Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Ağustos 2018, Pazar

Hatalı ve zararlı kararlardan vazgeçilmeli

Paylaş  
10
8
11

Seçimle işbaşına gelen siyasiler, tüm  ülkeyi ilgilendiren konularda alacakları kararlarda kişisel ideoloji ve saplantıların etkisinde kalmamalı.

Tüm kararlarının, zararlarının, yararlarının, etkilerinin ve  sonuçlarının neler olabileceğini mutlaka peşinen dikkate almaları gerekir.

Örneğin son ekonomik önlemler paketinde yer alan ‘Çalışma ve ikamet  izni ile ülkemizde yaşayan ailelerin çocukları için asgari ücretin %5’i kadar vergi alınması ve elde edilecek gelirin eğitim harcamalarında(kuruluşlarında) kullanılması’ kararının isabetli olmadığı ve ülkemizin genel çıkarlarına hizmet etmeyeceği görüşündeyim.

Halen ülkemizde düz işçi ve sanatkar gereksinimi, başta  uzak doğulular olmak üzere Afrikalı öğrenciler, Türkiyeli soydaşlarımız ve Türkmen emekçiler tarafından karşılanıyor.

Kıbrıs davasında nüfusun değer ve öneminin takdir edilmemesi ve ülkemizdeki iş yaşamının izlenip  umursanmaması nedeniyle, yakın geçmişte baskılarla çok sayıda Türkiye’li soydaşımızın ülkemizden kaçması sağlanmıştı.

Devletten  maaşlılar,  siyasiler ve usta işi tamirat yaptırmayanlar, belki farkında olmayabilir. Fakat ülkemizde halen sıvacı, duvarcı, inşaat demircisi, kalıpçı, tesisatçı, mermerci, fayansçı, marangoz ve benzeri  usta ve düz işçi bulmak oldukça zordur.

Son ekonomik pakette yer alan çalışma izni ile ülkemizde ailesi ile yaşayan işçilerden asgari ücretin  %5’i kadar yani  yaklaşık her çocuk için 130 TL vergi alınması kararı; ülkemizde doğan, okullarımızdan mezun olan çocukların  da aileleri ile kaçırılmasını zorlayacak.

Çünkü genellikle ülkemizde ailesi ile birlikte olan yabancı uyruklu işçi ve sanatkarlar Türkiye ’li soydaşlarımızdır. Zaten kazançları yetersiz ve geçim zorluğu içinde olan kuzeyli emekçilerden bir de her çocuğu için yaklaşık 130 TL vergi  alınması  kaçmalarını sağlayacak.

Sonuçta, ülkemizde usta sıkıntısı daha da artacak ve bu alanlarda hizmet alanlar daha yüksek ücret ödemek zorunda kalacak.  Tamirat yapmak zorlaşıp pahalılaşacak,  böylece kırılan dökülen olduğu gibi bırakılacaktır.

Aslında  eğitim kuruluşlarına el gelir elde etmek için kuzeyli soydaşlarımızın çocukları için ek vergi alınması, en son akla gelmesi gereken bir önlemdir.

Çünkü böyle bir verginin, asgari ücret alan ve geçim zorluğu içinde olanlardan alınması ne solculuk,  ne de insaf ölçüleri ile açıklanamaz.

Eğitim kuruluşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için gelir elde etmek isteniyorsa,  bunun lüks harcama yapanlardan alınması daha adil ve insancıl olacaktır.

Bir çok kişi gibi ben de daha çok kuzeyli soydaşlarımızı etkileyecek olan  çocuklar için vergi alınması kararının, hiçbir mantıklı gerekçesi olmadığı görüşündeyim . Zaten bir çok kişi bu kararla ülkemizde kalan az sayıdaki kuzeyli soydaşlarımızın da kaçırılmasının amaçlandığını ileri sürmektedir.

Halen  düz işçi piyasasındaki talep, kaçak ve  asgari ücretin çok altında çalıştırılan Afrikalı öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

Ancak Afrikalı öğrenciler, işçi olarak çalışarak gelir elde ettikleri için, okul duhuliyesi ve geçimleri için ülkemize para getirmemekte ve ekonomimize  katkıları olmamaktadır. Uzak doğulu işçiler ise,  kazandıklarından bir kısmını dövize çevirerek ülkelerine göndermektedir.

Öte yandan ailesi ile ülkemizde yaşayan kuzeyli soydaşlarımız, tüm kazançlarını yine ülkemizde harcamaktadırlar. Böylece devlete vergi de verirler.

Sonuç olarak halen ülkemizdeki çalışma hayatını ayakta tutan  kuzeyli soydaşlarımızı kaçırmak yerine ,  kalmalarını kolaylaştırıcı önlemler alınması daha akılcı ve isabetli olacaktır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Eylül 2018, Pazar    Din dersi okutulmalı mı?
16 Eylül 2018, Pazar    Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
9 Eylül 2018, Pazar    'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
2 Eylül 2018, Pazar    Dünya Barış Günü
26 Ağustos 2018, Pazar    Ekonomik sıkıntılarımızın sebeplerinden biri de nüfusumuzun az olmasıdır
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Döviz ve ekonomik sıkıntılardan kurtulmanın çaresi
12 Ağustos 2018, Pazar    Demokrasi başı bozukluk değildir
8 Ağustos 2018, Çarşamba    Hükümet popülist harcamalardan vazgeçilmeli
5 Ağustos 2018, Pazar    Guterres'in garanti önerisi Girit senaryosunu hatırlatır
1 Ağustos 2018, Çarşamba    Seçilmişlerin görevi hizmet etmektir

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Din dersi okutulmalı mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 23 Eylül 2018, Pazar
Ayni adada yaşadığımız Rumların dinlerine aşırı derecede bağlı olduğu, çocuklarını da koyu Elen ve Hristiyan olarak yetiştirmeye olağanüstü önem verdiği inkar edilemeyen bir gerçektir.
Bilinen bu gerçeğe rağmen KKTC’...
Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Eylül 2018, Pazar
KKTC’de çevrenin kirletilmesi, KKTC ve TC ile yetkililerine hakaret edilmesi, genel olarak bir çok yasaya uyulmaması ve yasaların uygulanmaması, işin kolay ve zahmetsiz tarafından bilinçsizliğe ve eğitimsizliğe bağlan...
'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 9 Eylül 2018, Pazar
Bazı kişiler çeşitli nedenlerle, ‘Birleşik federal çözümün’  yani federasyon aldatmacası altında Rum ile birleşmemizin, her derde deva olacağını ileri sürmektedir. Yoğun beyin yıkama kampanyaları ile aldatılan saf vat...