Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 15 Ağustos 2018, Çarşamba

Döviz ve ekonomik sıkıntılardan kurtulmanın çaresi

Paylaş  
22
21
20

Son günlerde dövizdeki beklenmeyen ani yükseliş, anavatanda olduğu gibi ülkemizde de önemli  olumsuzluklara ve sıkıntılara zemin hazırlamaktadır.

Hükümetimizinsavurganca ve popülist harcamalara son vermesi ve bazı düzenlemeler yaparak,ekonomide biraz ferahlama sağlaması mümkündür. Ancak döviz bunalımının atlatılabilmesi için,mutlaka anavatanın yardımına muhtacız.

Bazı kişiler, döviz sorununun çözümü için Euro’ya geçişi öneriyor.Ancak  teknik engeller yanında,bize karşılıksız maddi yardımda bulunan anavatandan, bir de ulusal parası yerine  döviz vermesini istemek şık değildir.

Bazı kişiler de sanki bizi davet eden varmış gibi ,sorundan çıkış yolunun Kıbrıs cumhuriyetine dönmemiz olduğu masalını anlatmaktadır.Bu öneriyi yapanların da ya olup biteni bilmedikleri, ya da art niyetli oldukları görüşündeyim. Çünkü halen Rum yetkililerinin yaptıkları açıklamalar, tek başlarına yararlandıkları Kıbrıs Cumhuriyeti yetkisini bizimle paylaşmayı akıllarının ucundan bile geçirmediğini göstermektedir.

Yarım asırdan beri federasyona saplanıp kalan ve bozuk plak gibi federasyonu her derde deva gösterenler ise, ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmenin tek çaresinin de federal çözüm olduğunu savunmaktadır. Ancak federal çözümden sonra Rumların aniden değişeceği ve bizimle samimi işbirliği yapabileceğini düşünmek aşırı saflıktır.

Bu görüşte olan kişilerin, 1960 ortaklık cumhuriyetinde Rumların bizimle samimi işbirliği içinde olmadığını, aksine ekonomik bakımdan bizi çökertmek için her yola başvurduğunu öğrenmeleri gerekir. Ayrıca en son KKTC’den mozaik  ve patates alan Rum iş adamlarının ölümle tehdit edilmesi, Rumların bize karşı olan duygularının değişmediğinin kanıtıdır.

Medyada, sıkıntıların hafifletilmesi amacı ile alınması gereken önlemlerle ilgili olarak çeşitli görüşler ortaya konulmaktadır.Bir çok kişinin,özellikle üretim üzerinde odaklandığı dikkati çekiyor.

Kuşkusuz teorik olarak ekonomik kalkınmak için, üretim ile yatırımların  teşviki ve artırılmasının sağlanması gerekir.

Ancak haksız ve dayanaksız ambargo nedeniyle üreteceğimizi yabancı ülkelere pazarlama olanaklarımız, çok sınırlıdır.

Ayrıca geleceği henüz  belli olmayan ülkemize, yabancıların yatırım yapması olasılığı oldukça düşüktür.

İşte bu nedenle kişisel görüşüme göre ekonomik kalkınmamızın ve özel olarak da dövizdeki yükselişin sebep olduğu sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesinin en etkin ve tek çaresi, anavatan ile ekonomik  entegrasyondur.

Ekonomik entegrasyon sayesinde, anavatandan ithal edilmekte olan ürünlerden gümrük vergisi alınmayacağı için, yaşam ucuzlayacak. Hatta güneydeki tüketiciler bile KKTC piyasasından alış veriş etmeyi tercih edecek. Böylece  hem esnafın hem de devletin vergi geliri artacak;

Entegrasyon sayesinde Anavatan ile KKTC arasındaki uçuşlar, iç hat sayılacağı için seyahat ucuzlayacak. Böyleceülkemize daha çok öğrenci ve turist gelmesi özendirilecek ve KKTC ekonomisini ayakta tutan Turizm ile Üniversite kesiminin gelirleri artacak;

Ayrıca ürettiklerimizi 80 milyonluk pazara ihraç edilme olanağına kavuşacağız. Böylece tarım ve diğer üretim kesimleri, olağanüstü rahatlatılacak ve gelişecektir.

Hele Türkiye’den elektrik temini durumunda, hem ekonomik sektörler hem de vatandaşlar, fahiş enerji harcamalarından kurtarılacak ve rahatlatılacak.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Haziran 2019, Pazar    Anavatanla aramızı açmak bindiğimiz dalı kesmektir
19 Haziran 2019, Çarşamba    Acil gereksinimlere öncelik verilmeli
16 Haziran 2019, Pazar    Geçmişin hataları düzeltilmeli
12 Haziran 2019, Çarşamba    Devlet otoritesi
9 Haziran 2019, Pazar    Federasyon dışındaki seçeneklere yönelmeliyiz
5 Haziran 2019, Çarşamba    Dünya Çevre Günü
2 Haziran 2019, Pazar    Düzlüğe çıkmamızın çaresi
29 Mayıs 2019, Çarşamba    Çevre kirliliği ve çaresi
26 Mayıs 2019, Pazar    Federasyona takılıp kalmamız zararımızadır
25 Mayıs 2019, Cumartesi    Federasyona takılıp kalmamız zararımızadır

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Anavatanla aramızı açmak bindiğimiz dalı kesmektir
Dr. Orhan AYDENİZ | 23 Haziran 2019, Pazar
Son günlerde bazı kişilerin, en küçük fırsatı bahane ederek, haksızca, vefasızca, insafsızca ve utanç verici düzeyde Anavatana, yöneticilerine ve KKTC’deki temsilcilerine dil uzattığı herkesin dikkatini çekmektedir.
...
Acil gereksinimlere öncelik verilmeli
Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Haziran 2019, Çarşamba
Devletimizin gelir kaynakları sınırlı olduğuna göre,  bütçenin  kullanılmasında, acil olan gereksinimlere öncelik verilmeli. Popülist harcamalara ve savurganlığa derhal son verilmeli.
Dünyada hiçbir şey yaşamdan daha...
Geçmişin hataları düzeltilmeli
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Haziran 2019, Pazar
KKTC’de geçmişte yapılan hatalardan birinin de, Sivil Toplum konusunda olduğu görüşü yaygındır. Hangi örgütlerin Sivil Toplum kapsamına girdiği konusunda dünyada görüş birliği yoktur. Fakat batılı çağdaş ülkelerde; de...