Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 17 Haziran 2018, Pazar

Yoğun kültür, sanat, spor dönemi

Paylaş  
10
10
9

Birkaç haftalık bir aradan sonra yeniden merhaba.

Çok yoğun bir dönemdi bu son iki ay. Stresli olduğu kadar doyuruculuk oranı oldukça yüksek bir dönem geçirdik. Siyasi, kültürel ve sportif açılardan.

Yaşadığımız bu birkaç ayın İngiltere’de yaşayan toplumumuz için bir dönüm noktası olacak nitelikte olması gözlerden kaçabilir, veya kasıtlı olarak kaçırılmak istenebilir.

Bu haftaki yazımda Kıbrıslı Sanatçılar Platformu olarak organizesine faal olarak katıldığımız ve Kıbrıslırumlarla ortak yaptığımız etkinlikten ve Conifa Futbol Turnuvasından bahsedeceğim.

Ersoy ve Kafkaridis

1 Haziran tarihinde, Haringey Kıbrıslılar Merkezinde Yaşar Ersoy ve Kostas Kafkarides iki ayrı oyunla Kıbrıs’ımızın trajik öyküsünü gözler önüne serdiler. Ortak etkinliği yanyana izleyen Kıbrıslılar duygusal anlar yaşadı.

Kostas Kafkaridis’in oyununu salondan acilen ayrılmam gerektiğinden maalesef izleyemedim. Ama Yaşar Ersoyun “Kıbrıs- Rumca küstüm, Türkçe darıldım” isimli tek kişilik oyununu 45 dakikalık süreyle büyülenmiş bir şekilde tamamen dolu salonda büyük bir takdirle izledik.

Erhan Sururi’nin müziğini yazdığı ve sahnede sergilediği etkili, gizemli müzik, Ersoy’un Faize Özdemirciler’in şiirlerinden uyarladığı oyuna renk kattı. Bu muhteşem üçlüyü oyunun sonunda avuçlarımız patlarcasına, hayranlıkla alkışladık.

3 Haziran tarihinde ise Kafkaridis ve Ersoy birlikte yazdıkları “Tiyatronun Sınır İhlali” kitabını tanıttılar. 1987 yılında, henüz kapılar kapalı iken başlattıkları sanatsal kardeşliğin serüvenini anlattılar.

Kitabın 62 ve 63 üncü sayfalarında Türkçe ve Rumca şu cümle var:

“Sanat, yerleşik düzenin sınırlarını ihlal ettiği sürece insancıl ve barışçıl işlevini yerine getirir”.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Satirigo Tiyatrosunun bu cesur ikilisi tiyatroyu kullanarak, tüm önleme çabalarına rağmen sınırları nasıl ihlal ettiklerini ve sanatın barışçıl ve insanı işlevini nasıl yerine getirdiklerini anlattılar bize.

Siyasilerin yapmayı beceremediği barışı inşa etme işlevine sanatlarını kullanarak nasıl katkıda bulunduklarını ibretle dinledik. Ve utandık.

Niye utandık? Çünkü özellikle Yaşar Ersoy, iki toplumun bir arada olduğu ortamda bazı gerçekleri bize hatırlattı. Bazılarının hiç duymayı istemediği gerçekleri.

Kendilerinin ve diğerlerinin Kıbrıs’taki tüm siyasi olumsuzluklara rağmen aktif bir şekilde barışa katkı koyarken bizim ne kadar pasif, aciz olduğumuzu tokat gibi suratımıza vurdu sayın Ersoy. Çok da iyi etti.

En azından belki şimdiye kadar barış adına çok cılız kalan ortak çalışmalarımız biraz ivme kazanıp hızlanır. Salonda bulunanlar buna kararlı olduklarını belirttiler. Sadece umut etmekle kalmayıp bunun için canla, başla çalışırsak bu ancak mümkün olabilir.

