Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 10 Temmuz 2019, Çarşamba

Bürokratik işlemler

Paylaş  
0
1
0

Devlet kuruluşlarındaki gereksiz ve mantığa aykırı bürokratik işlemler, vatandaşları boş yere sıkıntıya sokmakta ve devletinden soğumasına sebep olmaktadır.Ayrıca yatırımları zorlaştırmakta, tek tük gelen  yabancı yatırımcıların da kaçmasına sebep olur.

Bu nedenle hükümet öncelikli görev olarak, devlet kuruluşlarındaki formaliteleri basitleştirilip azaltılmasını sağlamalıdır.

Çalışanlarının maaş almalarının gerekçesi, halka hizmet etmektir. Bu gerçek nedeniyle İngiliz döneminde memurlara, ‘civilservant’ yani sivil hizmet veren denirdi.

İngiliz ve Kıbrıs döneminde yürürlükteki mevzuat nedeniyle, devlette çalışanlar ve yöneticiler, halka hizmet etmekle yükümlü olduklarının bilincinde hareket ederdi.

Devlet memurluğu ile bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olan yönetici ve görevliler hakkında, disiplin soruşturması yapılır ve gerekirse azledilirdi.

Kişisel gözlemlerime göre KKTC’de gereksiz ve mantığa aykırı bürokratik işlemlerin ve  devlet kuruluşlarında verimsizliğin başlıca nedeni, memurların halka hizmet etmesini sağlamak yerine, memurların memnun edilmesinin ön planda tutulması ve işten atılma korkusu bulunmamasından kaynaklanır.

Bu hatalı yönetim anlayışı sonucu , görevlilerdevlet kayıtlarında mevcut bilgiler için, vatandaşlardan belge  getirmesini ister ve kendi işlerini vatandaşa yaptırır.

Oysa memurlar hizmet etmek amacı ile bütçeden maaş aldıklarına göre, zahmet ederek kendi kayıtlarında ve/veya diğer devlet kuruluşlarının kayıtlarında bulunan bilgileri, kendileri bulmakla yükümlüdür.

İçişleri Bakanlığında pasaport verilirken, kendi kayıtlarında bulunmasına rağmen, vatandaşlardan  doğum kağıdı istenmesi yanlıştır.

Kimlik kartı yenilenmesinde, ilk defa alırken verilen belgelerin yeniden talep edilir. Üstüne üstlük istenen evrakları vererek kimlik almak ve yenilemek mümkün değildir. Sabah 7 dolayında İçişleri bakanlığına giderek sıra numarası almak, saatlerce sıranın gelmesini beklemek ve memurun karşısına geçerek mülakat yapılması da gerekir.

Tapu işlemlerinin yapılması için vatandaştan vergi borcu olmadığını kanıtlayan belge istenir. Oysa memurun bu bilgileri telefonla veya internetten temini mümkündür.

Kısaca doğum ve  ölüm kaydıiçin , kimlik kartı ve pasaport çıkarmak, inşaat izni almak, işyeri açmak, şirket kurmak ve tapuda işlem yapmak için bir çok gereksiz bürokratik işlemlerle vatandaş bunaltılır.

Hele, emekli maaşı alanların hayatta olduklarına dair yoklama belgesi doldurup vermesinin istenmesi, mantığa aykırıdır.Çünkü bu bilginin, İçişleri kayıtlarından temin edilmesi mümkündür.

Şirket kurabilmek için, gerekli bürokratik işlemler, adeta yatırımcıları engelleyici ve ekonomiyi baltalayıcı derecededir.Yeni iş yeri açmak için de, günlerce devlet kuruluşları arasında  koşuşturmak ve formalitelerin tamamlanması için çok sayıda bürokratik işlemlerin tamamlanması gerekir.

Hele kira stopaj vergilerinin ödenmesinde, vatandaşların her ay  bir sayfalık formayı doldurarak ayni bilgileri vermek zorunda bırakılmasının mantıklı bir gerekçesi yoktur.

Ayrıca, bürokratik işlemler için damga pulu isteyen devlet kuruluşlarında damga pulu satılmaması ve vatandaşın pul bulmak zorunda bırakılması insafsızlıktır.

 Hükümetlerin, vatandaşların günlük yaşamını kolaylaştırması en önemli yükümlülüklerinden biridir. Bu nedenle devlet kuruluşlarındaki bürokratik işlemler acilen azaltılmalı, basitleştirilmeli gereksiz olanlar da kaldırılmalıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Ağustos 2019, Pazar     Ağlamayan çocuğa emzik yok
15 Ağustos 2019, Perşembe    Anavatanın getirdiği suyu akılcı kullan
11 Ağustos 2019, Pazar    Yanlış çözümle adadaki barış ortamı bozulmamalı
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Bize dayatılan birleşme Girit tezgahını anımsatır
4 Ağustos 2019, Pazar    Acilen devleti koruyucu yasal düzenlemeler yapılmalı
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Barış düşmanları
21 Temmuz 2019, Pazar    Kıbrıs sorununda onlar ve biz
14 Temmuz 2019, Pazar    Sürekli alttan almakla hak kazanılmaz
7 Temmuz 2019, Pazar    Her konunun uzmanı olmak
3 Temmuz 2019, Çarşamba    Disiplin ve devlet otoritesi

banner
banner
banner
banner
banner

 Ağlamayan çocuğa emzik yok
Dr. Orhan AYDENİZ | 18 Ağustos 2019, Pazar
Geçmişten günümüze tüm Rum siyasiler, ulusal hedeflerine ulaşmak mücadelelerinde, daima hakkı olmayanı bile elde etmek için canla başla uğraşır;
Yabancıların daima kendilerinden yana olmasını  ve açıklama yapmasını i...
Anavatanın getirdiği suyu akılcı kullan
Dr. Orhan AYDENİZ | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Suyun akılcı ve hesaplı yönetilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.
Geçmişten kalan belgeler, adamızda bir çokdefa şiddetli kuraklıklar yaşandığını ve bu nedenle insanların başka yerlere göç etmek zorunda kaldığını...
Yanlış çözümle adadaki barış ortamı bozulmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 11 Ağustos 2019, Pazar
Tarihi belgeler 1878’den sonra ülkemizde,  aralıklarla toplumlar arası çatışmalar olduğunu göstermektedir.
1957 toplumlararası çatışmalardan sonra kurulan ve sadece 3 yıl yaşatılabilen 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti dönemin...