Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 20 Ağustos 2018, Pazartesi

Denktaş hükümeti bozar mı?

Paylaş  
18
7
17

• HÜKÜMET, SENDİKALARI KANDIRDI..SENDİKALAR UYUSUN ! Başbakan Tufan Erhürman başta olmak üzere diğer hükümet ortaklarının sendikalarının tehditlerini bertaraf etmek için verdikleri sözleri mali anlamda yerine getirme şansları yok. Asıl rahatsızlık ve sorun burada aslında. Bayram üstü özellikle sağlık alanında ya da mesai gerektiren diğer alanlarda olsun, gümrük işleri de buna dahil sendikaların yapmış olduğu bu fırsatçılığı nasıl bertaraf edecekti hükümet. Basit bir söz, bayramdan sonra oturup değerlendirelim, halledelim. Bayram geçtikten sonra da değerlendirdik bir şey yapamayız denilecek. Hükümette sendikaları kandırdı. Olay bu kadar basit dostlar.
 

• Denktaş’ın hükümeti bozmak için yeterli nedeni yok. Bozup da ne yapacak. Denktaş’ın UBP ile hükümet kurmamasının iki önemli nedeni vardı. Birincisi UBP’den seçimlerde sağlam kazık yemesi, ikincisi de YDP’yi büyütme endişesi. Bu iki endişenin ikisi de emin olun halen devam ediyor Demokrat Partide. Bu nedenle Serdar bey bu hükümeti kolay kolay bozmaz. Şu an benim gözlemim böyle. Ama bir yıl sonra bugün olduğunda hükümeti bozar mı derseniz evet kesinlikle bozma ihtimali yüksektir derim size çünkü o zaman UBP ile pazarlığı bambaşka olacak.

• UBP KURULTAYI..Gerek kurultaydan sonra gerekse kurultaydan önce UBP herhangi bir koalisyon kuramayacak. Bakın tarihe not düşüyorum. UBP 2018 yılı içerisinde herhangi bir koalisyona giremeyecek. Bu olursa büyük sürpriz olur. Kimse kimseyi kandırmasın Tanrı aşkına. Ama 2019 yılının yarısından sonra UBP büyük ihtimalle hükümettedir. Bu HP ile mi olur DP ile mi olur bilemem ama ikisinden biriyle olacak. UBP-HP ya da UBP-DP-YDP olacak ama kesinlikle UBP-CTP olmayacak. Bunu net olarak söyleyebiliriz.

Döviz bahane edilerek yapılan onca saçma zammın negatif etkisi devam ederken ki bu konuyu daha sonra yeniden işleyeceğiz, bayram üstü Hükümet tam da bir sendika golü yedi. Sendikalar her zaman yaptıkları tehdidi yaptılar ve sözüm ona Hükümetten bir takım rahatlatıcı sözler aldılar. Tabii bakanlar kurulu Hükümet ortaklarından biri olan Maliye Bakanı Serdar Denktaş’sız bir takım kararlar aldı. Denktaş tatilde olduğu için ve kendisine ulaşılamadığı için önemli bir kriz oluşacağı iddiası ortaya atıldı.

Kendi kendime sordum; Denktaş tatilden döndükten sonra hükümeti bozar mı? Serdar Denktaş’tan en olmayacak şeyleri yapmasını bekleyebilirsiniz bu nedenle kesinlikle bozmaz diyemem ama mantığıma ters gelen bir şeyi de yazamam.

Bana göre Denktaş hükümeti hiçbir şekilde bozmaz. Sonra Denktaş’a ulaşılamadı da ne demek ? ne yani bu ülkenin Başbakanı, istediği zaman hem hükümet ortağına hem de bakanına ulaşamıyor mu ? Mümkün mü böyle bir şey ? Birçok insan ulaşamıyor olabilir ama ille ki Başbakan ulaşır.

Hadi diyelim ki gerçekten kimse ulaşamadı; Başbakanın hükümet adına karar alma yetkisi var, bunu ille ki bir ortağına danışacak diye bir şey yok. Krizi ya da bazı bedeller ödemeyi göze alır ve istediğini yapar. Ama asıl sorun bu değil. Yani Denktaş kendinden habersiz iş yapıldı diye çok kızacak ve hükümeti bozacak diye bir durum yok.

Ama asıl sorun Ankara Hükümeti.

HÜKÜMET, SENDİKALARI KANDIRDI..SENDİKALAR UYUSUN !

Başbakan Tufan Erhürman başta olmak üzere diğer hükümet ortaklarının sendikalarının tehditlerini bertaraf etmek için verdikleri sözleri mali anlamda yerine getirme şansları yok. Asıl rahatsızlık ve sorun burada aslında.

