Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 31 Aralık 2018, Pazartesi

Sonuç değişmeyecek

Paylaş  
21
21
21

Uzun zamandır kaleme almayı planlıyor olsam da şu seçim gündemi hayli beni oyaladı diyebilirim. Muhtemelen bu hafta da önemli yazılar kaleme alacağım seçim kritiğiyle ilgili olarak. Ancak haftanın o karmaşık havasında kaybolmadan önemli bir konuyu ele alalım; trafik kazaları, ölümler ve hapse düşen insanlar. Olayı neresinden alırsanız alın, neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Bir tarafta trafik kazası sonucu hayatını kaybedenler diğer taraftan da hapse düşen ya da düşme tehlikesiyle psikolojileri bozulan insanlar.

Yazının hemen başında belirteyim, bu yazımdaki dikkat çekmeye çalıştığım haksız yere başı belaya giren sürücüler içindir. Telefon kullanan, alkol alan, sürat yapan sürücüler bu kapsamın dışındadır.

Kendi halinizde yolunuzda giderken, belki bir iş çıkışı, belki yemeğe yetişme çabası ya da sevdiklerinizle geçen bir Pazar günü, sağına soluna bakmadan yola atılan dikkatsiz bir yaya çarpmanız sonrasında yaya hayatını kaybediyor ve sizin için dram dolu günler başlıyor. Hâlbuki siz o gün işinizden yorgun argın çıkmış eve, sevdiklerinize ulaşma çabasındasınız, belki nezlesiniz, belki hasta belki de çok keyifli ama dikkatsiz bir motor sürücüsü ya da dikkatsiz bir yayanın yola atılması sonrasında her şey siyah oluveriyor birden.

Dikkatsiz sürüş Allah’ın emri

Eğer ortada ölümlü bir trafik kazası varsa illa ki dikkatsiz bir sürüş vardır, yoksa da vardır. Alkol alan ya da süratli araç kullanan bir sürücüyü hiçbir zaman savunan yazılar yazacak değilim. Bu kabul edilebilir değil zaten. Ancak kendi halinde işine gücüne giderken dikkatsiz bir yaya sizin başınızı pek la derde sokabilir. Özellikle son birkaç yıldır yolun içine sağına soluna bakmadan atılan o kadar motor sürücüsü ve yaya var ki şaşar kalırsınız.

Trafikteyken bu insanlara son derece dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü eğer bir yayaya çarpmışsanız ve ölmüşse size cezaevinin yolu gözükmüş demektir. Siz dikkatsiz sürüş yapan birisinizdir. Ve gelin görün ki mahkemeler, yargıçlar kendiliğinden oluşan kamuoyu baskısının da etkisiyle olsa gerek, yasaların kendilerine verdiği yetkiyi çekinmeden hapislikten yana kullanabiliyorlar.

Sonuç değişmeyecek

Ortada bir gerçek var ki ölüme sebep veren, haklı ya da haksız bir sürücüye mahkeme tarafından verilen hapislik cezası hiçbir şekilde kimsenin acısını dindirmiyor. Ne gideni geri getiriyor ne de vicdanları rahatlatıyor. Dahası ölüm sebebiyet verdiği için hapse düşen sürücü cezaevinden psikolojisi bozulmuş bir insan olarak topluma çıkıyor ve bu insanı da kaybediyoruz. Ne aile düzeni kalıyor ne de geleceği.

Yargıçlar günün sonunda, siyasilerin yaptığı yasaları uyguluyor ve illaki bir hapislik cezası veriyorlar, veriyorlar vermesine ama kısa bir süre sonra kimse öleni hatırlamıyor, kimse hapse gireni de hatırlamıyor ama hapse giren hapisten çıktıktan sonra normal hayatına geri dönemiyor.

Tabii burada yargıçların bir suçu yok, yasayı yapan meclis. Ölümlü trafik kazalarına sebebiyet veren ve suçlu olan sürücüler için dahi farklı cezalar uygulanması gerektiğine inanıyorum. Bu belki de uzun süre trafikten men cezası, belki de önemli miktarda tazminat veya başka ağır cezalar. Her ne pahasına olursa olsun kazaya sebebiyet veren unutmayın ki genç bir çocuk, çocuklarına bakmak zorunda olan bir anne ve baba ve her şeyden önemlisi tüm yuvasını dağılma noktasına getirecek bir aileye veriliyor bu ceza.

