Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 11 Eylül 2018, Salı

Topal, HP’den istifa eder mi?

Paylaş  
16
13
16

Topal, HP’den istifa eder mi?

Birkaç haftadır hükümet ciddi anlamda ekonomik bir sınav veriyor. Yalnızca hayvancıların eylemi bu ekonomik savaşı bir miktar gölgeledi o kadar. Marketlerdeki fiyatlar ilk kez bu kadar can yakıcı noktaya geldi ve ilk kez bu kadar yükseldi. Öyle anlıyoruz ki, hükümetin zamların engellenmesi noktasında yapabileceği hiçbir şey yok. İlginç olan tüm ürünlerin zamlanmış olması ve zamların devam ediyor olması. Kurgulamakta zorlandığım ithalat noktasında Türkiye’den gelen birçok ürünün nasıl zamlandığıyla birlikte ülke içinde de üretilen birçok ürünün fahiş oranda zamlanmış olması. Bu konuya başka bir yazımızda değineceğiz.

Öte yandan birkaç haftadır yeni bir hükümet kurulma meselesi herkesin gündemindeydi. UBP-DP-YDP ve iki bağımsızın destekleyeceği bir hükümet modeli olacağı iddia edilmişti. Bu iki bağımsız vekil Halkın Partisi’nden olacaktı. İddialar bu yöndeydi. Bu isimlerden biri de HP Gazimağusa Milletvekili Dr Hasan Topal’dı ayrıca bir vekil daha. Dediğim gibi bunlar sadece birer iddia.

Hasan Topal yeni kurulan bir hükümete destek verir mi vermez mi bilemeyiz ancak kendi partisiyle uzunca bir zamandır süre gelen sorunları ve alışılmışın ötesinde eleştirilmeye kapalı Halkın Partisi’nin tek yüksek sesle konuşan hem üyesi hem vekili konumunda Hasan Topal.

Dün gece hem Topal’ın parti ile sıkıntıları, hem de partinin vekillerinin ya da bakanlarının Topal ile sıkıntıları masaya yatırılıp tartışılacaktı. İçişleri bakanı Ayşegül Baybars’ın yurt dışı ziyareti nedeniyle bu toplantı ertelendi ama en nihayetinde yapılacak.

Topal, HP’den istifa eder mi?

Evet bu sorunun cevabı önemli ve bunu hiçbirimiz bilmiyoruz ama birçok siyasi görüş Topal’ın istifa edebileceği yönünde. Bu istifa olur da gerçekleşirse sonrasında Topal’ın tutumu ne olur bilinmez. Dahası yeni bir hükümet modeli söz konusu olmazsa ya bu durum ciddi ciddi olması mümkün hale gelmezse Topal yine de istifa eder mi bu da ayrı konuşulması gereken bir durum.

Halkın Partisi’nin vekillerinin görüş çizgisi ağırlıklı olarak UBP’ye yakın. En azından sağ çizgide. Bu nedenle UBP’nin başını çekeceği bir hükümette yer almak isteyebilir bazı HP’li vekiller. Ama ifade ettiğim gibi bu tür istifalar bireysel tepki gibi görüşlerinin kabul göreceği bir yapıya destek vermek için de gerçekleşebilir.

Yani illa ki altında menfi bir hareket beklememek lazım. Topal’ı tanırım değerli bir doktor ve kaybedilmemesi gereken bir değerdir.

Bu nedenle gerek Hasan Topal’ın gerekse başka HP’li vekillerin istifa edip etmeyeceğini bekleyip görmemiz lazım.

Ama şunu net olarak biliyorum her ne olursa olsun eylül ayı içerisinde olacak. Çünkü sonrasında başka fotoğrafları yorumlamamız gerekebilir.

Hükümet’i  Denktaş ve Arıklı yaşatıyor

Öte yandan bu şu an ki hükümeti bir arada tutan en önemli partinin Demokrat Parti olduğunu daha önce yazmıştık, yinelemekte fayda var. Zincirin şu an için kopmayan halkası DP. Bu hükümeteki çoğu zaman nisap sorununu bile aşamadıkları zamanda hep Yeniden Doğuş Partisi yardım etmiştir ancak  birkaç hafta öncesine kadar YDP Genel Başkanı Arıklı artık bu hükümetin yürümeyeceğini ve yeni bir hükümetin kurulması yönünde yeşil ışık yakabileceklerini açıklamıştı.

O günlerde Arıklı ile yapmış olduğum bir telefon görüşmesinde bana bunları söylediğini ve benim de yazdığımı iyi hatırlıyorum. Dahası kendisiyle yaptığım canlı telefon bağlantısında da açıkça ifade etmişti.