Conifa Dünya Kupası

Ne büyük ironidir ki yukarıda anlattığım güzel birlikteliği gerçekleştiğimiz günlerde CONIFA Futbol Turnuvası maçları oynanıyordu ve KKTC Milli Futbol Takımı Kuzey Kıbrıs adı altında maçlar yapıyordu.

Daha önemlisi birlikte bu güzel etkinliği gerçekleştirdiğimiz Kıbrıslırum arkadaşların da bağlı bulunduğu toplum kuruluşlarının EKA isimli şamsiye örgütü, KKTC takımının maçlarının oynandığı Enfield sahasında protesto gösterileri yapmayı planlıyorlardı.

Neyse iyice düşünmüş olacaklar ki herhangi bir protesto eylemi gerçekleşmeden turnuva sonuçlandı.

Rivayete göre uzun yıllar Enfield Belediyesi Lideri olarak görev yapan Doug Taylor’ün Liderlik yarışında hezimete uğramasının ve Liderliği genç Kıbrıslıtürk Nesil Çalışkan’a kaptırmasının nedeni Taylor’un Rum lobisine karşı tutunduğu destekleyici nitelikteki tavrı imiş. Ne derece doğru, bilmem.

15 Nisan tarihli “Yeter Artık” başlıklı yazımda bu konuya uzun uzun değindiğimden burada daha fazla bir şey yazmak istemiyorum.

Tüm çabalara rağmen, barış düşmanlara inat, Londra’da Kıbrıslılar olarak aramızdaki temasların artırılıp birlikte, barışa katkı çabaları yapmaya kararlıyız. Hatalarımızdan dersler çıkararak, birbirimizi teşvik ederek.

Siyasetçilerden umudu çoktan kestik. Kıbrıslılar olarak daha aktif bir rol üstlenmek boynumuzun borcu olmalı.

Son olarak Milli Takımımızı CONİFA Turnuvası esnasında gösterdiği üstün başarıdan dolayı kutlarım.

Gelen hafta konum Festivaller olacak.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Eylül 2018, Pazar    Moments / Anlar
9 Eylül 2018, Pazar    Londra'da bir gün
2 Eylül 2018, Pazar    Tatil şahane, yolculuk işkence
29 Temmuz 2018, Pazar    "Lansman" gerçekleşti. Projeler gerçekleşecek mi?
20 Temmuz 2018, Cuma    Şükran mı hüsran mı?
8 Temmuz 2018, Pazar    Futbol, kimlik, aidiyet
1 Temmuz 2018, Pazar    Festivallerin yankıları devam ediyor
24 Haziran 2018, Pazar    Festival Günleri
29 Nisan 2018, Pazar    Yaşamın kıyısına attıklarımız
22 Nisan 2018, Pazar    Bölünmüşlüğü teşvik edenler

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Moments / Anlar
Ertanç HİDAYETTİN | 16 Eylül 2018, Pazar
Belkide şimdi hayattaki son anlarım
Belkide bu sonsuzluğa yazılan herhangi mülteci bir şiir
Son kez bakıyorum suretine hayallerimin mahseninden
Son kez tutuyorum ellerini düşlerimde
Bahattin Delice
Bir sonraki 40 ...
Londra'da bir gün
Ertanç HİDAYETTİN | 9 Eylül 2018, Pazar
Bu yıl ilk kez yurt dışı tatilimden sonra, iş öncesi ek olarak bir hafta da evde oturdum.
Amacım Londra’yı ziyaret edip uzun zamandan beri görmediğim yerleri görmekti.
Trene atlayıp dünyanın en çekici kentlerinden L...
Tatil şahane, yolculuk işkence
Ertanç HİDAYETTİN | 2 Eylül 2018, Pazar
"Bu akşam Aysergi Pulya Festivaline gideceğiz" dedi yaşlı kadın.
Arkadaşı, "Yeni Boğazici demek istiyorsun" dedi.
Kültür seviyesi oldukça yüksek yaşlı kadın cevabı yapıştırdı: "Hayır. Orası benim için herzaman Ayser...