Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Mehmet SAYDAM | 5 Mart 2014, Çarşamba

366 İnisiyatifi ve Siyasi Rant: "2.634 İnisiyatifi kuruluyor"

Paylaş  
73
129
84

Bir süreden beri ülkede tartışılan en önemli konulardan biri olan, önceki Hükümetinin istihdam ettiği 366 Geçici Personel ile ilgili gün geçmiyor ki birileri açıklama yapsın. “366 İnisiyatifi” olarak isimlendirilen ve Siyasi Rant uğruna başka kişilerin hakları gasp edilerek istihdam edilen bu arkadaşlardan hiçbirini tanımıyorum.

Temeli Fransızca olan “İnisiyatif” kelimesinin anlamı; “Bir konu hakkında karar verilmesi gerektiğinde, belirli karar verme kalıpları içinde kalmayıp, içinde bulunulan duruma göre, esnek karar verebilme gücü veya yetkisi” anlamını taşımaktadır. Bir önceki Hükümet tarafından, tam da kelime anlamında yer aldığı üzere; belirli karar verme kalıplarına aykırı, siyasi seçimler için rant uğruna istihdamı yapılan bu gençlerin hiçbir suçu yok. Bugüne kadar bu Devlet hep böyle yönetildi. Her gelen Hükümet istisnasız bunu yaptı!!!

Üniversite mezunu birçok işsizin hakları gasp edilerek işe alınan bu 366 kişi ile ilgili olarak Hükümetin “sözleşmelerin uzatılmama kararı” adil ve doğru bir karar olmasına karşın bunu tam anlamı ile uygulayamamış olması, Hükümetlerin oy kaybetme korkusunun ülke gerçeklerinin ve ekonomik gerçekliklerin üstünde olduğunu görürüz. Gerçi ayni senaryoyu Lefkoşa Belediyesi’nde de yaşadık ve halen yaşıyoruz da...

Siyasi Rant uğruna, başkalarının hakkını gasp ederek işe alınan bu insanların sözcüsü ve savunucusu olan birçok Siyasi, bu ülkenin neden yaşanmaz ve peşkeş üzerine kurulu olduğunu bizlere hatırlatırcasına açıklamalar yaptılar ve halen yapmaya devam ediyorlar.

Geçici Personelin sözleşmelerinin uzatılmayacağının kamuoyunda ilk tartışılmaya başlandığı günlerin hemen ardından örgütlenerek “366 İnisiyatifi” ismi altında oluşan grubun sözcüleri ve bazı siyasiler yaptıkları ilk açıklamalarda; ekonomik akla ters düşen, siyaset uğruna demagojik açıklamalar yapmışlardır. Beklenen kamu desteğini bulamayan bu fırsatçılar hemen olayı çarptırarak kamu vicdanına ulaşabilmek adına; “2004 den bu güne alınan tüm Geçicilere Sınav Yapılsın” söylemi ile kendi yaptıkları adaletsizliği geçmişte de başka Hükümetlerin yaptığını, bu yüzden suçsuz olduklarını” savundular.

Ardı ardına yapılan yürüyüş ve açıklamaların ardından, başkalarının hakkını gasp edilerek 366 kişiyi istihdam eden siyasiler sanki bir zafer elde etmişçesine basiretsiz Hükümetten sınav hakkı koparmayı büyük bir başarı OLARAK KUTLADILAR.

366 özenle seçilmiş insanlar haricinde ayni sınav hakkını torpilsiz olduğu için elde edemeyen binlerce işsiz genç, bu yaşananlar karşısında bu ülkeden göç etmeye varan kararlar aldılar. Ama yetmedi, haksız sınav hakkı tanınmasına rağmen, sınavda başarısız olan kişilerin sözleşmelerinin uzatılmamasına karşın inisiyatifi elinde bulunduran sözcüler, daha doğrusu ise Siyasi Rant ve kişisel çıkar uğruna ülkeyi yıkıma sürükleme konusunda bir saniye tereddüt etmeyen kesimler, yeniden sokaklara dökülerek “gençler sınava büyük baskı ve moralsizlik ile girdiler, sınav tekrarlansın” çağrısı yapmaya başladılar. Trajik komik demeyin, vahim...Vahim çünkü bu kadar adaletsiz bir yapı içerisinde, bahse konu bu 366 kişiden çok daha başarılı olan ancak bir sınav hakkı dahi tanınmayan binlerce işsiz genç ile resmen dalga geçiyorlar.

