Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İsmet KOTAK | 5 Ağustos 2011, Cuma

Yanılıyorsunuz Büyükelçi Ricciardone

Paylaş  
61
131
54

Bu kızgın yaz sıcağında yine de olaylar durmak bilmiyor.

Bugün de iki konum var.

Birincisi ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Frank Ricciardone’nun Washington’a aktardıkları;ikincisi Yunanistan örneği ile Avrupa Birliği’nin nelere tevessül edeceği…

Haber şu: “Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin tayini ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda yeniden görüşmeye açıldı. Bir yıldır Ankara’da geçici olarak görev yapan Ricciardone’nin büyükelçi atanmasının Senato tarafından onaylanması gerekiyor.
Başkan Barack Obama geçen yıl bir senatörün itiraz etmesi nedeniyle Ricciardone’yi Kongre’nin yasama dönemine ara verdiği bir sırada geçici olarak göreve atamıştı. Bir yıllık geçici sürenin dolmasıyla komisyon, Ricciardone’nin Ankara Büyükelçiliği’ni yeniden görüşmeye başladı. Atamanın bu sefer onaylanması bekleniyor.”

Büyükelçi,Komisyona adeta Türkiye raporu sundu.Haberde uzun uzun işin bu yanı verilmekle beraber,Büyükelçi Ricciardone’nin Kıbrıs konusunda da değerlendirme yaptığı bildirilmektedir.”Kuzey Kıbrıs’ta “Kıbrıslılık kimliği” ağır basmaya başladı” diyen Büyükelçi,Kıbrıs’ta iki liderin görüşmelerini desteklediklerini ve orada masada ciddi parametrelerin olduğunu belirtti.

21 Aralık 1963 tarihinden beri ABD  de öteki güçler gibi Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yaşatmak ve Türk Halkını buna yamamak için uğraş vermektedir.Nitekim bu uğurda KKTC topraklarında bulunan ABD Dışilişkiler irtibat bürosunu ya da ne derseniz deyiniz,Konsolosluğunu kapatarak Rum tarafına geçti.

Herkese de “Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti’ni” tanıtmak için “Buraya gel işlemini yapayım” diyor.

ABD Senatosundan onay bekleyen Büyükelçinin, Kıbrıslılık kimliğinin ağır basmaya başladığını benimseyip savunmasından, KKTC’deki irtibat bürosunun niçin kapatıldığını anlıyoruz.Bizi Ruma itmek esastır.

‘ABD ve İngiltere ve de ötekiler işgâlci Rum ve Yunanlıdan yana çıkarak,Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rum Cumhuriyeti’ne dönüştürülmesine destek  çıktılar.Milli Mücadele Lideri Denktaş’a konuşan zamanın ABD Büyüklelçisi şimdi 2 bin kişiyi eğittik,bu sayı 20 bin olunca sizin politikanız ortada kalacak” demişti.Her hâlde eğittikleri kişilerin sayısı 20 bini aştı ki şimdiki Türkiye Büyükelçisi Kıbrıslılığın ağırlık kazandığını söyleyerek sonucu böyle görmek istediğini Washington’a aktarıyor.

Büyükelçi Ricciardone’nin Rum tarafındaki Kilisenin yeniden güçlendiğini,Nazi kalıntılarının ne denli organize olduklarını, Komünist Liderin artık ortada bir kukla olarak kalakaldığını görmüyor mu?Bu durumda hangi başarılı görüşmelerden ve hangi başarılı sonuçta söz edebilir.
Büyükelçi Kıbrıs Türk Halkının sessiz çoğunluğunun farkında bile değil…Kıbrıs Türkünü anlamak için yüz fırın ekmek ister.

***

YUNANİSTAN’A DUYUNU UMUMİYE!

Yüzyılın Projesi olarak sunulan Avrupa Birliği(AB),nihayet 2011 yılında çöktü.AB üyesi patron ülkeler,yandaşlarına borç vermek için bile sızlanmaktadırlar.Yunanistan 158 milyar Euroluk kredi paketiyle ikinci kez iflâstan kurtarılırken,Alman Horst Reichenbach “ denetçi Vali” atandı.Yunan basını bu kişiye yetkilerine bakarak “Genel Vali “dedi.Tıpkı bir zamanlar hasta adam dedikleri Osmanlı İmparatorluğu için oluşturulan “Duyunu Umumiye” örneğinde olduğu gibi artık ipler AB yetkililerin elinde.Yunan iktidarı kukla.

Alman Genel Vali(!) 1 Eylül’de  25 kişilik ekibi ile Atina’ya gelerek yönetime el koyacak.Bu ekip AB’nin Yunanistan’a dayattığı mali ve ekonomik programın uygulanmasını deneteyecek ve üç ayda bir Brüksel’e rapor sunacak.

İşte yüzyılın başarılı ve de her ulusa cennet vaad eden projesi iflâslarda.Bu salgın İrlânda’dan başlayıp, Portekiz, Ispanya deyip Yunanistan’a uzanmakta.Arada Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin de bulunduğu  bücürleri saymıyorum.

Türkiye bu AB belâsından kılpayı kurtuldu.Eski sömürgeciler,Avrupa dışında sömürülecek sömürge kalmayınca Avrupa’da eski alışkanlıklarını uyguladılar.Ne acı ki bu da yetmedi.Şimdilerde Arap ülkelerinde isyanlara bel bağladılar.Ne de olsa oradan petrol fışkırmakta...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2011, Cumartesi    Şu Afrika olayı
19 Ağustos 2011, Cuma    KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
18 Ağustos 2011, Perşembe    Yatırım kredilerinde yeni dönem
17 Ağustos 2011, Çarşamba    Yurttaşlık,kimlik kartının renkleri
16 Ağustos 2011, Salı    Erato Kozaku Markulli
15 Ağustos 2011, Pazartesi    Sayın Tibuk bütçemize yıllık 700 milyon dolar gelir bekliyoruz
14 Ağustos 2011, Pazar    Büyükelçi, Sayıştay Başkanı ve Ombutsman Nail Atalay aramızdan ayrıldı
13 Ağustos 2011, Cumartesi    Çalmadan oynayan bir toplum olduk
12 Ağustos 2011, Cuma    Kıbrıs raporu BM Güvenlik Konseyi'nde
11 Ağustos 2011, Perşembe    Markulli korku sahnesinde yeniden rol aldı!

banner
banner
banner
banner
banner

Şu Afrika olayı
İsmet KOTAK | 20 Ağustos 2011, Cumartesi
Tanzania başkenti Dar-ül Salam’da yapılan “Dünya Basın Konseyleri Birliği” toplantısı dolayısıyla bir tutam Afrika’yı ellediğimi sık sık yinelerim.
Çünkü Afrika beni çok etkiledi. Niye etkilem...
KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
İsmet KOTAK | 19 Ağustos 2011, Cuma
Aylardan beri yazılıp çizilmekte,Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti ciddi adımlar atmakta,komşu ülkelerle anlaşma yaptığını iddia etmekte,sonuçta kendi ekonomik bölgesi kabul ettiği denizlerde petrol ve doğal gaz arama anlaşması ...
Yatırım kredilerinde yeni dönem
İsmet KOTAK | 18 Ağustos 2011, Perşembe
Banka sayısının artması,dıştan Finansman sağlayan şirketlerin çoğalmasını hep olumlu karşıladım.
Sigorta şirketlerinde de durum aynıdır.KKTC yetkilileri “Serbest Bölge” uygulamasını tepdikleri sürece R...