Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Erçin ŞAHMARAN | 13 Temmuz 2018, Cuma

“Komiteler çalışmıyor”

Paylaş  
8
6
9

Vatandaşın önceliği ekonomi, cepte ki durum, cebe giren para ile çıkan para arasındaki denge.

Daha önce bakkalda, markette, arabayla yapılan alışveriş, artık sepetle yapılıyor, 100 TL ile alınan ev malzemeleri, artık 200 TL ile alınabiliyor.

Üstelik bu malzemeler lüks değil, zorunlu, yaşamsal malzemeler.

Elektrik, akaryakıt, telefon, belediye faturaları, özel okullar, sağlık harcamaları, bunlar daha işin içinde yok.

Hepsini yaşayarak görüyoruz, dışa bağımlı, üretmeyen, tüketen, siyasal iktidarların yönlendiremediği, hükmedemediği bir ekonomi.

En büyük işverenin devlet olduğu, insanların üretimden, üretmekten, yaratıcılıktan koptuğu, insanına, gençlerine üretken bir gelecek sunamayan bir düzen.

Devlet ve özel sektör, işadamı, girişimci arasında işbirliğinden çok rekabet var.

Devlet kendi alacağını ve bütçesini düşünüyor.

Yaşanan ekonomik çıkmaz, elbette devlet bütçesini de, özel sektörü de ve genel olarak da ekonomik hayatı olumsuz etkiliyor.

Peki, kamu ve özel sektör maliyesi nasıl dengeliyor veya dengeleyebiliyor mu?

Özel sektörü, kamu maliyesini, siyaseti, hükümet ve meclis çalışmalarını HP milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ve UBP milletvekili Olgun Amcaoğlu ile konuştuk.

Ortaya daha başka ve ilginç konular da çıktı.

Halkın Partisi milletvekili Manavoğlu;

“ En kötüsü dövizle borçlanarak iş yapmaktır. Özel sektörde döviz borçlanarak iş yapmak her zaman zor ve risklidir. Eğer kendi kaynaklarınızla iş yapacaksanız, farklı yöntemlerle, fiyat değişimlerine giderek denge sağlayabilirsiniz.

TL’ye bağlı bir ülkeyiz. TL’den dolayı yaşanan zararımızı, Türkiye devleti kaynak aktarımı yaparken göz önüne alarak hareket etmeli. Bu zararı finanse etmeli. İşin içine girdikten sonra bütçe gerçeğini gördüm. Ki bu yıl ki bütçemiz iyidir.

Komiteler yasaları hızlı geçiremiyor. Bu ülke hazırlıksız bir şekilde seçime gitti. En büyük kötülük bu oldu. Birçok yasa geldi meclise. Bu yasalar eski hükümetin yapmadığı, ama bugün bizi eleştirdiği yasalardır. Yaz döneminde de çalışacağız. Bunları tamamlayacağız. Ama şunu da söylemek lazım, komiteler verimsiz çalışıyor.”

UBP milletvekili Olgun Amcaoğlu;

“27 yıllık kamu deneyimimin tamamını kamu maliyesinde geçirdim. Bugün yaşanan ekonomik ortamın benzerlerini çok yaşadım. Devlet ve özel sektörde alınabilecek önlemler vardır. Yasal düzenlemeler yapılabilir. Fakat dövizle ilgili yapılacak çok da bir şey yoktur. Bütçe içinde çok yer kaplamayan kalemlerde düzenlemeler yapılabilir.

İnsanların ve kurumların ekonomik rahatlamasını sağlayacak küçük dokunuşlar yapılabilir, bunlar zor değil. Bugün ciddi bir kriz var. Neler yapılabilir, üzerinde ciddi şekilde durulmalı. Ama bu yok. Yılsonuna kadar 400-450 milyon ek bütçeye ihtiyaç olunacak.

Bizim önerilerimiz oldu. Ama dikkate alınmadı. Kamu reformu, müsteşarlık konularında yapıcı muhalefet yaptık. Hükümet yine bildiğini yaptı. Bugün meclise gelmeden maaş alan 11 kişi var. Yapılan bir şey yok. Bu durumu meclis başkanı Teberrüken Uluçay da biliyor. Adım yok.

Komiteler gerçekten verimli çalışmıyor. Ben bundan ciddi şekilde rahatsız ve üzgünüm.”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Temmuz 2018, Cuma
Savaş cem         - Girne
Gıbrız Türkü her zaman olduğu gibi gene ne okuduğunu anlamadın. İşe gelmeyen 11 kişi var diyen vekillerin kendisi. Haberle, yorumu ayırt edemiyorsun.

