Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 20 Ağustos 2018, Pazartesi

Denktaş hükümeti bozar mı?

Paylaş  
18
7
17

• HÜKÜMET, SENDİKALARI KANDIRDI..SENDİKALAR UYUSUN ! Başbakan Tufan Erhürman başta olmak üzere diğer hükümet ortaklarının sendikalarının tehditlerini bertaraf etmek için verdikleri sözleri mali anlamda yerine getirme şansları yok. Asıl rahatsızlık ve sorun burada aslında. Bayram üstü özellikle sağlık alanında ya da mesai gerektiren diğer alanlarda olsun, gümrük işleri de buna dahil sendikaların yapmış olduğu bu fırsatçılığı nasıl bertaraf edecekti hükümet. Basit bir söz, bayramdan sonra oturup değerlendirelim, halledelim. Bayram geçtikten sonra da değerlendirdik bir şey yapamayız denilecek. Hükümette sendikaları kandırdı. Olay bu kadar basit dostlar.
 

• Denktaş’ın hükümeti bozmak için yeterli nedeni yok. Bozup da ne yapacak. Denktaş’ın UBP ile hükümet kurmamasının iki önemli nedeni vardı. Birincisi UBP’den seçimlerde sağlam kazık yemesi, ikincisi de YDP’yi büyütme endişesi. Bu iki endişenin ikisi de emin olun halen devam ediyor Demokrat Partide. Bu nedenle Serdar bey bu hükümeti kolay kolay bozmaz. Şu an benim gözlemim böyle. Ama bir yıl sonra bugün olduğunda hükümeti bozar mı derseniz evet kesinlikle bozma ihtimali yüksektir derim size çünkü o zaman UBP ile pazarlığı bambaşka olacak.

• UBP KURULTAYI..Gerek kurultaydan sonra gerekse kurultaydan önce UBP herhangi bir koalisyon kuramayacak. Bakın tarihe not düşüyorum. UBP 2018 yılı içerisinde herhangi bir koalisyona giremeyecek. Bu olursa büyük sürpriz olur. Kimse kimseyi kandırmasın Tanrı aşkına. Ama 2019 yılının yarısından sonra UBP büyük ihtimalle hükümettedir. Bu HP ile mi olur DP ile mi olur bilemem ama ikisinden biriyle olacak. UBP-HP ya da UBP-DP-YDP olacak ama kesinlikle UBP-CTP olmayacak. Bunu net olarak söyleyebiliriz.

Döviz bahane edilerek yapılan onca saçma zammın negatif etkisi devam ederken ki bu konuyu daha sonra yeniden işleyeceğiz, bayram üstü Hükümet tam da bir sendika golü yedi. Sendikalar her zaman yaptıkları tehdidi yaptılar ve sözüm ona Hükümetten bir takım rahatlatıcı sözler aldılar. Tabii bakanlar kurulu Hükümet ortaklarından biri olan Maliye Bakanı Serdar Denktaş’sız bir takım kararlar aldı. Denktaş tatilde olduğu için ve kendisine ulaşılamadığı için önemli bir kriz oluşacağı iddiası ortaya atıldı.

Kendi kendime sordum; Denktaş tatilden döndükten sonra hükümeti bozar mı? Serdar Denktaş’tan en olmayacak şeyleri yapmasını bekleyebilirsiniz bu nedenle kesinlikle bozmaz diyemem ama mantığıma ters gelen bir şeyi de yazamam.

Bana göre Denktaş hükümeti hiçbir şekilde bozmaz. Sonra Denktaş’a ulaşılamadı da ne demek ? ne yani bu ülkenin Başbakanı, istediği zaman hem hükümet ortağına hem de bakanına ulaşamıyor mu ? Mümkün mü böyle bir şey ? Birçok insan ulaşamıyor olabilir ama ille ki Başbakan ulaşır.

Hadi diyelim ki gerçekten kimse ulaşamadı; Başbakanın hükümet adına karar alma yetkisi var, bunu ille ki bir ortağına danışacak diye bir şey yok. Krizi ya da bazı bedeller ödemeyi göze alır ve istediğini yapar. Ama asıl sorun bu değil. Yani Denktaş kendinden habersiz iş yapıldı diye çok kızacak ve hükümeti bozacak diye bir durum yok.

Ama asıl sorun Ankara Hükümeti.

HÜKÜMET, SENDİKALARI KANDIRDI..SENDİKALAR UYUSUN !

Başbakan Tufan Erhürman başta olmak üzere diğer hükümet ortaklarının sendikalarının tehditlerini bertaraf etmek için verdikleri sözleri mali anlamda yerine getirme şansları yok. Asıl rahatsızlık ve sorun burada aslında.

