Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 4 Ocak 2019, Cuma

Yol hatalı… Suçlu kim Sayın Başbakan?

Paylaş  
19
18
17

Yol hatalı… Suçlu kim Sayın Başbakan?

Ciklos Mevkii başta olmak üzere Lapta ve Dikmen bölgelerinde 5 Aralık tarihinde yaşanan sel felaketiyle ilgili en nihayet dün akşam Başbakan Tufan Erhürman başkanlığında bir açıklama yapıldı. Başbakan Erhürman’ın bu basın toplasında yaptığı tek doğru şey Sivil Toplum Örgütlerini yanına alarak doğru açıklamaların yapılmasına olanak tanımış olmasıydı. Bu basın toplantısına katılmamakla çok hata ettiğimi de fark ettim. Çünkü orada sorulması gereken iki önemli soru bizzat başbakana sorulmadı.

Tufan hocaya da aşk olsun dostlar alış verişte görsün tarzında bir açıklama yaptı. Gerçekten çok yadırgadım ve hiç yakıştıramadım Sayın Başbakana.

Sırayla gidelim.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nun özetle sunduğu raporu aynen veriyorum, bunun üzerine konuşacağız çünkü  “Bölgede yapılan gözlemlerle elde edilen değerler gösteriyor ki; gün içerisindeki yoğun yağışla birlikte bölgedeki dal parçaları akışı engellemiş ve yolun üzerine çıkan su olumsuzluklara neden olmuştur.İçinden dere geçen bölgelerimiz için havza yönetimi yakın zamanda yapılacaktır.Çalışmaların yapılabilmesi için gerekli dairelerle paralel bir şekilde işbirliği yapılmalıdır.Yetersiz yapıların desteklendirilmesi gereklidir.Karayolları bu konuda gerekli kararları almalı ve gerekeni yapmalıdır.Hidrolik ve biyoteknik çalışmalar yapılmalı ve gereken yapılmalıdır.İnşası yapılan yolun şu anda yeterli olup olmadığı bilinmemektedir.Emniyetli olup olmadığı gözden geçirilmelidir.Üst yapı temel ve alt temelin günümüz şartları için dayanıklı olup olmadığı bilinmemektedir.Karayolu güvenliği yaklaşımında denetimlerin artırılması ve yaşanabilecek kazalarda hasarın azaltılabilmesi için bariyer olmayan bölgelerde bariyerlerin yapılması şarttır.” Haber şu şekilde...

Yağcıoğlu’nun açıklamasının bir bölümünü sizlerle paylaştım ki bu açıklamayı daha da Türkçeleştirelim. Ne diyor Yağcıoğlu hem de net olarak; “yapılan bu yolun güvenli olup olmadığını bilmiyoruz. Üst yapı temel ve alt temelin günümüz şartları için dayanıklı olup olmadığı bilinmemektedir. Karayolu güvenliği yaklaşımında denetimlerin artırılması ve yaşanabilecek kazalarda hasarın azaltılabilmesi için bariyer olmayan bölgelerde bariyerlerin yapılması şarttır”.

Yani bu yol güvenli değil, güvenli olması için bir takım tedbirlerin alınması gerekirdi diyor. Peki, şimdi sormamız gerekiyor.

Bununla da bitmiyor mesele, bu yolda Mühendislik hatası olduğu da kesinleşti.

Başbakanın yanıt vermesi gereken sorular!

Bir kere dün akşam ki basın toplantısında bu yol güvenlidir deyip yolu açan ve bu yolun yapımından ister doğrudan ister dolaylı olarak sorumlu olan Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın da bu basın toplantısında olması gerekirdi. Önemli bir yolda hatalı yol yapımından dolayı dört genç hayatını kaybediyor ama dün akşam ki basın toplantısında Yollardan sorumlu Bakan yok!

Öyleyse tüm hükümeti temsil eden Başbakan Erhürman’a bu soruları soracağız. Demek ki yaşanan yol çöküşü ve dört gencin hayatını kaybetmesiyle ilgili tüm sorumluluk bizzat Başbakanın kendisine ait!

Şimdi Başbakan Erhürman bu sorulara yanıt vermeli.

  • Her ne kadar bu yol Türkiye’deki bir şirkete ihale edilmiş olsa dahi, her ne kadar bu yolun parasını Ankara Hükümeti ödemiş olsa dahi, Neden Ulaştırma Bakanlığı bu yolun güvenli olup olmadığını bilimsel tetkiklerle denetlemedi?
  • Bu yolun yapımında ciddi mühendislik hatası varsa, bu yolu yapan mühendis kim? bu neden Başbakan tarafından açıklanmıyor ve neden halen ilgili Mühendis tutuklanmadı ya da hakkında soruşturma başlatılmadı?
  • Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan bu yolun güvenli olduğunu ifade ederek yolu vatandaşların kullanımına açtı ama yapılan incelemelerde hem yolun güvenli olmadığı hem gerçekleşebilecek yoğun yağışlarda suyun dere yataklarından, akması sağlanıp suyun yolu basması neden engellenmedi?
  • Bu yolun güvenli olduğu bilgisini Ulaştırma Bakanı Atakan’a kim verdi ve Atakan’ı kim kandırdı?
  • Yolun yapımında bir mühendislik hatası olduğu tespit edildi; neden halen yolu yapan ilgili Müteahhit firmanın sahibi hakkında yasal soruşturma başlatılmadı?
  • Eğer ilgili firma Türkiye merkezliyse bu firmanın bir daha ihalelere katılmaması için neden Ankara hükümetine yazılı bir uyarı verilmedi?

