Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 13 Mart 2018, Salı

Uçak kazaları bulaşıcıdır, dikkat edin!

Paylaş  
5
6
5

  • Mina Başaran başta olmak üzere hayatını kaybeden diğer 10 genç kadına Allah Rahmet etsin İnşallah. Ailelerine de sabır versin. Evlat acısı da kimse yaşamasın. Ne isterse olsun yaşanan trajik bir ölüm olayıdır ve hayatını kaybedenlerin içerisinde iki hamile de kadın vardı. Yani aslında kazada ölenlerin sayısı 11 değil 13 diyebiliriz. Böyle bir trajik durumu değerlendirirken empati yapmanın ötesinde edeplide olmalıyız.

Kim uçak kazasında ölmek ister ki ? Daha doğrudan soralım kim ölmek ister ki ? Ölüm kelimesi neresinden bakarsanız bakın soğuk bir kelimedir ve hiç kimse bu kelimeyi duymak istemez. Pazar günü İran’da düşen Türk özel jetinin ve hayatını kaybeden 11 genç kadının yankıları devam ediyor. Yalnızca Türkiye’yi değil bizi de oldukça üzdü. En kötüsü de genç ölümlerdir her zaman. Hayatının baharında ölen insanlar için kim üzülmez ki ? 

Hani Cemal Süreya’nın dediği gibi her ölüm erken ölümdür, her ne kadar böyle olsa dahi 80-90-100 yaşında olup da hala yaşayan milyonlarca insan var dünyada.

Mina Başaran başta olmak üzere hayatını kaybeden diğer 10 genç kadına Allah Rahmet etsin İnşallah. Ailelerine de sabır versin. Evlat acısı da kimse yaşamasın. Ne isterse olsun yaşanan trajik bir ölüm olayıdır ve hayatını kaybedenlerin içerisinde iki hamile de kadın vardı. Yani aslında kazada ölenlerin sayısı 11 değil 13 diyebiliriz. Böyle bir trajik durumu değerlendirirken empati yapmanın ötesinde edeplide olmalıyız.  

Gelin bugün farklı bir yazı kaleme alalım.

Her zaman sorgulamışımdır; ölüm atlatılabilir mi? Her ne kadar kaderci olsam ve yazgıya inansam dahi, bu soru hep aklımın bir köşesini kurcalamıştır. Yıllar önce bir falcıyla bir söyleşim sırasında bu soruyu sormuştum; kadın bana “Evet ölüm atlatılabilir” deyip binmekten son anda vazgeçtiği uçak kazasını anlatmıştı. Kadınla yaptığımız söyleşide “Uçağa binmek için yürüyorum ve birden uçağın düşeceğini görüyorum ve binmiyorum, gördüğüm gibi de uçak düşüyor”… Söyleşi yaptığım kadın bir Kıbrıslı Türk. Uçağın hangi uçak olduğuna kadar anlatıyor.

Falcı bana her ne kadar ölüm atlatılabilir dese dahi dini inancım vakit dolduğunda hiçbir şeyin geri dönüşünün olmadığı yönünde. Tabii insanın kendi özgür iradesi bu verdiğim örneğe dahil değil.

Uçak kazaları bulaşıcıdır

Dikkat ederseniz sizlerde bunu gözlemlersiniz. Eğer ki bir uçak kazası oldu mu; ardı kesilmez ve devam eder. Bu aynen trafik kazaları gibidir. Dikkat edin, geçtiğimiz haftadan beri sürekli trafik kazası oluyor, asıl ilginç olanı da kazalar aynı yerlerde tekrarlanıyor, sanki koca Kıbrıs’ta başka yer yokmuş, başka yol yokmuş gibi. 

Uçak kazaları da öyle. Mina Başaran ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği uçak kazasının üstünden neredeyse tam 24 saat geçti ve Nepal’de bir yolcu uçağı düştü. En azından şu an ki bilgilere göre 40 ölü var ve kayıplar var, neyse ki 23 kişi yaralı kurtuldu. Sanırım 4 de kayıp var. Ölü sayısı artar muhtemelen. 

Özel Türk jeti ile düşen Nepal uçağı hemen hemen bir gün arayla aynı saatlerde düştüler. 2018 yılının başına baktığınızda yanılmıyorsam 2,5 ay içerisinde toplam beş uçak kazası peşi sıra gerçekleşti. İnternette şöyle bir kısa araştırma yaptıktan sonra fark ettim ki her yıl kaç uçak kazası gerçekleşirse gerçekleşsin mutlaka iki tanesi ya bir gün ya da iki gün arayla gerçekleşiyor. Sizde merak edip araştırırsanız göreceksiniz.

