Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İsmet KOTAK | 13 Ağustos 2011, Cumartesi

Çalmadan oynayan bir toplum olduk

Paylaş  
82
214
89

Turizm kabarmış.Verilen sayılarla övünenler var. Ticaret artmış.Yağmurlar sayesinde tarım verimde tepeye vurmuş. Üniversitelerde 45 bin sınırını aştık diyorlar.O hâlde KKTC’nin bir eli yağda öteki balda demektir.Maliye Bakanımız Hazineye para düşmekte olduğu için bayram yapmalı!

Ülkede hemen hemen hergün festival var.Belediyeler sıraya dizildiler.Yetmedi Bakanlıklar sırada…Davet edilen ülkeler bir,iki ,üç kez daha halk oyunu oynamak için yeniden davet ediliyorlar.Ülkenin ileriki yıllarda petrol geliri olacak ya!...Har vurup harman savuruyoruz.

Ya işsizlik?Evine ekmek götürme sıkıntısı çekenler?Belediyeler çalmadan oynuyorlarsa  etrafı kim temizleyecek? Sokakları pislik götürüyor.

Suya lâğımın karışmadığı yer yok.Ticaret arttı diyenler,fiyatlardan haber verseler de anlasak.Üniversite öğrencileri  harçları ve konut kiralarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar.

Maliye Bakanı Sterlin-Dolar ve Euro karşısında TL’nin tepe takla gitmesinden zarar görmeyeceğimizi söyledi ya herkes de buna taktı…

Daha fazla uzatmaya gerek yok.Eğer her konu “Turizm Bakanlığından”  yapılan dürtü gibi ise yandık.Verilen sayılara bakanlar,  kimin neyi saklamak istediğini görebiliyor.

Komşumuz 3 milyon turist ağırlıyor,bizimkiler 319 binle övünüyorlar.Yahu geçmişte bu rakam neydi? KKTC’de her zaman, 300 bin ile 400 bin arasında gelişi olan bir turist potansiyelinden söz edilir.DPÖ yayınları bu işin aynası.

Kimse sustaya basıp da turiste kavuştuğumuzu yazıp, söylemesin. Halkı aldatmayalım.Otel  ve yatak sayısı arttı.Kuşku yok.Kumarhaneler harıl harıl çalışıyor.Ülkeye katkısı mı? Birileri hesap yapsın da bizler de öğrenelim.

Bir de adam yerine koymadıkları bir turist yapısı var ki ben hep onlardan yanayım.GaziMağusa,İskele ve Girne’de KKTC’den ev alan veya kiralayan yabancı kitlesi var ki bu ülkeye esas katkıyı onlar yapıyor.

Başka ülkelerde bu kitleye “Yeşil Daimi İkamet Kartı” verilir.Hatta İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarında bunlara hitap eden özel masalar vardır.

Gidiniz,Süper Marketleri, lokantaları,barları ve hatta semt pazarlarını görünüz.Bu insanlar dışta kazandıklarını buralara akıtıyorlar.

Yıl boyunca KKTC’de ikamet eden,KKTC sosyal faaliyetlerine katılan ve hatta sosyal yardımlaşmaya katkı koyanlar vardır.

Buna karşılık her yaz gelenler de vardır.Bunları izlemek ve konuşmak da  bir zevk. ”KKTC güvenlik var.Her yaz geliriz.

Çocuklarımız buradan  bizler gibi çok memnun” diyenler, gerçekten bana güç veriyorlar. Çünkü her şeyi kapkara göstermek isteyenlere karşı KKTC’nin varlığından memnun olanları görmek ve bilmek ayrı bir olay.

Ancak “Turizm” konusunda abartılı rakamlarla halka yanlış bilgi satmayalım.Çabalama  olduğuna eminim.Konu Türkiye’de “Hellim ızgara ederek KKTC’ye turist çekme” konusu değildir. Bunun modası geçti.

Turizm temizlik demektir. Önce KKTC temizlenmelidir.

Turizme hitap eden yerleşim yerlerinde kaldırımlar tamamlanmalı, Istanbul Belediyesi örnek alınarak kaldırıma,yol ortasına, dönemeçlere çiçekler ekilmelidir.Koskoca Istanbul lâle bahçesi yapılabilmişse,Lefkoşa,Girne ve ötesinde bunu başarmamak olası mı?