Atakan yol uzun yıllar güvenle kullanılacak demişti.

“Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Lefkoşa-Girne ana yolu birinci etabının kısa süre içinde tamamlanacağını ve yolun trafiğe açılacağını söyledi.  Atakan, ikinci etabın başlamasıyla, çalışmaların diğer şeride taşınacağını ancak açılan yolda Girne’den çıkış için iki şerit verilmesiyle trafiğin daha rahat akmasının sağlanacağını ifade etti. Bakan Atakan, yapılan çalışmayla drenaj altyapısının elden geçirildiğini, eğim sıkıntısının çözüldüğünü kaydederek, yolun uzun yıllar güvenle kullanılabileceğine vurgu yaptı”. Haber şu şekilde...

Başbakan ne dedi peki?

Başbakanın açıklaması gerçekten de son derece kötüydü. Öyle bir fotoğraf çizdi ki Başbakanımız; çevremizi temiz tutalım, çevreye çöp atmayalım, gerekli tedbirleri alacağız ki bir daha böyle bir yağmur yağarsa aynı sorunları yaşamayalım. Başbakanın açıklamasının aslında özeti bu.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğluilgili yol hakkında “Üst yapı temel ve alt temelin günümüz şartları için dayanıklı olup olmadığı bilinmemektedir” diye açıklama yapıyor ama Başbakan Erhürman “gerekli talimatları verdim bu yolun güvenli olup olmadığını inceleyip güvenli hale getireceğiz” demiyor. Düşüne biliyor musunuz?

Bir başka trajik durum ise Türkiye de dahi yapılan yolların 100 yıl ömrü, köprülerin ise 500 yıl ömürlü olduğunu ifade edilirken, Bakan Atakan’ın güvenli dediği yol 1 yıl olmadan çöküyor ve dağılıyor.

Bu eleştirileri yaparken amacım ne Başbakanı ne de Ulaştırma Bakanını yerden yere vurmak değil. Yalnızca benim değil herkesin canının sıkıldığı ne Başbakanın ne de Ulaştırma Bakanının bu konuyla ilgili yeterli ve hedefine varacak açıklamalar yapmaktan kaçınmalarıdır!

Başbakana bir daha soruyoruz;

Sn Başbakan bu yolun mühendisi kim? Açıklayacak mısınız?

Bu yolun hatalı olduğu aşikâr; yolu hatalı yapanlarla ilgili gerekli soruşturmayı başlatacak mısınız?

En önemlisi; yol güvenlidir diyen Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan çıkıp kamuoyundan bir özür dileyecek mi?

Yoksa Hükümetin Başı olarak dün akşam yaptığınız gibi sosyal mesajlar vermeye devam edecek misiniz?

Olmadı kıymetli hocam olmadı!

*****************

Günün Sözü

Elveda diyecek kadar cesursan, hayat seni yeni bir merhaba ile ödüllendirir.

Paulo Coelho

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Haziran 2019, Perşembe    Maraş gerçek sahiplerinin hakları gözetilerek açılırsa ancak...
19 Haziran 2019, Çarşamba    Özersay ne konuştu... Onu söylesin!
18 Haziran 2019, Salı    Akıncı en başından uyarmıştı...
17 Haziran 2019, Pazartesi    Taçoy istifa ediyor... İbre Saner'den yana
14 Haziran 2019, Cuma    UBP 'hayır' diyecek mi?
13 Haziran 2019, Perşembe    Gerildik sonra gerildik...
12 Haziran 2019, Çarşamba    Baybars etkin olamıyor...
11 Haziran 2019, Salı    Türk - Rum çatışması çıkabilir...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Devletin itibarı sıfırlandı
7 Haziran 2019, Cuma    Polis neden güvenliği sağlayamıyor?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Maraş gerçek sahiplerinin hakları gözetilerek açılırsa ancak...
Gökhan ALTINER | 20 Haziran 2019, Perşembe
Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın Bakanlar Kurulu toplantısını yarıda keserek basına Kapalı Maraş’ın açılacağı yönündeki haberin yankıları sürüyor. Bu konu iki sene önce sıkışa müzakereler krizinde yine Türkiye’ni...
Özersay ne konuştu... Onu söylesin!
Gökhan ALTINER | 19 Haziran 2019, Çarşamba
Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Bakanlar Kurulu toplantısını yarıda keserek basına yaptığı açıklamayı izledim. Adeta karşımda nefes nefese kalmış, oldukça heyecanlı, gergin ve “sen da bana bunu yaptıydın” tarzında ...
Akıncı en başından uyarmıştı...
Gökhan ALTINER | 18 Haziran 2019, Salı
Yunanistan Başbakanı Tsipras’ın son açıklamasının ardından iyiden iyiye Akdeniz’de süren doğal gaz aramaları gerginleşti. Bu gerginliğin sonu nereye varır nerede biter bilinmez ama Rum medyası bile konu her ne kadar A...