Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 15 Nisan 2018, Pazar

Yeter artık

Paylaş  
12
3
13

CONIFA isimli kurumun açılımı şöyle: Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu. Facebook sayfalarında CONIFA şöyle diyor:

“CONIFA politik olarak tarafsız, ve yüksek etik standartlara sahip bir kuruluştur.

Herkesin, ırk, din, cinsiyet, ve siyasi görüş gözetmeksizin futbol oynama fırsatına sahip olmasını amaçlarız. Bu fazla bir istek mi?”

Gerçekten, bu fazla bir istek mi?

CONIFA 31 Mayıs ve 9 Haziran tarihleri arasında Londra’da “Paddy Power Dünya Futbol Kupası Turnuvası” organize ediyor.

Turnuvada yeralacak takımlar, amaçları doğrultusunda FIFA, UEFA gibi futbol kurumlarına üye olamayan, onlar tarafından tanınmayan ülkelerin milli takımlarından oluşuyor. Aralarında Tibet, Akhbazia, Tuvalu gibi takımlar var. Bazılarının isimlerini dahi duymadım.

KKTC Milli Takımımız da bu takımlardan birisi. Ama turnuvada Kuzey Kıbrıs olarak geçiyor.

Kuzey Kıbrıs Futbol takımının Enfield Belediyesine ait Queen Elizabeth II Stadyumunda maç yapacağını duyan Bazı Kıbrıslırumlar paparayı kopardılar.

Ulusal Kıbrıslılar Federasyonu isimli örgüt Başkanı Christos Karaolis, Enfield Belediye Başkanı Doug Taylor’e bir mektup yazarak maçın önlenmesini istedi.

Bu maçın oynanmasının Enfield bölgesinde yaşayan “Kıbrıslı” nüfus için bir hakaret olacağını belirterek Enfield Belediyesini “belediyeye ait bu yerin yasa dışı işgal rejiminin promosyonu için kullanılmasına izin vermeyiniz” diyor Karaolis’in mektubu.

“Kıbrıslı nüfus”. Yani Kıbrıslırumlar. Biz Kıbrıslılar dediğimizde her iki toplumu kastederiz. Karşı tarafta maalesef varlığımızı dahi inkar eden bir mentalite mevcut.

Gerçi isimleri “Kıbrıslılar Federasyonu” ama bünyesinde bulunan 70 derneğin tümü Kıbrıslırumlardan oluşuyor. Asbaşkanlarından biri de Enfield bölgesi milletvekillerinden Bambos Charalambos.

Hani o Türkçe konuşan toplumlardan büyük destek alarak milletvekili seçilen Kıbrıslırum.

Charalambos ne kadar da mezarlık konusunda toplumuza büyük destek sağlamışsa da, bu denli hassas bir konuda taraf olması affedilmez bir gaf.

Anlaşılan bu kuruluşun yönetimi ve üyeleri o kadar önyargılı ki CONIFA’nın amaçlarının ne olduğunu bile öğrenme zahmetine katlanmadılar. Bu amaçların en önemlisinin politik sebepleri karıştırmadan tanınmamış ülkelerin gençlerinin dünya ile bütünleşmesini sağlamak olduğu hiç omurlarında değil.

Bir taraftan sözde en ilerici partileri, hükümette iken Annan Planını reddetmekle Kıbrıs’ta çözüme en büyük darbeyi vuruyor, diğer taraftan Annan Planını tek kabul eden Partinin şimdi Cumhurbaşkanı olan lideri çözüm yolunda büyük ilerlemeler kaydedildiğinde kişisel ve partisel nedenlerden dolayı bu şansı elinin tersiyle yitiyor.

Sonra da kalkıp diyasporada yaşayan vatandaşları vasıtasıyla gençlerimizin sportif faaliyetlere dahi katılmasını önlemeye çalışıyorlar. Pes doğrusu.

Belediye Lideri Taylor, Karaolis’in mektubuna cevap olarak, sahanın Belediye malı olmasına rağmen, Enfield Futol Kulübüne çok uzun kira kontratı verdikleri için Belediyenin bu konuda bir sözü olamayacağını belirtti.