Fütursuzca, bilinçsizce ve kendisini toplum önünde “kahraman” göstermek isteyen fırsatçıların sürüklediği bu gruplar ile hakkı yenen binlere insanımız gün gelip karşı karşıya gelecekler. Sırf Siyasi Rant uğruna yıllarca bu toplumu yüzlerce parçaya böldünüz, yetmedi mi? Şimdi de insanları insanlara mı kırdıracaksınız? Bu nasıl bir mantalitedir, bu ne hırs dır?

366 İnisiyatifi olarak ortaya çıkan ve adaletsiz bir şekilde siyasi rant uğruna ülkedeki binlerce gencin hakkını gasp ederek istihdam edenler bugün hala konuşmaya devam ediyorlar.

366 kişiden 88 inin sözleşmesinin iptal edilmesi ile ilgili ihbar gönderilmesinin ardından Siyasi Rant uğruna açıklamalarına devam eden muhalefet, sözleşmeleri iptal edilme kararını veren Hükümeti uyararak; “KKTC halkının Hükümeti olduğunu sizlere hatırlatıyoruz. Derhal kararınızdan vaz geçin” ifadelerini kullanarak Meclis oturumunu boykot kararı aldılar...Şimdi sorarım kendini Siyasete adamış ve Rant uğruna açıkgözlük yapan bu arkadaşlara; siz KKTC halkının Hükümeti değimliydiniz ki, seçmece 366 kişiyi işe aldınız da hakkını gasp ettiğiniz binlerce işsizin yüzüne bakmadınız. O günlerde siz kimin Hükümetiydiniz...

İstisnasız gelmiş geçmiş tüm Hükümetler adaletsiz yönetimler ile bu ülkenin halkını yıldırdı. O kadar ki, Siyasi Rant temelinde kurulan adaletsiz yönetim şekli halkı kendi içerisinde parçalara böldü. Parçalanan, gruplanan halkın farkına varmanız için ille de başımıza bir felaket mi gelmeli? Toplumu gruplara böldünüz de bu size ne fayda sağladı?

Açıklanan son verilere göre, Çalışma Dairesine kayıtlı 878 işsiz vatandaşımız var. Ben eminim bunun en az iki katı kadar da iş arayan gencimiz var. Yaklaşık en az 2.634 işsizimiz var. O zaman ben de yarın bir grup kurayım adını da “2.634 İnisiyatifi” koyayım ve dayanayım Hükümetin kapısına “Bizi Devlete Memur Alın!!!”... Muhalefet bize da destek verecek mi? Hükümet bize de sınav hakkı tanıyacak mı? Bu mudur istediğiniz? Toplumsal çatışma yaşanmasına ramak kaldı sizler hala Hükümeti ile Muhalefeti ile Siyasi Rant peşindesiniz...   

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
12
ONAY BEKLEYENLER
5
18 Mart 2014, Salı
personaNONgrata         - LEFKOŞA
Mehmet bey yurt dışındaydım yazınızı geri takip ederek okuma fırsatı buldum ve bişeyler yazmak istedim.Öncelikle tebrikler çok güzel bir yazı olmuş.Alınan arkadaşlar heralde bu yorum yapanlarda.Bre garagöz...husol..hade be oyannı gibi laflarla eleştiren arkadaşlar hemen hemen tümünüz bu haldesiniz.Eleştiri yaparken kullandığınız laflar bile garacahil dediğimiz bir kitleye aittir.Siz daha konuşmayı bilmezken nasıl memuriyet yapıyorsunuz şaşarım.Mehmet beyi çok iyi tanırım rantla mantla da işi olmaz.Ayrıca madem daha öncekiler de aynı alındı yani usulsüzdü siz de usulsüz alındınız.Bu kadar laf eden arkadaşlar onun bunun tanıdığı olduğu için işe alındılar.Eevet haksızlıktır evet çifte standarttır.Aslında daha çok şey söylemek lazım ama size değil sizi alan adamlar bu işi bu noktaya getirdiler.Hani 366 insiyatifinde İrsen Küçük nerede.Niye yanınızda savaşmıyor.Niye evet ben aldım seve seve de mücadele ederim.Attırmam kimseyi demiyor??Çıkar için alındınız işe bunun farkındasnız.Benim tezim eğer UBP kazansaydı ama gene İrsen Küçük çıkmasaydı sandıktan UBPli yeni başbakan da atacaktı sizi İrsen aldı diye.

