Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 15 Ağustos 2018, Çarşamba

Bir başımıza yaşıyoruz…

Paylaş  
12
12
12

  • Hükümet şimdilik uyumlu olmak zorunda..Elleri mahkum anlaşacaklar, anlaşmayıp da ne yapacaklar ama nereye kadar? . O bir yer neresi peki ? Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7-8 ay kalaya kadar. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman ? 2020’de. Yani ne kadar ömrü varmış bu hükümetin ? En fazla 2019 haziranına kadar.
  • Başbakan çıktı yapacaklarını açıkladı. Az çok neler açıklanacağını biliyorduk. 2-3 işe yarar seçenekten başka kayda değer bir şey duyamadık açıkçası ve gün boyu kamuoyunda bu tartışıldı konuşuldu. Zaten Başbakan Erhürman “elimizden gelen bu fazlası yok” diye de peşinen ekledi.

**Şimdilik elde bu hükümet var…Evet elimizde olan hükümet şimdilik bu ve en azından bir yıl daha değişmeyecek. Bu nedenle çok şeyi dert edip de hayatı zehir etmeyin kendinize. Gelebilecek darbelere olabildiğince hazır olun, çünkü çok darbe alacağız toplum olarak.

Hükümet dünkü Olağanüstü Meclis toplantısında yaşanan döviz kriziyle ilgili yapacaklarını anlattı. Olağanüstü toplanacak olmalarına ve nisap aranmayacak olmasına karşın meclis geç toplandı ve bildiğiniz klasik kısır tartışmalar yaşandı. Başbakan çıktı yapacaklarını açıkladı. Az çok neler açıklanacağını biliyorduk. 2-3 işe yarar seçenekten başka kayda değer bir şey duyamadık açıkçası ve gün boyu kamuoyunda bu tartışıldı konuşuldu. Zaten Başbakan Erhürman “elimizden gelen bu fazlası yok” diye de peşinen ekledi.

İnsan ister istemez hem üzülüyor hem de hükümetin pek fazla bir şey yapamayacağı algısını yakalıyor.

Son derece can sıkıcı bir durum olmakla birlikte aynı zamanda beklentinizi bu hükümetle ilgili yükseltmemeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Bazen de aslında boşuna dert ediyoruz diyorum kendi kendime. Bu ülke de bir şey değişmez değişemez diyorum.Anlayacağınız bir başımıza yaşıyoruz.

Hükümetin ömrü kısa..uzamaz..

Bunu kaç kez dile getirdim ve hala aynı görüşteyim. Bu hükümetin ömrü uzun değil. Uzun olması zaten doğasına aykırı. İki parti uzlaşamayıp 2 yılda bir ayrılıyorlar, dört parti nasıl uzlaşacak diye sorgulayabiliriz. Evet uzlaşamayacaklarda.

Düşünsenize; önce CTP-UBP, sonra CTP-DP, sonra UBP-DP ve sonrasında daha beş yıl dolmadan erken seçim.  Bu yapının içinde sadece UBP yok ama CTP-DP ve iki fazladan parti var. Daha iki yıl önce CTP, DP ile anlaşamamış şimdi nasıl anlaşacak diye soruyor herkes. Doğrudur bende soruyorum bunu nasıl anlaşacaklar?

Elleri mahkum anlaşacaklar, anlaşmayıp da ne yapacaklar ama nereye kadar? . O  bir yer neresi peki ?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7-8 ay kalaya kadar. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman ? 2020’de. Yani ne kadar ömrü varmış bu hükümetin ? En fazla 2019 haziranına kadar.

Şimdi anladınız mı? Evet hükümetin ömrü uzun olmayacak. Çünkü cumhurbaşkanlığı seçimleri için dört parti de kavga edecek, parçalanacak ve ittifaklar oluşacak. Bu nedenle bu hükümet kurulmak zorunda, bu zaruri, çünkü dört partinin de şu an birbirine ihtiyacı var. Dört parti de ciddi düşüş yaşıyor ve bir araya gelip bu düşüşü durdurmak zorundalar. Yoksa birbirlerini zerre kadar haz ettikleri yok, niye haz etsinler ki dört partinin de ideolojisi ve dünyaları farklı.

Hizmet hükümeti değil, geçiş hükümeti

Bakınız beyler ben bu hükümetin süresinin beş yıl olacağını hiçbir şekilde ön görmüyorum. Bunu dört parti başkanına özel olarak sorun onlar da görmez zaten. Ekonomik kriz beklenenden daha şiddetli geldi ve hükümet buna hiç ama hiç hazır değil. Bu şekilde kör topal bu yıl geçecek ve 2019’a gireceğiz. 2019’un ortalarına doğru ekonomik sıkıntıları bir yana bırakın gündem bilinçli olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kayacak. Biz de herşey erken olur.