Arıklı “24’ü bulun gelin” demişti

Arıklı: “ Şu an hükümet iyi gitmiyor. Ekonomik krizi doğru yönetemiyorlar. Ankara da henüz randevu vermedi, vermiyor. Bu şekilde daha ne kadar götürebilirler doğrusu bilemiyorum ama işleri zor. YDP olarak biz bu hükümetin iktidarda kalmasını ve mali protokolü uygulamasını istiyoruz. Aman hükümete girelim hükümet olalım gibi bir derdimiz ve bir isteğimiz yok. Ancak öyle görülüyor ki hükümet bozulursa yeni hükümet arayışlarının içinde yer alacağız ya da yer almak durumunda kalacağız. Açıkça söylemem gerekir ki, UBP ile bazı temaslar oldu ancak kurultay sürecinde bur durumu pek sağlıklı bulmuyorum. Yine de YDP her zaman elini taşın altına koymaya hazırdır. Olası bir hükümete gerek içte gerekse dışta destek vermeye hazırız. Net olarak söylüyorum; 24 vekil sayısını bulsunlar gelsinler, biz ille ki hükümete girmemiz gerekmiyor dışardan da destek verebiliriz. Olası bir gelişmeyi parti organlarımızda oturup değerlendireceğiz. Ancak asıl sorunlardan bir tanesi de böyle bir hükümet modeline Demokrat Parti’nin hazır olmamasıdır. Bu hükümetin şu an devamından yana bir tutumuDP’nin. Hal böyle olunca da yeni hükümet nasıl olacak o da ayrı bir konu. Bekleyip göreceğiz. Ama tekrar etmede fayda görüyorum, olası yeni bir hükümete YDP dışardan destek vermeye hazırdır”.http://www.kibrispostasi.com/c1-KIBRIS_POSTASI_GAZETESI/j160/a33304-Arikli--24u-bulun-gelin

Arıklı ile bunları konuştuğumuz günlerde bile Ankara’daki dostlarla yaptığımız görüşmelerde yeni bir hükümetin mümkün olamayacağı bana aktarılmıştı. Bana Ankara’dan her ne söylendiyse Arıklı tıpatıp aynılarını hafta sonu verdiği özel bir demeçte zikretti ve yeni hükümete kapılarını kapadı.

İster çark etti deyin, ister Ankara istemedi deyin ne derseniz deyin, Arıklı mevut hükümete destek vermeye devam edecek anladığım.

Arıklı’nın röportajı

“Kıbrıs'ta şu anda alternatif hükümet senaryolarının konuşulduğu doğrudur. Biz bu senaryoların bir parçası değiliz. Hafta içinde Ankara'da idim. Orada dost çevreleri ile yaptığım görüşmelerde bu Hükümete şans verilmesi gerektiğini, koalisyon liderlerinin çok iyi niyetli olduklarını, zamana ihtiyaçları olduğunu ve yeni bir hükümetin zaman kaybına neden olacağını anlattım.” 

Röportaj burada

Sonuç olarak önümüzdeki birkaç haftayı görüp ne olup bittiğini anlayacağız.

 

***************

Günün Sözü

Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
1
 
5
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Memur Devletinde Egonomiya
23 Temmuz 2019, Salı    Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Hükümet davul çalıyor…
19 Temmuz 2019, Cuma    İşte tarihi belgeler!
18 Temmuz 2019, Perşembe    Paramız yok yemeye, tahtırevan ile gideriz gezmeye
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!

banner
banner
banner
banner
banner

Memur Devletinde Egonomiya
Gökhan ALTINER | 24 Temmuz 2019, Çarşamba
Mali Protokol imzalandı ve dünkü gazetelerin manşetlerinde oldukça gergin satırbaşları vardı. Mali Protokol’ün oldukça acı bir reçeteden ibaret olduğu söylense de şöyle bir baktığımda “madem ki paramız yok, biraz egon...
Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
Gökhan ALTINER | 23 Temmuz 2019, Salı
Yıllar önce Londra Fuarı’na katılmak için Londra’ya gittiğimde beni şaşırtan ve bir o kadar da mutlu eden bir olay yaşamıştım. Sokakta yürürken adımla bana hitap edip seslenen birçok Kıbrıslı Türk’e ...
Hükümet davul çalıyor…
Gökhan ALTINER | 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Başbakan Ersin Tatar ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay adeta bir hükümet bütünlüğünde açıklamalar yaptılar. “beşli zirve olacaksa federasyon dışındaki modeller de konuşulmalı”.
Belli ki aralarında bir fikir birliği...