Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Mehmet SAYDAM | 7 Ağustos 2014, Perşembe

Meclisi kapatın: "Kamunun zararını kim ödeyecek?"

Paylaş  
70
117
70

Meclis’de var olan 50 seçilmiş Milletvekili var! Geçtiğimiz hafta, sözde YASAMA organı olan Meclisin varlığının ve/veya ağırlığının koca bir hiç olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Bir önceki Hükümetin Meclisi hiçe sayarak “Kanun Hükmünde Kararnameler” ile yönettiği dönemlerde, şu anda Hükümete bulunan CTP çok ağır eleştirilerde bulunmuştu. Gün geldi o koltuğa oturan CTP, Meclisi hiçe sayarak aynı uygulamaları hayata geçirdi. Eminim şimdi CTP’li yetkililer de tıpkı o zamanki UBP yetkilileri gibi aynı savunmayı yapacaklardır; “Yaz’dayız, Meclis kapalı, ne yapalım..” Yalancı çoban hikâyesi gibi bu iş. O koltuğa oturan başta siyasi rant uğruna herşeyi yapabiliyor.

Adaletsiz ve taraflı olarak düzenlenen “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması” Yasa Tasarısı, içinde barındırdığı eksiklikler yüzünden birkaç zamandır beklemekteydi. Yazı fırsat bilen Hükümet, Yasalaşmamış bu adaletsiz Yasa Tasarısını, Kanun gücünde Kararname ile yürürlüğe koydu. Öyle bir adaletsiz yapı var ki içinde, inanılır gibi değil. Ama kurguda ”Aklanacak-Paklanacaklar” var. Şimdi buradan bu Yasayı geçiren Bakanlara ve 50 seçilmiş sahne sanatçısına bir sorum var. Hadi yanıtlasınlar..

Yasa, şahıs ve şirketlerin geçmiş 7 yıllık hesaplarını (2013 dâhil) tamamen temizleme ve bu döneme ait Vergi Dairesinin gelecekte asla inceleme yapmayacağını taahhüt ediyor. Ama şu an Vergi Dairesince gelişi güzel, mesnetsizce hayal ürünü olarak yapılan Re’sen Vergi uygulaması bulunan şahıs ve şirketler (ki tamamen bir siyasi ve/veya kişisel silah olarak kullanılmaktadır) bu Yasadan yararlanamayacak. Bu adaletsizliğin yaratıcıları soruma cevap versinler;

Soru:

2014 yılı içerisinde KKTC’de var olan bir şirket, 30 Milyon TL vergi borcunu göz göre göre sildirmiştir. O kadar ki Maliye Bakanlığı %100 haklı olduğu bu davadan geri çekilmiştir. 30 Milyon TL Kamu Zararı yaratan bu uygulama günlerce kamu önünde tartışıldı. Bu utanç verici olay için Meclis Araştırma Komitesi kurdu. Olayı ilk günden beri ört bas etmeye çalışan Hükümet ve Maliye Bakanlığı, çıkartmış olduğu bu Kanun Hükmünde Kararname ile davasından vaz geçerek 30 Milyon TL kamu zararına yol açmasının ileride bir başka Hükümet tarafından irdelenmesinin veya araştırılmasının önünü Yasal olarak kapatmış oldu. Ey Meclisteki 50 arkadaş! Sizin bu olayı araştırmak için kurduğunuz komite şimdi ne yapacak? Gerçi bugüne kadar hiçbir şey yapmamıştınız!! Bu Yasa sizi de kurtardı çünkü hiçbirinizin bu Devlet hazinesinin 30 Milyon TL zarar etmesine itirazı yoktu.

Siz o Meclise yakışmıyorsunuz. Ne bu Devletin ne de bu Halkın çıkar ve menfaatlerini korumuyorsunuz. Üstelik size de ihtiyaç yok. Kanun Hükmünde Kararnameler ile Hükümet kendi inandığı adaleti dağıtıyor ve Yasama organı olarak düzenlemeleri yapabiliyor.

Göz göre göre, Devletin zarar etmesine göz yuman, adaletsiz ve taraflı yasal düzenlemelerin uygulamasına ses çıkartmayan Milletvekillerimiz, eve gidin!! O Meclisi kapatın!! Kahvenizi, sohbetinizi mahalle kahvesinde yapın!!

