Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 15 Ağustos 2018, Çarşamba

Bir başımıza yaşıyoruz…

Paylaş  
13
12
13

  • Hükümet şimdilik uyumlu olmak zorunda..Elleri mahkum anlaşacaklar, anlaşmayıp da ne yapacaklar ama nereye kadar? . O bir yer neresi peki ? Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7-8 ay kalaya kadar. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman ? 2020’de. Yani ne kadar ömrü varmış bu hükümetin ? En fazla 2019 haziranına kadar.
  • Başbakan çıktı yapacaklarını açıkladı. Az çok neler açıklanacağını biliyorduk. 2-3 işe yarar seçenekten başka kayda değer bir şey duyamadık açıkçası ve gün boyu kamuoyunda bu tartışıldı konuşuldu. Zaten Başbakan Erhürman “elimizden gelen bu fazlası yok” diye de peşinen ekledi.

**Şimdilik elde bu hükümet var…Evet elimizde olan hükümet şimdilik bu ve en azından bir yıl daha değişmeyecek. Bu nedenle çok şeyi dert edip de hayatı zehir etmeyin kendinize. Gelebilecek darbelere olabildiğince hazır olun, çünkü çok darbe alacağız toplum olarak.

Hükümet dünkü Olağanüstü Meclis toplantısında yaşanan döviz kriziyle ilgili yapacaklarını anlattı. Olağanüstü toplanacak olmalarına ve nisap aranmayacak olmasına karşın meclis geç toplandı ve bildiğiniz klasik kısır tartışmalar yaşandı. Başbakan çıktı yapacaklarını açıkladı. Az çok neler açıklanacağını biliyorduk. 2-3 işe yarar seçenekten başka kayda değer bir şey duyamadık açıkçası ve gün boyu kamuoyunda bu tartışıldı konuşuldu. Zaten Başbakan Erhürman “elimizden gelen bu fazlası yok” diye de peşinen ekledi.

İnsan ister istemez hem üzülüyor hem de hükümetin pek fazla bir şey yapamayacağı algısını yakalıyor.

Son derece can sıkıcı bir durum olmakla birlikte aynı zamanda beklentinizi bu hükümetle ilgili yükseltmemeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Bazen de aslında boşuna dert ediyoruz diyorum kendi kendime. Bu ülke de bir şey değişmez değişemez diyorum.Anlayacağınız bir başımıza yaşıyoruz.

Hükümetin ömrü kısa..uzamaz..

Bunu kaç kez dile getirdim ve hala aynı görüşteyim. Bu hükümetin ömrü uzun değil. Uzun olması zaten doğasına aykırı. İki parti uzlaşamayıp 2 yılda bir ayrılıyorlar, dört parti nasıl uzlaşacak diye sorgulayabiliriz. Evet uzlaşamayacaklarda.

Düşünsenize; önce CTP-UBP, sonra CTP-DP, sonra UBP-DP ve sonrasında daha beş yıl dolmadan erken seçim.  Bu yapının içinde sadece UBP yok ama CTP-DP ve iki fazladan parti var. Daha iki yıl önce CTP, DP ile anlaşamamış şimdi nasıl anlaşacak diye soruyor herkes. Doğrudur bende soruyorum bunu nasıl anlaşacaklar?

Elleri mahkum anlaşacaklar, anlaşmayıp da ne yapacaklar ama nereye kadar? . O  bir yer neresi peki ?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7-8 ay kalaya kadar. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman ? 2020’de. Yani ne kadar ömrü varmış bu hükümetin ? En fazla 2019 haziranına kadar.

Şimdi anladınız mı? Evet hükümetin ömrü uzun olmayacak. Çünkü cumhurbaşkanlığı seçimleri için dört parti de kavga edecek, parçalanacak ve ittifaklar oluşacak. Bu nedenle bu hükümet kurulmak zorunda, bu zaruri, çünkü dört partinin de şu an birbirine ihtiyacı var. Dört parti de ciddi düşüş yaşıyor ve bir araya gelip bu düşüşü durdurmak zorundalar. Yoksa birbirlerini zerre kadar haz ettikleri yok, niye haz etsinler ki dört partinin de ideolojisi ve dünyaları farklı.