Lokanlar, kalite,temizlik ve fiyat yönünden denetlenmelidir. Kentlerin arka sokakları her zaman turistin ilgisini çeker.Orada istenmeyen olaylar,istenmeyen sunumlar yapılmamalı.Birileri buna göz kulak olmak durumundadır.

Ve turizim bölgesi ilân ederek “Ses kirliliği” yaratarak bir yere varamazsınız.Çünkü turistin kendisi bundan rahatsız.Binlerce insan o yörede evlerde yaşamaktadır. Lokantaları, Süpermarketleri,plâjları besleyen bu yeni tip yerleşik turistler, birkaç diskocu para yapacak diye rahatsız edilmemelidir.

Turizm Bakanı,sık sık yurt dışına gitmekte ve şu veya bu faaliyete katılmaktadır. Merak ediyorum,hangi ülkenin Turizm Bakanı yurt dışında “Diyojenin lâmbasını” eline alarak turist kovalamaktadır?

Turiste bu yolla mı ulaşılır?Bence hayır.Bunun yol ve yöntemini artık “İletişim çağında” bu işi bilenlere danışınız.

Uydulu,Internetli bir dünyada Türkiye’de kent beklediğimiz o tip turist değildir.Hellimi burada KKTC’de öğretiniz. Hele konu İzmir olunca hiç başarı şansınız olamaz.

KKTC Türkiye ve Balkanlarda ve hatta Türk Cumhuriyetlerinde halka hitap etmelidir.Bunun bir de politik yanı da vardır. Taşımacılığa katkıyı yolcu bazında yaparsanız ciddi sonuç alırız.

Neyse,benim söylemek istediğim,Turizm patlamadı.Kimse hayal görmesin Kumarhaneler patladı…Betting Ofisler patladı

Bunun bedelini de halk, canıyla, kanıyla ödemektedir.

Turizm  artışı lafla yapılmıyor. Hellim sunumu yerine “Hava ve deniz taşımacılığına” destek olunuz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2011, Cumartesi    Şu Afrika olayı
19 Ağustos 2011, Cuma    KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
18 Ağustos 2011, Perşembe    Yatırım kredilerinde yeni dönem
17 Ağustos 2011, Çarşamba    Yurttaşlık,kimlik kartının renkleri
16 Ağustos 2011, Salı    Erato Kozaku Markulli
15 Ağustos 2011, Pazartesi    Sayın Tibuk bütçemize yıllık 700 milyon dolar gelir bekliyoruz
14 Ağustos 2011, Pazar    Büyükelçi, Sayıştay Başkanı ve Ombutsman Nail Atalay aramızdan ayrıldı
12 Ağustos 2011, Cuma    Kıbrıs raporu BM Güvenlik Konseyi'nde
11 Ağustos 2011, Perşembe    Markulli korku sahnesinde yeniden rol aldı!
10 Ağustos 2011, Çarşamba    Okullarda tem gün yeni buluş mu?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Şu Afrika olayı
İsmet KOTAK | 20 Ağustos 2011, Cumartesi
Tanzania başkenti Dar-ül Salam’da yapılan “Dünya Basın Konseyleri Birliği” toplantısı dolayısıyla bir tutam Afrika’yı ellediğimi sık sık yinelerim.
Çünkü Afrika beni çok etkiledi. Niye etkilem...
KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
İsmet KOTAK | 19 Ağustos 2011, Cuma
Aylardan beri yazılıp çizilmekte,Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti ciddi adımlar atmakta,komşu ülkelerle anlaşma yaptığını iddia etmekte,sonuçta kendi ekonomik bölgesi kabul ettiği denizlerde petrol ve doğal gaz arama anlaşması ...
Yatırım kredilerinde yeni dönem
İsmet KOTAK | 18 Ağustos 2011, Perşembe
Banka sayısının artması,dıştan Finansman sağlayan şirketlerin çoğalmasını hep olumlu karşıladım.
Sigorta şirketlerinde de durum aynıdır.KKTC yetkilileri “Serbest Bölge” uygulamasını tepdikleri sürece R...