Adamın özrü kabahatinden büyük. “Saha bizim kontrolümüzde olsaydı maçı hemen durdururduk” demek istiyor. Türkçe konuşan çok sayıda Meclis Üyesinin konu üzerindeki görüşünü merak ediyorum.

Londra’da bu Federasyonun üyeleri olan birkaç grupla güzel bir işbirliği içerisinde adamızda barış için geçmişte başarılı etkinlikler organize ettik.

Şu sıralarda ortak, sanatsal bir etkinlik için biraraya geldik. Kendileri ile karşılıklı konuştuğumuzda haklı olduğumuzu söylüyorlar ama hiç de seslerini çıkarıp federasyonu eleştirme eğiliminde bulunmuyorlar.

Biliyorum bazıları bizi aşırı iyi niyetli, naif, idealist olarak damgalayacaklar. “Gavurdan dost, domuzdan post olmaz” gibi iğrenç, ırkçı söylemlerde bulunacaklar. Eleştirileceğiz.

Onlara da bir sözüm var. Eleştiriyi Kıbrıslıtürklere spor alanında boykot uygulayan ülkeler arasında olan Türkiye’ye yöneltsinler. Fanatik Fenerbahçeli, Galatasaraylı Kıbrıslıtürk gençlerinin bu takımları Kuzey Kıbrıs’ta niye izleyemediklerini sorgulasınlar. Güneye gelip maç yaparlarken.

Biz yine de adamıza barış ve çözüm gelmesi için elimizden geleni yapmakla sorumlu hissedeceğiz kendimizi. Varsın dost bildiklerimiz dahi pısırıklıkları yüzünden sus pus olsunlar.

“Yol ayırımına geldik” söylemini hiçbir zaman dilimize dolamayacağız. Karşı taraf ne yaparsa yapsın, biz her zaman, her yerde çözüm ve barış arzumuzu haykıracağız.

Kıbrıslıtürkler olsun, Kıbrıslırumlar olsun hiç kimse bu arzumuzu haykırmamızı, bunu yerine getirmek için çalışmalar yapmamızı önleyemeyecektir.

Londra’da yaşayan Kıbrıslıtürkleri CONIFA futbol turnuvasına katılıp gençlerimizi desteklemeye davet ederim. Bilgi için bu siteyi ziyaret ediniz.

http://www.conifa.org/en/wfc-2018/

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ocak 2019, Pazar    İki toplantıdan notlar
13 Ocak 2019, Pazar    Nenelerimiz, dedelerimiz
6 Ocak 2019, Pazar    Günah keçileri
30 Aralık 2018, Pazar    Yeni yıl, eski yıl, aynı yıl
23 Aralık 2018, Pazar    Noel zamanı
16 Aralık 2018, Pazar    Liderlik mi, megalomani mi?
9 Aralık 2018, Pazar    Enfield'de komplolar başlarken
2 Aralık 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (3)
25 Kasım 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (2)
18 Kasım 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (1)

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İki toplantıdan notlar
Ertanç HİDAYETTİN | 20 Ocak 2019, Pazar
Türkçe konuşan toplumlarımızın yoğun yaşadığı bölgelerde otobüse bindiğimde kulak kesilir, dinlerim. Bu şekilde çok inciler duyar, ve gerek zaman zaman yazdığım skeçlerde, gerek sosyal medya paylaşımlarımda, gerekse k...
Nenelerimiz, dedelerimiz
Ertanç HİDAYETTİN | 13 Ocak 2019, Pazar
Dede olmanın büyük zevkini, inanılmaz güzelliğini yaşayanlardanım.
Nasıl bir zaman nenemin varlığı benim için müthiş bir mutluluk kaynağı iseydi, torunlarımın dedelerine (bana) gösterdikleri sevgi benim dünyadaki en ...
Günah keçileri
Ertanç HİDAYETTİN | 6 Ocak 2019, Pazar
Bir arkadaşım sosyal medyada bir karikatür paylaştı.
Alt alta iki karikatür aslında. Üsttekinin başlığı ‘ihracat’, alttakinin ise ‘ithalat’.
Tank ve füzelerden oluşan ilk karikatürün üstündeki yazı şöyle diyor. “sil...