Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İsmet KOTAK | 8 Ağustos 2011, Pazartesi

Gazete sayfalarında Rolandis’e kadar

Paylaş  
65
126
53

Yaz döneminde ağırlık getiren yazı ve haberlerden hep uzak kalınır.Sonuçta sıcağın bunalttığı ortamda gazete okuyor,radyo ve televizyon haberi izleniyor.

Tüm bu yayınlara bakarsanız hafifce haberlere hatta resimlere ağırlık verildiğini görürsünüz.Kentte,köyde panayırlar,festivaller;olmadık yerlerin  müzikli mankenli  açılışları sürüp gidiyor.KKTC turizmden pay almaya çaba harcıyor.

Elbette bu yurt dışında meydanlarda hellim ızgara yaparak sağlanamayacaktır.Öteki ülkeler bu yolu nasıl açmışlarsa KKTC de bu yolu bulduğu gün turist rakamları katlanacaktır.

Yeter ki ülkenin ucuzlamasını sağlayalım.Türkiye kapı komşu ama orasının fiyatlarını buraya aktarmayı başaramadık.Yani mal ve hızmetlerin serbest dolaşımına otuz iki nedenle karşı çıkılınca pahalılık vazgeçilmez ve kader oluyor…

Uyduruk enflâsyon rakamları ile kimse turisti aldatmaya kalkmasın,başaramaz.Turist acentelerinin elinde rakamlar fink atıyor.

***

Rum ve Yunanlıların “Hayâlperest” oldukları hep yazılır,söylenir ama koca bir Ulusa bunu mal etmemek için kendimi zor tutarım.

Oysa işte Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru.Tipik bir enosisci Rum.Kıbrıs’ın 10 bin yıldan beri Yunanlı olduğunu söyleyecek kadar kendini kaybetmiş durumda.

Oysa Kıbrıs tarihine şöyle bakanlar Kıbrıs’ın hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığını görür.Ama başta Bizans olmak üzere her Ulusun üstüne binerek tarih yazdığını sananlar,hep bu hataya düşerler.

Ne diyor Omiru? “1974 yılından bu yana Kıbrıs’ın kuzey bölümünden(?) zorla kovulan Kıbrıslılar” diye başlayıp,altını yalanla,üstünü de yalanla doldurarak Türkiye’yi dünyaya şikâyet ediyor.

Bu olaydan önceki tarih yok.Bu olaydan sonra Kıbrıs Cumhuriyet’ini silâhla ele geçirerek onun mirasına konanların hikâyesi yok…

21 Aralık 1963’ün kökeni olan Akridas Plânı yok; 15 Temmuz enosis darbesi yok;bu sırada Rum Ortodoks Kilisesi Papazı Stetssos tarafından açıklandığı gibi  Rumların,Türklerle birlikte diri diri Lefkoşa’nın Rum kesimindeki mezarlığa gömülmeleri hayal!...

Bu olay da yok.

Omiru ve onun gibiler dünyayı kör ve gerisini sersem sanıyorlar.

***

Oysa bir zamanlar  Rum Başkan Kipriyanu’nun Dışişleri Bakanı olan Nikos Rolandis,zaman zaman gizli kalan gerçekleri başta Rumların gözüne sokmaktadır.

İşte Havadis’te Emine Davut Yitmen’le yaptığı söyleşi.En ilginçi şu: Kipriyanu,Makarios yolunda gitmekte kararlı bir Akridas Plâncısı Komutanlardan. Rolandis uyarıyor ama o “Enosis yolunu tıkayacak her öneriyi” redddetmektedir.

Rolandis’in  anlattığına göre 1978 yılında Dışişleri Bakanlığı görevindeyken Anglo-Amerika-Kanada Plânı vardı.ABD bu amaçla Türkiye ve Yunanistan’la ciddi temaslar yapmıştı.

Amaç plânın kabulü idi.Herkese yanlış sunuluyor ama bu plânı reddeden Kıbrıs Rum Liderliği idi.Rolandis bunu açıkça ortaya koyuyur.

Çünkü o günlerde AKEL Moskova’dan aldığı emirle  ABD ve NATO’yu olaya dahil etmemekte ısrarlı idi.

Oysa Hükümet desteğinin ardında AKEL vardı.Kipriyanu buna bakarak bu plânı reddetti.

Rolandis’e göre Denktaş,zamanın Türk Lideri olarak beklemiş ve Rumların reddine tanık olmuştu.O anda da Ankara Plâna destek verdi.

Kıbrıs Rumu ve Yunanistan ortada kaldı.

Bu sıcak havada bir parça tarih fena olmaz diye aktardım.

