Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 15 Nisan 2018, Pazar

Yeter artık

Paylaş  
11
3
12

CONIFA isimli kurumun açılımı şöyle: Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu. Facebook sayfalarında CONIFA şöyle diyor:

“CONIFA politik olarak tarafsız, ve yüksek etik standartlara sahip bir kuruluştur.

Herkesin, ırk, din, cinsiyet, ve siyasi görüş gözetmeksizin futbol oynama fırsatına sahip olmasını amaçlarız. Bu fazla bir istek mi?”

Gerçekten, bu fazla bir istek mi?

CONIFA 31 Mayıs ve 9 Haziran tarihleri arasında Londra’da “Paddy Power Dünya Futbol Kupası Turnuvası” organize ediyor.

Turnuvada yeralacak takımlar, amaçları doğrultusunda FIFA, UEFA gibi futbol kurumlarına üye olamayan, onlar tarafından tanınmayan ülkelerin milli takımlarından oluşuyor. Aralarında Tibet, Akhbazia, Tuvalu gibi takımlar var. Bazılarının isimlerini dahi duymadım.

KKTC Milli Takımımız da bu takımlardan birisi. Ama turnuvada Kuzey Kıbrıs olarak geçiyor.

Kuzey Kıbrıs Futbol takımının Enfield Belediyesine ait Queen Elizabeth II Stadyumunda maç yapacağını duyan Bazı Kıbrıslırumlar paparayı kopardılar.

Ulusal Kıbrıslılar Federasyonu isimli örgüt Başkanı Christos Karaolis, Enfield Belediye Başkanı Doug Taylor’e bir mektup yazarak maçın önlenmesini istedi.

Bu maçın oynanmasının Enfield bölgesinde yaşayan “Kıbrıslı” nüfus için bir hakaret olacağını belirterek Enfield Belediyesini “belediyeye ait bu yerin yasa dışı işgal rejiminin promosyonu için kullanılmasına izin vermeyiniz” diyor Karaolis’in mektubu.

“Kıbrıslı nüfus”. Yani Kıbrıslırumlar. Biz Kıbrıslılar dediğimizde her iki toplumu kastederiz. Karşı tarafta maalesef varlığımızı dahi inkar eden bir mentalite mevcut.

Gerçi isimleri “Kıbrıslılar Federasyonu” ama bünyesinde bulunan 70 derneğin tümü Kıbrıslırumlardan oluşuyor. Asbaşkanlarından biri de Enfield bölgesi milletvekillerinden Bambos Charalambos.

Hani o Türkçe konuşan toplumlardan büyük destek alarak milletvekili seçilen Kıbrıslırum.

Charalambos ne kadar da mezarlık konusunda toplumuza büyük destek sağlamışsa da, bu denli hassas bir konuda taraf olması affedilmez bir gaf.

Anlaşılan bu kuruluşun yönetimi ve üyeleri o kadar önyargılı ki CONIFA’nın amaçlarının ne olduğunu bile öğrenme zahmetine katlanmadılar. Bu amaçların en önemlisinin politik sebepleri karıştırmadan tanınmamış ülkelerin gençlerinin dünya ile bütünleşmesini sağlamak olduğu hiç omurlarında değil.

Bir taraftan sözde en ilerici partileri, hükümette iken Annan Planını reddetmekle Kıbrıs’ta çözüme en büyük darbeyi vuruyor, diğer taraftan Annan Planını tek kabul eden Partinin şimdi Cumhurbaşkanı olan lideri çözüm yolunda büyük ilerlemeler kaydedildiğinde kişisel ve partisel nedenlerden dolayı bu şansı elinin tersiyle yitiyor.

Sonra da kalkıp diyasporada yaşayan vatandaşları vasıtasıyla gençlerimizin sportif faaliyetlere dahi katılmasını önlemeye çalışıyorlar. Pes doğrusu.

Belediye Lideri Taylor, Karaolis’in mektubuna cevap olarak, sahanın Belediye malı olmasına rağmen, Enfield Futol Kulübüne çok uzun kira kontratı verdikleri için Belediyenin bu konuda bir sözü olamayacağını belirtti.

