Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İsmet KOTAK | 19 Ağustos 2011, Cuma

KKTC nihayet petrol konusunu konuşabildi

Paylaş  
64
154
61

Aylardan beri yazılıp çizilmekte,Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti ciddi adımlar atmakta,komşu ülkelerle anlaşma yaptığını iddia etmekte,sonuçta kendi ekonomik bölgesi kabul ettiği denizlerde petrol ve doğal gaz arama anlaşması yapmakta ve bunu sürdüreceğini ilân etmekte idi.

Nerede ise ABD ve Israil’in arkasına saklanarak bu işleri ileri götüreceği hesabını yapmakta idi.

Hristofyas’ın Moskova Kulübü üyeliğini de kullanarak Rusya cephesinin desteğini de arkasında hissettiğini göstermekte idi.

KKTC ve Türkiye basınında bu konu ile ilgili yığınla  yazı yayınlandı. Ancak KKTC yetkililerini harekete geçirmek için kırk katır ve satır gerekti!

Dünkü gazetelerde değerli görüşmeci Kudret Özersay’ın bu konudaki uzun ve doyurucu açıklaması yayınlandı.İlginç olan tek cümleyi seçtim:

“Böyle giderse hesaplaşmamız gerekebilir!”…

İşte benim işitmek istediğim budur.Savaş tamtamı çalmak değil,hakkını aramakta kararlı olduğunu karşı tarafa da göstermek de önemlidir.

Eski Rum Dışişleri Bakanı Rolandis’in bile teslim ettiğini KKTC de artık ortaya sürmeli idi.

Bu çıkış, anında,yerinde ve etkili oldu.Hele bunu Kudret Özersay’ın yapması,açıklamayı dört dörtlük şekle sokup sunması kutlanacak bir tutumdur.

Şimdi Markulli düşünsün…

Özersay KKTC kanadı olarak şöyle özetleyeceğim bir açıklama yaptı:

1.”Herşeyden önce Kıbrıs Türk tarafının karşılıklılık temelinde Rum Yönetimi tarafından atılacak adımlara benzer,eşdeğerde adımları atması söz konusudur.Rum tarafı Kıbrısa’ın Güneyinde doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetlerini askıya almadığı takdirde  Kıbrıs Türtk tarafı da anlaşmalar yaparak adanın deniz alanlarında petrol ve doğaz gaz aramaya başlayacaktır.”(İşte benim aylardan beri işitmek istediğim budur).

2.”Kıbrıs Türk tarafının tavrı nettir.Kıbrıs Türk tarafının iradesinin tahakküm altına konulmak istendiği,ancak buna izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.Rum tarafı müzakerelere rağmen adanın geleceğini ve egemenliğini tahakküm altına koyacak adımları atmakta kararlıysa, gerek petrol ve doğalgaz konusunda gerekse bugüne değin yapmaktan kaçındığımız bazı başka konularda bizim de adımlar atacağımızı herkes bilmelidir.Kıbrıs Türk tarafının bu konularda dikkate alınması gereken bir aktör olduğu gerçeğini herkes anlamak zorundadır”

Aynı anda Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti’nde yetkililer ne ahkâm kesiyorlardı?

Rum haber kaynakları Rum yetkililerin, “sondaj çalışmalarından vazgeçilmeyeceği” ve “konu hakkında BM ile AB nezdinde girişimlerin yoğunlaştırılacağı” şeklindeki açıklamalarına geniş yer ayırdılar.

Habere göre, Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Türkiye’nin olası tepkisiyle oluşacak bir kriz karşısında alarm durumunda bulunduğu ve bu tür bir krizi göğüslemek konusunda kağıt üzerinde çalışmalar yaptığı şeklindeki bilgilerin sorulması üzerine Markulli, “Herhangi bir şeyi göz ardı etmiyoruz ancak Türkiye’nin Amerikan şirketiyle uğraşması söz konusu olamaz” dedi.

