Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 5 Ağustos 2018, Pazar

Guterres'in garanti önerisi Girit senaryosunu hatırlatır

Paylaş  
21
17
21

Geçmişte Girit’te  emperyalist ülkelerin dayatması ile, iki toplumlu ve Rumların daha fazla söz sahibi olduğu bir çözüm kabul edildi. Anlaşmadan sonra Rumların talebi ve emperyalistlerin  baskısı sonucu, Girit’teki Türk ordusunun ayrılması sağlandı. Türklerin korunması için de adaya çok uluslu askeri güç getirildi. Türk ordusunun ayrılmasından sonra, Girit’te bulunan çok uluslu askeri güce rağmen, Rumlar Türkleri katletti, anlaşmayı bozdu ve ada Yunanistan’a ilhak edildi.

C.Montana’da Guterres’in önerdiği garanti sistemi, ayni senaryo ile Kıbrıs’ın da Yunanistan’a ilhak edilmek istenildiğini akla getirir.

Guterres’in önerisi şöyledir: ‘Kıbrıs’ta eskinin devamını değil yeni bir güvenlik sistemine ihtiyacımız olduğunu kabul etmeliyiz. Müdahale hakkı ve garanti anlaşmasını sonlandırmamız gerektiğine inanıyorum. Bütün Kıbrıslıların kendilerini güvenlikte  hissedeceği yeni bir sistem eski sistemin yerini almalıdır. Bir acil uygulama mekanizmasına ihtiyacımız var. Bu mekanizma BM gibi dış faktörleri bünyesinde barındıracağı gibi çok taraflı ve uluslararası boyutları da olmalı. Mevcut garantörler hem çözümü uygulayıp hem de kendi kendilerini denetleyemezler’

Bilindiği gibi,1963’te ortak olduğumuz cumhuriyetten silah tehdidi ile dışlanmamıza rağmen, anavatan dışında hiçbir ülke ve uluslararası kuruluş bize yardım etmedi.

Aksine Kıbrıs cumhuriyetine tek yanlı el koyan ve bu nedenle suç işleyen Rum tarafı, Kıbrıs Cumhuriyetinin yasal temsilcisi olarak kabul edildi.

Türkiye’nin,  diğer garantörler olan, İngiltere ve Yunanistan’a yaptığı birlikte askeri müdahale önerisi, katledilenlerin Türk olması nedeniyle kabul edilmedi.

Öte yandan Rumların adadaki tüm Türk yerleşim yerlerine saldırmalarına ve bir çok kişiyi katletmelerine karşın, uluslararası kuruluşlar ile emperyalist ülkeler, Türkiye’nin de tek yanlı olarak askeri müdahalede bulunması 11 yıl engelledi.

İşte Kıbrıs’ta yaşanan bu  acı deneyim nedeniyle, olası anlaşmadan sonra Türkiye’nin tek yanlı garanti hakkının kaldırılması bir yana, tartışılmasını istemek bile iyi niyetli bir davranış olamaz.

Öte yandan Avrupa üyesi bir ülkenin garantörleri olamayacağını ileri sürenlerin de haklı oldukları düşünülemez. Çünkü AB, 2004 referandumunda evet dememize karşı, bize verilen sözleri tutmadı. Anlaşmayı kabul ettiğimiz halde, ambargolarla bizi cezalandırmadan vazgeçmedi. Anlaşmayı reddeden Rumları üye alarak ödüllendirdi.

Avrupa Birliğinin her koşulda, Rum- Yunan çıkarlarından yana olduğunu ve bize karşı  dürüst ve dostça davranmadığını, Rum ulusal davasına hizmet edenler dışında herkes biliyor.

Öte yandan Avrupa Birliğinin, üyesi olan Yunanistan’daki Türklere yapılan insanlık dışı baskılara ses çıkarmaması ve oradaki soydaşlarımızın Türk kimliklerinin bile kabul edilmemesi,  bu kuruluşa güvenilemeyeceğini gösterir.

Ayrıca Avrupa birliğinin yakın geçmişte Avrupa’nın ortasında, on binlerce Boşnak’ın katledilmesi karşısında sessiz kaldığı unutulmamalı.

Hele, AB’nin Türkiye’yi yıllarca müzakerelerde oyalaması ve üye yapmaması, bu kuruluşun hala daha haçlı seferleri zihniyetinden kurtulmadığının kanıtıdır.

 Rum-Yunan ikilisinin, adanın tümünü ele geçirmek idealinden vazgeçtiğini düşünmek aşırı saflık olur. Batılı emperyalistler ise sırf Türkiye’nin doğu Akdeniz’de söz sahibi olmaması ve güneyden de abluka altına alınması için, Kıbrıs’ın Yunanistan’ın kontrolünde olmasını tercih etmektedir. Kısaca, Türkiye’nin tek yanlı müdahale hakkının kaldırılması ve ordumuzun ayrılması,2 Girit faciasının tekrarına sebep olacak.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Zeytin ağacının önem ve değeri
Dr. Orhan AYDENİZ | 17 Nisan 2019, Çarşamba
Tarihi kayıtlar, zeytin ve zeytinyağının ilk çağlardan beri mükemmel, yararlı ve şifalı bir ürün olarak tanındığını ve yararlanıldığını gösterir.
Eski Mısır ve Yunanlılarda zeytinyağını, ışık, besin ve dini ayinlerde...
Tanınma katalizatör olacak
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Nisan 2019, Pazar
Yaklaşık yarım asır müzakere tezgahı ile oyalanmamızdan sonra,  Anastasiadis’in son açıklamaları, birleşmek ve federasyon zemininde bir çözüm yapılamayacağını kanıtlamıştır.
Rumların gizlemediği niyetine rağmen, ‘bir...
Çözüm, barış, birleşme
Dr. Orhan AYDENİZ | 10 Nisan 2019, Çarşamba
Kıbrıs’ta iki halk arasındaki sorunların çözümlenmesi, barış içinde ve birlikte yaşanılması güzel bir istek. Ancak, bunların gerçekleştirilebilmesi için, her iki tarafın da gerçekten istekli olması ve bu ülküyü samimi...