Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 9 Haziran 2019, Pazar

Federasyon dışındaki seçeneklere yönelmeliyiz

Paylaş  
16
15
16

Kıbrıs sorununun şimdiye kadar çözümsüz kalmasının başlıca nedeninin konuya Rum-Yunan çıkarları açısından bakan ve gerçekleri yansıtmaktan kaçınan Birleşmiş Milletler olduğu görüşündeyim.

Zaten 5 emperyalist ülkenin güdümünde olan ve her konuda onların çıkarlarını ön planda tutan Birleşmiş Milletlerden medet ummak saflıktır.

BM Genel sekreterinin Kıbrıs konusunda hazırladığı son raporda gerçekleri yansıtılmaması ve Rumların suçlanmaması, bu kuruluşun sorunları çözmek yerine 5 emperyalist ülkenin çıkarlarını ön planda tuttuğu görüşünü kanıtlamaktadır.

51 yılda sonuç alınamamasına rağmen, Guterres’in son raporunda birleşme –federasyon zemininde müzakerelerin yeniden başlatılabilmesi için çalışmalara devam edileceğinin açıklanması, iyi niyetli bir karar olamaz.

Birleşmiş Milletler gözetiminde sadece birkaç yıl sürdürülen müzakerelerde sonuç alınamaması üzerine, Sırplarla birleşme olamayacağına ve Kosova’nın ayrı bir devlet olarak tanınmasına karar verilmesi; bize ise hala daha federasyon zemininde müzakerelere devam etmemizin dayatılması, çifte standart örneğidir.

Rum tarafının, Acheson planından günümüze tüm barış projelerini ret ettiği, haksızca gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilerini bizimle paylaşmayı aklının ucundan bile geçirmediği, bizimle eşit ortaklığa dayanan federal bir çözümden yana olmadığı, ENOSİS’e sıçrama tahtası olarak kullanabileceği bir anlaşma dayattığı ve müzakerelere de sırf zaman kazanmak ve bizi ambargolarla çökertmek amacı ile sürdürmek amacında olduğu, inkar edilemeyen bir gerçektir,

En son C.Montana’daki müzakerelerde Türk tarafının verdiği korkunç ve ENOSİS’in önünü açacak ödünlere rağmen, Rum tarafının çözüme yanaşmaması, bizimle hiçbir koşulda birleşmek istemediğini gösterir.

Ayrıca Rum ordusunun çok gelişmiş silah sistemi ile güçlendirilmesi girişimleri, İsrail, Mısır, hatta İngiltere ile yapılan askeri anlaşmalar, Fransa’ya üs verilmesi girişimleri, ABD’nin silah ambargosunun kaldırılması faaliyetleri, bizimle eşitlikçi ve sürdürülebilir bir anlaşma yapmak niyetinde olmadıklarını gösterir.

Bu gerçeği sadece uyduruk Kıbrıslı kimliği altında Rum çoğunlukla her koşulda birleşerek, onlar içinde erimemizi isteyenler, Türkiye fobisi olanlar, statüko ve çözümsüzlükten nemalananlar, ideolojik saplantıların etkisinden kurtulamayanlar ve art niyetli olanlar, göz ardı edebilmektedir.

Rumlarla birleşmemiz durumunda tüm sorunlarımızdan kurtulacağımız masalı ve ninnisi ile halkımızı uyuttuğunu sananlar, artık insafa gelmeli. Federal çözümün ve Rumlarla birleşmenin mümkün olmadığını kabul etmeli.

Guterres önerileri çerçevesinde yapılabilecek bir anlaşmanın, Türk halkının ezici çoğunluğunca ret edileceği aşikardır. Bu nedenle, BM’i memnun etmek için, müzakerelere kaldığı yerden yeniden devam edilmesini beklemek zaman kaybına sebep olacak. Mevcut koşullarda, 3 seçenek üzerinde yoğunlaşmamızın isabetli olacağı görüşündeyim:

1 Gündemi saptanacak takvimli müzakerelere bile, ambargoların kaldırılması ve 2 egemen devlet olarak katılmayı kabul edeceğimizi açıklamamız;

2.Anavatan ile görüşerek ve desteğini alarak, KKTC’nin tanıtımı için kampanya başlatmamız;

3. Her koşulda Rum’dan yana olan BM ve AB’nin KKTC’nin tanınmasını engellemeleri durumunda, dış işleri ve savunmada anavatana bağlı, özerk yönetim ilan etmeliyiz .

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Temmuz 2019, Pazar    Kıbrıs sorununda onlar ve biz
14 Temmuz 2019, Pazar    Sürekli alttan almakla hak kazanılmaz
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Bürokratik işlemler
7 Temmuz 2019, Pazar    Her konunun uzmanı olmak
3 Temmuz 2019, Çarşamba    Disiplin ve devlet otoritesi
30 Haziran 2019, Pazar    Nüfus yoğunluğumuz fazla mı?
26 Haziran 2019, Çarşamba    Çözümsüzlüğün nedeni ve çaresi
23 Haziran 2019, Pazar    Anavatanla aramızı açmak bindiğimiz dalı kesmektir
19 Haziran 2019, Çarşamba    Acil gereksinimlere öncelik verilmeli
16 Haziran 2019, Pazar    Geçmişin hataları düzeltilmeli

banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs sorununda onlar ve biz
Dr. Orhan AYDENİZ | 21 Temmuz 2019, Pazar
Rum-Yunan ikilisinin geçmişten günümüze değişmeyen hedefi, Kıbrıs’ın tümünü ele geçirmektir. Halen %66’sını ele geçirmelerine rağmen geriye kalan bölümünü de almak için yoğun mücadele içindedirler.
Rum- Yunanistan ik...
Sürekli alttan almakla hak kazanılmaz
Dr. Orhan AYDENİZ | 14 Temmuz 2019, Pazar
1948 tarihli Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği insan hakları beyannamesine göre: ‘bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar, akıl ve vicdana sahiptirler. İnsanlar birbirlerine karşı kardeşlik anla...
Bürokratik işlemler
Dr. Orhan AYDENİZ | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Devlet kuruluşlarındaki gereksiz ve mantığa aykırı bürokratik işlemler, vatandaşları boş yere sıkıntıya sokmakta ve devletinden soğumasına sebep olmaktadır.Ayrıca yatırımları zorlaştırmakta, tek tük gelen  yabancı yat...