Bu nedenle meclis ki toplanma ve iş yapma özürlü olmuştur artık, trafik kazalarına hapislik ön gören yasayı tekrardan gözen geçirip iyileştirmek zorundadır.

Unutmayın kazayı yapan sade bir vatandaş olabileceği gibi bir yargıç, bir vekil, bir bakan hatta bir başbakan da olabilir.

Demem o ki bu kötü kader bir gün sizin kapınızı da çalabilir. Kazada kaybedilenin ardından bir de kazayı yapanı kaybetmenin topluma bir faydası var mı?

Bu ülkenin ne cezaevinde, ne yollarında ne de düzeninde bir iyileşme olmadığı sürece hep bizler mağdur olacağız ve kötü piyango herkesin kapısını her an çalabilir.

****************

Fakirleri unutmayın dostlar!

Çaresizlik bana göre değil, size göre de olmasın.

Bu yıl en fazla gözlemlediğim kötü gelişmelerden biri de fakir insanların sayısındaki artış. Belki çok farkında değiliz ama bilin ki çevremizde ciddi anlamda fakirlik çeken ve evine doğru düzgün alışveriş yapamayan insanlar var.

Siz okurlarımdan rica edeyim, lütfen çevrenizdeki ihtiyaçlı insanlara yardım edin. Cebiniz ne kadar müsaade ederse o kadar yardım edin ama edin.

Mangalı yakıp whiskileri açacağız birçoğumuz değil mi, başkaları da tencere de bir tavuk kaynatsız yanına da makarna pişirebilsin.

Bu son derece önemli dostla, çünkü hem evine hem de çocuklarına yeni yıl hediyesi, erzak alamayan ailelerin sayısı az değil.

************

GÜNÜN SÖZÜ

Mutluluğu sende bulan senindir, ötesi misafir

Mevlana

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Haziran 2019, Perşembe    Maraş gerçek sahiplerinin hakları gözetilerek açılırsa ancak...
19 Haziran 2019, Çarşamba    Özersay ne konuştu... Onu söylesin!
18 Haziran 2019, Salı    Akıncı en başından uyarmıştı...
17 Haziran 2019, Pazartesi    Taçoy istifa ediyor... İbre Saner'den yana
14 Haziran 2019, Cuma    UBP 'hayır' diyecek mi?
13 Haziran 2019, Perşembe    Gerildik sonra gerildik...
12 Haziran 2019, Çarşamba    Baybars etkin olamıyor...
11 Haziran 2019, Salı    Türk - Rum çatışması çıkabilir...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Devletin itibarı sıfırlandı
7 Haziran 2019, Cuma    Polis neden güvenliği sağlayamıyor?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Maraş gerçek sahiplerinin hakları gözetilerek açılırsa ancak...
Gökhan ALTINER | 20 Haziran 2019, Perşembe
Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın Bakanlar Kurulu toplantısını yarıda keserek basına Kapalı Maraş’ın açılacağı yönündeki haberin yankıları sürüyor. Bu konu iki sene önce sıkışa müzakereler krizinde yine Türkiye’ni...
Özersay ne konuştu... Onu söylesin!
Gökhan ALTINER | 19 Haziran 2019, Çarşamba
Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Bakanlar Kurulu toplantısını yarıda keserek basına yaptığı açıklamayı izledim. Adeta karşımda nefes nefese kalmış, oldukça heyecanlı, gergin ve “sen da bana bunu yaptıydın” tarzında ...
Akıncı en başından uyarmıştı...
Gökhan ALTINER | 18 Haziran 2019, Salı
Yunanistan Başbakanı Tsipras’ın son açıklamasının ardından iyiden iyiye Akdeniz’de süren doğal gaz aramaları gerginleşti. Bu gerginliğin sonu nereye varır nerede biter bilinmez ama Rum medyası bile konu her ne kadar A...