Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 15 Ağustos 2018, Çarşamba

Bir başımıza yaşıyoruz…

Paylaş  
2
3
2

  • Hükümet şimdilik uyumlu olmak zorunda..Elleri mahkum anlaşacaklar, anlaşmayıp da ne yapacaklar ama nereye kadar? . O bir yer neresi peki ? Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7-8 ay kalaya kadar. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman ? 2020’de. Yani ne kadar ömrü varmış bu hükümetin ? En fazla 2019 haziranına kadar.
  • Başbakan çıktı yapacaklarını açıkladı. Az çok neler açıklanacağını biliyorduk. 2-3 işe yarar seçenekten başka kayda değer bir şey duyamadık açıkçası ve gün boyu kamuoyunda bu tartışıldı konuşuldu. Zaten Başbakan Erhürman “elimizden gelen bu fazlası yok” diye de peşinen ekledi.

**Şimdilik elde bu hükümet var…Evet elimizde olan hükümet şimdilik bu ve en azından bir yıl daha değişmeyecek. Bu nedenle çok şeyi dert edip de hayatı zehir etmeyin kendinize. Gelebilecek darbelere olabildiğince hazır olun, çünkü çok darbe alacağız toplum olarak.

Hükümet dünkü Olağanüstü Meclis toplantısında yaşanan döviz kriziyle ilgili yapacaklarını anlattı. Olağanüstü toplanacak olmalarına ve nisap aranmayacak olmasına karşın meclis geç toplandı ve bildiğiniz klasik kısır tartışmalar yaşandı. Başbakan çıktı yapacaklarını açıkladı. Az çok neler açıklanacağını biliyorduk. 2-3 işe yarar seçenekten başka kayda değer bir şey duyamadık açıkçası ve gün boyu kamuoyunda bu tartışıldı konuşuldu. Zaten Başbakan Erhürman “elimizden gelen bu fazlası yok” diye de peşinen ekledi.

İnsan ister istemez hem üzülüyor hem de hükümetin pek fazla bir şey yapamayacağı algısını yakalıyor.

Son derece can sıkıcı bir durum olmakla birlikte aynı zamanda beklentinizi bu hükümetle ilgili yükseltmemeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Bazen de aslında boşuna dert ediyoruz diyorum kendi kendime. Bu ülke de bir şey değişmez değişemez diyorum.Anlayacağınız bir başımıza yaşıyoruz.

Hükümetin ömrü kısa..uzamaz..

Bunu kaç kez dile getirdim ve hala aynı görüşteyim. Bu hükümetin ömrü uzun değil. Uzun olması zaten doğasına aykırı. İki parti uzlaşamayıp 2 yılda bir ayrılıyorlar, dört parti nasıl uzlaşacak diye sorgulayabiliriz. Evet uzlaşamayacaklarda.

Düşünsenize; önce CTP-UBP, sonra CTP-DP, sonra UBP-DP ve sonrasında daha beş yıl dolmadan erken seçim.  Bu yapının içinde sadece UBP yok ama CTP-DP ve iki fazladan parti var. Daha iki yıl önce CTP, DP ile anlaşamamış şimdi nasıl anlaşacak diye soruyor herkes. Doğrudur bende soruyorum bunu nasıl anlaşacaklar?

Elleri mahkum anlaşacaklar, anlaşmayıp da ne yapacaklar ama nereye kadar? . O  bir yer neresi peki ?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7-8 ay kalaya kadar. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman ? 2020’de. Yani ne kadar ömrü varmış bu hükümetin ? En fazla 2019 haziranına kadar.

Şimdi anladınız mı? Evet hükümetin ömrü uzun olmayacak. Çünkü cumhurbaşkanlığı seçimleri için dört parti de kavga edecek, parçalanacak ve ittifaklar oluşacak. Bu nedenle bu hükümet kurulmak zorunda, bu zaruri, çünkü dört partinin de şu an birbirine ihtiyacı var. Dört parti de ciddi düşüş yaşıyor ve bir araya gelip bu düşüşü durdurmak zorundalar. Yoksa birbirlerini zerre kadar haz ettikleri yok, niye haz etsinler ki dört partinin de ideolojisi ve dünyaları farklı.

Hizmet hükümeti değil, geçiş hükümeti

Bakınız beyler ben bu hükümetin süresinin beş yıl olacağını hiçbir şekilde ön görmüyorum. Bunu dört parti başkanına özel olarak sorun onlar da görmez zaten. Ekonomik kriz beklenenden daha şiddetli geldi ve hükümet buna hiç ama hiç hazır değil. Bu şekilde kör topal bu yıl geçecek ve 2019’a gireceğiz. 2019’un ortalarına doğru ekonomik sıkıntıları bir yana bırakın gündem bilinçli olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kayacak. Biz de herşey erken olur.

