Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 28 Ocak 2018, Pazar

Barış getirin çocuklar

Paylaş  
27
137
23

Birkaç hafta önce aşağıdaki elektronik posta geldi. Mektup Hornsey Atatürk Okulundan bir grup öğrenci tarafından yazıldı:

Aydınlık bir gelecek için kurduğumuz hayalin bir ucundan da sizin tutmanızı ümit ederek size yazıyoruz.

Kelimelerin ve fikirlerin dünyayı değiştirebileceğine inanarak tüm dünyaya yeni yıl mesajı vermek istiyoruz.

Atamızın “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” sözünün ve onun izinden giden Küçük Hanımlar ve Küçük Beylerin “AKLIN YOLU SEVGİDİR 60889” parolasından yola çıkarak 2018 yılında tüm insanları Birlik ve Beraberlik, Barış ve Sevgi dolu bir dünya inşa etmeye davet ediyoruz. İnsanların düşüncelerinde SEVGİ ve BARIŞ yolunu seçmelerini istiyoruz”.

Öğrenciler tüm gazetelere bu yazıyı göndererek parolalarının tam sayfa yayınlanmasını rica ettiler. Londra’da yıllardan beri Tükçe konuşan çocuklara Türk dili ve kültürü dersleri veren okulun öğretmenlerinden Sevinç Çağlar bir grup öğrenci ile 2016 yılından itibaren yukarıdaki Barış Parolasını yaymaya çalışıyorlar. İngiltere, Türkiye ve daha birçok ülke çocuklarının bu muhteşem projeye katılmalarını sağlamayı başardılar.

Paroladaki 60889 rakamının açıklaması Sevinç Hanım tarafından şöyle yapılıyor: “ 2016 yılının Mayıs ayında  13 ülkeden 40 Bin çocuğun katıldığı "Dünyanın En Uzun Açık Hava Resim Sergisi Rekoru ( 0-18 yaş arası çocukların katıldığı) 60889 metre ile Osmaniye'nin ilçesi olan Kadirli'de kırıldı ve bu rekor Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girdi.  Bu rekorun kırılması için Londra'dan  destek verdik.

Ayrıca başka ülkelerdeki çocukların da katılımını sağladık. Ancak bizim çalışmalarımızda yapılan resimlerde, çocuklar aydınlık günler için kurdukları hayalin resmini çizerek gönderdiler. Önce kendi ellerini çizdiler sonra bütün ellerin birleşmesiyle oluşan Aklın Yolu Sevgidir Sihirli değneğini ve bu değnekten yağan Sevgi yıldızlarını”. Anavatanımız Kıbrıs ve tüm dünyamızın barışa en çok gereksinimi olduğu zamanımızda özellikle çocukların bu tür önemli bir projeye katılmalarını sağlayan Sevinç Çağlar hocanımı hepimizin tebrik
ve takdir etmemiz ve ona çalışmalarında katkı yapmamız gerekir.

***********************************
Londra Sanat Forumu

"Sanat Nedir?" 1897 yılında Lev Tolstoy bu başlıklı bir kitap yazmıştı.

Kitabında, Baudelaire,Verlaine, Goethe, Beethoven, Wagner, Shakespeare gibi dünyaca ünlü sanatçıları ve onların eserlerini eleştirmektedir. Tolstoy sanatta asıl olması gerekenin, eseri oluşturan sanatçı ile onu algılayan kişi arasındaki duygu alışverişi olduğunu savunmuştur. 

“Sanatçı, herkesin duyduğunu, herkesin gördüğünü, herkesin hissettiğini, herkesin düşündüğünü; farklı şekilde duyan, farklı şekilde gören, farklı şekilde hisseden, farklı şekilde düşünen, farklı şekilde yorumlayan, farklı şekilde yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni gören, olmayanı bulandır. Özetle sanat belli kalıplar içine konulamayan ve estetik olan insan duygularının dışa vurumudur”.
(yumurtalıekmek.com/sanat-nedir- sanatci-kime- denir/). ‘Yumurtalı Ekmek’ sitesi çocuklar ve gençler için hazırlanmış çok hoş bir web sitesidir. Sanatı ne güzel anlatmış.

Peki sizce nedir sanat? Sanatçı kime denir? Bunun cevabını vermek en güç şeylerden. Tarih boyunca insanlığı meşgul eden bir soru. Çok da subjektif bir kavram. İp ne kadar uzundur? sorusuna benzer. Herkese göre sanatın anlamı değişiktir.

Sanatçıların aynı zamanda toplumsal bir misyonu da olması gerektiğine inananlardanım. Sanat, sanat için mi, toplum için mi yapılmalı sorusuna bu çerçeveden bakarım. Yani sanatçıların görevleri olmasını savunurum.

Geçen akşam KKTC Londra Temsilciliğinde Londra Sanat Forumu’nun resepsiyonuna katıldım. Çeşitli sanat dallarını temsil eden bir grup değerli arkadaşım önemli bir misyona soyundular. Geçmiş yıllardaki benzer çalışmalar düşünüldüğünde önemli olduğu kadar çetrefilli bir misyon.

Devletlerin sanatçıları yönlendirmesine çok karşıyım. Örneğin Türkiye’de varolan “devlet sanatçısı”
olgusu bana çok ters gelir.

Geçen akşamki etkinlikte devlet, KKTC Londra Temsilcisi sayın Zehra Başaran nezninde, yönlendiri değil, teşvik edici, destekleyici bir görev üstlendi. Sayın Başaran’ı kutlarım. Bu tavrın bu şekilde devam ettiği sürece de Sanat Forumuna birçoklarının destek vereceğine inanırım.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Aralık 2018, Pazar    Liderlik mi, megalomani mi?
9 Aralık 2018, Pazar    Enfield'de komplolar başlarken
2 Aralık 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (3)
25 Kasım 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (2)
18 Kasım 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (1)
7 Ekim 2018, Pazar    Tarih ve gerçekler
30 Eylül 2018, Pazar    Zamane çocukları
23 Eylül 2018, Pazar    Biraz nostalji
16 Eylül 2018, Pazar    Moments / Anlar
9 Eylül 2018, Pazar    Londra'da bir gün

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Liderlik mi, megalomani mi?
Ertanç HİDAYETTİN | 16 Aralık 2018, Pazar
Yazımın başlığına bakıp siyasete değineceğim sanılmasın. 

Ancak bahsettiğim konular siyaset dahil yaşamın her alanı için geçerlidir.

Liderlik nedir? 

Konuya "liderlik ne demek değildir?" diye sorarak ters açı...
Enfield'de komplolar başlarken
Ertanç HİDAYETTİN | 9 Aralık 2018, Pazar
Ülkelerini çeşitli nedenlerle terk eden insanların göç ettikleri ülkelere uyum sağlaması hiç de kolay değil.
Özellikle göç edilen ülkelerin kültürleri kendi kültürlerinden oldukça farklı ise, uzun bir bocalama süreci...
Unutturulan bir medeniyetin izinden (3)
Ertanç HİDAYETTİN | 2 Aralık 2018, Pazar
Mirador de San Nicolas Granada’nın en yüksek semtinde bulunan küçücük bir meydan.
Meydana ismini veren San Nicolas Kilisesi meydanın arka kısmında kalıyor. Buraya turist ve yerlilerin akın etmesi bu kiliseyi görmek i...