Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 29 Temmuz 2018, Pazar

"Lansman" gerçekleşti. Projeler gerçekleşecek mi?

Paylaş  
37
3
38

Kullanılması ansızın moda haline gelen “lansman” gibi sözlere çok gıcık olurum. Fransızca kökenli kelimenin anlamı sunum, tanıtım demekmiş. Öyle desenize be kardeşim. “Gıcık olurum” kelimesine de çok kızarım aslında! Neyse konumuza dönelim.

Mart ayında, Başbakan Tufan Erhürman ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri geri Kıbrıs’a dönmeye teşvik etmek için bazı projeler üreteceklerini söylemişlerdi.

Bu açıklamalara birçokları gibi ben de tepki koymuştum (“Biz almayalım sayın Erhürman, Özersay”- Kıbrıs Postası, 18 Mart 2018).

Nihayet sayın Özersay 19 Temmuz tarihinde Londra’da konuya açıklık getiren bir konfeans verdi ve hükümetin teşvik projelerini detaylı olarak bizlere anlattı.

Öteden beri diasporada yaşayanlar olarak anavatanımız Kıbrıs ile olan ilişkilerimizin sağlıksız olduğuna inanırım.

Özellikle gelmiş geçmiş KKTC hükümetlerinin devamlı olarak bizlerle hiç de samimi olmayan, gerçek bir ortaklık anlayışından yoksun temaslarının, bulunduğumuz ülkeler ile entegre olma çabalarımıza büyük bir engel teşkil ettiğine inanırım.

KKTC hükümetlerinin olumsuz tavırlarına aracı olan ve İngiltere’de yaşayan sözde toplum liderleri de bulunmaktadır tabi. Toplumlarına hiç yararı olmayan tiplerdir bunlar. Ama sayılarının giderek azaldığını görmek sevindiricidir.

Bir taraftan da hükümetlerin diasporada yaşayan “vatandaşları”ndan yararlanıp ülkelerine ekonomik yarar sağlamaya çalışmalarının da doğal bir şey olduğunu kabul etmek gerekir.

Bu yüzden Kıbrıs’tan gelen “burasını mamur ettiniz de kaldı dışarıdakiler” eleştirisini saçma ve anlamsız bulurum. At gözlükleri giyerek yapılan eleştirilerdir bunlar.

Ancak hükümetlerin diaspora halklarından yararlanmaları için karşılıklı çıkarlar elde edilmesine özen göstermek önemlidir. Bunu çok iyi beceren İsrail, Yunanistan, Hindistan gibi ülkeler elbette vardır.

Maalesef bizim ülkemizin dispora vatandaşlarına yaklaşımı hiçbir zaman olumlu ve samimi olmamıştır. Hatta uzaktan komandalı bir tarzla bölme ve yönetme taktiği uygulanmıştır bizim için.

Gelelim “lansman”a. Sayın Özersay konuşmasına hiçbir siyasetçiden duymaya alışık olmadığımız bir şey söyleyerek başladı. “Size karşı mahcubuz. Özür diliyorum” dedi.

“Geçmişte KKTC siyasetçileri diaspora toplumlarını birleştirme değil ayrıştırma eğiliminde oldular”. Özerya’ın söylediği bu sözler hakikaten kayda değer.  Geçmişte bize bakış açısını güzel açıkladı.

Bakanın savaşa hazırlanan bir generalin ustaca taktiği niteleğindeki bu sözlerini kısa bir şoktan sonra alkışlamak zorunda kaldık!

Sayın Özersay’ın samimi olmadığını ima etmeye çalışmıyorum. Aksine, iyi niyetinden, samimiyetinden kuşku duymuyorum. Ancak iyi niyet verdiği sözleri yerine getirmek için yeterli değil, olamaz.

Sayın Özersay, hükümetin teşvik projelerini 13 başlık altında tek tek anlattı. Aslında planlanan projelerin bazıları hiç yabancımız değil. Çok duyduk bunları geçmişte. Bazıları ise yaratıcı, original şeyler.

