Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 5 Ağustos 2018, Pazar

Guterres'in garanti önerisi Girit senaryosunu hatırlatır

Paylaş  
10
8
9

Geçmişte Girit’te  emperyalist ülkelerin dayatması ile, iki toplumlu ve Rumların daha fazla söz sahibi olduğu bir çözüm kabul edildi. Anlaşmadan sonra Rumların talebi ve emperyalistlerin  baskısı sonucu, Girit’teki Türk ordusunun ayrılması sağlandı. Türklerin korunması için de adaya çok uluslu askeri güç getirildi. Türk ordusunun ayrılmasından sonra, Girit’te bulunan çok uluslu askeri güce rağmen, Rumlar Türkleri katletti, anlaşmayı bozdu ve ada Yunanistan’a ilhak edildi.

C.Montana’da Guterres’in önerdiği garanti sistemi, ayni senaryo ile Kıbrıs’ın da Yunanistan’a ilhak edilmek istenildiğini akla getirir.

Guterres’in önerisi şöyledir: ‘Kıbrıs’ta eskinin devamını değil yeni bir güvenlik sistemine ihtiyacımız olduğunu kabul etmeliyiz. Müdahale hakkı ve garanti anlaşmasını sonlandırmamız gerektiğine inanıyorum. Bütün Kıbrıslıların kendilerini güvenlikte  hissedeceği yeni bir sistem eski sistemin yerini almalıdır. Bir acil uygulama mekanizmasına ihtiyacımız var. Bu mekanizma BM gibi dış faktörleri bünyesinde barındıracağı gibi çok taraflı ve uluslararası boyutları da olmalı. Mevcut garantörler hem çözümü uygulayıp hem de kendi kendilerini denetleyemezler’

Bilindiği gibi,1963’te ortak olduğumuz cumhuriyetten silah tehdidi ile dışlanmamıza rağmen, anavatan dışında hiçbir ülke ve uluslararası kuruluş bize yardım etmedi.

Aksine Kıbrıs cumhuriyetine tek yanlı el koyan ve bu nedenle suç işleyen Rum tarafı, Kıbrıs Cumhuriyetinin yasal temsilcisi olarak kabul edildi.

Türkiye’nin,  diğer garantörler olan, İngiltere ve Yunanistan’a yaptığı birlikte askeri müdahale önerisi, katledilenlerin Türk olması nedeniyle kabul edilmedi.

Öte yandan Rumların adadaki tüm Türk yerleşim yerlerine saldırmalarına ve bir çok kişiyi katletmelerine karşın, uluslararası kuruluşlar ile emperyalist ülkeler, Türkiye’nin de tek yanlı olarak askeri müdahalede bulunması 11 yıl engelledi.

İşte Kıbrıs’ta yaşanan bu  acı deneyim nedeniyle, olası anlaşmadan sonra Türkiye’nin tek yanlı garanti hakkının kaldırılması bir yana, tartışılmasını istemek bile iyi niyetli bir davranış olamaz.

Öte yandan Avrupa üyesi bir ülkenin garantörleri olamayacağını ileri sürenlerin de haklı oldukları düşünülemez. Çünkü AB, 2004 referandumunda evet dememize karşı, bize verilen sözleri tutmadı. Anlaşmayı kabul ettiğimiz halde, ambargolarla bizi cezalandırmadan vazgeçmedi. Anlaşmayı reddeden Rumları üye alarak ödüllendirdi.

Avrupa Birliğinin her koşulda, Rum- Yunan çıkarlarından yana olduğunu ve bize karşı  dürüst ve dostça davranmadığını, Rum ulusal davasına hizmet edenler dışında herkes biliyor.

Öte yandan Avrupa Birliğinin, üyesi olan Yunanistan’daki Türklere yapılan insanlık dışı baskılara ses çıkarmaması ve oradaki soydaşlarımızın Türk kimliklerinin bile kabul edilmemesi,  bu kuruluşa güvenilemeyeceğini gösterir.

Ayrıca Avrupa birliğinin yakın geçmişte Avrupa’nın ortasında, on binlerce Boşnak’ın katledilmesi karşısında sessiz kaldığı unutulmamalı.

Hele, AB’nin Türkiye’yi yıllarca müzakerelerde oyalaması ve üye yapmaması, bu kuruluşun hala daha haçlı seferleri zihniyetinden kurtulmadığının kanıtıdır.

 Rum-Yunan ikilisinin, adanın tümünü ele geçirmek idealinden vazgeçtiğini düşünmek aşırı saflık olur. Batılı emperyalistler ise sırf Türkiye’nin doğu Akdeniz’de söz sahibi olmaması ve güneyden de abluka altına alınması için, Kıbrıs’ın Yunanistan’ın kontrolünde olmasını tercih etmektedir. Kısaca, Türkiye’nin tek yanlı müdahale hakkının kaldırılması ve ordumuzun ayrılması,2 Girit faciasının tekrarına sebep olacak.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Eylül 2018, Pazar    Din dersi okutulmalı mı?
16 Eylül 2018, Pazar    Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
9 Eylül 2018, Pazar    'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
2 Eylül 2018, Pazar    Dünya Barış Günü
26 Ağustos 2018, Pazar    Ekonomik sıkıntılarımızın sebeplerinden biri de nüfusumuzun az olmasıdır
19 Ağustos 2018, Pazar    Hatalı ve zararlı kararlardan vazgeçilmeli
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Döviz ve ekonomik sıkıntılardan kurtulmanın çaresi
12 Ağustos 2018, Pazar    Demokrasi başı bozukluk değildir
8 Ağustos 2018, Çarşamba    Hükümet popülist harcamalardan vazgeçilmeli
1 Ağustos 2018, Çarşamba    Seçilmişlerin görevi hizmet etmektir

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Din dersi okutulmalı mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 23 Eylül 2018, Pazar
Ayni adada yaşadığımız Rumların dinlerine aşırı derecede bağlı olduğu, çocuklarını da koyu Elen ve Hristiyan olarak yetiştirmeye olağanüstü önem verdiği inkar edilemeyen bir gerçektir.
Bilinen bu gerçeğe rağmen KKTC’...
Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Eylül 2018, Pazar
KKTC’de çevrenin kirletilmesi, KKTC ve TC ile yetkililerine hakaret edilmesi, genel olarak bir çok yasaya uyulmaması ve yasaların uygulanmaması, işin kolay ve zahmetsiz tarafından bilinçsizliğe ve eğitimsizliğe bağlan...
'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 9 Eylül 2018, Pazar
Bazı kişiler çeşitli nedenlerle, ‘Birleşik federal çözümün’  yani federasyon aldatmacası altında Rum ile birleşmemizin, her derde deva olacağını ileri sürmektedir. Yoğun beyin yıkama kampanyaları ile aldatılan saf vat...