Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 7 Şubat 2019, Perşembe

Kıb-Tek ne kazık attı ama...

Paylaş  
14
16
12

Hayatım boyunca ne kimsenin kazandığı maaşı kıskandım ne de sürdüğü arabayı. Her zaman her insanın en iyi hayatı yaşaması gerektiğine inanmışımdır. Arkadaşlarım bir araba bile alacakları zaman onların en iyi arabayı sürmelerini arzulamışımdır.

Gelin görün ki oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Tek kelimeyle para yok hem de bu sefer gerçekten yok. Aşırı pahalılaşan gıda tüketimi üç kuruş parayla geçinmeye çalışan fakir vatandaşın yacak da bucakta sakladığı o azıcık parayı da kullanmasına neden oldu. Adeta herkes kuruş kuruş durumu idare etmeye çalışıyor.

Bu ülke de neler gördük diyeceğim de aklıma Nazım Hikmet’in şiiri geliyor; “bugüne değin insanca yaşadım diyebilirim, bugünden sonra neler yaşarım kim bilir ?”

Gelin görün ki toplum olarak biz insanca da yaşayamadık bu ülke de. Annan Planı sonrasında yaşanan ganimet furyasının yarattığı zenginlik çok uzun sürmedi ve tekrardan fakirleşme başladı. Şu an tek kelimeyle herkes denizin dibini görmek üzere.

Rum’un malını satan satıp yedi yemesine ama mal yerine lük araçlar alınınca tenekeleri de yenmiyor ne yazık ki.

 

KIB-TEK ne kazık attı ama?

Unutulacak gibi değil. Aralık ayı faturalarına KIB-TEK öyle bir kazık attı ki herkes perişan oldu. Yeni yıla girer girmez Maliye Bakanı Denktaş’ın % 30 zam açıklamasının ardına bir de elektrik faturalarında yapılan oynama ki ben buna hokkabazlık diyorum, oldukça isabetli bir kazık oldu.

Düşünebiliyor musunuz rutin aylık 350 lira elektrik parası ödeyen ve oldukça sakin bir hayat süren insanlar bir an da 800 lira elektrik parasıyla karşı karşıya kaldılar. E şimdi bunun adı vatandaşa kazık atma, hokkabazlık yapma değildir de nedir?

Bu konuda ne Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami çıkıp altı dolu bir açıklama yapabildi ne de KIB-TEK yönetimi altı dolu açıklama yapabildi.

Sonuç olarak fakir vatandaş Aralık ayı faturalarını okkalı bir zamla ödemek zorunda kaldı.

 

Hatırlayın…

Elektrik faturaları 30 günde bir gelmek durumunda fakat ince bir şey fark ettik meslektaşlarımla birlikte; faturalar bu ay kimi yurttaşa 6 kimisine 8 kimisine tam 10 gün gecikmeli gelmişti ve ortada bir başka önemli iddia vardı; KIB-TEK bunu bilinçli olarak yaptı ve 30 günde gelecek olan faturanın süresi uzadığı için bu 10 günlük zaman farkında yaktığımız elektrik miktarı level atlamıştı, yani bir başka deyimle daha yüksek tarifeye çıkmıştık.

Şimdi elimde zayıf olmakla birlikte bu önemli iddia var. 10 günden ne kadar bir şey çıkar? daha yüksek tarifeye çıksak dahi son 10 günlük farkla daha yüksek bir fatura gelmiş olabilir miydi?

Bu soruların da cevabı açıktı aslında; neden olmasın!

Bu arada aklınızda olsun ilk 217 kilovat 0,79 kuruştan, ikinci 217 kw 0,87 kuruştan ve üçüncü 217 0,94’ten çarpılıyor. Yani bir diğer deyişte siz ilk 217 kw’yi geçtiniz mi çarpan çok acıtmadan artıyor ama 500 kwları bulmuşsanız işte o zaman işiniz yaş.

 

Toplu İş Sözleşmesi yanlış oldu

Yazının başında da ifade ettiğim gibi kimsenin aldığı iyi maaştan rahatsızlık duymam ama burada önemli bir çelişki var. Ortada gün gibi açık bir gerçek var ki KIB-TEK yönetimi gerek Maliye Bakanlığı’ndan alamadığı alacakları nedeniyle gerekse yüksek gider nedeniyle bu ülkenin vatandaşına okkalı bir kazık atmıştır.