11 Mart 2014, Salı
Hilmi         - L/sa
Mehmet Saydam, umarim bircok "yorumcudan" sonra bin pisman olmamissindir emek harcayip yazi yazdigina

8 Mart 2014, Cumartesi
salahi         - girne
Ne kadar atıp tutarsanız tutun Mehmet Bey haklıdır ve doğruyu yazmıştır.Tabii ki bundan önceki hükümetler döneminde de yapıldı.Sadece 2004 den 2009 dan bahsediyorlar ama taa 1975’lerden beri UBP dönemlerinde yapılırdı ama o zaman göstermelik bir yazılı ve sözlü sınavla kadrolu alınırdı.Aslında sınavdan önce kimlerin işe alınacağı belli idi.Çünkü o yıllarda hem hükümet hem KHK UBP’nin elinde idi.Sınavlar sadece formalite idi.Sonuçtabunlar sizi haklı çıkarmaz!Sözleşmeli işi kabul ettiniz!”sözleşmeli” ne demek?”Sözleşmesi bittiğinde işvereni isterse işine son verir “ demektir.Bence eses vahim mesele bu insanların ahlak ve adalet duygularının erozyona uğramasıdır.Başkalarının haklarını yediklerini bildikleri halde bu yanlışta ısrar etmeleridir.Artık bu torpil işlerine dur demek gerekir.Bundan sonra kimse torpille işe alınmasın,herkese eşit fırsat tanınsın.Sonsuza kadar böyle mi gidecek?

5 Mart 2014, Çarşamba
harun         - lefkosa
Mehmet,

Son haftalardaki yazıların diğerleri gibi muhteşemdir. Doğruyu ve adaleti kimse duymak istemez. Bu geçiciler, hangi siyasi parti zamanında olursa olsun, kendilerini devlete aldırmaları için zamanın siyasilerinin g……. Öpmediler mi? Yoksa başka türlü nereden haber alıp başvuru yapmışlardır. Kamuya açıklanmayan münhallerin yasal ve etik bakımından hiçbir geçerliliği yoktur. Fırsat eşitliğinden yararlandırılmayan gençlerin suçu nedir?

Neyse doğruları ve gerçekleri vurgulamaya devam. Gün gelir zaman kimin haklı olduğunu gözterir.

5 Mart 2014, Çarşamba
ali Guler         - bizden
bu kadar açık ve net bir ifade ile 2004 yılından u güne kadar yapılan tüm işe almaların hükümetlerin basiretsiliği olduğunu hiçbir siyasi veya muhalefet partisi bu kadar net anlatmamıştır. öyle ki yorumlara bakıyorum da herkes hükümetlerin yaptığı bu kayırmaları "hak" olarak algılamış..başkalarının ve aslında toplumun hakları hiçe sayılarak 2004 den beri ATM memurları işe alınıyor.benim de 2 kızım bir oğlum var.var da biz lefke deyiz.insan uğramaz buralara.torpil de yok..seçimden seçime 2-3 vekil uğrar hepsi o...bizim torpil olsa benim kızlar da lfeke üniversitesi mezunu.onalr da sınava girmeli....ama torpilliler işe alınınca ki hepiniz de sözleşmeli yani süreli, herkes haklı oldu..sadece sizler değil bu şekilde işe alınan herkes.

5 Mart 2014, Çarşamba
mesaryalı         - mesarya
her sözü dorğu bir yazı ama okuyanlar o kadar kör ki. beyefendi yazmış iyi okuyun arkadaşlar

“2004 den bu güne alınan tüm Geçicilere Sınav Yapılsın” söylemi ile kendi yaptıkları adaletsizliği geçmişte de başka Hükümetlerin yaptığını, bu yüzden suçsuz olduklarını” savundular.

İstisnasız gelmiş geçmiş tüm Hükümetler adaletsiz yönetimler ile bu ülkenin halkını yıldırdı.

2004 sonrası dahil siyasilerin rant uğruna cikar ugruna ülkeyi batırdığını kişiye kişiyi düşürdüğünü.ama yüzsüzlük diz boyu...hem siyasilerde hem de onlardan iş talep eden menfaatçilerin.ama sistem böyle

5 Mart 2014, Çarşamba
Ali         - İskele
Hepsi sözleşmeli girdi işe. Ne oldu sözleşme bitti. Mecbur mu size bunu uzatmaya. Bilmiyormuydunuz sözleşmeli olduğunuzu. Haklarından girmişler, şimdi de haklar sona erdi. Üstelik sınav hakkı bile nasıl oldu ise size verildi, muhtemelen gelemeyen Lee de durduruldu. Bu kadar şişkinlik fazla

5 Mart 2014, Çarşamba
Murat         - Girne
Anlıyorum ki yazan herkes 366 in birer üyesi. 2004 Dahil bu şekilde işe alınan herkes hatalı, aksini idda eden yok. Ama Mehmet beyin yazdıkları doğru. Geçmişte yapılan hataların devamı bu. 366 arkadaşa söylüyorum; savunmanız geçmişte yaptınız bizi de yapacaksınız şeklinde olursa, ne kadar haksız olduğunuzu vurgulamış olursunuz. Eşitlik olsun herkes sınava girsin ama sadece sizler de değil. Bu ülkede işsiz olan herkes. Adam haklı ve siz suçunuzu kabul ediyorsunuz 2004-2009 örneğini vererek. O da suç sizinki de suç. Ama bedelini bu halk ödüyor baylar. Maaşlarınızı bu toplum ödüyor, iyi de siz kimesiniz ki bu toplum sizin ve öncenizdekilerin haksız istihdamlarının bedelini ödesin?

