Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 15 Mart 2019, Cuma

KKTC'ye gelmeyin! Ölebilirsiniz...

Paylaş  
35
22
33

Dünya’da bazı güvenli olmayan ülkeler vardır. Zaman zaman haberlerini okursunuz. Örneğin Meksika çok güzel bir ülkedir ama kesinlikle güvenli değildir. Yolları sokakları çetelerle doludur ve eğer dikkatli olmazsanız ölebilirsiniz. Keza Venezüella da öyledir. Yaşanan ağır ekonomik koşullar yüzünden ister turist olun ister kendi vatandaşı her an bir soygun girişimi ya da yaralama yaşayabilirsiniz.

Bir zamanlar Bulgaristan da rüşvetler ülkesiydi. Avrupa Birliği’ne girdikten sonra azalma olmuştur belki.

Yılbaşı üstü polis 2018 yılında gerçekleşen suç oranlarıyla ilgili bir istatistik yayınladı. İstatistiği incelediğinizde aslında son bir yıldır şu küçücük ülkenin nasıl bir açmazın içinde olduğunu, hiç güvenli olmadığını ve yolda yürürken, cafede otururken başınıza her an bir şeyin gelebilme ihtimalinin olduğunu anlarsınız.

Eğer bayansanız ve yalnızsanız birileri size tecavüz etmek için her an saldırabilir, sözlü ya da fiziki tacize uğrayabilirsiniz.

Örneğin size ait olmayan bir kavganın ortasında dayak yiyebilir ya da ölebilirsiniz.

Benim evime hırsız girmez demeyin; örneğin 2018 yılında 325 ev veya binada hırsızlık yapıldı, diğer hırsızlık suçlarının sayısı 1479 olarak kayıtlara geçti. 254 dolandırıcılık suçu işlenirken, 606 da mala hasar suçu var.

Düşünebiliyor musunuz bir yıl içinde yaklaşık olarak 1800 kişi hırsızlık mağduriyeti yaşadı. Bu rakamı bir yıla böldüğünüzde yaklaşık olarak her gün beş kişinin evine hırsız girdi ya da bir şekilde hırsızla karşılaştılar.

Bakın şaka yapmıyorum her gün beş hırsızlık olayına denk geliyor bu oranlar.

 

Ölebilirsiniz dikkatli olun…

2018 yılında tam bir cinayet furyası esti memlekette. Ülkemizde geçen yıl 9 kişi öldürüldü,  2017 yılında ise 8 kişi öldürüldü. Bu yılı da hesaba katarsak toplam sayı 18 yapıyor. Son iki yılda 22 kişiye karşı da katle teşebbüste bulunuldu. Yine son iki yılda 261 kişi yaralanırken, 3750 kişi fiziki saldırıya uğradı.

Şimdi bana biri söyleyebilir mi acaba burası neresi? Yani KKTC’yi hangi ülkeyle kıyaslayalım acaba?

Diyebilirsiniz ki her ülke de bu tür olaylar olur; ama hiçbir ülke KKTC gibi küçük nüfusa sahip değil. 190 bin seçmen var. Bu ülkenin taş patlasın nüfusu 350 bin olsun. Hadi diyelim 400 bin.

Olayın vahametini anlatmak için tabloya bir de şöyle bakın derim;

KKTC’de ayda yaklaşık olarak 1,5 kişi ya öldürülüyor ya da katledilmekle karşı karşıya geliyor, ayda 10,75 kişi yaralanıyor,  her Allah’ın günü en az beş insan fiziki saldırıya uğruyor.

Turizm Bakanlığı da bu ülkeye turist getirecek diye uğraşsın.

Ne kadar acı ki KKTC artık güvenilir ve yaşanabilir bir yer olmaktan çıktı.

Ne oluyor bu ülkeye diye soruyor herkes.

Aslında durum çok ciddi.

 

Polis yetersizliği!

Ülke de yaşanacak ve yaşanan tüm güvenlik sorunlarının bağlandığı merkez Polis teşkilatıdır. Ülkenin iç güvenliğini ilk önce polis, polisin yetersiz kaldığı durumlarda ise asker sağlamakla görevli.

Peki Polis teşkilatı şu an ülke güvenliğini sağlayabiliyor mu?

Kesinlikle bu konuda ciddi sıkıntılar var ve bu sorunun cevabı hayır. Şu an Polis teşkilatı ülke güvenliğini sağlama konusunda yetersiz. Suç işlemeye meraklı olanlar bundan cesaret bulsun da suç işlesin diye yazmıyorum. Birileri suç işlerse polis onların icabına bakar ama önemli olan suçu işlemeden engellemek.

