Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 18 Şubat 2018, Pazar

Mezarlık

Paylaş  
16
21
18

Bir gün biz de bu parka geleceğiz
Ahbap, arkadaş omuzunda,
Ve dağlara, taşlara benzeyeceğiz
Öyle sessiz, öyle manidar...

Konuşmak yok artık bu yerde
Yolculuk hevesi, avarelik yok
Evine, toprağına bağlı herkes
Muharebe derdi, para derdi yok..

Melih Cevdet Anday

Üstad böyle anlatıyor mezarlıkları. Hepimizin “ahbap, arkadaş omuzunda” varacağımız son durak.

Belki güneşli, sıcak bir yaz günü, belki de ağaçların salıverdiği yaprakların havada uçuştuğu bir güz günü. Belki yüzlerce eşin, dostun katıldığı bir uğurlama, belki de ancak birkaç kişiden oluşan küçük bir topluluk teşrif buyuracak son yolculuğumuza.

 

Lefke’de evimizin hemen yanındaki sokakta kocaman bir mezarlık vardı. Yüzyıllar önce kullanıma kapatılmış olan çok eski bir mezarlıktı. Piri Paşa Camisinin hemen yanındaki bu mezarlıkta oynardık hep mahallenin çocukları.

Oradaki ulu çınar ağacına çıkar, kendimizden geçercesine saatler geçirirdik orada. Feza gemimizdi çınar ağacı. Mezarlığın ortasındaki düz alanda futbol, lingiri oynardık kızlı erkekli.

Londra’ya geldiğim ikinci yıl Montagu Road sokağındaki Southgate Kolejin bir bölümü olan kolejde bir yıl O’Level dersleri aldım.

Kolejin ikinci katındaki sınıftan görülen kocaman bir mezarlık vardı. O zamanlar da, şimdilerde de Tottenham Park Mezarlığı Kıbrıslıtürklerin yaşamında önemli bir rol oynadı. Özellikle Kuzey Londra’da yaşayan ve bu mezarlıkta yakını yatmayan belki de hiçbir toplum ferdimiz bulunmaz.

Cenaze töreni için her gittiğimde orada, burada serpili akraba, dost mezarlarını ziyaret eder, onlarla geçirdiğim güzel günleri özlemle, büyük bir hüzünle anımsarım.

Korku, hüzün, huzur gibi duygular çağrıştırır mezarlıklar. Ziyaretçiler için huzur bulacakları yerler olmalıdırlar. Şehrin ortasında olsalar da derin bir sessizlik, sükünet hakim olmalıdır etrafta. Bakımlı, tertemiz yerler olmalıdırlar ayrıca.

Ziyaret ettiğim birçok mezarlıklar aynen öyledirler. Ama yukarıda bahsettiğim ve toplumuz için önemli bir yer olan mekan hiç öyle değil son zamanlarda. Oraya gittiğinizde hakim duygular arasında kızgınlık vardır.

Son zamanlarda orası pislikten geçilmeyen, artık dolduğu halde hala gömü yapılmaya devam edilen, çeşit tehlikeler arz eden bir yer görünümü almış bulunuyor.

Yıllar önce mezarlıkta yakınları olanlar arasında başlatılan bir komite duyarlı bir şekilde, canla, başla çalışarak mezarlığı temizlemeye çalıştılar. Bir süre için başarılı da oldular.

Mezarlık sahipleri özel bir şirket olan Badgehurst Limited ile mezarlıkta yakınları olan birçok toplum ferdi arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelince, Mezarlık Komitesinin yeni yönetimi aralarına Barones Meral Ece’yi de alarak kararlı bir şekilde atağa geçtiler.

Yerel belediye olan Enfield Belediyesi şimdiye kadar mezarlığın özel bir şirket olduğunu öne sürerek toplumun şikayetlerine kulak tıkamayı seçmişti. Halbuki birçok yaptırım güçleri vardır.

Ancak Barones Ece’nin devreye girmesi durumu değiştirdi. Geçtiğimiz hafta Barones Ece ve diğer Komite üyeleri Belediye ile üst düzey bir toplantı yaptılar ve onlardan önemli vaatler aldılar.

Komite, durumu topluma anlatmak ve destek almak için geçen hafta bir toplantı düzenledi. Geniş katılımlı toplantıda Mezar sahiplerinin yaptığı inanılmaz şeyler anlatıldı. Barones Ece’nin etkili konuşmasını takip eden dia sunumu mezarlığın içler acısı durumunu gözler önüne serdi.

Tanınmış bir iş sahibinden mezarlığın düzenlenmesi için kendi parasını harcadığını öğrendik. O ve toplantıda bulunan diğer iş sahipleri finansal destek vaatleri verdiler. Toplantıya katılan Türkçe konuşan meclis üyeleri de bundan böyle Belediyenin faal olarak durumu takip edeceği sözünü verdiler.

Toplantının ertesi günü Belediye çalışanlarının mezarlığa gidip denetleme yaptığını ve sağlık ve güvenlik sebepleri yüzünden mezarlığın kapatılması gerektiğine karar verdiklerini öğrendik. Mezarlık sahiplerine özellikle tehlike arz eden ibadet yerinin onarımı için 5 gün verildi.

Geçtiğimiz hafta bu konuda etkili toplumsal birlikteliğin neler yapabileceğine tanık olduk. Umarım diğer konular üzerine de aynı kararlılıkla yürüyüp daha birçok başarılara imza atabiliriz.

Unutmayalım 2019 yılında yerel seçimler yapılacak.   

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
7 Ekim 2018, Pazar    Tarih ve gerçekler
30 Eylül 2018, Pazar    Zamane çocukları
23 Eylül 2018, Pazar    Biraz nostalji
16 Eylül 2018, Pazar    Moments / Anlar
9 Eylül 2018, Pazar    Londra'da bir gün
2 Eylül 2018, Pazar    Tatil şahane, yolculuk işkence
29 Temmuz 2018, Pazar    "Lansman" gerçekleşti. Projeler gerçekleşecek mi?
20 Temmuz 2018, Cuma    Şükran mı hüsran mı?
8 Temmuz 2018, Pazar    Futbol, kimlik, aidiyet
1 Temmuz 2018, Pazar    Festivallerin yankıları devam ediyor

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tarih ve gerçekler
Ertanç HİDAYETTİN | 7 Ekim 2018, Pazar
Her yıl Ekim ayı ‘Black History Month’ (Siyah Irkın Tarih Ayı) olarak kutlanır. Okullar, üniversiteler, yerel belediyeler, sivil toplum kuruluşları Ekim ayı süresince çeşitli etkinlikler düzenlerler. Bu etkinliklerin ...
Zamane çocukları
Ertanç HİDAYETTİN | 30 Eylül 2018, Pazar
Geçen haftaki nostaljik yazımda çocukluk ve öğrencilik zamanlarımdan bahsettim. Küçücük şeylerin bizi ne denli mutlu ettiğini, tüm yokluklara rağmen ne kadar mutlu bir yaşamımız olduğunu anlatmaya çalıştım.
Bu hafta ...
Biraz nostalji
Ertanç HİDAYETTİN | 23 Eylül 2018, Pazar
Yeni bir okul yılı başladı. Uzun bir tatil döneminden sonra okullar cıvıl cıvıl çocuk sesleri ile dolup taşmakta.
Güzelim Yaz aylarının sonlanıp Sonbaharın getirdiği melankolik hüzünden olacak, bu zamanlar hep çocukl...