Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 13 Ağustos 2018, Pazartesi

Trump azledilebilir "impeachment" !!!

Paylaş  
14
15
14

• 6  Kasım’da ABD kongre seçimi tekrarlanacak ve Demokratlar hayli oy artırmış durumda. Eğer kongre de Demokratlar çoğunluğu elde edebilirse Trump başkanlık görevinden azledilebilir. 2016 yılında bu konu bir demokrat üye tarafından başvuruyla gündeme getirilmişti. Trump, seçimlerde Rusya ile işbirliği ile suçlanıyor ve halen soruşturma devam ediyor. Zaten Trump’ın bu kaygıyı yüksek derecede taşıdığı ve bu nedenle agresif davrandığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz Cuma öyle sanıyorum ki özellikle KKTC’de yaşayan herkes için son derece kötü bir gündü. Sözüm ona bir papaz meselesinden dolayı ve Amerika’nın açıkladığı yaptırımlardan dolayı özellikle bizi ve Türkiye’yi bağlayan Dolar-Euro-Sterlin tek kelimeyle uçtu ve artık geri dönüşü çok ama çok zor olan bir ivme yakaladı.

Hepimiz biliyoruz ki şu an Türkiye ile Amerika arasında yaşanan kriz papaz Brunson’dan dolayı kaynaklanmıyor. Papaz sadece işin süsü. Asıl mesele Amerika’nın kabadayılıkları ile birlikte Halk Bankası meselesi.

Amerika hiçbir şekilde sözünün dışına çıkılmasını istemiyor. Ancak bugün yaşanan olaya daha derinden bakabilmek için Türk-Amerikan ilişkilerini mercek altına alalım.

Amerika asla müttefik olmadı

Hani hep kullanılan bir ifadedir, çok sık duyarız. Amerika, Türkiye’nin dostu ve müttefikidir diye. Amerikan-Türk ilişkileri kurulalı yaklaşık 150 yıl olmuştur. Ve bu ilişkiler hep kademeli olarak gelişti.

Gelin görün ki 1950’lerden beri Amerika, sıkça Türkiye’yi terbiye etme yoluna gitmiştir kendince. Türkiye’de yaşanan her darbenin arkasında her zaman Amerika çıkmıştır. O kadar etkindirler ki birçok kez Türkiye’deki hükümetlerin bozulmasında da etkin rol oynamışlardır. Türkiye, Amerika için kaybedilmemesi gereken stratejik bir ülke, ama asla dost olmamıştır bugüne kadar. Ne zaman ki Türkiye biraz sesini yükseltse bunun ardından acımasız bir ambargo ya da darbe gelmiştir.

Bugüne kadar hep bu böyle olmuştur.

Bununla beraber Amerika, hiçbir zaman ekonomisi iyi ve güçlü bir hükümette oluşmasın izin vermemiştir Türkiye’de. Dönüp son 20 yıla baktığınızda akıllarda kalan bir Özal vardır ki zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilmektedir hala, bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan vardır. Bu iki lider haricinde Türkiye hiçbir refah dönemi yaşamamıştır.

Her iki lider de rahat bir hükümet dönemi yaşamamıştır.

Cumhuriyetçiler haçlı mantığında katolikler

Bilindiği gibi Amerika’da iki parti var ağırlıklı olarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler. Demokratlar, bugüne kadar Türkiye ile ilişkileri çoğu zaman iyi tutmuş ve kaybetmemeye özen göstermiştir. Amerika’yı siyaseten yönetenlerin İngilizler olduğunu hepimiz biliyoruz ancak bu daha fazla Demokratlar için geçerli anladığım.

Şu an Trump’ın damadı bir Yahudi ve Trump’ı Yahudilerin kontrol ettiği sıkça konuşulan bir konu. Geçtiğimiz haftalarda İngiltere’ye giden Trump’un Kraliçe Elizabeth’in ardında yürümesi gerekirken önüne geçip yürümesi çok konuşulmuş ve ciddi bir saygısızlık olarak değerlendirilmişti.