İşte 2019 Haziranına doğru aniden dört parti anlaşmazlığa düşecek ve kuvvetle muhtemel hükümet dağılacak ve başka hükümet kurulacak. Zaten bizim ülke de 2 yılda bir hükümet değişikliği olur. Sizlere anlattığım tüm bu ön görüler de 2 yıl içinde olacak. Bu kadar seçim karmaşası yaşayacak bir hükümetin Cemal hocanın ifade ettiği gibi hizmet hükümeti olması pek de söz konusu değil. Hali hazırda iş değil propaganda ve menfaat oluşturmak zorunda kalacak dört partide. Başka nasıl olacak ki? Dört partinin de adayları cumhurbaşkanlığı seçimleriiçin sahada olacak. Adaylar sahada, partiler hükümette olacak. Halka hizmetle uğraşan bir hükümet adayına nasıl menfaat sağlayabilir ki? Ancak adayına menfaat sağlayan parti seçimi kazanabilir.

Bugüne kadar hep böyle oldu, umarım bundan sonrası böyle olmaz.

Şimdilik elde bu hükümet var

Evet elimizde olan hükümet  şimdilik bu ve en azından bir yıl daha değişmeyecek. Bu nedenle çok şeyi dert edip de hayatı zehir etmeyin kendinize. Gelebilecek darbelere olabildiğince hazır olun, çünkü çok darbe alacağız toplum olarak.

Hükümete medya desteği zayıf

Hükümet her ne kadar yeni bir hükümet olsa dahi, kamuoyunda beklentilerin yüksek olması hükümetin henüz ciddi bir başarıya imza atmamış olması ve basına uzak durmaları genel anlamda hükümetin medya tarafından desteklenmemesine neden oluyor. Bu da demek oluyor ki en fazla altı ay sonra işler yoluna girmezse, sendikaların ortaya koyacağı eylemler medyadan ciddi destek görecek.

Dünkü basın toplantısının uzun ve içi boş olmasının yanı sıra beklentilerin karşılanmaması da göreceksiniz bugünün gazetelerine olumsuz yansıyacak.

Sonuç olarak diyebiliriz ki elde var hüzün, herkes başının çaresine baksın. Bazı hükümet üyelerinin kendi hallerine bakmadan bazı benzetmeler yaparak toplumla dalga geçmesi de işin cabası.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bana bir ülkenin parasının kontrolünü verin, kanunları kimin yaptığına bakmam."

Mayer Rothschild.

*****************

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Şubat 2019, Pazartesi    Başbakan kılıcı çekti... Görevden almalar sürecek
15 Şubat 2019, Cuma    Ataoğlu: "Turizmde baş döndürücü gelişmelere hazır olun"
14 Şubat 2019, Perşembe    Ucuz seçim propagandası yapmasak hocam!
13 Şubat 2019, Çarşamba    Gazı bitmiş lamba gibiyiz
12 Şubat 2019, Salı    Eski günlerde olduğu gibi... Fakiriz...
11 Şubat 2019, Pazartesi    Atalay'a tepki çok... Hangisini yazalım...
8 Şubat 2019, Cuma    Haydi FETÖ'cüler eve
7 Şubat 2019, Perşembe    Kıb-Tek ne kazık attı ama...
6 Şubat 2019, Çarşamba    Bir tek lahana ucuzlamış...
5 Şubat 2019, Salı    CTP'nin adayı kim?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Başbakan kılıcı çekti... Görevden almalar sürecek
Gökhan ALTINER | 18 Şubat 2019, Pazartesi
Geçtiğimiz haftalarda Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’yi konuk almıştım. Gündem açıktı. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun El-Sen ile yapmış olduğu toplu iş sözleşmesi. Bakan Nami’ye danışılmadan yapılmış bir işti ve bunu...
Ataoğlu: "Turizmde baş döndürücü gelişmelere hazır olun"
Gökhan ALTINER | 15 Şubat 2019, Cuma
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile önce ki akşam Kıbrıs Genç TV’deki programımda bir araya geldik ve oldukça önemli bir sohbet yaptık. Sayın Bakanın ajandası hayli doluydu.
Asıl önemli olan ise Bakan Atao...
Ucuz seçim propagandası yapmasak hocam!
Gökhan ALTINER | 14 Şubat 2019, Perşembe
Bir şey yazmayım diyorum ama sinir buluyor beni. Dışişleri Bakanı Özersay’ın yaptığı son açıklamasından bahsediyorum. Federasyon olmayacağını bile bile çözüm isteyenlere diyerekten Cumhurbaşkanına zarf attı. Yalnız on...