Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 11 Mart 2018, Pazar

Kadınlar Günü, lahmacun ve simit

Paylaş  
29
25
28

Yukarıdaki başlığa bakıp Kadınlar Günü gibi önemli bir gün ile dalga geçtiğim yanlışına sakın düşülmesin. Bu hafta değineceğim iki konuyu da yazıma başlık yapmak istedim.

Kadınlar Günü

8 Martta bir Dünya Emekçi Kadınlar Günü daha kutlandı. Birçoklarımıza göre anıldı. Bu gün kadar farklı algılanan gün az bulunur.

Kimisi günü eğlenceler, kokteyller düzenleyerek, şampanyalar patlatarak kutlar, kimisi konferanslar, açık oturumlar düzenler, gönün önemini anlamlı bir şekilde anarak kadın eşitsizliği üzerine farkındalık yaratmaya çalışır.

Hangi şıkkı savunduğumu tahmin etmek zor olmasa gerek. Kadınlar Günü sevgililer günü saçmalığına benzemez. O yüzden bu günde bazı erkeklerin kadınlara çiçek, pahalı hediyeler verdiğini görmek midemi bulandırır.

Bir de bazı kişiler bu günde erkekleri doğurup yetiştiren kadınlar olduğu için kadınların karşılaştığı eşitsizlikten, şiddetten, istismardan, ayırımcılıktan kadınların sorumlu olduğu saçmalığını savunan sosyal medya paylaşımı yaparlar ki, işte bu beni çıldırtır.

Erkek egemen dünyamızda bu tür saçma bir tartışmayı gündeme getirenlerin argümanlarına cevap vermeye bile değmez bana sorarsanız.

Son derece sinir bozucu bulduğum bir başka şey de özellikle kadınların “cinsiyet eşitliği”nden bahsetmesidir. Niye kadın eşitsizliği değil de cinsiyet eşitliği. Sanki iki cinsiyetin aynı derecede eşitlik sorunu vardır.

Bir başka yaklaşım da şu: “Siz erkeksiniz. Siz bu günün nasıl değerlendirileceğine karışamazsınız”.

Özellikle yapıcı sandığınız katkılar yapma girişiminde bulunduğunuz zaman bu tavırla karşılaşmak gerçekten beni sonsuz üzer.

Kadın eşitsizliği sadece kadınların sorunu değildir. Hepimizin sorunudur. Özellikle kadın eşitsizliğinin mimarları olarak biz erkeklerin daha çok sorunudur. Bu çağdışı eşitsizliği gidermek için biz erkeklere çok daha fazla görev düşer.

Birkaç hafta önce İngiltere Kadın Platformu ev sahipliğinde, kadına karşı şiddet konusu üzerinde çalışmalar yapan büyük bir grup İngiltere’ye bir ziyaret düzenlemişti.

“Biz Dünyalıyız” adı verilen proje Türkiye ve değişik ülkeler arasında bu konudaki mücadele için farkındalık yaratmak ve işbirliği geliştirmek amacını güdüyordu.

Proje bazında İngiltere’ye ziyarette bulunan grup, Enfield Belediyesi, Londra Büyükşehir Belediyesi ve Britanya Parlementosu Lordlar Kamarasında toplantılar düzenledi.  İzmir ve Ege bölgesinin değişik yörelerinden katılan 3Ou aşkın kadın örgütleri temsilcileri, avukatlar, işkadınları ve işadamları, kadın eğitimciler çok yararlı temaslarda bulundular.

Bazı toplantılarına katıldığım bu değerli insiyatifin önemli bir özelliği, proje koordinatörlüğünün bir erkek tarafından yapılmasıydı. Değerli Muharrem Dayanç beyefendi. Muharrem bey İzmir’de bu konularda birçok insiyatif geliştiren aydın birisi.  

Çok önemli bu projenin başkalarına örnek teşkil etmesini arzu ederim.

***************************************

Lahmacun ve simit

Yıllar önceydi. 1960lı yılların ortalarında, bir orta okul öğrencisiydim. O zamanlar sokak satıcılarına her yerde rastlanırdı. Lefkoşa’nın daracık, tozlu sokaklarında bisikletleriyle, diş kamaştıran gıcırtılar çıkaran tahta arabaları ile gezer, meyve, sebze, dondurma, yoğurt, buz gibi şeyler satarlardı.