İngiltere şu sıralar Türkiye ile oldukça iyi ilişkilere sahip. Demem o ki eğer Amerika üzerinde etkili olabilselerdi Trump bu çılgınlıkları ve saygısızlıkları yapamazdı.

Trump görevden alınabilir

Yanılmıyorsam 6  Kasım’da ABD kongre seçimi tekrarlanacak ve Demokratlar hayli oy artırmış durumda. Eğer kongre de Demokratlar çoğunluğu elde edebilirse Trump başkanlık görevinden azledilebilir. 2016 yılında bu konu bir demokrat üye tarafından başvuruyla gündeme getirilmişti. Trump, seçimlerde Rusya ile işbirliği ile suçlanıyor ve halen soruşturma devam ediyor. Zaten Trump’ın bu kaygıyı yüksek derecede taşıdığı ve bu nedenle agresif davrandığı iddia ediliyor. Bilindiği gibi Amerika’da üç Amerikan başkanı görevden alınmamış ancak azil süreci başlatılmıştı. İlk ikisinde başkanlar özür dilemişti.

“ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı John Schindler, Başkan Donald Trump'ın, ekibinde yer alan üst düzey isimlerin Rusya ile bağlantıları nedeniyle azledilebileceğini öne sürdü. Güvenlik uzmanı Schindler, “ABD Başkanı, kampanya ekibinin başkanlık seçimlerine müdahale etmek için Rusya ile tezgâh kurduğu yönündeki iddialar nedeniyle soruşturma geçirirse, bu, Trump'ın başkanlığının sonunu getirebilir” dedi.  CBC Radio'ya konuşan Schindler, “Sadece çevresindeki insanlar değil de Başkan'ın kendisi de gelecekte soruşturmayla karşılaşırsa, bu ezber bozan bir durum olabilir. Bu nedenle istese de istemese de görevden alınabilir” ifadelerini kullandı.” https://www.timeturk.com/abd-baskani-trump-gorevden-alinabilir/haber-551411

ABD’de tarih tekerrür edebilir

Amerikan tarihinde bugüne kadar üç başkan için azil süreci başlatıldı, Clinton ve Johnson beraat ederken Watergate skandalının kahramanı Nixon istifa etmek zorunda kaldı. Başkanlık seçimlerine Rusya'nın etkisini araştıran bağımsız soruşturmanın başına eski FBI başkanı Mueller getirildi. Son dönemde Washington'dan yaptığı analizlerle dikkat çeken BBC muhabiri Anthony Zurcher, atamayı "Rusya hikayesi şimdi yeni ve daha ciddi bir safhaya giriyor" sözleriyle değerlendirdi.

Trump hikayesi başkan Nixon'a benzetiliyor

Amerikan tarihinde şimdiye kadar üç başkan için azil süreci başlatıldı, bunlardan ikisi Senato'da aklandı, biri kendi istifa etmek zorunda kaldı Başkan Andrew Johnson için dönemin Savaş Bakanı Edwin McMasters Stanton'ı yasaya aykırı bir şekilde kovduğu suçlamasıyla azil süreci başlatıldı. Senato'da 1868'de yapılan oylamada üçte iki çoğunluk sağlanamadı ve Johnson koltuğunu korudu. Trump'ın hikayesinin en çok benzediği Başkan ise Richard Nixon. Neredeyse dünyanın en ünlü skandalı Watergate'in başrol oyuncusu Nixon'ın yaşadıkları, şu günlerde Trump'la karşılaştırılıyor.

1990'ların ikinci yarısında başkanlık koltuğunda Bill Clinton oturuyordu. Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile Oval Ofis'te seks maceraları yaşayan Clinton, yeminli ifadesinde yalan söyleyince azledilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. O dönem 49 yaşında olan Clinton'ın imdadına Senato'daki oylama yetişti ve beraat etti.

Azil süreç ne demek?