5 Mart 2014, Çarşamba
Sezen İğrek         - Lefkoşa
Usanmadınızmı artık bizimle uğraşmaktan biz de ülkenin gençleriyiz herkes gibi bizde bu işe yasal yollardan girdik ve kimsenin hakkını yemedik bu bizim hakkımızdı lütfen iyi araştırıp öyle yazın

5 Mart 2014, Çarşamba
Riza kozanoglu         - Magosa
Arkadasim sen nasil ki cumlene bu insanlari tanimiyorum ile basladin al benden de o kadar bende seni tanimiyorum sadik gardiyanogluna yaptigin bir saygisizliktir ozur dilemen gerekir bizimle ilgili bir sey yazarken de dogrusunu ogren ve oyle yaz 366

5 Mart 2014, Çarşamba
popülizim         - Lefkoşa
mehmet saydam kendi adına konuş... ben özel sektörde çalışırım ve 2.500 tl maaş alırım. işim iyi rahatım... neden devlete gireyim... herkesin devlete girme hayali olduğunu düşünmeyin... saldıracaksan zam hükümetine saldırda zamlarda indirime gitsinler... bana o yarar sağlar...

5 Mart 2014, Çarşamba
bir özel sektör çalışanı...         - Lefkoşa
Mehmet bey yazınıza bayıldım ama bir konuyu unutmuşssunuz. madem ki herkes devlet memuru olmalı, bunu sadece işsizler ile kısıtlamayın. biz de özel sektörde çalışmakta olan ve bir devlet memuruna oranla 2 katı ezilen buna karşılık da 1/5 hakka ve maaşa sahip olmayanları da devlet memur alsın...

YAZARIN SON 10 YAZISI
2 Nisan 2019, Salı    Otobüs-şoför-yolcular-muavin-yol ve terminal
18 Eylül 2018, Salı    Ekonomik olarak ölüm yerine sıtmaya razı olun!!!
12 Eylül 2018, Çarşamba    “Yeter! Konuşuyoruz ama dinleyen yok”
29 Haziran 2017, Perşembe    İçimizdeki lejyonerler...
27 Temmuz 2016, Çarşamba    LTB, Ali Cengiz oyunu! -2
26 Temmuz 2016, Salı    LTB, Lefkoşa halkına hiç acımadı!
19 Temmuz 2016, Salı    Ekonomik olarak ödenecek olan bedel öngörülemez boyutlarda ağır olacak
5 Mayıs 2016, Perşembe    Zat-ı Şahaneleri Lefkoşa Valisi Harmancı ve Lefkoşa Belediyesi Mal Sahibi TDP'ye;
3 Mayıs 2016, Salı    Lefkoşalı olmanın maliyeti en az %1,5 ile %3 pahalılık...
2 Mayıs 2016, Pazartesi    Çözüm Süreci!!! - 4

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Otobüs-şoför-yolcular-muavin-yol ve terminal
Mehmet SAYDAM | 2 Nisan 2019, Salı
KKTC, ekonomik olarak da sosyal yapı-altyapı-eğitim-sağlık sistemi-kamu vb her alanda yokuş aşağıya hızla inen lastiği patlak bir otobüs gibi… 
otobüs’ün vitesi boşta, Şoför koltuğundaki Hükümet sürekli b...
Ekonomik olarak ölüm yerine sıtmaya razı olun!!!
Mehmet SAYDAM | 18 Eylül 2018, Salı
Ekonomik olarak ölüm yerine sıtmaya razı olun!!!
Kıbrıs Türk Ticaret Odası geçtiğimiz günlerde bir araştırma raporu yayınladı. Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki bazı ürünlerin fiyat farklarını. Raporun neden v...
“Yeter! Konuşuyoruz ama dinleyen yok”
Mehmet SAYDAM | 12 Eylül 2018, Çarşamba
“Yeter! Konuşuyoruz ama dinleyen yok”
Yıl 2011, Yıl 2013
Ekonomi ile ilgili olarak her iki tarihte de verdiğim röportajlarda verdiğim mesaj net; “Döviz ile borçlanmayın!!! Lütfen herkes elindeki varlık ve borç durum...