Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 2 Ocak 2019, Çarşamba

Savaşan: "Siyaset edeptir, yaşama terbiyesidir"

Paylaş  
5
2
4

UBP Genel Sekreter Yardımcısı ve Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Savaşan’la buluşup güzel bir sohbet yaptık. Savaşan siyasette tecrübeli bir aydın olmasının ötesinde aynı zamanda insan sağlığı ve kanser alanında ciddi çalışmalar yapan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkan Yardımcılığı’nı yürütüyor. Özellikle bir süreden beridir kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanserinin erken fark edilmesi ve kanserden korunmanın yollarını, bilinçli bireylerin çoğalması adına ciddi çalışmalar yapan birisi.

Savaşan’ın beni en çok etkileyen özelliği ise insanlara karşı hep içten ve hep samimi davranmasıdır. Yeter ki onun halledebileceği bir işiniz olsun elinden geleni fazlasıyla yapan bir karaktere sahiptir. Diyebilirim ki sırf bu yüzden dostu çok düşmanı hiç yoktur.

Tabii bizim sohbetimizin odak noktasında her ne kadar ülke siyaseti olsa da kanser alanlarında yaptığı ciddi farkındalık çalışmalarını da anlatmayı seviyor.

İşte sohbetimizin detayları.

Siyaset, edeptir, yaşama terbiyesidir, inceliktir...

Siyasetin, insanın, insan olma imkânlarını insana sunmanın bilgisini, bu imkânları yönetme, hazırlama, dağıtma gücü ve gerekli kaynakları hakça sunma bilgisini gerektiğini belirten Ahmet Savaşan, “siyaset, altyapı, toplum ve ekonomi kaynaklarıyla ilgili yönetimdir. Bu kaynakları topluma sunma şeklinin bilgisidir, bunun yönetim becerisidir. Siyaset bir kültürdür, bir edeptir, bir yaşama terbiyesidir, bir inceliktir. Bir edep yönetimidir. İnsanların siyaset ve ahlak cevherindeki inançla, sanat, bilim, düşünce ile ilgili kabiliyetlerini uygulamaya geçirebileceği ortamı hazırlama becerisidir” dedi.

Siyasette, dürüst, erdemli, bilgili kişiler aktif rol almalı...

Siyasete güvensizliğin temelinde yıllardan bu yana siyasetin menfaat için yapıldığı algısının olduğunu ifade eden Ahmet Savaşan, bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirerek bu algının yıkılması için başta siyasilere ve halka büyük görevler düştüğünü ifade etti. Siyasetin menfaatler üzerine bina edilen şeytani bir alan olmadığının altını çizen Ahmet Savaşan, siyasetin, dürüst, erdemli, bilgili kişilerin mutlaka aktif rol almasını gereken kutsal ve seçkin bir alan olduğunu vurguladı.

Biz siyasetle ilgilenmesek de o bizimle ilgileniyor...

İstesek de istemesek de siyasetin hayatımızın her alanına nüfuz ettiğini belirten Ahmet Savaşan, “biz siyasetle ilgilenmesek de o bizimle ilgilenmeyi ihmal etmiyor ve bizi çepeçevre kuşatıyor. Bu kadarla da kalmıyor; siyaset, sadece bireyler olarak bizim değil toplumların, ülkelerin ve bütün insanlığın kaderini çiziyor, Dünya’nın dengesini belirliyor” dedi. Turizm, sağlık ve eğitim alanlarında yirmi yıla yakın bir süredir gerek yurt içinde gerekse de uluslararası alanda topluma hizmet etmek için çalıştığını ifade eden Ahmet Savaşan, ülke insanının kendisine görev vermesi halinde bu alanlardaki çalışmalarını meclis çatısı altında sürdürmek istediğini belirtti.

Amacımız toplam kaliteyi UBP’de ve ülkemizde yaygınlaştırmaktır...

Çağdaş devletin sadece yönetme erkine sahip devlet olmadığını ifade eden Ahmet Savaşan, aksine yönetme erkini toplumla paylaşan ve paylaşım sürecini geliştiren, halkına güvenen, denetime açık yapılar oluşturan devlet olduğunu söyledi. Çağdaş Dünya’da iyi yönetim deyiminin karşılıklı etkileşimle yönetimi, yani yönetişimi ifade ettiğini dile getiren Ahmet Savaşan, siyasete yalın bir organizasyon, açık, şeffaf, katılımlı bir yönetim modeli sunan toplam kalite yönetiminin mutlaka kazandırılması gerektiğini vurguladı. Savaşan “amacımız el birliğiyle toplam kaliteyi partimiz UBP’de güçlendirmek ve ülkemizde de yaygınlaştırmaktır” dedi.

KKTC’ni döviz gelirlerinin yarısı turizmden...