Anayasaya göre, ABD Başkanı vatana ihanet, rüşvet ile ağır ve vahim suç işlemesi halinde Kongre tarafından görevden alınabiliyor. Ağır ve vahim suçun çerçevesi tam olarak net değil.

Kongre'nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi'nde herhangi bir üye başkan hakkında azil süreci başlatabiliyor. Başvuru Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nin önüne gidiyor, talep burada oylanıyor. Bugüne kadar birçok başkan hakkında bireysel olarak azil süreci başlatma başvurusu yapıldı. Ancak bu başvurular genellikle Adalet Komitesi'nde reddedildi ve süreç de noktalandı.

Adalet Komitesi'nin onay vermesi halinde bir de Temsilciler Meclisi'nde oylama yapılıyor. Salt çoğunluğun kabul etmesi durumunda da azil süreci Senato'da devam ediyor. Burada ise davaya benzer bir süreç işletiliyor.

Başkanın azledilme talebine ilişkin kanıtlar ortaya konuyor, tanıklar dinleniyor. Başkan da ayrıca kendi savunmasını yapıyor.

Senatörler de jüri görevi üstlenerek, nihai kararı veriyor. Bir başkanın azledilmesi için Senato'da üçte iki çoğunluk gerekiyor. http://www.internethaber.com/gorevden-alinan-abd-baskani-var-mi-1777955h.htm

Evet şu sıralar Türk ve KKTC ekonomisi alt üst olmuş durumda ama ne Amerika’nın ne de Trump’ın işi de öyle kolay değil.

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Gelişi güzel güç kullanımı en kolay ahlaksızca kötüye kullanılarak yok edilen özgürlüğün yıkıntıları üzerinde tesis edilebilir.

George Washington

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Ağustos 2018, Pazartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
ABD’ nin Türkiye’ye karşı olan tutumu ve girişimleri girilen konjektürün gereğidir ve kaçınılmazdır... Trump’ın yada onu oraya getirenlerin iç politikada kullanmak için elllerindeki en iyi enstrüman papaz konusu olmuştur... O olmasa başka ve daha alakasız bir şey bulup yine işi böyle rezalete dökerlerdi... Stratejik planlarında bölgede söz sahibi ve kendi kararlarını alabilen bir Türkiye yada ülke yoktur. Hele ki bu Türkiye enerji akımını karayolu üzerinden geçirerek deniz yollarına hakim ve tüm dünyadaki gücünü buradan alan ABD’nin işlerini sekteye uğratacaksa...! Yani daha bizi ve bölgeyi bekleyen tatsız gelişmelerin başındayız...

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Polise ramak kala da ölebilirsiniz...
9 Temmuz 2019, Salı    Akıncı söz dinleyen biri değil...
8 Temmuz 2019, Pazartesi    Protokol, Çavuşoğlu yüzünden gecikti...
5 Temmuz 2019, Cuma    Tek kelimeyle raydan çıktık...
4 Temmuz 2019, Perşembe    Kazara ölmeyesiniz...

banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
Gökhan ALTINER | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Rum tarafının baskıları sonuç verdi ve önceki gün Avrupa Birliği bir açıklama yaparak Türkiye’ye bir yaptırım kararı üretti. Neden oldu peki bu durum bunu bir inceleyelim, sonrasında Rumların, Cumhurbaşkanı Akın...
Askerin yeri kışlası...
Gökhan ALTINER | 16 Temmuz 2019, Salı
Faşist Yunan darbesinin 45’nci Türkiye’deki darbe girişiminin ise üçüncü yılı. Her ikisinin arkasındaki merkez aynı noktaya mı bağlanır bilemeyiz ama günün sonunda her iki girişimde kışlasında oturması gereken askerle...
Rumlara bir şans daha...
Gökhan ALTINER | 15 Temmuz 2019, Pazartesi
Yazılarımda hep dile getirmişimdir; krizler çözüm doğurur diye. Açıkçası taraflar arası ilerleyen haftalarda bir nefes alma değil de bir gerginlik bekliyordum ama birden ani bir reklam arasına gidildi ve maç uzatıldı ...