Hizmet hükümeti değil, geçiş hükümeti

Bakınız beyler ben bu hükümetin süresinin beş yıl olacağını hiçbir şekilde ön görmüyorum. Bunu dört parti başkanına özel olarak sorun onlar da görmez zaten. Ekonomik kriz beklenenden daha şiddetli geldi ve hükümet buna hiç ama hiç hazır değil. Bu şekilde kör topal bu yıl geçecek ve 2019’a gireceğiz. 2019’un ortalarına doğru ekonomik sıkıntıları bir yana bırakın gündem bilinçli olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kayacak. Biz de herşey erken olur.

İşte 2019 Haziranına doğru aniden dört parti anlaşmazlığa düşecek ve kuvvetle muhtemel hükümet dağılacak ve başka hükümet kurulacak. Zaten bizim ülke de 2 yılda bir hükümet değişikliği olur. Sizlere anlattığım tüm bu ön görüler de 2 yıl içinde olacak. Bu kadar seçim karmaşası yaşayacak bir hükümetin Cemal hocanın ifade ettiği gibi hizmet hükümeti olması pek de söz konusu değil. Hali hazırda iş değil propaganda ve menfaat oluşturmak zorunda kalacak dört partide. Başka nasıl olacak ki? Dört partinin de adayları cumhurbaşkanlığı seçimleriiçin sahada olacak. Adaylar sahada, partiler hükümette olacak. Halka hizmetle uğraşan bir hükümet adayına nasıl menfaat sağlayabilir ki? Ancak adayına menfaat sağlayan parti seçimi kazanabilir.

Bugüne kadar hep böyle oldu, umarım bundan sonrası böyle olmaz.

Şimdilik elde bu hükümet var

Evet elimizde olan hükümet  şimdilik bu ve en azından bir yıl daha değişmeyecek. Bu nedenle çok şeyi dert edip de hayatı zehir etmeyin kendinize. Gelebilecek darbelere olabildiğince hazır olun, çünkü çok darbe alacağız toplum olarak.

Hükümete medya desteği zayıf

Hükümet her ne kadar yeni bir hükümet olsa dahi, kamuoyunda beklentilerin yüksek olması hükümetin henüz ciddi bir başarıya imza atmamış olması ve basına uzak durmaları genel anlamda hükümetin medya tarafından desteklenmemesine neden oluyor. Bu da demek oluyor ki en fazla altı ay sonra işler yoluna girmezse, sendikaların ortaya koyacağı eylemler medyadan ciddi destek görecek.

Dünkü basın toplantısının uzun ve içi boş olmasının yanı sıra beklentilerin karşılanmaması da göreceksiniz bugünün gazetelerine olumsuz yansıyacak.

Sonuç olarak diyebiliriz ki elde var hüzün, herkes başının çaresine baksın. Bazı hükümet üyelerinin kendi hallerine bakmadan bazı benzetmeler yaparak toplumla dalga geçmesi de işin cabası.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bana bir ülkenin parasının kontrolünü verin, kanunları kimin yaptığına bakmam."

Mayer Rothschild.

*****************

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Temmuz 2019, Cuma    İşte tarihi belgeler!
18 Temmuz 2019, Perşembe    Paramız yok yemeye, tahtırevan ile gideriz gezmeye
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Polise ramak kala da ölebilirsiniz...
9 Temmuz 2019, Salı    Akıncı söz dinleyen biri değil...
8 Temmuz 2019, Pazartesi    Protokol, Çavuşoğlu yüzünden gecikti...

banner
banner
banner
banner
banner

İşte tarihi belgeler!
Gökhan ALTINER | 19 Temmuz 2019, Cuma
Cem Yılmaz’ın dediği gibi “fakirin fakire yaptığı zülüm gibisi yok”… Bu sözün anlamına birazdan geleceğiz. Kıbrıs Türkü’nün kurtuluşunun 45’nci yıl dönümü. Kimsenin tanımadığı, çoğu zaman bizim dahi beğenmediğimiz bir...
Paramız yok yemeye, tahtırevan ile gideriz gezmeye
Gökhan ALTINER | 18 Temmuz 2019, Perşembe
KKTC ekonomisi neden istenilen kalkınmayı sağlayamıyor ve neden kalkınamıyor; bu konular üzerine birçok insan kelam kesmiştir. Ekonomist dostum Görkem Çelebioğlu ile uzun bir aradan sonra buluşup bir kahve içtik. Bir ...
Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
Gökhan ALTINER | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Rum tarafının baskıları sonuç verdi ve önceki gün Avrupa Birliği bir açıklama yaparak Türkiye’ye bir yaptırım kararı üretti. Neden oldu peki bu durum bunu bir inceleyelim, sonrasında Rumların, Cumhurbaşkanı Akın...