Ve ilgililere;

Kendi menfaatleriniz için toplumun haklarını savunmayan ve adaletsizlik yapanlar, gün gelir kendi haksızlığınızı adalet önünde pişmanlıkla anlatırlar. O gün geldiğinde de ki gelecektir, umarım ve dilerim bu dik duruşu sergilersiniz. Koltuklar, unvanlar geçicidir. Siz bunu hala anlamadınız..

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
7 Ağustos 2014, Perşembe
ALi Pekmezoglu         - girne
erin ergenekon akrdeş,
yazarın ses getiren bu haberinden sonra yorumunu okudum.iki satır…sonra da taner arkadaşın verdiği adresi ziyaret ettim…istersen sen de bir oku…o zaman yazdığının yalan olduğunu anlarsın.ama senin ve sen gibilerin de amacı budur…toplumu uyutmak…kolay gelsin sevgili erin

7 Ağustos 2014, Perşembe
Taner Doğru         - Lefkoşa
Ne kadar balık hafızalı bir toplum olduğumuz anlaşılıyor.
Bu haber yalan değil sadece "erin ergenekon" gibi at gözlüklü insanlar için uydurma haberdir. Ben sana adres göstereyim "at gözlüklü" yandaş arkadaş: Bu firma Digitech İletişim Ltd.'dır.Aşağıdaki linke de bir bak istersen. Belki hafızan geri gelir.
http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/122241/PageName/KIBRIS_HABERLERI

7 Ağustos 2014, Perşembe
erin ergenekon         - lefkoşa
bu haberlere nekadar çok yalan ve uydurma olsalar dahi halk maalesef inanıyor...ortalığı karıştırmaktan başka bir iş yapmıyorsunuz..çık ve adres göster bakalım kime o kadar borç silindi.

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Mayıs 2019, Cuma    Eriyoruz...
2 Nisan 2019, Salı    Otobüs-şoför-yolcular-muavin-yol ve terminal
18 Eylül 2018, Salı    Ekonomik olarak ölüm yerine sıtmaya razı olun!!!
12 Eylül 2018, Çarşamba    “Yeter! Konuşuyoruz ama dinleyen yok”
29 Haziran 2017, Perşembe    İçimizdeki lejyonerler...
27 Temmuz 2016, Çarşamba    LTB, Ali Cengiz oyunu! -2
26 Temmuz 2016, Salı    LTB, Lefkoşa halkına hiç acımadı!
19 Temmuz 2016, Salı    Ekonomik olarak ödenecek olan bedel öngörülemez boyutlarda ağır olacak
5 Mayıs 2016, Perşembe    Zat-ı Şahaneleri Lefkoşa Valisi Harmancı ve Lefkoşa Belediyesi Mal Sahibi TDP'ye;
3 Mayıs 2016, Salı    Lefkoşalı olmanın maliyeti en az %1,5 ile %3 pahalılık...

banner
banner
banner
banner
banner

Eriyoruz...
Mehmet SAYDAM | 17 Mayıs 2019, Cuma
Dünya’da küresel ısınma sonucunda buzullar eriyor…
Ekonomimizde Türk Lirası eriyor…
Ada tabanında Siyasetimiz eriyor…
Halkın dayanma gücü eriyor…
Bu erimelerin, kayıpların önüne geçemiyoruz. Belki çoğu bizlerin el...
Otobüs-şoför-yolcular-muavin-yol ve terminal
Mehmet SAYDAM | 2 Nisan 2019, Salı
KKTC, ekonomik olarak da sosyal yapı-altyapı-eğitim-sağlık sistemi-kamu vb her alanda yokuş aşağıya hızla inen lastiği patlak bir otobüs gibi… 
otobüs’ün vitesi boşta, Şoför koltuğundaki Hükümet sürekli b...
Ekonomik olarak ölüm yerine sıtmaya razı olun!!!
Mehmet SAYDAM | 18 Eylül 2018, Salı
Ekonomik olarak ölüm yerine sıtmaya razı olun!!!
Kıbrıs Türk Ticaret Odası geçtiğimiz günlerde bir araştırma raporu yayınladı. Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki bazı ürünlerin fiyat farklarını. Raporun neden v...