Bunlar arasında arabasıyla gezerek nefis lahmacun satan orta yaşlı bir adamcağız vardı. Osman Balıkçıoğlu abim onun 50li yıllardan beri Lefkoşa’da lahmacun, pide satan bir Ermeni olduğunu söylüyor. Sessiz, sakin birisiydi. Yolunu beklerdik biz çocuklar. Sepeti açtığı zaman yayılan nefis kokuyu hiç unutmadım.

Şimdiye kadar da onlar kadar lezzetli hiç lahmacun yemedim. Tadları hala damağımda.

İstabul’u ilk kez ailemle 1987 yılında ziyaret ettim. İkinci gün şaşkınlık içinde Kadıköyün kalabalık caddelerinde gezerken karşılaştığım fakirlik beni şok etmişti. Teyzem olmasa tatil harçlığımızın büyük kısmını dilenen çocuklara dağıtacaktım.

O gün en çok dikkatimizi çeken, simit satan 12 yaşlarında bir çocuk olmuştu. Küçücük yaşından çok olgun görünüyordu. Sıcaktan kumral, uzun saçları alnına yapışmıştı. Sepetinde kalan 15 kadar simiti  aldık. Kendine verdiğim parayı saydı ve fazla olanı bana geri vermek istedi. Kalsın deyince gözlerinin dolduğuna tanık olduk.

Çocuktan satın aldığımız simitler boğazımızda düğümlendiler. Yiyemedik. Eve götürüp mahallenin çocuklarına dağıttık.

Simiti çok severim. Ama her yediğimde aklıma o küçük çocuk gelir, hüzünlenirim.

Bugünlerde lahmacun ve simit üzerinden yıkıcı tartışmalara, ayırımcılık çabalarına tanık oluyoruz.

Efendim Simit ve lahmacun Kıbrıslıtürklere has şeyler değilmiş. Cumhurbaşkanı neden simit dağıtmış, gibi saçmalıklar okuyup sinirlerimiz bozuluyor.

Simit, lahmacun gibi yiyeceklerin işçi sınıfı için ne denli önemli olduğu unutuluyor. Yazık, ki ne yazık.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Mart 2019, Pazar    Bu ne dünya kardeşim böyle
17 Mart 2019, Pazar    Uzlaşı, barış ve nefret
24 Şubat 2019, Pazar    Düşünmek
17 Şubat 2019, Pazar    Londra'da bardak nihayet taştı
10 Şubat 2019, Pazar    Emeklilik
3 Şubat 2019, Pazar    Kitap, okumak, öğrenebilmek
27 Ocak 2019, Pazar    Başarının sırrı - Entegrasyon  
20 Ocak 2019, Pazar    İki toplantıdan notlar
13 Ocak 2019, Pazar    Nenelerimiz, dedelerimiz
6 Ocak 2019, Pazar    Günah keçileri

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bu ne dünya kardeşim böyle
Ertanç HİDAYETTİN | 24 Mart 2019, Pazar
Yeliz’in güzel şarkısı dünyamızın şu an içinde bulunduğu durumu iyi özetliyor.
Devletler, toplumlar, gruplar ve bireyler olarak hepimizin yaptığı şeylerin çoğunda çıkarlar ön planda olduğundan dünyamızın karşılaştığı...
Uzlaşı, barış ve nefret
Ertanç HİDAYETTİN | 17 Mart 2019, Pazar
Uzlaşı, barış ve nefret. Birbirleri ile iç içe üç kavram.
Uzlaşı, veya anlaşmazlıkların çözümü, barış için atılan ilk adımdır çoğu zaman.
Anlaşmazlıklar çözülebilir, ama taraflar arasında barışa engel unsurların kal...
Düşünmek
Ertanç HİDAYETTİN | 24 Şubat 2019, Pazar
O kadar konu var ki yazacak, karar vermek güç.
22 Şubat “Dünya Düşünce Günü” imiş.
Daha önce değerli dostum Dr. Nazım Beratlı, her gün sosyal medya sayfasında hangi gün ne kutlanır bilgisi verirdi. Çoktan yapmıyor. ...