Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Cenk UZUNOĞLU | 27 Mayıs 2019, Pazartesi

Zor olan denenmezse işleri zor

Paylaş  
26
22
25

Bugün mecliste hükümet programı okunacak. Bu satırları yazarken birileri hükümet programını konsolide edip son halini veriyordur.

Bu hükümet programındaki hedeflerin hayata nasıl geçirileceği ile ilgili ortaya konacak yaklaşımın farklı olacağını göstermesi için kendine özgü bir söylemi ve ruhu olmalıdır.

‘’Farklı bir ruhu olmalı’’ diye tabir edilenin ne olduğunu birçok sorunumuzun kökünde yatan ekonomi ve T.C. devleti ile olan ilişkimize yansımasını anlatarak başlayalım.

Sürdürülebilir bir ekonomik model için kişinin, şirketin veya devletin gelir pastasını ve çeşitliliğini büyütmesi, giderlerini kesmesinden çok daha zor olduğunda eminim hemfikiriz.

30 yıla yaklaşan iş hayatı gözleminden hareketle bir tespit daha yapayım.

Ne kadar geniş kesimi olumsuz yönde etkilerse etkilesin en kolay karar başka alternatif kalmayınca alınan karardır.

Ekonomi yönetiminde başarı ve maharet, ortaya gelir artırıcı alternatifler koyup, tüm paydaşlar arasında aynı anda iş birliğine yönelik motivasyon yaratmakla mümkün olur.

Başarılı olunması için gerekli olan, fark yaratan yaklaşım ve davranış unsurları bu ana hedef etrafında oluşur.

Yaptığınız tercih ve yönlendirmelerle de zamanın sizi doğru çıkartacağı savı ile gelecek adına hem kurum hem de kendiniz için risk alırsınız. Ersin Tatar ekonomideki başarının resmini bu hükümet programında anlaşılır bir şekilde çizmeyi denemesi lazım.

Bizde ekonomi yönetiminde yer alanlar ya da bu konuda yorum yapanlar, başka da alternatif kalmadığında, kolay olanı seçip kamu giderlerini kesme yoluna gitmeyi bir marifet olarak görüyorlar.

Bunu da Türkiye istedi diye kendilerince çaktırmadan topluma altyazı geçerek açıklamayı siyaset yapmanın zorluğu olarak gösteriyorlar.

Maliye ve ekonomi yönetiminde olanlar bu eksik ekonomi yönetimi tanımlamasından dolayı kendilerince ‘’zor’’ olan bu görevin sözcülüğünü yapıp, başarıyı yalnızca bu kritere indirgemeyi normalleştirmekte yol aldılar.

Mali yönetim açısından bu hükümetin değer yaratacağı ve farklı bir iktidar olduğunu göstereceği konu kamudaki gider kısıtlaması ile sınırlı olmaması lazım.

Bize açıkçası geldiğimiz noktada gider bütçesini ve bütçe açığını söyleyecek muhasebecilerden ziyade ticari finanstan anlayan ticaret hacmini artırarak devletin gelirlerini artıracak fikirler ve bunları hayata geçirecek yetkinlikte kişiler ya da danışmanlar lazımdır.

Zor olan giderlerin kısıtlanmasıyla birlikte vergi oranı artışı hariç geliri artırıcı önerileri ortaya koyup geciktirmeden aksiyon almaktır.

Zor olan Türkiye’deki iktidarı ve onun cesaretlendirmesiyle Türk özel sektörünü denklemin içine çekerek, Kuzey’deki özel sektöre yeni iş alanları ve iş birliği modelleri yaratmaktır.

Karşılıklı yapılması gereken yasal ve prosedür değişiklik önerilerini ortaya koyarak ticaret hacminin artması için çözüm bulmaktır.

Kıbrıs Türk özel sektörünün yatırımlarını geri döndürecek ekonomik ölçek kazanıp ihracata yönelebilmesi için öncelikli olarak Türkiye pazarını özel muafiyetlerle açacak düzenleme ve iş modelleri kurgulayabilmek ve bunu Türkiye’ye kabul ettirebilmektir zor olan.

Hükümet programında bununla ilgili ipuçları ve bunu yapacak birimlerin belirlenmiş olduğunu görmek isteriz.

****

Zor olan yalnızca Ankara’dan söyleneni dinlemek değil yönlendirerek talepte bulunmak ve ortak bir sinerji yaratmaktır.

Bulunduğu coğrafyanın da ötesinde bir merkez olma hedefindeki Türkiye için adanın kuzeyinde ekonomik başarı yaratılmasına ‘’ağalık’’ değil, ‘’ağabeylik’’ yaptırtarak başartmaktır zor olan.