Bakan, ne kadar da bu projelerin en önemli hedefinin “Kıbrıs Türk kimliğinin yeni nesil­lere aktarılması ve kimliğe yönelik aidiyetin güçlü tutulması” olduğunu söylese de esas amacın çok kötü bir durumda olan KKTC ekonomisinin ayakta durabilmesi için diaspora halkının yardımına ihtiyaç olduğu açık ve nettir.

Birkaç yıl önce Eğitim Bakanı Dürüst geldi, olmadık sözler verdi. Geri dönüşünden birkaç gün sonra hükümet istifa etti. Kendisi de yeni yönetimde Eğitim Bakanı olamadı. Olsa verdiği sözler yine tutulmayacaktı, o başka konu.

Dürüst’ün verdiği sözlerden birkaç tanesi Özersay’ın 13 projesi arasında bulunuyor. Ancak salondakiler Bakanı kibarca alkışlamalarına ragmen ortada ciddi bir güven, daha doğrusu güvensizlik krizi olduğu bal gibi ortadadır.

Koalisyon hükümeti adına Özersay’ın açıkladığı projler hiç de gerçekleşmesi güç şeyler değil. Ancak bunların mümkün olabilmesi için bu güvensizlik sorununun üzerine ciddi olarak gidilmesi gerekir.

Konferanstan henüz bir hafta geçmeden Pegasus uçuşları konusunda Özersay’ın sosyal medya üzerinden verdiği müjde bu konuda gayet iyi bir başlangıç. Ama bu, sorunların küçücük bir parçası.

Sayın Özersay’ın da belirttiği gibi Koalisyon Hükümetini sonlandırmak için büyük çabalar harcanıyor. Eğer ayakta kalmayı becerebilirse bu hükümet sanırım biz diaspora halkı için büyük bir şans olabilir. Temkinli bir umut içersinde olmamak için bir sebeb yok.

Bekleyip göreceğiz.


Yazılarıma Eylül ayına kadar ara vereceğim. Hepinize huzurlu bir tatil dilerim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Eylül 2018, Pazar    Biraz nostalji
16 Eylül 2018, Pazar    Moments / Anlar
9 Eylül 2018, Pazar    Londra'da bir gün
2 Eylül 2018, Pazar    Tatil şahane, yolculuk işkence
20 Temmuz 2018, Cuma    Şükran mı hüsran mı?
8 Temmuz 2018, Pazar    Futbol, kimlik, aidiyet
1 Temmuz 2018, Pazar    Festivallerin yankıları devam ediyor
24 Haziran 2018, Pazar    Festival Günleri
17 Haziran 2018, Pazar    Yoğun kültür, sanat, spor dönemi
29 Nisan 2018, Pazar    Yaşamın kıyısına attıklarımız

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Biraz nostalji
Ertanç HİDAYETTİN | 23 Eylül 2018, Pazar
Yeni bir okul yılı başladı. Uzun bir tatil döneminden sonra okullar cıvıl cıvıl çocuk sesleri ile dolup taşmakta.
Güzelim Yaz aylarının sonlanıp Sonbaharın getirdiği melankolik hüzünden olacak, bu zamanlar hep çocukl...
Moments / Anlar
Ertanç HİDAYETTİN | 16 Eylül 2018, Pazar
Belkide şimdi hayattaki son anlarım
Belkide bu sonsuzluğa yazılan herhangi mülteci bir şiir
Son kez bakıyorum suretine hayallerimin mahseninden
Son kez tutuyorum ellerini düşlerimde
Bahattin Delice
Bir sonraki 40 ...
Londra'da bir gün
Ertanç HİDAYETTİN | 9 Eylül 2018, Pazar
Bu yıl ilk kez yurt dışı tatilimden sonra, iş öncesi ek olarak bir hafta da evde oturdum.
Amacım Londra’yı ziyaret edip uzun zamandan beri görmediğim yerleri görmekti.
Trene atlayıp dünyanın en çekici kentlerinden L...