Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 22 Temmuz 2018, Pazar

Ucu açık müzakerelerin sürdürülmesi Rum ulusal davasına yardımcı olur

Paylaş  
22
22
20

Yaklaşık yarım asırdan beri sürdürülen toplumlararası müzakerelerde Rum tarafının bizimle eşit siyasi ortaklıktan yana olmadığı açık bir şekilde anlaşılmıştır.

Rum tarafının gizlemek gereği bile duymadığı değişmeyen hedefi adanın kuzeyini de egemenliği altına almaktır.

Müzakerelerde bizim her koşulda federasyon ve birleşme saplantımızdan yararlanarak  talep ettikleri ödünler, egemenliklerini kuzeye yayabilmelerine olanak veren bir anlaşma yapmak çabasında olduklarını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kuşkusuz bizim müzakerecilerin her koşulda birleşme saplantısından yararlanarak elde ettikleri ödünler nedeniyle, özellikle de Türk ordusunun ayrılmasını sağlamaları durumunda Rumlar olası anlaşmayı Girit’te yaptıkları gibi enosis’e sıçrama tahtası olarak kullanacaklardır.

İşte bu art niyetleri nedeniyle Rumlar, hedeflerine ulaşmalarını önleyebilecek olan Türk ordusunun adada bulunmasını ve garanti anlaşmasının devamını istememektedir.

Sade vatandaşların bile bildiği Rum niyetlerine rağmen, garanti sistemi ile Türk ordusunun adadan ayrılmasının tartışmaya açılmasının kabul edilmesi, yapılabilecek hataların en büyüğüdür.

Bu nedenle müzakerelerde Türk tarafı olarak  hiçbir koşulda garanti hakkımızdan ve Türk ordusunun adada bulunmasından ödün veremeyeceğimizi peşinen açıklamamız kaçınılmazdır.

Yakın geçmişte batılıların dayatması ile Girit adasında yapılan anlaşmadan sonra oluşturulan Türk –Rum ortak yönetiminin,  Türk ordusunun ayrılmasından sonra bozulduğu ve oradaki Türklerin katledildiği unutulmamalı.

Ayrıca 1960 ortaklık yönetiminin sadece 3 yıl yaşatılabildiği ve Rumların anlaşma koşullarının uygulanabilir olmadığını ileri sürerek  bozduğu deneyiminden gerekli derslerin alınması kaçınılmazdır.

Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra sırf Türkiye’ye yakınlıkları ve Müslüman olmaları nedeniyle, Avrupa’nın göbeğinde yüzbinlerce Boşnak’ın katledilmesini Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği büyük bir pişkinlikle seyirci kalmıştır.

Komşu ülkelerden Irak ve Suriye’de, savaş nedeniyle  milyonlarca kişi ülkelerinden göç etmek zorunda kalmış ve Akdeniz adeta mezarlık olmuştur.

Halen İsrail’in Filistin Araplarının elinde kalan toprakları da almak için uygulamakta olduğu insanlık dışı baskılara hiçbir uluslararası kuruluşun durduramadığı da biliniyor.

Rum tarafı ulusal çıkarlarına hizmet etmesi nedeniyle müzakerelerin başlamasını ve ucu açık şeklide sürdürülerek devam edilmesini ister.

Çünkü müzakere masasında bizi oyaladığı süre içinde:

Kıbrıs Cumhuriyeti olanaklarından sadece Rum toplumunun yararlanmasının sürdürülmesi sağlanıyor;

İki toplumlu bir devlet olan 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti adına, yabancı ülkeler ve yatırımcılar ile  sadece Rum halkının çıkarlarına olan çeşitli anlaşmalar yapıyor;

Öte yandan da bizim Kıbrıs Cumhuriyeti olanaklarından yararlanmamız engellenmekte ve dayanaksız ambargolar ile cezalandırılmamızın sürdürülmesi ve Rumlarla birleşmek dışındaki çözüm seçeneklerinin gerçekleştirilmesi önleniyor.

Bu gerçekler ışığında normal olarak bizim de müzakerelere başlamak için,  izolasyonlara son verilmesini, Rumların KC adına yabancılarla hiçbir anlaşma yapmamalarını  ve görüşmelerde yine anlaşma sağlanamaması durumunda devletimizin tanınmasını şart koşmalıyız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Barış düşmanları
21 Temmuz 2019, Pazar    Kıbrıs sorununda onlar ve biz
14 Temmuz 2019, Pazar    Sürekli alttan almakla hak kazanılmaz
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Bürokratik işlemler
7 Temmuz 2019, Pazar    Her konunun uzmanı olmak
3 Temmuz 2019, Çarşamba    Disiplin ve devlet otoritesi
30 Haziran 2019, Pazar    Nüfus yoğunluğumuz fazla mı?
26 Haziran 2019, Çarşamba    Çözümsüzlüğün nedeni ve çaresi
23 Haziran 2019, Pazar    Anavatanla aramızı açmak bindiğimiz dalı kesmektir
19 Haziran 2019, Çarşamba    Acil gereksinimlere öncelik verilmeli

banner
banner
banner
banner
banner

Barış düşmanları
Dr. Orhan AYDENİZ | 24 Temmuz 2019, Çarşamba
Bir çeşit federasyon olan iki halklı 1960 Cumhuriyetinin başarılı olmadığı, üstelik büyük can ve mal kayıplarına da sebep olduğu inkar edilemeyen bir gerçektir. İki halk arasında rekabet terk edilmedi. Yapıcı ve samim...
Kıbrıs sorununda onlar ve biz
Dr. Orhan AYDENİZ | 21 Temmuz 2019, Pazar
Rum-Yunan ikilisinin geçmişten günümüze değişmeyen hedefi, Kıbrıs’ın tümünü ele geçirmektir. Halen %66’sını ele geçirmelerine rağmen geriye kalan bölümünü de almak için yoğun mücadele içindedirler.
Rum- Yunanistan ik...
Sürekli alttan almakla hak kazanılmaz
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Temmuz 2019, Pazar
1948 tarihli Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği insan hakları beyannamesine göre: ‘bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar, akıl ve vicdana sahiptirler. İnsanlar birbirlerine karşı kardeşlik anla...