ortaya çıkacak. Bu kapı kapalı değil. Bizim hedefimiz iktidarı ele geçirmek değil. Çünkü mevcut siyasi sistem de bizde yozlaşacağız. Önce halk değişeceğine söz verecek. Bizim toplum sözleşmemizde bu amaçla oluşturulmuştur. Derdimiz siyasete girmek değil. O insan topluluğuna sahibim istesem siyasi parti kurardım. Ama kurmam ben Donkişot değilim”.
    
Peki, finansman ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz?  

“Öyle çok büyük harcamalarımız yok. Herkese açığız. Şeffafız zaten savunduğumuz bunlardır. Herkes şu ana kadar cebinden verdi. Belki ilerde gönüllülerden küçük bağışlar alabiliriz. Birinden çok büyük bağışlar alamayız. Mutlaka limitleri olacak. Çünkü bunun karşılığını sizden isteyebilirler. Verilen paraların karşılığında bir şey istenmeyeceği, bir yıl içinde verilecek paranın bir üst limitinin olacağını gösteren bir metin hazırladık. Herkesin imzasının olacağı isimlerin zaman zaman yayınlanacağı bir mekanizma olacak. Halkın hareketi olacağı ve finansmanını da halkın sağlayacağı bir hareket olması en doğrusudur. Şu ana kadar olan da odur”.

Bugün bir halk toplantısı düzenliyorsunuz. Beklentiniz nedir?

“Gönyeli belediyesi yanında “N’joy” cafe de bugün saat 19.30 da başlayıp saat 22.00 de sona erecek bir halk toplantısı düzenliyoruz. İnsanlara soracağız neler yapmamızı istiyorlar. Herkese söz hakkı vereceğiz fikirlerini söylemelerini isteyeceğiz. Hareketin bundan sonra ki seyrine katkı koymak isteyenleri davet ediyoruz. İsteyen orada toplum sözleşmesini de imzalayabilecekler. Destek vermek gönüllü yardım etmek isteyen herkesi davet ediyoruz”. 

Facebook yorum

Yorum Yaz     Paylaş Share/Bookmark    
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
increase font size decrease font size print this page tell a friend Yorum Yaz (0)

banner
AP Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Harms: "Akkuyu delilik, aptallık!"
image Kıbrıs Postası’na konuşan AP Yeşiller GurubuEş Başkanı Rebecca Harms, gazetemizin gündeme getirdiği Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili “bu santralin kurulması bir deliliktir. Ekonomik açıdan aptalca bir bakış” diyerek...
Özersay Politis'e Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi
image Soru: Ortak açıklamadan sonra müzakerelerin şu anki durumuna bakarsak, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda her iki toplumda da bir momentum olduğu göze çarpmaktadır. 2004 yılında Annan Planını reddedenin Kıbrıslı Rumlar...
Barış Başel, ceza yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu...
image Bilinçli medya okuryazarlığının çok önemli olduğunu ifade eden Başel, özellikle vatandaşlara, okudukları yayın organının kimlere tetikçilik yaptıklarının bilincinde olmaları gerektiğini anlattı. En son meclise sunulan...
banner