Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 18 Şubat 2018, Pazar

Mezarlık

Paylaş  
26
30
28

Bir gün biz de bu parka geleceğiz
Ahbap, arkadaş omuzunda,
Ve dağlara, taşlara benzeyeceğiz
Öyle sessiz, öyle manidar...

Konuşmak yok artık bu yerde
Yolculuk hevesi, avarelik yok
Evine, toprağına bağlı herkes
Muharebe derdi, para derdi yok..

Melih Cevdet Anday

Üstad böyle anlatıyor mezarlıkları. Hepimizin “ahbap, arkadaş omuzunda” varacağımız son durak.

Belki güneşli, sıcak bir yaz günü, belki de ağaçların salıverdiği yaprakların havada uçuştuğu bir güz günü. Belki yüzlerce eşin, dostun katıldığı bir uğurlama, belki de ancak birkaç kişiden oluşan küçük bir topluluk teşrif buyuracak son yolculuğumuza.

 

Lefke’de evimizin hemen yanındaki sokakta kocaman bir mezarlık vardı. Yüzyıllar önce kullanıma kapatılmış olan çok eski bir mezarlıktı. Piri Paşa Camisinin hemen yanındaki bu mezarlıkta oynardık hep mahallenin çocukları.

Oradaki ulu çınar ağacına çıkar, kendimizden geçercesine saatler geçirirdik orada. Feza gemimizdi çınar ağacı. Mezarlığın ortasındaki düz alanda futbol, lingiri oynardık kızlı erkekli.

Londra’ya geldiğim ikinci yıl Montagu Road sokağındaki Southgate Kolejin bir bölümü olan kolejde bir yıl O’Level dersleri aldım.

Kolejin ikinci katındaki sınıftan görülen kocaman bir mezarlık vardı. O zamanlar da, şimdilerde de Tottenham Park Mezarlığı Kıbrıslıtürklerin yaşamında önemli bir rol oynadı. Özellikle Kuzey Londra’da yaşayan ve bu mezarlıkta yakını yatmayan belki de hiçbir toplum ferdimiz bulunmaz.

Cenaze töreni için her gittiğimde orada, burada serpili akraba, dost mezarlarını ziyaret eder, onlarla geçirdiğim güzel günleri özlemle, büyük bir hüzünle anımsarım.

Korku, hüzün, huzur gibi duygular çağrıştırır mezarlıklar. Ziyaretçiler için huzur bulacakları yerler olmalıdırlar. Şehrin ortasında olsalar da derin bir sessizlik, sükünet hakim olmalıdır etrafta. Bakımlı, tertemiz yerler olmalıdırlar ayrıca.

Ziyaret ettiğim birçok mezarlıklar aynen öyledirler. Ama yukarıda bahsettiğim ve toplumuz için önemli bir yer olan mekan hiç öyle değil son zamanlarda. Oraya gittiğinizde hakim duygular arasında kızgınlık vardır.

Son zamanlarda orası pislikten geçilmeyen, artık dolduğu halde hala gömü yapılmaya devam edilen, çeşit tehlikeler arz eden bir yer görünümü almış bulunuyor.

Yıllar önce mezarlıkta yakınları olanlar arasında başlatılan bir komite duyarlı bir şekilde, canla, başla çalışarak mezarlığı temizlemeye çalıştılar. Bir süre için başarılı da oldular.

Mezarlık sahipleri özel bir şirket olan Badgehurst Limited ile mezarlıkta yakınları olan birçok toplum ferdi arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelince, Mezarlık Komitesinin yeni yönetimi aralarına Barones Meral Ece’yi de alarak kararlı bir şekilde atağa geçtiler.

Yerel belediye olan Enfield Belediyesi şimdiye kadar mezarlığın özel bir şirket olduğunu öne sürerek toplumun şikayetlerine kulak tıkamayı seçmişti. Halbuki birçok yaptırım güçleri vardır.

Ancak Barones Ece’nin devreye girmesi durumu değiştirdi. Geçtiğimiz hafta Barones Ece ve diğer Komite üyeleri Belediye ile üst düzey bir toplantı yaptılar ve onlardan önemli vaatler aldılar.

Komite, durumu topluma anlatmak ve destek almak için geçen hafta bir toplantı düzenledi. Geniş katılımlı toplantıda Mezar sahiplerinin yaptığı inanılmaz şeyler anlatıldı. Barones Ece’nin etkili konuşmasını takip eden dia sunumu mezarlığın içler acısı durumunu gözler önüne serdi.

Tanınmış bir iş sahibinden mezarlığın düzenlenmesi için kendi parasını harcadığını öğrendik. O ve toplantıda bulunan diğer iş sahipleri finansal destek vaatleri verdiler. Toplantıya katılan Türkçe konuşan meclis üyeleri de bundan böyle Belediyenin faal olarak durumu takip edeceği sözünü verdiler.

Toplantının ertesi günü Belediye çalışanlarının mezarlığa gidip denetleme yaptığını ve sağlık ve güvenlik sebepleri yüzünden mezarlığın kapatılması gerektiğine karar verdiklerini öğrendik. Mezarlık sahiplerine özellikle tehlike arz eden ibadet yerinin onarımı için 5 gün verildi.

Geçtiğimiz hafta bu konuda etkili toplumsal birlikteliğin neler yapabileceğine tanık olduk. Umarım diğer konular üzerine de aynı kararlılıkla yürüyüp daha birçok başarılara imza atabiliriz.

Unutmayalım 2019 yılında yerel seçimler yapılacak.   

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Taraf olmak ve tarafsızlık
7 Temmuz 2019, Pazar    Festival, kültür, hip hop ve Ferrari
28 Nisan 2019, Pazar    Dinazorların son çırpınışı
24 Mart 2019, Pazar    Bu ne dünya kardeşim böyle
17 Mart 2019, Pazar    Uzlaşı, barış ve nefret
24 Şubat 2019, Pazar    Düşünmek
17 Şubat 2019, Pazar    Londra'da bardak nihayet taştı
10 Şubat 2019, Pazar    Emeklilik
3 Şubat 2019, Pazar    Kitap, okumak, öğrenebilmek
27 Ocak 2019, Pazar    Başarının sırrı - Entegrasyon  

banner
banner
banner
banner
banner

Taraf olmak ve tarafsızlık
Ertanç HİDAYETTİN | 15 Temmuz 2019, Pazartesi
Bir futbol, basketbol, diğer spor dallarında bir takım tutar, taraf oluruz. Arsenalcıyız, Fenerbahçeliyiz, falan.
Bir sportif bir yarışmada doğduğumuz ülke, veya vatan edindiğimiz ülkeyi tutar, taraf oluruz.
Politik...
Festival, kültür, hip hop ve Ferrari
Ertanç HİDAYETTİN | 7 Temmuz 2019, Pazar
Geçtiğimiz haftalarda, geçen yıl olduğu gibi ard arda iki festival birden gerçekleşti.
Görünüşte bu önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Festivale katılan on binlerce halk bundan hiç şikayetçi değil.
Bağımsız olmayı...
Dinazorların son çırpınışı
Ertanç HİDAYETTİN | 28 Nisan 2019, Pazar
Dinazorlar 165 milyon yıl yaşadıktan sonra 65 milyon yıl önce nesilleri tükendi.
Bunlar hayvan cinsinden olan dinazorlar. Bir de insan olarak henüz aramızda yaşayan dinazorlar var ki, onlar da son zamanlarını yaşamak...