İşte 2019 Haziranına doğru aniden dört parti anlaşmazlığa düşecek ve kuvvetle muhtemel hükümet dağılacak ve başka hükümet kurulacak. Zaten bizim ülke de 2 yılda bir hükümet değişikliği olur. Sizlere anlattığım tüm bu ön görüler de 2 yıl içinde olacak. Bu kadar seçim karmaşası yaşayacak bir hükümetin Cemal hocanın ifade ettiği gibi hizmet hükümeti olması pek de söz konusu değil. Hali hazırda iş değil propaganda ve menfaat oluşturmak zorunda kalacak dört partide. Başka nasıl olacak ki? Dört partinin de adayları cumhurbaşkanlığı seçimleriiçin sahada olacak. Adaylar sahada, partiler hükümette olacak. Halka hizmetle uğraşan bir hükümet adayına nasıl menfaat sağlayabilir ki? Ancak adayına menfaat sağlayan parti seçimi kazanabilir.

Bugüne kadar hep böyle oldu, umarım bundan sonrası böyle olmaz.

Şimdilik elde bu hükümet var

Evet elimizde olan hükümet  şimdilik bu ve en azından bir yıl daha değişmeyecek. Bu nedenle çok şeyi dert edip de hayatı zehir etmeyin kendinize. Gelebilecek darbelere olabildiğince hazır olun, çünkü çok darbe alacağız toplum olarak.

Hükümete medya desteği zayıf

Hükümet her ne kadar yeni bir hükümet olsa dahi, kamuoyunda beklentilerin yüksek olması hükümetin henüz ciddi bir başarıya imza atmamış olması ve basına uzak durmaları genel anlamda hükümetin medya tarafından desteklenmemesine neden oluyor. Bu da demek oluyor ki en fazla altı ay sonra işler yoluna girmezse, sendikaların ortaya koyacağı eylemler medyadan ciddi destek görecek.

Dünkü basın toplantısının uzun ve içi boş olmasının yanı sıra beklentilerin karşılanmaması da göreceksiniz bugünün gazetelerine olumsuz yansıyacak.

Sonuç olarak diyebiliriz ki elde var hüzün, herkes başının çaresine baksın. Bazı hükümet üyelerinin kendi hallerine bakmadan bazı benzetmeler yaparak toplumla dalga geçmesi de işin cabası.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

"Bana bir ülkenin parasının kontrolünü verin, kanunları kimin yaptığına bakmam."

Mayer Rothschild.

*****************

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Kasım 2018, Salı    Harmancı, Özersay’ı mı işaret etti?
19 Kasım 2018, Pazartesi    Özersay söylesin "Eroğlu mu Ankara mı" ?
16 Kasım 2018, Cuma    En hızlı manşetlerin, en gergin saatinde
15 Kasım 2018, Perşembe    Geleceğe borçlanmak
14 Kasım 2018, Çarşamba    Taçoy’un başkanlık yolu açılacak
13 Kasım 2018, Salı    Federasyon yoksa kadife ayrılık baki!
12 Kasım 2018, Pazartesi    Hayata dönüş bileti "IQOS" !
8 Kasım 2018, Perşembe    "Ohi ohi mi me paratas”
7 Kasım 2018, Çarşamba    Harmancı - Çeler gerginliği büyüyor!
6 Kasım 2018, Salı    Fakirdik… Patates yoldaşımızdı!

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Harmancı, Özersay’ı mı işaret etti?
Gökhan ALTINER | 20 Kasım 2018, Salı
Harmancı, Özersay’ı mı işaret etti?
Bunu tüm çıplaklığıyla gören ve oldukça sıkı ilişkilere sahip olan Üçüncü Derviş Eroğlu da, UBP’yi bir an evvel hükümete sokmak istiyor. Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay...
Özersay söylesin "Eroğlu mu Ankara mı" ?
Gökhan ALTINER | 19 Kasım 2018, Pazartesi
Hali hazırda Türkiye Cumhurbaşkanı Sn Erdoğan’ın, güçlü bir Türkiye yaratma noktasında önemli bir liderlik gösterdiğini ve gerçek bir lider olduğunu her fırsatta dile getiriyorum. Mevlut bey de bu siyasetin önemli bir...
En hızlı manşetlerin, en gergin saatinde
Gökhan ALTINER | 16 Kasım 2018, Cuma
En hızlı manşetlerin, en gergin saatinde
Gazetemizin beşinci yaşını kutluyoruz. Kuzey Kıbrıs Postası önemli bir ses ve önemli bir farkındalık yaratmayı başardı beş yılın sonunda.
Kurulduğu günden bugüne çok şey deği...