13 Temmuz 2018, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Meclise gelmeden para alan 11 kişi ne demek? Gazetecisiniz değil mi? Giren belli girmeyen belli yazın isimleri bilsin insanlar...! Demek ki meclis tüzüğü eksik yada suistimale açık! Böyle olunca hoca cemaat misali bu devletin memuru ve öğretmeni da farklı davranmaz çalışma ve üretme konusunda...! Bu durumlar bilinmiyor mu? Evet herkes tarafından çok iyi biliniyor... Ancak ya populizm uğruna iktidara gelene kadar yaygara muhalefeti yapılır yada daha sözde daha entellektüel bir duruşla ‘burası KKTC’ diye söze başlanır ve ‘çözümle’ noktalanır..😂 Sanki arıza KKTC denen yönetim organizasyonun kendisidir.... Halbuki gerçek arıza KKTC ismini taşıyan yönetim organizasyonunda değil bu organizasyonu oluşturan burnu havada, aç gözlü, fırsatçılığı neredeyse din olarak kabul edip öyle gören üstüne üstlük kendilerini çok eğitimli, çok uygar ve bazılarından çok daha üstün zanneden KKTC yi oluşturan bireylerdedir... İşini layıkı ile yapmayan, meclise katılmayan en üst kademede bulunan makam sahipleri, müdürler, memurlar, öğretmenler vs... mi arızalı yoksa KKTC ismini yada başka bir isim taşıyan yönetim organizasyonu mu? Yönetim için yetkilendireceği doğru insanları seçmeyi bir türlü beceremeyip yaygara basan toplum mu arızalı yoksa KKTC ismini taşıyan yönetim organizasyonu mu? Devlet yönetim işlerinin elimizden gelenin en iyisi ve doğru olan şekli ile yapılabilmesinin getireceği bazı şartların rahatlıklarımızı ve lüksümüzü bozacağı bilinci ile işlerin doğru yapılmaması konusunda gösterdiğimiz bencilce direnç mi haklı? Yoksa KKTC adını verdiğimiz ve hep günah keçisi olarak gösterdiğimiz yönetim organizasyonu mu? Gelin adını değiştirelim ne fark edecek ki arıza isimde değil onu oluşturan bizlerde olduktan sonra! Kıbrıs sorununun çözümü ile mi değişeceğiz bir gecede? 😂😂 Başkalarının düzenlemiş olduğu yasalar ve iradeyle daha iyi bir yaşama muhtaç olmak ne kadar utanç verici bir durum... Hele ki bir toplum için... Ellerini bağlayan mı var? İradeni göster ve sen bu konuda adım at! Yeter ki ufak ta olsa daha iyisi için acı reçetenin bilinci ile bir adım at ve rahat / vermsiz yaşam tarzından ve ayrıcalıklarından feragat edecek bir adım at!!!! Yapılmadığı sürece hoca cemaat meselesi devam eder.... ARIZAMIZ da katlanarak büyür ve gelecek nesillerimize en büyük mirasımız olarak kalmaya devam eder....

YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Kasım 2018, Cuma    Baybars; “Kimlikle girişlerde Türkiye’nin bir empozesi yok”
14 Kasım 2018, Çarşamba    Kıbrıslı Türkler ve Kürtler
12 Kasım 2018, Pazartesi    Turgay Deniz; "Bu faizlerle kaç tane iş yeri ayakta kalacak?"
9 Kasım 2018, Cuma    Cemal Kaşıkçı olayı, bu kadarı çok fazla
7 Kasım 2018, Çarşamba    Özledik sevgili dost, sevgili Tahsin Mertekçi
5 Kasım 2018, Pazartesi    “Sınıfından çıkma, kimseyle konuşma, arkadaşlarına güvenme”
2 Kasım 2018, Cuma    UBP değişmeli
31 Ekim 2018, Çarşamba    HP'yi dondurmak günü kurtarmak, esas konu vergi toplamak
26 Ekim 2018, Cuma    "Narh uygulaması neden yapılmıyor?"
24 Ekim 2018, Çarşamba    Başsavcılık, önemli olan isimler değil, kurumdur

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Baybars; “Kimlikle girişlerde Türkiye’nin bir empozesi yok”
Erçin ŞAHMARAN | 16 Kasım 2018, Cuma
İçişleri Bakanı Baybars; “Kimlikle girişlerde Türkiye’nin bir empozesi yok”
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Avukat Ayşe Öztabay ile ADA TV de buluştuk.
Bu buluşma bir dönem rutin hale gelmişti.
Uzun bir aradan s...
Kıbrıslı Türkler ve Kürtler
Erçin ŞAHMARAN | 14 Kasım 2018, Çarşamba
Kıbrıslı Türkler ve Kürtler
Geçtiğimiz pazartesi günü, tarihi bir gündü.
Uzun zamandır konuşulan, tartışılan, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi arasında geçişleri hızlandıracak, çeşitlendirecek iki sınır kapısı daha açıldı...
Turgay Deniz; "Bu faizlerle kaç tane iş yeri ayakta kalacak?"
Erçin ŞAHMARAN | 12 Kasım 2018, Pazartesi
Kıbrıs Türk Ticaret Odası 60. Yılını kutluyor.

Oda Başkanı Turgay Deniz ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile bir araya geldi.

Yaptıkları çalışmaları ve ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerini paylaş...