Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Röportajlar 7 Ocak 2013, Pazartesi 07:28
banner

Atun: "Turgay Avcı'ya halktan da tepki var"

image

UBP kurultayı henüz sonuçlanmadı. Sizin değerlendirmeniz nasıl?

“Tabi ki bu sürecin uzaması herkesi rahatsız ediyor. Ama bunlar demokratik süreçler. Bana göre 21 Ekim gecesi her şeyin konuşulup bir noktada anlaşılması ve öyle tamamlanması gerekirdi. Bu sürecin uzaması mahkemelere taşınması doğru değil. Bunun kimseye faydası yok.”

Kurultay sürecinde bir karar değişikliğiniz oldu. Bunun siyasi hayatınıza etki yapmasını bekliyor musunuz?

“Az öncede söylediğim gibi siyasette bu tür olaylar yaşanıyor. Bunlar normal süreçler. Siyasi ortamlarda seçimler bitmez. Her zaman birileri aday olacak. Birileri kaybedecek. Sayın Derviş Eroğlu’nun her zaman verdiği bir mesaj vardır “Biz her zaman seçime girer çıkarız. Seçimden sonra yanımızda olanda, karşımızda olan da UBP’lidir.” Bize böyle söylerdi. Dolayısıyla her kazananın, her kaybedenin bu şekilde hareket etmesi lazım. Bu elbette İrsen bey içinde geçerli. Karşısında olan herkesi kucaklamayı bilmesi lazım.”

Elektrik kurumu ile ilgili bir takım kararlar üretildi. Bu kararlar çare olacak mı?  

“Kesinlikle bu kararlar faydalı olacaktır. Sadece sokak aydınlatmalarının kuruma yıllık maliyeti 18-20 Milyon TL’dir. Bunlar faturalara yansıyacak. Ve çok cüzi miktarlar olacak. Yani 9-10 TL gibi bir yansıma olacak. Düşününüz ki yıllardır belediyeler bugünün parasıyla 18 Milyon TL’yi halktan toplayıp elektrik kurumuna bir kuruş ödeme yapmadılar. Bu kuruma zarar verirken belediyelere de haksız bir kazanç sağladı. Çünkü karşılığında hizmet vermediler. Bunun yanında siyasi hareket etme alanı yakaladılar. Kurumla ilgili bir gelişmede devletle mahsuplaşması. 59 Milyon TL alacağı var kurumun. Ve bu miktarda uzlaşma sağlandı.”

Bu kararlar kurumun özelleştirilmesi düşüncesini ortadan kaldıracak mı?    

“Özelleştirme ayrı bir konu. Biz hiçbir zaman özelleştirme için kurumun mali durumunu düşünerek hareket etmedik. Bana göre kurum yüzde yüz kar elde etse bile özel sektöre açılması gereken bölümleri vardır. Mesela tahsilât gibi. Elektrik kurumu bütçe olarak çok büyük bir yapıdadır. Mali olarak bu kadar riskli bir yapıyı devletin yüklenmemesi gerek.”

Hükümet yapmak istediklerini neden anlatamıyor?

“Biz sürekli anlatıyoruz ama belli başlı odaklar vardır ki değiştirmekten çok eleştiriyor. Herkes ülkeyi yöneten on kişinin her şeyden haberi olduğunu zannediyor. Hâlbuki bizler belki de ülkede yaşananların %30’dan bilgi sahibiyiz. Birçok ilişkiden bir haberiz. Geri kalan yüzdelik içerisinde çok farklı odaklar var. Gazeteciler, belli başlı medya kuruluşları, belli başlı devlet yöneticileri, belli başlı sendikalar bir noktada toplanmışlardır. Sayıştay, mahkemeler başka denge unsurlarıdır. Mesela emeklilerden vergi alınması. Bu karar Anayasa mahkemesinden geri döndü. Sonucunda ne oldu? Bedelini kim ödedi? Halk ödedi. Yani geçmişte Ekonomi Bakanlığı yapan büyüklerimiz emekli olunca 8 bin TL maaş alacaklar diye düzenlemeler yaptılar. Bununda bedeli halk ödedi. Böyle bir şey olamaz. Bu benim canımı acıtıyor. Bu hükümet sağlıklı bir siyasi ortam hazırlayarak bunları anlatamadı. Ben Maliye Bakanı olsam derdim ki biz bunları yaparsak devletin bundan sağlayacağı fayda şu kadar milyon TL’dir ve şu kadar parada vatandaşa vergi tasarrufu sağlayacağım. Vatandaştan şu kadar daha az vergi alacağım.”

Ekonominin iyi olduğu söyleniyor. Vatandaş bunu ne zaman görecek?