Hani en güvenilir taşıt uçaktır diyorlar ya çok fazla da inanmayın. Tabii uçak kazaları daha trajik kazalar olduğu için ve daha çok ses getirdiği için trafik kazalarını gölgede bırakırlar ama sadece 2016 yılında dünya genelinde sadece 2016 yılında 1725 kişi ölmüş. Sayı olarak baktığınızda az ama yaşadığınız ülkedeki kazalardaki ölüm oranına kıyaslayınca Kıbrıs için fazla dünya ülkeleri için küçük kalıyor. Ama kim ne derse desin trajik bir durum.

www.goklerdeyiz.net bu linkten her gün için gerçekleşen uçak kazalarını, arızalarını takip edebilirsiniz. Hani meraklılarına.

Her uçak yolculuğu bizleri korkutur “Ya düşerse” diye söylenir bol bol da dua okuruz. Bir gazeteci olarak birkaç ilginç olay da ben yaşadım diyebilirim.

****************

Ersan Saner de mi aday ?

UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner’in Ekim ayında gerçekleşecek olan kurultay için sıkça adı geçmeye başladı. Bildiğiniz gibi 2013 yılında Saner de aday olmuştu. Adaydır değildir derken bunu öğrenmenin en kestirme yolunu seçtim ve Saner’i aradım, durumu anlattım ve doğrudan aday mısınız diye sordum ; “Su akar yolunu bulur Gökhan kardeşim” dedi. Bu adaysınız anlamı mı taşıyor diye yineledimse de bana aynı cevabı verdi; “su akar yolunu bulur”… Hayırlara vesile olsun ne diyelim..

**************

Gürkan Kara işaret bekliyor !

Kıymetli meslektaşım Levent Kutay dün önemli bir haber paylaştı ve UBP Girne Milletvekili İçişleri Eski Bakanı Kutlu Evren’in Haziran ayında gerçekleşecek belediye seçimlerinde aday olacağını bilgisini yazdı. Bu olay üzerine ben hemen antenlerimi açtım ve derin bir araştırma yaptım. Güvenilir kaynaklardan elde ettiğim bilgilere göre Girne Belediye Başkanlığı için, adı geçen isim Kutlu Evren değil Gürkan Kara. Hatta hatta kaynağım bana Gürkan Kara’nın adaylık için Kutlu Evren’den işaret beklediğini de söyledi. 

***************

Günün Sözü

Gel sevgilim gel, benim dünyama gel çok zaman var içimde yerini hazırladım.

Attila İlhan

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Haziran 2018, Pazartesi    Nurel: "Ataser ne iş yaptı ne yaptırdı"
14 Haziran 2018, Perşembe    Özersay’ı ortakları yalnız bıraktı
13 Haziran 2018, Çarşamba    Eroğlu, Sertoğlu’nu nasıl destekleyecek?
12 Haziran 2018, Salı    Özersay, Meclisi hayır kurumu sandı!
11 Haziran 2018, Pazartesi    Hangi eski bakan, UBP'den ihraçla karşı karşıya
8 Haziran 2018, Cuma    Gönyeli'de kesin zafer Benli'nin!
7 Haziran 2018, Perşembe    Yeni anket! Girne'de Güngördü önde!
6 Haziran 2018, Çarşamba    Bazen hükümetler zorla bozulur!
5 Haziran 2018, Salı    Yeni anket! Harmancı mı, Sertoğlu mu?
4 Haziran 2018, Pazartesi    Cinayet bulaşıcıdır, dikkatli olun

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Nurel: "Ataser ne iş yaptı ne yaptırdı"
Gökhan ALTINER | 18 Haziran 2018, Pazartesi
• Nurel: “Belediye binası ve kültür merkezini, gayet güzel yaptı ama burada belediyenin 210 bin sterlini nereye gitti hesap veremiyor. En önemlisi ihalesiz yapıldı. Belediyenin maliyesine bu para girmedi, bu konuda su...
Özersay’ı ortakları yalnız bıraktı
Gökhan ALTINER | 14 Haziran 2018, Perşembe
Bizim hükümet bu işi yürütemeyecek düşüncesi her geçen gün daha fazla aklımda yer etmeye başladı. Nasıl olacak bu işler ?Levent Özadam dün çok güzel yazdı; hükümetin kendi vekilleri meclise gelmiyor ama Kudret Özersay...
Eroğlu, Sertoğlu’nu nasıl destekleyecek?
Gökhan ALTINER | 13 Haziran 2018, Çarşamba
Yerel seçimlerde ağır ağır son haftaya doğru ilerliyoruz. Yarışla ilgili her ne kadar net tahminler yapamasak da Lefkoşa Türk Belediyesi için konuşacak olursak özellikle Mehmet Harmancı’nın bu seçimleri önde götürdüğü...