Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 27 Haziran 2018, Çarşamba

Davar zararları durdurulmalı

Paylaş  
10
8
10

Kırsal alanlarda asayişin sağlanmamasından cesaretlenen bazı sorumsuz çobanların sorumsuzca tutum ve davranışları nedeniyle, vatandaşlar malına malım diyememekte.

Çünkü bazı sorumsuz çobanlar, izin almadan pervasızca hayvanlarını başkalarının bağına, bahçesine ve arazilerinde otlatmakta ve maddi zarar yapmaktadır.

Bazı çobanlar ,etrafı baklavalı tel ile örülmüş arazideki ağaçları bile hayvanlara yedirerek zarara uğratmakta yeni dikilmiş plantasyonları ise yok etmektedir.

Kırsal alanların sahipsiz olmasından cesaretlenen bazı çobanlar devletin ve Sivil Toplum örgütlerinin ağaçlandırdığı alanlara bile hayvanları sokarak maddi zarar yapmaktan çekinmemektedir.

Sonuçta kırsal alanlardaki çoban terörü nedeniyle, vatandaşlar tapulu arazilerini ağaçlandırmıyor.

Ağaçlara karşı büyük sevgisi olduğu için her türlü riski göze alarak ve büyük maddi yatırım yaparak arazisini ağaçlandıranlar da çobanların saldırıları nedeniyle, ağaç diktikleri için pişman ediliyor.

Aslında çobanların izin almak gereği duymadan başkalarının arazilerinde hayvanlarını otlatması, mala tecavüz suçudur.

Hükümet, ormanlarda ve özel kişilerin arazilerinde izinsiz olarak hayvanlarını otlatarak hayvancılık yapanlara, mali destek sağlamamalı.

Devlet yardımları verilirken de, mutlaka  hayvan başına belirli miktarda mera tesisi ve ot yetiştirilmesi şart koşulmalı.

Hiç yem bitkisi yetiştirmeden ve otlatacak arazisi olmayan kişilerin, arpa ve kuru ot balası satın alarak hayvancılık yapması ekonomik olamaz.

Atık suların hayvancılık için yem bitkileri yetiştiriciliğinde değerlendirilmesinin sağlanması durumunda, verimlilik artırılacak, üretim maliyeti ile  et fiyatları makul bir düzeye indirilebilecektir.

Her şeyin üzerinde hayvanların ormana salıverilmesi ve başkalarının tarım alanlarında otlatma uygulamasıve buna bağlı hayvan zararları azalacaktır.

Çoban terörünün durdurulabilmesi için Fasıl 287 Destebanlar yasasının 4. Maddesi uyarınca her köye veya gruba bir Desteban atanması sağlanmalı..

Destebanlar’ın görevleri ise , Yasasının29(a) maddesine göre ‘Herhangi bir suç işlendiğinde, kendisine bildirilmesi veya suç işlendiğini öğrenmesi halinde, durumu en yakın polis karakoluna rapor eder. 29(1)Suçların önlenmesinde ve ortaya çıkarılmasında ,polise yardımcı olmak’ olarak gösterilir.

Destebanlar yasasının 34.(1) maddesine göre ‘Herhangi bir hayvan ekilmiş veya sürülmüş bir araziye veya bağa veya bahçeye tecavüz ederken  veya herhangi bir kişinin malına zarar verirken bulunursa, hem mal sahibi ,hem de eğer varsa mala tecavüz eden veya zarar veren hayvandan sorumlu olan kişi, suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde, mala zarar veren veya tecavüz eden her hayvan için, bin Türk Lirasına kadar para cezasına çarptırılabilir ve böyle bir suçla itham edilen herhangi bir kişiyi yargılama yetkisine sahip her Mahkeme, zarar ziyan olarak uygun göreceği bir tazminatın ödenmesini emredebilir.

Kısaca belirtmek gerekirse et fiyatlarının makul bir düzeye indirilmesi, tarım alanlarına, ormanlara ve doğaya yapılan zararlarının önlenmesi ve üretim maliyetlerinin azaltılması için, yem bitkisi yetiştirilmesi ve otlak tesis edilmesi teşvik edilmelidir.Ayrıca çoban terörünün önlenmesi için de Desteban atanması sağlanmalı.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Kasım 2018, Pazar    KKTC'nin tanıtılması tek çıkış yoludur
14 Kasım 2018, Çarşamba    Sorunlarımızın çoğunun derhal çözümlenmesi mümkündür
7 Kasım 2018, Çarşamba    Piyasadaki sıkıntılar üzerine
14 Ekim 2018, Pazar    Çözümden yana olanlar geçmişe saplanıp kalmamalı
7 Ekim 2018, Pazar    Gerçekler unutturulmamalı
30 Eylül 2018, Pazar    KKTC'de Rum ulusal tezlerini destekleyenler çözümsüzlüğü körüklemektedir
23 Eylül 2018, Pazar    Din dersi okutulmalı mı?
16 Eylül 2018, Pazar    Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
9 Eylül 2018, Pazar    'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
2 Eylül 2018, Pazar    Dünya Barış Günü

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC'nin tanıtılması tek çıkış yoludur
Dr. Orhan AYDENİZ | 18 Kasım 2018, Pazar
1960’ta kurulan fonksiyonel federasyon olan Kıbrıs Cumhuriyetinin, kanlı çatışmalara ve büyük acılara sebep olduğu inkar edilemeyen bir gerçektir.
Bu nedenle, birleşik-federal çözüm seçeneğinin sürdürülebilir olmadığ...
Sorunlarımızın çoğunun derhal çözümlenmesi mümkündür
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Kasım 2018, Çarşamba
Sorunlarımızın çoğunun derhal çözümlenmesi mümkündür
Uygar ülkelerde iktidara gelen siyasiler, kamu oyu yoklamaları yaptırarak, halkın şikayet ve isteklerini öğrenir ve çözmeye çalışır.
Ülkemiz küçük ve nüfusumuz da...
Piyasadaki sıkıntılar üzerine
Dr. Orhan AYDENİZ | 7 Kasım 2018, Çarşamba
Son zamanlarda bazı tarımsal ürünlerin fiyatlarında anormal derecede artış olması ve bazılarının da piyasada kıtlaşması, haklı olarak vatandaşlarını tedirgin etmektedir.
Önce kırmızı et, limon, domates, tavuk ve son ...