KKTC’nin toplam döviz gelirlerinin yarısına yakınının turizmden elde edildiğinin altını çizen Ahmet Savaşan, ülkemizdeki turizm gelirleri (700 milyon USD) ile eğitim turizmi kapsamında elde edilen gelirlerin (700 milyon USD) toplamının 1,4 Milyar USD olduğuna dikkat çekerek, bu rakamın KKTC’nin dış ticaret açığını karşıladığına vurgu yaptı.  

Sağlık hizmeti almak için 30 milyon insan yurt dışına gidiyor...

Uluslararası platformda kurdukları ilişkilerle KKTC’yi Dünya Sağlık Turizmi Konseyi'ne 54’ncü üye ülke olarak kabul ettirdiklerini anımsatan Ahmet Savaşan, günümüzde sağlığını geliştirmek, sağlığını korumak veya geri kazanmak amacıyla sağlık hizmeti almak ve bunun yanı sıra, tatil unsurlarını da sağlık hizmeti alım sürecinde kullanmak için başka ülkeye giden insan sayısının 30 milyonu aştığını anlattı.  bu sektörün büyüklüğünün 150 milyar Dolardan fazla olduğunu söyledi. Savaşan, 18 ülkeden, 19 delegenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetim Kurulu üyesi olarak bir yandan Dünya Sağlık Turizmi politikalarına yön vermek diğer bir yandan ise KKTC’de sağlık turizminin gelişmesi için çalıştığını sözlerine ekledi. 

Teşvik ve denetim için inisiyatif üstleneceğiz...

Günümüzün en büyük ve en hızlı büyüyen sosyo-ekonomik sektörlerinden birinin turizm olduğuna dikkat çeken Ahmet Savaşan, turizmin ekonomik büyümeyi canlandırdığını, uygun meslekler ve iş fırsatları yarattığını, insanların yoksulluktan kurtulmasına ve geçim kaynaklarını geliştirmesine yardımcı olduğuna vurgu yaptı. Güçlü bir ekonomik yapının kurulabilmesi ve KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesinin yolunun turizmden geçtiğini belirten Savaşan, UBP’nin bir yandan mevcut kitle turizminin geliştirilmesi, diğer bir yandan ise sağlık ile spor başta olmak üzere alternatif turizm çeşitlerinin ülkede kökleşmesi ve ülke içi katma değerin arttırılması için teşvik ve denetim mekanizmalarının çok daha etkin bir hale getirilmesi konusunda inisiyatif üstleneceğini ifade etti.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Hiç kimseye değerinden fazla değer verme. Çünkü, ya onu kaybedersin ya da kendini mahvedersin.

Çehov

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
1
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
2 Ocak 2019, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Esas mesele gün gelip bir siyasi olarak koltuğa oturulduğu zaman oturmadan önceki duruş ve söylemi devam ettirebilmektir.

YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Ocak 2019, Cuma    Türkiye ne istediysek verdi... Ama...
17 Ocak 2019, Perşembe    Özersay’ın militanları saldırdığı sürece…
16 Ocak 2019, Çarşamba    Özersay bölünmüş Kıbrıs istiyor
15 Ocak 2019, Salı    Öde babam öde
14 Ocak 2019, Pazartesi    Anıtlar aşk yuvası olmasın!
11 Ocak 2019, Cuma    Elektrik faturalarına ne oldu böyle?
10 Ocak 2019, Perşembe    Polisin otoritesi sallanmasın!
9 Ocak 2019, Çarşamba    KKTC'ye gelmeyin! Ölebilirsiniz
8 Ocak 2019, Salı    Aman asgari ücrete dikkat!
7 Ocak 2019, Pazartesi    Vicdani ret gündem değiştirme mi?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye ne istediysek verdi... Ama...
Gökhan ALTINER | 18 Ocak 2019, Cuma
Türkiye ne istediysek verdi… Ama…
Uzun zamandır umutsuz yazılar yazdığımı fark ettim. İnsan hiç mi olumlu bir yazı yazmaz bu kadar güzel bir ülke de diye düşündüm.
Ülke güzel de insanlarının bir kısmında maalesef ha...
Özersay’ın militanları saldırdığı sürece…
Gökhan ALTINER | 17 Ocak 2019, Perşembe
Özersay’ın militanları saldırdığı sürece…
Ne kadar acıdır ki Kudret Özersay önderliğindeki Halkın Partisi umut olarak KKTC siyasetine doğmuş fakat yapılan onlarca stratejik hatadan dolayı bu çocuk yetişkin olamadan y...
Özersay bölünmüş Kıbrıs istiyor
Gökhan ALTINER | 16 Ocak 2019, Çarşamba
Dışişleri Bakanı Kudret Özersay bir süreden beridir Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün artık adadan çıkması için sürekli çağrı yapıyor. Açıkçası Özersay gibi Kıbrıs konusunu çok iyi bilen bir s...