Aramızdaki ilişkiyi kamuoyları nezdinde yıpratmanın kime ne fayda sağlayacağının iyi hesap edilmesi gerektiğini anlatabilmek ve ikna edip, söylettirmemektir, zor olan.

****

Türkiye’nin talebi doğrultusunda yalnızca giderlere odaklanarak zor olanı yapmamak, olsa olsa bir sonraki krize kadar durumu idare etmemizi sağlayacaktır.

Yalnızca giderlere odaklanmak, belli bir süre sonra yine günden güne düşen hayat standardımızın düşürülen seviyesinin de yüksek olduğu yüzümüze bir kez daha vurulmasına zemin hazırlayacaktır.

Muhalefetteki partilerin ve sendikaların, iktidarı ekonomi yönetimindeki başarı kriterini gider kalemlerinin ötesine genişletmesi için zorlamasının zamanı gelip geçmiştir.

Hükümeti sorumluluk almaya yönlendirmek için toplumsal baskıyı ‘’denklemin gelir tarafında ne yapıyorsunuz’’ söylemine çevirmek çok daha yerinde olur.

****

Başarılı oldum diyebilmek için mali yönetimin iki yönünün de olması esastır.

Gelirleri ve gelir çeşitliliğini artırmasını başaramayan ekonomi yönetimi, giderleri kontrol altına alsa da kurumun geleceği için herhangi bir ümit vaat etmediği için görevinden ayrılır ya da alınır.

Özel sektör ve devlet mali yönetiminde genel kabul görmüş başarı kriteri budur.

Ekonomi yönetiminde gider bütçesine odaklanarak günü geçirmek kolaydır. Zor olan gelir çeşitliliğini artıracak ve paydaşlar arasında benzeri motivasyon yaratıp paylaşımı yönetebilmektir.

Devlet yönetiminde iyilik yapmak kolaydır.

Zor olan adalete dayalı dürüst yönetimdir.

Bu hükümet programında iyilik yapmakla adaletli yönetim arasındaki farkı da T.C. devletinin en tepesinden destek almış olan bu hükümet atacağı cesur adımların gerekçesi olarak hem Kıbrıs Türküne hem de T.C. devletine anlatmalıdır.

Bu hükümetin yolu geniş ve açık olsun ama zor olanı yapmayı denemezlerse esas o zaman hepimizin işi zordur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Temmuz 2019, Pazar    İki farklı anlayış ve CB adayı tercihi
14 Temmuz 2019, Pazar    "Sineye çekme", seçimi erkene çek
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Akıncı'nın "değerli yalnızlığının" düşündürdükleri
7 Temmuz 2019, Pazar    Seçenekler ihtiyacın ne olduğuna işaret ediyor
30 Haziran 2019, Pazar    Federasyona hayal diyenlere düşündürtülmemesi gereken
23 Haziran 2019, Pazar    "Kayserilinin bilet hayaline" benzemesin
16 Haziran 2019, Pazar    Biri tescillenmiş "hayal ürünü" diğeri beklemede
10 Haziran 2019, Pazartesi    Kolayı varken...
2 Haziran 2019, Pazar    Hayal ettim...
26 Mayıs 2019, Pazar    Temeli sağlam gibi gözüküyor ama...

banner
banner
banner
banner
banner

İki farklı anlayış ve CB adayı tercihi
Cenk UZUNOĞLU | 21 Temmuz 2019, Pazar
Durgunluğa girmiş olan Kıbrıs sorununa çözüm arayışında son bir ay içerisinde bizim taraftan kaynaklı iki gelişme oldu.
Biri Özersay’ın Maraş’ın açılmasına kadar gidebilecek açılımdı. Diğeri de Akıncı’nın gaz paylaşı...
"Sineye çekme", seçimi erkene çek
Cenk UZUNOĞLU | 14 Temmuz 2019, Pazar
Teamüllere uygun olmayan davranışlarla hem T.C. hem de buna ayak uydurmayı marifet sayan kraldan kralcı yerli işbirlikçileri tarafından Akıncı’yı yalnızlaştırma ve yıldırma amacı güdülüyor.

Halbuki hiç bu yola başvu...
Akıncı'nın "değerli yalnızlığının" düşündürdükleri
Cenk UZUNOĞLU | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
2015’te halktan alınan yetki belli ki Crans Montana’dan sonra pratikteki işlevselliğini her geçen gün kaybetmiştir.
2015 seçimlerinde BM parametreleri içinde federasyona dayalı çözüm için müzakere etme yetkisi almışt...