Bayram üstü özellikle sağlık alanında ya da mesai gerektiren diğer alanlarda olsun, gümrük işleri de buna dahil sendikaların yapmış olduğu bu fırsatçılığı nasıl bertaraf edecekti hükümet. Basit bir söz, bayramdan sonra oturup değerlendirelim, halledelim. Bayram geçtikten sonra da değerlendirdik bir şey yapamayız denilecek. Sonra grev olursa da olur, o problem değil. Çünkü bayram dolayısıyla memlekete ciddi anlamda bir turist akımı var, sağlık sisteminde doktorların çoğu izinde, yani bir kaos ortamı yaratılması söz konusu dahi olamazdı.

Hükümette sendikaları kandırdı. Olay bu kadar basit dostlar. Bakın ne diyor haberde bayramdan sonra yeniden toplanma ve karar bozma yönünde söz almış sendikalar. Çok güldüm, dilin kemiği mi var ? gerçekten şartlar uygun değil yapamayız diyecekler, olup bitecek.

Neydi haber kısaca onu hatırlayalım; “Bayram sonrası yeniden toplanma ve kararın iptali için söz alan sendikalar, bayram boyunca yapacaklarını açıkladıkları fazla mesaiye kalmama eylemini askıya aldı. Sendikalar, işlerinin başına dönerken, hükümet ise bayramdan sonra tasarrufu sağlayacak yeni bir mesai formülü bulmak ve Maliye Bakanı ve DP Genel Bakanı Serdar Denktaş’ın gıyabında alınan bu karardan dolayı Denktaş’ın gönlünü almak  gibi zorlu bir görevle karşı karşıya kaldı.” http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n260613-ek-mesailerde-denktassiz-geri-adim--19082018

DENKTAŞ HÜKÜMETİ BOZAR MI?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
1
 
4
 
1
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Ağustos 2018, Pazartesi
Aral         - Lefkoşa
Bırakın gazeteciliği, bu Gökhan Altıner denen adamın işi gücü ortalığı karıştırmak,araya nifak sokmaktan öteye geçmez! Ustalarından alır emri alır bütçeyi başlar temcit pilavını karıştırmaya..Öğrendik artık bu adamın ne olduğunu ve ne söylediğine ne yazdığına güler geçeriz,itibar etmeyiz..Cehenneme kadar yolu var..

YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Eylül 2018, Pazartesi    Erdoğan adına operasyon yapanlar kim?
21 Eylül 2018, Cuma    Herkes haklı! Ya fakirleşen vatandaş?
20 Eylül 2018, Perşembe    Eğitim Bakanlığı market işine giriyor
19 Eylül 2018, Çarşamba    Güçlü devlet ve sakin mahkeme salonları!
18 Eylül 2018, Salı    Başbakan’dan samimi itiraflar…
17 Eylül 2018, Pazartesi    İntiharın eşiğindeyiz... Aman dikkat !
14 Eylül 2018, Cuma    Çözülüyoruz… Hem de hızla…
13 Eylül 2018, Perşembe    Taçoy ile Özgürgün el ele mi?
12 Eylül 2018, Çarşamba    Neden mi pahalı olduk?
11 Eylül 2018, Salı    Topal, HP’den istifa eder mi?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erdoğan adına operasyon yapanlar kim?
Gökhan ALTINER | 24 Eylül 2018, Pazartesi
UBP Kurultayı bildiğiniz gibi Ekim ayının sonunda gerçekleşiyor. Yani çok da bir zaman kalmadı. Tabii ülkede yaşanan ciddi ekonomik kriz nedeniyle kurultay çok da bir gündem oluşturmuyor. Ama oluşturmuyor olması perde...
Herkes haklı! Ya fakirleşen vatandaş?
Gökhan ALTINER | 21 Eylül 2018, Cuma
Herkes haklı! Ya fakirleşen vatandaş?
Benzin zammı kurşun gibi gündeme damgasını vurdu. Şaka değil tam 1.1 liralık zam yapıldı. Bu zam ile ilgili ahkam kesmeye kalktığınız zaman hükümeti savunanlar tarafından alacağı...
Eğitim Bakanlığı market işine giriyor
Gökhan ALTINER | 20 Eylül 2018, Perşembe
Eğitim Bakanlığı market işine giriyor
Eğitim alanında son derece ilginç gelişmeler yaşanıyor. Ağlasak mı gülsek mi bilemedik doğrusu. Yeni öğretim yılına Eğitim Bakanlığı o kadar bir hazırlıksız yakalanmış ki akıllar...