“Örneğin şöyle bir şey yapılabilirdi. Belli bir miktarın üstünde emekli maaşı alanlardan %20 kesinti yapıp %10 devlete %10 da sosyal yardım alanlara ve emekli maaşı düşük olanlara dağıtılırdı. Biz ne yaptık? Bunları bu şekilde yaparak bu konuda halkın desteğini kaybettik. Ve en başta Milletvekillerinden başlanmalıydı kesintiler. Yani ben bunu kesinlikle destekliyorum. Makam araçları konusu var. Bence en az dört yılda bir değişmesi lazım. Çünkü bir Bakan ülkeyi geziyor. Ki gezmesi de gerek. Böyle olunca yıpranma oluyor. Nazım Çavuşoğlu’nun makam arabası için 55 bin TL tamir parası ödedik. Bunları anlatamamamız da bir eksiklik.”

Ekonomi anlamında 2012 yılı size göre nasıl geçti ve 2013’ten beklentiniz nedir?

 “Siyasi konjektür bakımından biraz sıkıntı yaşansa da bence 2012 yılı iyi bir yıl oldu. Üç buçuk yıl içinde yaşanan seçimlerden dolayı bu halkı çok yorduk. Elimizde Mecliste 27 sayısı vardı ve bu altın bir fırsattı bizim için. Halkta bu 27 sayısını ve sonradan katılan üç kişiyi benimsemişti. Bu fırsat yıllar boyunca belki de hiçbir siyasi partiye kısmet olmayacak. İç sıkıntılarla bunu kullanmadık. 2013 için en başta siyasi istikrar lazım. Biz sürpriz zamlar yok dedik. Son günlerde harçlara yapılan zamanlar yasa gereğidir. Her yıl kim gelirse gelsin hayat pahalılığı oranında bu zamlar yapılacak. Maaşlara ise Haziran da artış verilecek.”

UBP’ ye üç isim daha katıldı. Bu katılımların faydası olur mu?     

 “Bu katılımların faydası olur mu, olmaz mı göreceğiz. Ben Sayın Avcı’ya hayır dedim. Dört yıl önce ben şunu söyledim ÖRP ile asla. Şimdi bunun tersini nasıl söyleyeyim? Tahsin bey UBP’den seçildi. Mustafa Gökmen’e söyleyecek bir şeyim yok. Çünkü halkın sevip talep ettiği bir isimdir ve daha önce de UBP de bulunmadı. Bunu yadırgamamak lazım. Ama Sayın Avcı’ya halktan da tepki var. Halk Sayın Turgay Avcı’yı Mecliste istemiyor. Bu nettir.”

Özelleştirme için güçlü siyasi irade ve denetim gerekli değil mi?

 “Çağdaş denetim kurulları oluşturmadıkça denetim yapmak zor. Özelleştirmelerin de bu kurullar oluşturmadan yapılması yanlış. Şöyle bir çarpıklık var. Mesela Ercan Havaalanının özelleştirme sürecini tamamen Ulaştırma Bakanlığı hazırladı. Sorumlu ise Ekonomi Bakanlığı. Sayın Saner ısrarla açıklamadı. Daha sonra imza için önümüze geldi. Buna rağmen Ercan’ın özelleştirilmesi bana göre doğrudur. Ama kesinlikle hava işletmeciliğinde tecrübeli bir şirkete verilmeliydi. Bu şirket hava işletmecisi değil yapsatçıdır. Rakamsal olarak en iyi rakamı veren şirkettirler fakat bu işi en iyi yapacak şirket mi bu tartışmalıdır.”

Facebook yorum

Yorum Yaz     Paylaş Share/Bookmark    
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
increase font size decrease font size print this page tell a friend Yorum Yaz (0)

banner
AP Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Harms: "Akkuyu delilik, aptallık!"
image Kıbrıs Postası’na konuşan AP Yeşiller GurubuEş Başkanı Rebecca Harms, gazetemizin gündeme getirdiği Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili “bu santralin kurulması bir deliliktir. Ekonomik açıdan aptalca bir bakış” diyerek...
Özersay Politis'e Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi
image Soru: Ortak açıklamadan sonra müzakerelerin şu anki durumuna bakarsak, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda her iki toplumda da bir momentum olduğu göze çarpmaktadır. 2004 yılında Annan Planını reddedenin Kıbrıslı Rumlar...
Barış Başel, ceza yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu...
image Bilinçli medya okuryazarlığının çok önemli olduğunu ifade eden Başel, özellikle vatandaşlara, okudukları yayın organının kimlere tetikçilik yaptıklarının bilincinde olmaları gerektiğini anlattı. En son meclise sunulan...
banner