Bayram üstü özellikle sağlık alanında ya da mesai gerektiren diğer alanlarda olsun, gümrük işleri de buna dahil sendikaların yapmış olduğu bu fırsatçılığı nasıl bertaraf edecekti hükümet. Basit bir söz, bayramdan sonra oturup değerlendirelim, halledelim. Bayram geçtikten sonra da değerlendirdik bir şey yapamayız denilecek. Sonra grev olursa da olur, o problem değil. Çünkü bayram dolayısıyla memlekete ciddi anlamda bir turist akımı var, sağlık sisteminde doktorların çoğu izinde, yani bir kaos ortamı yaratılması söz konusu dahi olamazdı.

Hükümette sendikaları kandırdı. Olay bu kadar basit dostlar. Bakın ne diyor haberde bayramdan sonra yeniden toplanma ve karar bozma yönünde söz almış sendikalar. Çok güldüm, dilin kemiği mi var ? gerçekten şartlar uygun değil yapamayız diyecekler, olup bitecek.

Neydi haber kısaca onu hatırlayalım; “Bayram sonrası yeniden toplanma ve kararın iptali için söz alan sendikalar, bayram boyunca yapacaklarını açıkladıkları fazla mesaiye kalmama eylemini askıya aldı. Sendikalar, işlerinin başına dönerken, hükümet ise bayramdan sonra tasarrufu sağlayacak yeni bir mesai formülü bulmak ve Maliye Bakanı ve DP Genel Bakanı Serdar Denktaş’ın gıyabında alınan bu karardan dolayı Denktaş’ın gönlünü almak  gibi zorlu bir görevle karşı karşıya kaldı.” http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n260613-ek-mesailerde-denktassiz-geri-adim--19082018

DENKTAŞ HÜKÜMETİ BOZAR MI?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
1
 
4
 
1
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ağustos 2018, Pazartesi
Aral         - Lefkoşa
Bırakın gazeteciliği, bu Gökhan Altıner denen adamın işi gücü ortalığı karıştırmak,araya nifak sokmaktan öteye geçmez! Ustalarından alır emri alır bütçeyi başlar temcit pilavını karıştırmaya..Öğrendik artık bu adamın ne olduğunu ve ne söylediğine ne yazdığına güler geçeriz,itibar etmeyiz..Cehenneme kadar yolu var..

YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Kasım 2018, Çarşamba    Bir kadın kaç kez ölür?
20 Kasım 2018, Salı    Harmancı, Özersay’ı mı işaret etti?
19 Kasım 2018, Pazartesi    Özersay söylesin "Eroğlu mu Ankara mı" ?
16 Kasım 2018, Cuma    En hızlı manşetlerin, en gergin saatinde
15 Kasım 2018, Perşembe    Geleceğe borçlanmak
14 Kasım 2018, Çarşamba    Taçoy’un başkanlık yolu açılacak
13 Kasım 2018, Salı    Federasyon yoksa kadife ayrılık baki!
12 Kasım 2018, Pazartesi    Hayata dönüş bileti "IQOS" !
8 Kasım 2018, Perşembe    "Ohi ohi mi me paratas”
7 Kasım 2018, Çarşamba    Harmancı - Çeler gerginliği büyüyor!

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bir kadın kaç kez ölür?
Gökhan ALTINER | 21 Kasım 2018, Çarşamba
Bir kadın kaç kez ölür?
Ülke gündemi tam rahatladı diyeceğiz ki peşi sıra cinayet ve intiharla sarsılıyor. Adeta insanın kanı donuyor. Yaşanan cinayet ve intihar şekillerini düşündükçe insanın asabı bozuluyor ve hiç ...
Harmancı, Özersay’ı mı işaret etti?
Gökhan ALTINER | 20 Kasım 2018, Salı
Harmancı, Özersay’ı mı işaret etti?
Bunu tüm çıplaklığıyla gören ve oldukça sıkı ilişkilere sahip olan Üçüncü Derviş Eroğlu da, UBP’yi bir an evvel hükümete sokmak istiyor. Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay...
Özersay söylesin "Eroğlu mu Ankara mı" ?
Gökhan ALTINER | 19 Kasım 2018, Pazartesi
Hali hazırda Türkiye Cumhurbaşkanı Sn Erdoğan’ın, güçlü bir Türkiye yaratma noktasında önemli bir liderlik gösterdiğini ve gerçek bir lider olduğunu her fırsatta dile getiriyorum. Mevlut bey de bu siyasetin önemli bir...