Bu durumda Hristofyas’ın Dışişleri Bakanı Markulli yine Amerikan kalkanının ardına saklanacağını umut olarak ortaya sürdü.

Ama bunu ABD makamlarına teyit ettiremedi.Tıpkı 1974’deki gibi Rum ve Yunan halklarını aldatmaya yönelik gösteri söz konusudur.1974’de ne Altıncı Filo ne de Yunan donanması etrafta görünmemişti.

Markulli,  “Türkiye’nin kazıları yapmakla yükümlü Amerikan şirketiyle uğraşması ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını uygulamasını engellemek amacıyla uç noktalara varması ihtimalinin uzak olduğunu” ileri sürdü.Markulli,  Türkiye’nin verdiği tepki karşısında kendilerinin de gerek BM gerekse AB çerçevesindeki girişimlerinin yoğunlaşacağını, BM Genel Kurulu ile AB Dışişleri Bakanları toplantısında konuyu gündeme taşıyacağını açıkladı.

Tablo bu.Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti, Israil’le kaş göz işareti yapmaktadır.Amerikan Şirketi ile de arama ve çıkarma anlaşması yaptı.Türkiye ve KKTC gereken ihtarı yaptı.Bunun yanıtlanması iki yolla olabilir:

1.Noble Energy’e ihtar ederek yasa dışı yollara başvurmaması istenerek gerekirse müdahale edileceği bildirilir.

2.KKTC de TPAO ile Türkiye-KKTC arasında petrol ve gaz arama ve çıkarma anlaşması yaparak işin başlatılması sağlanır.Çünkü söz konusu deniz bir iç denizdir ve üçüncü ülke çıkarı söz konusu değildir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2011, Cumartesi    Şu Afrika olayı
18 Ağustos 2011, Perşembe    Yatırım kredilerinde yeni dönem
17 Ağustos 2011, Çarşamba    Yurttaşlık,kimlik kartının renkleri
16 Ağustos 2011, Salı    Erato Kozaku Markulli
15 Ağustos 2011, Pazartesi    Sayın Tibuk bütçemize yıllık 700 milyon dolar gelir bekliyoruz
14 Ağustos 2011, Pazar    Büyükelçi, Sayıştay Başkanı ve Ombutsman Nail Atalay aramızdan ayrıldı
13 Ağustos 2011, Cumartesi    Çalmadan oynayan bir toplum olduk
12 Ağustos 2011, Cuma    Kıbrıs raporu BM Güvenlik Konseyi'nde
11 Ağustos 2011, Perşembe    Markulli korku sahnesinde yeniden rol aldı!
10 Ağustos 2011, Çarşamba    Okullarda tem gün yeni buluş mu?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Şu Afrika olayı
İsmet KOTAK | 20 Ağustos 2011, Cumartesi
Tanzania başkenti Dar-ül Salam’da yapılan “Dünya Basın Konseyleri Birliği” toplantısı dolayısıyla bir tutam Afrika’yı ellediğimi sık sık yinelerim.
Çünkü Afrika beni çok etkiledi. Niye etkilem...
Yatırım kredilerinde yeni dönem
İsmet KOTAK | 18 Ağustos 2011, Perşembe
Banka sayısının artması,dıştan Finansman sağlayan şirketlerin çoğalmasını hep olumlu karşıladım.
Sigorta şirketlerinde de durum aynıdır.KKTC yetkilileri “Serbest Bölge” uygulamasını tepdikleri sürece R...
Yurttaşlık,kimlik kartının renkleri
İsmet KOTAK | 17 Ağustos 2011, Çarşamba
Günlerden beri “Yurttaşlık” tartışılmaktadır.
Kime yurttaşlık verilecek?
Kime verilmeyecek?
İkamet izni verilecekse bu siyasal hakları da kapsayacak mı?
Beyaz kart mı,yeşil kart mı verilmeli?Seçme seçi...