Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İsmet KOTAK | 14 Ağustos 2011, Pazar

Büyükelçi, Sayıştay Başkanı ve Ombutsman Nail Atalay aramızdan ayrıldı

Paylaş  
87
197
79

Dün bu devletin temeline harç koyan ama bugün resmi makamı olmayanların  çoğu Lefkoşa Mezarlığında buluştuk.Kızgın güneş altında bu devlete büyük hızmetler yapan bir dostu,bir Mücahidi uğurluyorduk.

Çünkü O,Nail Atalay bir defa daha mobiletin üzerinde,  Cumhurbaşkanlığı  kapısında,bizlere  Türk Ordusunun çıkarma yapacağı haberini veremeyecek…

Ya da 19 Temmuz 1974 geceki anılarımızı birbirimize anlatamayacağız. Ya da O,  “Kotak kardeşim geçen gece yine televizyonda 19 Temmuz geceki karşılaşmamızı konu ettin.Sağol” diyemeyecek.

KKTC’nin ilk BM Temsilcisi,Büyükelçi Nail Atalay,daha sonra Sayıştay Başkanı ve son olarak da Ombutsman görevlerinde uzun yıllar bu devlete inanan ve  bu devletin temeline harç koyanlardan biri olarak artık aramızda yok.

Newyork’a gitmek,Kıbrıs Türk Halkının Devletini temsil etmek ve de BM’e kabul ettirmek ve hatta Büyükelçi muamelesi görmeyi sağlamak,o binada itibar  kazanmak, her babayiğidin harcı değildi.

Nail Atalay bunu başardı.Bunu orada görüp,yaşadık. Daha sonra gelenler O’nun dönemi kadar  başarılı olamadılar.

Newyork’a  ve BM’e her gittiğimde O’nun başarısını alkışladım.Daha sonra gittiğimde O’nu özledim.

Henüz çaresi bulunmayan hastalığı erteleyebildiği kadar erteledi.Son görüştüğümüzde acılar içinde idi.Yine de anılarını dile getirebilmiştik.O’nu öyle görmek beni üzüyordu.Ama elden bir şey gelmiyordu.

Dün O’nu ebedi istirahatgâhına emanet ettik.Bir avuç insandık Lefkoşa Mezarlığında.Lefkoşa’da resmi törenin niye yapılmadığını herkes birbirine sordu.Bu vefasızlığa herkes öfke duydu.

Ben yine de Lefkoşa Mezarlığına koşan ve  halkın tanıdığı bazı isimleri burada sayacağım. Eksiklik benim hatam kabul edilmeli.İşte sayabileceğim katılımcılar: İkinci Cumhurbaşkanı MehmetAli Talat orada idi.

Dışişleri Bakanı Özgürgün,Milletvekili Zorlu Töre, Milletvekili Hasan  Taçoy,CTP Genel Başkanı ve Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu,DP Genel Başkanı Serdar Denktaş,Sayıştay Başkanı, eski Meclis Başkanı ve Başbakan Hakkı Atun,benim gibi eski Bakan arkadaşlardan Salih Coşar,Nazif Borman,Onur Borman, Dışişleri eski Bakanlar  Vedat Çelik,Taner Etkin,Kenan Atakol, orada idi.Nail Atalay’ın eşi Öğretmendi.

Tüm Öğretmen arkadaşları orada idi.Nail Atalay halk adamı idi.Dostları orada idi.Olmayan bu saydıklarımın dışındaki resmi zevattı.

     &&&

Her 19 Temmuz gecesi Nail Atalay’ı özleyeceğim.Oysa her yıl o motosikletin üstünde,Rum silâhlarına  hedef olacağına aldırmadan,Köşklüçiftlikten  Lidra Palas’ı gören kavşağa geçer ve Türkiye Büyükelçiliğinden, Cumhurbaşkanlığına süzülür. Hısarın üstündeki eski makamın kaldırımlarında oturan ve haber kovalayan bizlerle buluşur.Ben,Erol Kâzım Andaç, Rüstem Tatar,Nejdet Ünel…

Yolunu keseriz.”Ne oluyor?” diye sorar ve Nail’in yanıtını alırız:” Büyükelçi Asaf İnhan Denktaş beye mesaj yolladı.Yatmadan Elçiliğe bir uğrasın dedi”…

Nail gibip bunu Denktaş beye söyler,Denktaş bey silâh seslerine aldırmadan arabasının direksiyonuna geçer,Türkiye Büyükelçiliğine gider…Bizler yine kaldırımda etrafı gözleriz…

30 dakika sonra Denktaş bey heyecanla geri döner.Arabasını yolun ortasında bırakır.Merdivenleri ikişer ikişer çıkar,makam odasına girer, biz onun peşinde gireriz odaya…

Uzanır kapıyı kilitler ve kollarını havaya kaldırarak haykırır  “Geliyorlar.Yarın Türk Ordusu adaya çıkarma yapacak!”…

Siz hayatınızda bu denli değerli bir haber aldınız mı?Türk Ordusu adaya çıkıyor,kan duruyor,özlem bitiyor…Türkiye geliyor….

Mehmetcik ve  Mücahit yarın sabah kucaklaşacak…

İşte bu haberi bizim tarafa itekleyen değerli dostumuz Nail Atalay idi…

Sevgili Nail Atalay yok artık…Onu,O’nun yeni haberlerini hep özleyeceğiz…

Sen rahat uyu Nail,bu halka,bu devlete yapabileceğinin de ötesinde hızmet ettin…Nur içinde yat...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2011, Cumartesi    Şu Afrika olayı
19 Ağustos 2011, Cuma    KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
18 Ağustos 2011, Perşembe    Yatırım kredilerinde yeni dönem
17 Ağustos 2011, Çarşamba    Yurttaşlık,kimlik kartının renkleri
16 Ağustos 2011, Salı    Erato Kozaku Markulli
15 Ağustos 2011, Pazartesi    Sayın Tibuk bütçemize yıllık 700 milyon dolar gelir bekliyoruz
13 Ağustos 2011, Cumartesi    Çalmadan oynayan bir toplum olduk
12 Ağustos 2011, Cuma    Kıbrıs raporu BM Güvenlik Konseyi'nde
11 Ağustos 2011, Perşembe    Markulli korku sahnesinde yeniden rol aldı!
10 Ağustos 2011, Çarşamba    Okullarda tem gün yeni buluş mu?

banner
banner
banner
banner
banner

Şu Afrika olayı
İsmet KOTAK | 20 Ağustos 2011, Cumartesi
Tanzania başkenti Dar-ül Salam’da yapılan “Dünya Basın Konseyleri Birliği” toplantısı dolayısıyla bir tutam Afrika’yı ellediğimi sık sık yinelerim.
Çünkü Afrika beni çok etkiledi. Niye etkilem...
KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi
İsmet KOTAK | 19 Ağustos 2011, Cuma
Aylardan beri yazılıp çizilmekte,Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti ciddi adımlar atmakta,komşu ülkelerle anlaşma yaptığını iddia etmekte,sonuçta kendi ekonomik bölgesi kabul ettiği denizlerde petrol ve doğal gaz arama anlaşması ...
Yatırım kredilerinde yeni dönem
İsmet KOTAK | 18 Ağustos 2011, Perşembe
Banka sayısının artması,dıştan Finansman sağlayan şirketlerin çoğalmasını hep olumlu karşıladım.
Sigorta şirketlerinde de durum aynıdır.KKTC yetkilileri “Serbest Bölge” uygulamasını tepdikleri sürece R...