Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Ağustos 2018, Pazar

Hatalı ve zararlı kararlardan vazgeçilmeli

Paylaş  
11
8
12

Seçimle işbaşına gelen siyasiler, tüm  ülkeyi ilgilendiren konularda alacakları kararlarda kişisel ideoloji ve saplantıların etkisinde kalmamalı.

Tüm kararlarının, zararlarının, yararlarının, etkilerinin ve  sonuçlarının neler olabileceğini mutlaka peşinen dikkate almaları gerekir.

Örneğin son ekonomik önlemler paketinde yer alan ‘Çalışma ve ikamet  izni ile ülkemizde yaşayan ailelerin çocukları için asgari ücretin %5’i kadar vergi alınması ve elde edilecek gelirin eğitim harcamalarında(kuruluşlarında) kullanılması’ kararının isabetli olmadığı ve ülkemizin genel çıkarlarına hizmet etmeyeceği görüşündeyim.

Halen ülkemizde düz işçi ve sanatkar gereksinimi, başta  uzak doğulular olmak üzere Afrikalı öğrenciler, Türkiyeli soydaşlarımız ve Türkmen emekçiler tarafından karşılanıyor.

Kıbrıs davasında nüfusun değer ve öneminin takdir edilmemesi ve ülkemizdeki iş yaşamının izlenip  umursanmaması nedeniyle, yakın geçmişte baskılarla çok sayıda Türkiye’li soydaşımızın ülkemizden kaçması sağlanmıştı.

Devletten  maaşlılar,  siyasiler ve usta işi tamirat yaptırmayanlar, belki farkında olmayabilir. Fakat ülkemizde halen sıvacı, duvarcı, inşaat demircisi, kalıpçı, tesisatçı, mermerci, fayansçı, marangoz ve benzeri  usta ve düz işçi bulmak oldukça zordur.

Son ekonomik pakette yer alan çalışma izni ile ülkemizde ailesi ile yaşayan işçilerden asgari ücretin  %5’i kadar yani  yaklaşık her çocuk için 130 TL vergi alınması kararı; ülkemizde doğan, okullarımızdan mezun olan çocukların  da aileleri ile kaçırılmasını zorlayacak.

Çünkü genellikle ülkemizde ailesi ile birlikte olan yabancı uyruklu işçi ve sanatkarlar Türkiye ’li soydaşlarımızdır. Zaten kazançları yetersiz ve geçim zorluğu içinde olan kuzeyli emekçilerden bir de her çocuğu için yaklaşık 130 TL vergi  alınması  kaçmalarını sağlayacak.

Sonuçta, ülkemizde usta sıkıntısı daha da artacak ve bu alanlarda hizmet alanlar daha yüksek ücret ödemek zorunda kalacak.  Tamirat yapmak zorlaşıp pahalılaşacak,  böylece kırılan dökülen olduğu gibi bırakılacaktır.

Aslında  eğitim kuruluşlarına el gelir elde etmek için kuzeyli soydaşlarımızın çocukları için ek vergi alınması, en son akla gelmesi gereken bir önlemdir.

Çünkü böyle bir verginin, asgari ücret alan ve geçim zorluğu içinde olanlardan alınması ne solculuk,  ne de insaf ölçüleri ile açıklanamaz.

Eğitim kuruluşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için gelir elde etmek isteniyorsa,  bunun lüks harcama yapanlardan alınması daha adil ve insancıl olacaktır.

Bir çok kişi gibi ben de daha çok kuzeyli soydaşlarımızı etkileyecek olan  çocuklar için vergi alınması kararının, hiçbir mantıklı gerekçesi olmadığı görüşündeyim . Zaten bir çok kişi bu kararla ülkemizde kalan az sayıdaki kuzeyli soydaşlarımızın da kaçırılmasının amaçlandığını ileri sürmektedir.

Halen  düz işçi piyasasındaki talep, kaçak ve  asgari ücretin çok altında çalıştırılan Afrikalı öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

Ancak Afrikalı öğrenciler, işçi olarak çalışarak gelir elde ettikleri için, okul duhuliyesi ve geçimleri için ülkemize para getirmemekte ve ekonomimize  katkıları olmamaktadır. Uzak doğulu işçiler ise,  kazandıklarından bir kısmını dövize çevirerek ülkelerine göndermektedir.

Öte yandan ailesi ile ülkemizde yaşayan kuzeyli soydaşlarımız, tüm kazançlarını yine ülkemizde harcamaktadırlar. Böylece devlete vergi de verirler.

Sonuç olarak halen ülkemizdeki çalışma hayatını ayakta tutan  kuzeyli soydaşlarımızı kaçırmak yerine ,  kalmalarını kolaylaştırıcı önlemler alınması daha akılcı ve isabetli olacaktır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ocak 2019, Çarşamba    Askerlik görevi konusu
13 Ocak 2019, Pazar    Federasyona takılıp kalmak tarihi hata olacaktır
2 Ocak 2019, Çarşamba    Yeni yılda beklentiler
30 Aralık 2018, Pazar    Akdeniz'de petrol krizi
26 Aralık 2018, Çarşamba    Kanlı Noel’den hepimiz gerekli dersi almalıyız
23 Aralık 2018, Pazar    Akdeniz'de petrol krizi
19 Aralık 2018, Çarşamba    Tarımımız yeniden yapılandırılmalı
16 Aralık 2018, Pazar    İki devletli çözüm her iki halk için idealdir
12 Aralık 2018, Çarşamba    Su baskını sorunu ve çaresi
9 Aralık 2018, Pazar    Dere Yatakları Bozularak, Sel Felaketine Zemin Hazırlanmaktadır

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Askerlik görevi konusu
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Ocak 2019, Çarşamba
Savaşa karşı olmak, ve barıştan yana olmak aklı başında olan hiç bir kimse tarafından karşı çıkılamayacak bir görüştür.
Ancak barışı koruyabilmek için, düşmanca saldırıları önleyebilecek askeri güce sahip olmak gerek...
Federasyona takılıp kalmak tarihi hata olacaktır
Dr. Orhan AYDENİZ | 13 Ocak 2019, Pazar
Yaşanan olaylar, geçmişten günümüze yaşanan deneyimler ve Yunanistan ile Rum yetkililerinin açıklamaları, adanın kuzeyini de ele geçirmek  ve tümünü ilhak etmek idealinden  zerre kadar sapmadıkları anlaşılıyor.

Türki...
Yeni yılda beklentiler
Dr. Orhan AYDENİZ | 2 Ocak 2019, Çarşamba
Yeni yılda beklentiler
Birçok kişi gibi ben de geçen yıl kurulan dörtlü koalisyon hükümetinin, geçmiştekilerden farklı olacağını ve iç işlerimizi düzene sokacağını ümit etmiştim.
Fakat dörtlü koalisyonun; ilk iş ola...