Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 26 Ağustos 2018, Pazar

Ekonomik sıkıntılarımızın sebeplerinden biri de nüfusumuzun az olmasıdır

Paylaş  
3
2
3

Siyasi nedenlerin de etkisi ile,  dövizdeki anormal ve hızlı artış, TL kullanmamız nedeniyle bizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Fakat geçmişte yaşanan deneyimlerden de bilindiği gibi dövizden kaynaklanan sıkıntılar geçicidir.  

Ancak genel  ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmemiz için, sorunlara doğru teşhis konulmalı ve her alanda köklü düzenlemeler yapılmalıdır.

Kişisel görüşüme göre anavatanın cömertçe mali yardımlarına rağmen, ekonomimizin rayına oturtulamamasının nedenlerden biri de, nüfusumuzun az olmasıdır.

Yaklaşık 300 bin kişilik ve dışa açılma olanakları kısıtlı olan bir ülkede, sağlıklı  ekonomi oluşturulması kolay değildir.

Nüfus azlığına bağlı olarak talebin  çok düşük olması, üretim ve diğer kesimler için önemli bir olumsuzluktur.

Yakın geçmişte basiretsizlik ve  ideolojik nedenlerle 80 bin dolayında kuzeyli soydaşlarımızın ülkemizden kaçırılması, ekonomimiz üzerinde olumsuz etki yapmıştır.

Fakat her nedense hala daha yapılan hatanın anlaşılmadığı ve geriye kalan kuzeyli soydaşlarımızın da kaçırılmasına çalışıldığı görülüyor.

Oysa halen Lefkoşa’nın en gözde  yeri olan Girne kapısı ile Sarayönü arasındaki caddede bile  olağanüstü çok sayıda kiralık iş yerine talep olmaması, ayrıca  KKTC’nin tüm yerleşim bölgelerinde çok sayıda boş ve kiralanamayan konut bulunması, kuzeyli soydaşlarımızın kaçırılmasının ve nüfusumuzun azaltılmasının sonucudur.

Ayrıca  ülkemizde nüfus azlığı sonucu  düz işçi sıkıntısı hat safhadadır.  Halen işçi sıkıntısı Afrikalı öğrenciler tarafından  karşılanmaktadır.

Nüfusun artması durumunda yeni yatırım ve iş alanları açılacak, piyasa hacmi genişleyecek ,mal ve hizmetlere talep ve devletin vergi geliri artacaktır.

Kuşkusuz kimse ülkemize her gelene vatandaşlık verilmesini istemez. Ancak yıllardan beri ülkemizde yaşayan, ailesini geçindirecek kadar gelir elde eden, suç işlemeyen, ülkemizde doğup büyüyen ve okullarımızda öğrenim gören Türklere zorluk çıkarılmadan vatandaşlık verilmesi isabetli olacaktır.

Ayrıca ülkemizde yatırım yapan  Türk kökenli kişilere, hiç zorluk çıkarmadan vatandaşlık verilmelidir.

Başka ülkelerde  yaşayan Türklerin geri dönüşü için özendirici önlemler alınması, askerlik konusunda ferahlatıcı düzenlemeler yapılması ve geri dönüşlerinin sağlanmasında da yarar vardır.

Ancak kurulmuş düzeni olan kişilerin ülkemize gelerek tekrar yaşamlarını sıfırdan başlatmalarını beklemek boşunadır.

Hatırlanacağı gibi  yönetimimizin teşviki sayesinde, 1974’den sonra başka ülkelerde yaşayan ve ülkemize geri dönüş yapan Kıbrıslı Türklerin tümüne yakını tekrar geldikleri ülkelere gitmişti.

Yalnız gurbette yaşayan Kıbrıslı Türklere vatandaşlık verilmesi, seçme hakkı tanınması, ülkemizde yatırım yapmalarının sağlanması, ülkemizle olan bağlarının kopartılmaması, hiç olmazsa konut alarak tatillerinde ve emekliliklerinde vatanlarına dönmesi için gerekli çalışmaların yapılması isabetli olacaktır.

Rum yöneticilerin nüfusu ulusal dava olarak gördüklerini sık sık açıkladığı, sırf nüfus üstünlüklerini ileri sürerek adanın tümünde hak talebinde bulunduğu ve bizi azınlık gösterdiği bilinmektedir. Bu durumda, nüfusumuzu artırmamız ve  Rumların bize karşı kullandıkları nüfus üstünlüğü kozunu etkisiz duruma getirmemiz gerekir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Eylül 2018, Pazar    Din dersi okutulmalı mı?
16 Eylül 2018, Pazar    Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
9 Eylül 2018, Pazar    'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
2 Eylül 2018, Pazar    Dünya Barış Günü
19 Ağustos 2018, Pazar    Hatalı ve zararlı kararlardan vazgeçilmeli
15 Ağustos 2018, Çarşamba    Döviz ve ekonomik sıkıntılardan kurtulmanın çaresi
12 Ağustos 2018, Pazar    Demokrasi başı bozukluk değildir
8 Ağustos 2018, Çarşamba    Hükümet popülist harcamalardan vazgeçilmeli
5 Ağustos 2018, Pazar    Guterres'in garanti önerisi Girit senaryosunu hatırlatır
1 Ağustos 2018, Çarşamba    Seçilmişlerin görevi hizmet etmektir

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Din dersi okutulmalı mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 23 Eylül 2018, Pazar
Ayni adada yaşadığımız Rumların dinlerine aşırı derecede bağlı olduğu, çocuklarını da koyu Elen ve Hristiyan olarak yetiştirmeye olağanüstü önem verdiği inkar edilemeyen bir gerçektir.
Bilinen bu gerçeğe rağmen KKTC’...
Yasalara uymamak demokratik hak sayılmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Eylül 2018, Pazar
KKTC’de çevrenin kirletilmesi, KKTC ve TC ile yetkililerine hakaret edilmesi, genel olarak bir çok yasaya uyulmaması ve yasaların uygulanmaması, işin kolay ve zahmetsiz tarafından bilinçsizliğe ve eğitimsizliğe bağlan...
'Birleşik federal çözüm' her derde deva mı?
Dr. Orhan AYDENİZ | 9 Eylül 2018, Pazar
Bazı kişiler çeşitli nedenlerle, ‘Birleşik federal çözümün’  yani federasyon aldatmacası altında Rum ile birleşmemizin, her derde deva olacağını ileri sürmektedir. Yoğun beyin yıkama kampanyaları ile aldatılan saf vat...