Adamın özrü kabahatinden büyük. “Saha bizim kontrolümüzde olsaydı maçı hemen durdururduk” demek istiyor. Türkçe konuşan çok sayıda Meclis Üyesinin konu üzerindeki görüşünü merak ediyorum.

Londra’da bu Federasyonun üyeleri olan birkaç grupla güzel bir işbirliği içerisinde adamızda barış için geçmişte başarılı etkinlikler organize ettik.

Şu sıralarda ortak, sanatsal bir etkinlik için biraraya geldik. Kendileri ile karşılıklı konuştuğumuzda haklı olduğumuzu söylüyorlar ama hiç de seslerini çıkarıp federasyonu eleştirme eğiliminde bulunmuyorlar.

Biliyorum bazıları bizi aşırı iyi niyetli, naif, idealist olarak damgalayacaklar. “Gavurdan dost, domuzdan post olmaz” gibi iğrenç, ırkçı söylemlerde bulunacaklar. Eleştirileceğiz.

Onlara da bir sözüm var. Eleştiriyi Kıbrıslıtürklere spor alanında boykot uygulayan ülkeler arasında olan Türkiye’ye yöneltsinler. Fanatik Fenerbahçeli, Galatasaraylı Kıbrıslıtürk gençlerinin bu takımları Kuzey Kıbrıs’ta niye izleyemediklerini sorgulasınlar. Güneye gelip maç yaparlarken.

Biz yine de adamıza barış ve çözüm gelmesi için elimizden geleni yapmakla sorumlu hissedeceğiz kendimizi. Varsın dost bildiklerimiz dahi pısırıklıkları yüzünden sus pus olsunlar.

“Yol ayırımına geldik” söylemini hiçbir zaman dilimize dolamayacağız. Karşı taraf ne yaparsa yapsın, biz her zaman, her yerde çözüm ve barış arzumuzu haykıracağız.

Kıbrıslıtürkler olsun, Kıbrıslırumlar olsun hiç kimse bu arzumuzu haykırmamızı, bunu yerine getirmek için çalışmalar yapmamızı önleyemeyecektir.

Londra’da yaşayan Kıbrıslıtürkleri CONIFA futbol turnuvasına katılıp gençlerimizi desteklemeye davet ederim. Bilgi için bu siteyi ziyaret ediniz.

http://www.conifa.org/en/wfc-2018/

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
7 Ekim 2018, Pazar    Tarih ve gerçekler
30 Eylül 2018, Pazar    Zamane çocukları
23 Eylül 2018, Pazar    Biraz nostalji
16 Eylül 2018, Pazar    Moments / Anlar
9 Eylül 2018, Pazar    Londra'da bir gün
2 Eylül 2018, Pazar    Tatil şahane, yolculuk işkence
29 Temmuz 2018, Pazar    "Lansman" gerçekleşti. Projeler gerçekleşecek mi?
20 Temmuz 2018, Cuma    Şükran mı hüsran mı?
8 Temmuz 2018, Pazar    Futbol, kimlik, aidiyet
1 Temmuz 2018, Pazar    Festivallerin yankıları devam ediyor

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tarih ve gerçekler
Ertanç HİDAYETTİN | 7 Ekim 2018, Pazar
Her yıl Ekim ayı ‘Black History Month’ (Siyah Irkın Tarih Ayı) olarak kutlanır. Okullar, üniversiteler, yerel belediyeler, sivil toplum kuruluşları Ekim ayı süresince çeşitli etkinlikler düzenlerler. Bu etkinliklerin ...
Zamane çocukları
Ertanç HİDAYETTİN | 30 Eylül 2018, Pazar
Geçen haftaki nostaljik yazımda çocukluk ve öğrencilik zamanlarımdan bahsettim. Küçücük şeylerin bizi ne denli mutlu ettiğini, tüm yokluklara rağmen ne kadar mutlu bir yaşamımız olduğunu anlatmaya çalıştım.
Bu hafta ...
Biraz nostalji
Ertanç HİDAYETTİN | 23 Eylül 2018, Pazar
Yeni bir okul yılı başladı. Uzun bir tatil döneminden sonra okullar cıvıl cıvıl çocuk sesleri ile dolup taşmakta.
Güzelim Yaz aylarının sonlanıp Sonbaharın getirdiği melankolik hüzünden olacak, bu zamanlar hep çocukl...