Bu atılan kazığın ağrısı daha geçmeden KIB-TEK’deToplu İş Sözleşmesi yapılıyor ve çalışanlara ciddi menfaatler sağlanıyor. Peki yapılmasın mı? Yapılsın efendim yapılmasına da bunun doğru zamanı bugün müydü?

Yani KIB-TEK sade vatandaşın anasını yüksek ve yanlış uygulamalı faturalarla ağlatacak ama kendi personeline menfaat sağlayacak. Toplum vicdanında bu hiçbir şekilde kabul görmez bunu net olarak söyleyim.

Şu an için ne KIB-TEK yönetimi ne de El-Sen pozitif bir algıya sahip değiller.

Bir de şöyle düşünelim. Petrol varil fiyatı 85 dolardan 50 dolara düşmüş; buna dayanarak sen ucuzlat elektriği. 87 kuruşlardan çek 60 kuruşlara, akaryakıtı da ucuzlat, cebinde marketten alış veriş yapacak parası kalmayan vatandaşa bir el ver sonra KIB-TEK personeliyle istediğin toplu iş sözleşmesini yap.

O zaman kimsenin bir tepkisi olmaz.

Yarın günü geldiğinde ve KIB-TEK’in özelleştirilmesi gündeme gelecek adınız gibi emin olun hem toplum hem de medya buna gereken desteği sonuna kadar verecektir. Ve en önemlisi bu süreçte ne halk ne de medya ne KIB-TEK’in ne de El-Sen’in yanında olmayacaktır.

Umarım sağlıklı bir şekilde ve hızlıca Türkiye’den kablo ile elektrik meselesi çözülür ve bu halk artık kazıklanmaktan kurtulur.

Yazık hem de çok yazık ediliyor bu ülkeye.

***************

 

Günün Sözü

Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
17
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
7 Şubat 2019, Perşembe
Mustafa         - Lefkosa
Özelleştirilsin artık bundan daha kötüsü olamaz ya biz birşey yönetmeyi beceremiyoruz

YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Ağustos 2019, Salı    Bana biraz müsaade...
19 Ağustos 2019, Pazartesi    Tiyatrocu kahramanlığa oynamaz
16 Ağustos 2019, Cuma    Tutun papazı kaçmasın...
15 Ağustos 2019, Perşembe    Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
9 Ağustos 2019, Cuma    Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu
8 Ağustos 2019, Perşembe    Hayal kırıklığı olan Özersay'ın kendisidir
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Hasipoğlu, "UBP adayını çıkarmazsa... Bunun bedeli olur"
6 Ağustos 2019, Salı    Veresiye dönemi başladı...
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Kendi cephanemizi üretmeye başladık
2 Ağustos 2019, Cuma    Emredersiniz yaparız...

banner
banner
banner
banner
banner

Bana biraz müsaade...
Gökhan ALTINER | 20 Ağustos 2019, Salı
Koca yıl hiç tatil yapmadım desem sanırım yanlış söylemiş olmam. Gün geldi çattı ve izin yapma zamanı. Yazının hemen başında belirteyim, Ağustos sonuna kadar yazılarıma ve programlarıma ara vereceğim. Aslında gündem d...
Tiyatrocu kahramanlığa oynamaz
Gökhan ALTINER | 19 Ağustos 2019, Pazartesi
Derin ekonomik kriz içinde olan memleketin hiç şüphe yoktur en az destek gören alanı sanattır. Ülkemizde sanat her alanda gerektiği gibi desteklenmemektedir. Sanatın hangi alanıyla olursa olsun gerçek anlamda ilgilene...
Tutun papazı kaçmasın...
Gökhan ALTINER | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hani söze nereden başlanır diye bir düşündüm. Ciddi bir kısır döngü içerisindeyiz toplum olarak. Neyle mutlu olacağımızı nasıl mutlu olacağımızı bilemiyoruz. Hep bir şikayet ve hep bir tepki içindeyiz. Bu öyle bir tep...