***

Yer ve köy isimleri konusunda tartışma dün yani 1974 öncesinde vardı,yakın geçmişte vardı,bugün de vardır.Herkes kendi işittiğine ekleme yaparak bir  ötekine aktarır.

Bazısı tutar bazısı tutmaz.

Değerli gazeteci dostum Başaran Düzgün’ün Pazar yazısında Karadeniz yerleşim birimleri konusundaki bölümü ilgi ile okudum.

Ekmeğe “cari” diyen bölgemizde o yerleşim isimleri elbette olağan kabul edilmeli…

Gelelim KKTC’ye.1957-58’de köy isimleri  bazen köylü ile birlikte,bazen Gençlik Teşkilâtının bulgusu ile değiştirildi.

Beğenmeyen köy varsa yeniden görüşerek,çalışarak yenisini bulup koydu.

1974’de Viyana’da yapılan Nufus mübadelesi anlaşması  BM gözetim ve denetiminde uygulanınca,  büyük ve resmi göç oldu.

Bakanlar Kurulunun kararı ile oluşturulan büyük Komite  nufus aktarmasını BM ile tarihe bağladı.Uygulamayı da BM Barış Gücü yaptı.

Bu sırada Komitenin önerisi ile Bakanlar Kuurlu şu kararı aldı: “Güneydeki bir köy veya kent Kuzeye göç edince yerleştirildiği yer onun güneyde kullandığı Türkçe adını alacaktı.Eski isim Güneyde kalacaktı.

Örnek,”Aytotro” ismi güneyde kaldı “Boğaziçi” kuzeye taşındı.Kuzeyde de “Boğaziçi” olduğundan bu kez “Aysergiye” taşınan “Aytotro’ya” “YeniBoğaziçi” dendi.Bu uygulama mümklün olan yerlerde yapıldı.”Stilloza” taşınan köyümüz güneydeki ismi olan “Mutluyaka’yı” kabul etti.

Orada bir gecelik bir hata yapıldı ve o köyün eski ismi “Direkli” olarak yazıldı.Köylü itiraz etti ve bu yanlışlık derhâl Bakanlıkça düzeltildi.Tuzla,yine Tuzla;İskele yine İskele oldu.

Karpaz köylerindeki Gelincik ve Bafra,sigara isimleri değildir. Bunu söyleyenler kendi kendilerine pay çıkaranlardır.

Oraya yerleşen köylünün geliş  yerine öncelik verildi;birkaç yerleşim biriminden gelen varsa uyum sağlayacak isim tercih edildi.

O kadar. Bafra,Karadeniz kökenli isim aktarmasıdır.Sigara kökenli değil…

Sıcak yaz gününün yazısı da böyle olur diye kabul ediniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2011, Cumartesi    Şu Afrika olayı
19 Ağustos 2011, Cuma    KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
18 Ağustos 2011, Perşembe    Yatırım kredilerinde yeni dönem
17 Ağustos 2011, Çarşamba    Yurttaşlık,kimlik kartının renkleri
16 Ağustos 2011, Salı    Erato Kozaku Markulli
15 Ağustos 2011, Pazartesi    Sayın Tibuk bütçemize yıllık 700 milyon dolar gelir bekliyoruz
14 Ağustos 2011, Pazar    Büyükelçi, Sayıştay Başkanı ve Ombutsman Nail Atalay aramızdan ayrıldı
13 Ağustos 2011, Cumartesi    Çalmadan oynayan bir toplum olduk
12 Ağustos 2011, Cuma    Kıbrıs raporu BM Güvenlik Konseyi'nde
11 Ağustos 2011, Perşembe    Markulli korku sahnesinde yeniden rol aldı!

banner
banner
banner
banner
banner

Şu Afrika olayı
İsmet KOTAK | 20 Ağustos 2011, Cumartesi
Tanzania başkenti Dar-ül Salam’da yapılan “Dünya Basın Konseyleri Birliği” toplantısı dolayısıyla bir tutam Afrika’yı ellediğimi sık sık yinelerim.
Çünkü Afrika beni çok etkiledi. Niye etkilem...
KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
İsmet KOTAK | 19 Ağustos 2011, Cuma
Aylardan beri yazılıp çizilmekte,Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti ciddi adımlar atmakta,komşu ülkelerle anlaşma yaptığını iddia etmekte,sonuçta kendi ekonomik bölgesi kabul ettiği denizlerde petrol ve doğal gaz arama anlaşması ...
Yatırım kredilerinde yeni dönem
İsmet KOTAK | 18 Ağustos 2011, Perşembe
Banka sayısının artması,dıştan Finansman sağlayan şirketlerin çoğalmasını hep olumlu karşıladım.
Sigorta şirketlerinde de durum aynıdır.KKTC yetkilileri “Serbest Bölge” uygulamasını tepdikleri sürece R...