Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Erçin ŞAHMARAN | 5 Eylül 2018, Çarşamba

Bakan Atakan: "Bu dönemde kimse iktidar olmak istemez"

Paylaş  
16
11
15

Ülkede durum malum.

Belirsizlik oldukça, kontrol sağlamak, tedbirli olmak zor.

Ülkede kriz var mı, hükümet krizi iyi yönetti mi, ya da yönetebiliyor mu, açıklanan ve devamının geleceği söylenen önlemler vatandaşa yansıdı mı?

Bunlar yanında, genel olarak hükümetin, özelde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının çalışmalarını, Bakan Tolga Atakan ile konuştuk.

ADA TV de program konuğum olan Bakan Atakan’ın açıklamalarının bir özeti şöyle;

“Hükümet ve tüm Bakanlıklarda çalışmalar devam ediyor. Beklenmedik bir kriz var. Alınan önlemleri vatandaş hissetmeye başladı. İlk etap da dövizin önlenemez yükselişiyle oluşacak pahalılığı önlemeye çalışıyoruz.

Alım gücünün azalmaması için çalışıyoruz. Bazı önlemler aldık, KDV’lerin indirilmesi, Limanlarda ki döviz kurunun sabitlenmesi birer örnektir. Alınan önlemler devam edecek ve önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Yıl sonuna kadar bir tasarruf paketi hazırladık. En tepeden, Cumhurbaşkanı, Bakanlardan başlanarak maaşlarda kesinti oldu. Ek mesai ücretlerini belli bir makasla sınırlayarak tasarruf kaynağı oluşturduk. İlgili sendikalarla ortak noktada buluştuk. Yapılacak her eyleme saygımız var. Ancak mevcut yapı içinde bazı şeyleri yapabilmek mümkün değil.

Özel sektörede çok ciddi sıkıntılar var. Özel sektöre yönelik de rahatlatıcı önlemler olacak, şuan için detay vermek doğru olmaz. Netleşince bunlarda paylaşılacak.

Seçim, bütçenin geçmemesi, yerel seçimler, döviz krizi derken çok şansız bir iktidar süreci geçiriyoruz. Gidişatı göremiyoruz, bundan bile siyaset yapmaya çalışılıyor. Muhalefete bakmayın, bu dönemde kimse iktidar olmak istemez. Bugün  için kim iktidar olursa olsun, bu gemiyi yürüteceği başka rotası yoktur. Bu dönemde ihtiyacımız olan tüm meclisin, altı partinin tek vücut olarak hareket etmesidir.

Türkiye ile bugünlerde yapılacak görüşmeler rutin görüşmelerdir. Bu süreçte önceden de görüşmeler yapıldı. Hergün temasımız var, Türkiye yönetimi buradaki sıkıntılardan her daim haberdar. Görüşmelerde elbette ekonomik sıkıntılar da gündeme gelecek. Türkiye, hükümet tartışmaları, hükümet bitti konuşmaları aylardır oluyor. Biz gülerek izliyoruz.

Türkiye yönetiminin TDP, Eğitim veya Çalışma Bakanıyla ilgili bir tepkisi, bir ötekileştirmesi olmadı, böyle bir tavır bize hiç gelmedi. Yazılanlar, çizilenler doğru değil.

Seyrüsefer konusunda ciddi sıkıntılar var. Ödeyenler, ödemeyenler, sigorta şirketleriyle bir ortak nokta bulduk. Ortak bir portalı kullanacağız. Birkaç hafta içinde online olarak seyrüsefer, sigorta ödemesi yapılabilecek. Yeni binamızda ciddi bir çalışma yapıldı. Önemli bir ivme kazandık. Dünü 700 işlemle kapattık. Ciddi bir hızlanma var. Online ödemede hayata geçince, şuanki salon büyük bile gelecek.

Gönyeli Belediyesinin yaptığı alt ve üst geçit projesi bizim dışımızda gelişen bir konu. Bir ara emri durumu var. Geçen hükümet döneminin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından bu projenin yapılması izni Gönyeli Belediyesine verildi. Gerekli izinler alındı. Bir projeyi beğenirsiniz veya beğenmezsiniz. Esas olan devlette devamlılık. Orayı eski haline getirmek artık mümkün değil. Milli bir servet oldu orası. Bölge sorunlu, hem Belediye hem de Başsavcılıkta bir girişimimiz olacak. Umarım bir orta yol bulunur, fakat bir tarih veremiyorum. Bu proje başladığında tartışmalar vardı. Fakat yapı ortaya çıkmaya başlayınca ara emri verildi. Bu nokta da tartışılmalı.”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
26 Nisan 2019, Cuma    Kudret Hoca bir dönem daha beklemeli
24 Nisan 2019, Çarşamba    24 Nisan ve neden AB?
22 Nisan 2019, Pazartesi    Serdar Denktaş: "Karakter katli ile karşı karşıyayım"
19 Nisan 2019, Cuma    Denizi geçtik, derede boğulduk
17 Nisan 2019, Çarşamba    Amaçsız, çabasız nesiller
15 Nisan 2019, Pazartesi    Burcu: "Kovboyculuğa özenmiş arkadaşlar var"
12 Nisan 2019, Cuma    Nereden başlarsak kârdır
10 Nisan 2019, Çarşamba    Tek bir ihtimal var "sorun siyasi"
8 Nisan 2019, Pazartesi    Özersay; "İş adamından avans alınması konusunda onayımız alınmadı"
5 Nisan 2019, Cuma    Maçoğlu ve yaptıkları örnek olsun

banner
banner
banner
banner
banner

Kudret Hoca bir dönem daha beklemeli
Erçin ŞAHMARAN | 26 Nisan 2019, Cuma
Siyaset ve siyasetçiye güven erozyonunun ortada durduğu bir dönemdeyiz.
Ve yine konuşulan, hükümet değişimi, mevcut dörtlü koalisyonun hükümet olduğu fakat iktidar olmadığı gerçeği.
7 Ocak seçimi sonrası, dörtlü koa...
24 Nisan ve neden AB?
Erçin ŞAHMARAN | 24 Nisan 2019, Çarşamba
CTP eski Başkanı, eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer, ANNAN planı döneminde yaşananlardan bir kesit anlatmıştı.
Ve altı çizilmesi gereken şu cümleleri söylemişti;
“Bakın, ANNAN planı dönemi, yapılan mitingler, binlerce...
Serdar Denktaş: "Karakter katli ile karşı karşıyayım"
Erçin ŞAHMARAN | 22 Nisan 2019, Pazartesi
Yıllara, yanlışlara yayılmış bir sorunsal birikim var.

Toplumun gündemi çok farklı, boş yere harcanan enerji ve zamanla gerçek sıkıntıları unutuyor, unuttukça biriktiriyoruz.

İçinde bulunduğumuz zaman, böyle bir zam...