Peki ülke asayişinden sorumlu olan Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ise ve biz Manavoğlu’nun son derece başarılı ve değerli bir polis olduğunu biliyorsak ki öyledir neden suçlar engellenemiyor.

Bunun cevabı Hükümette ve en doğrudan Başbakan Tufan Erhürman’ın kendisinde yatıyor.

Polis teşkilatının çok ivedi olarak tüm muhaceret kapılarına polis istihdam etmesi gerekiyor. Tüm geçiş ve liman kapılarındaki polis sayısı yetersiz. Çok kısıtlı personel ile iş çevriliyor ve biz sürekli bu polis arkadaşlardan mesajlar alıyoruz.

İşini bırakmayı düşünen bile var.

Devam edelim. Şu an için tüm ilçelerdeki kontrolü tam anlamıyla sağlayacak polis sayısı yani halk diliyle ifade edecek olursak tüm ilçeleri çevirecek polis sayısında çok ama çok ciddi sıkıntı var.

Hükümetin derhal bu açığı kapatması ve bunun için Polis Genel Müdürlüğü ile bir çalışma yaparak kaç personel gerekliyse istihdam etmesi gerekiyor.

Bu konuyu defalarca kez yazdık. Hiçbir hükümet yetkilisinden ne de Başbakandan ses çıkmadı.

Polisin gece devriyeleri şart. Gerekirse şüpheli gördüklerine kimlik kontrolü yapıp deport etmesi gerekiyor. Yollar sokaklar sapık ve katil doldu.

Erhürman eğer konuşmalarında samimiyse ve polis teşkilatının sorunlarını gerçekten önemsiyorsa, otursun ve Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’na şu soruyu sorsun “Neye ihtiyacınız var?”

Bakınız bu soru çok ama çok önemli. Ercan havalimanını sadece bir örnek olsun diye veriyorum.  KKTC’nin her ilçesinin ciddi polis ihtiyacı var. Nüfus hızla artıyor ve hızla artan bu nüfus artışının nerden bakarsanız bakın % 30’u suçlu ve kalitesiz bir nüfus artışından oluşuyor. Sizin polis sayınız bu ülkedeki asayişi sağlama konusunda yeterli değil.

Eğer yeterli olsa her yıl defalarca kez şahit olduğumuz kurşunlanma olaylarına şahit olmayız, memlekette kol gezen mafyalara da şahit olmayız.

Bakınız olası bir olayın ardından yapılacak müdahalenin gücünden bahsetmiyorum, olmaması için yapılacak caydırıcılıktan bahsediyorum.

Gerek Girne gerekse Lefkoşa’da ki mevcut polis sayısı şehrin işleyişini çevirebilecek sayıda değil.

Turist sayısının arttığı açıklanıyor sürekli. Peki bu turistlerin güvenliğini kim sağlayacak. Özellikle yoğun turist bölgelerinde polis devriyesi görmüyoruz, ellerinde otomatik silahlarla bekleyen birkaç polis görmüyoruz. Dünya bu işi böyle yürütüyor.

Polis Genel Müdürü Manavoğlu’nun elinde yığınla polis mi varda yollamadı. Elde ne varsa o sayı ile çark döndürülmeye çalışılıyor.

Aynı sorun trafikte de yaşanıyor. Defalarca kez yazdım. Bu ülkenin köşe başında bekleyip trafik cezası yazacak polise değil, yol güvenliğini sağlayacak polise ihtiyacı var.

Burada polis devletinden değil polis teşkilatının güçlendirilmesinden bahsediyoruz.

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu son derece başarılı ve işini iyi yapan bir polistir. Herkes Manavoğlu’na ve teşkilatına sonuna kadar güvensin. Ama Hükümette bu teşkilatı güçlendirsin. Kullandıkları araçlar kaç yıllık bir sorun bakalım, mesailerini alıyorlar mı bir sorun bakalım!

Motivasyonları yerinde mi, bu işi yapmaktan mutlu mular bir sorun bakalım. Alacağınız cevap hayır olacaktır. Polis konuşamaz, açıklama da yapamaz, ben yazıyorum işte buradan.

Bütçe belli diyorlar; kardeşim her şeyi Türkiye’den istediğiniz gibi yapın bunun da bütçesini gidin bunu da Türkiye’den isteyin. Otursun başbakan ile Polis Genel Müdürü ve önümüzdeki on yılı planlasın. Kaç polise ihtiyaç var, nasıl araçlara ihtiyaç var, mevcut imkanlar ne kadar güncel ve yeterli?

Bakın bakalım KKTC ne kadar güvenli bir yer. Bakın bakalım yılda kaç kaza, kaç cinayet, kaç olay yeri kurşunlama oluyor.

KKTC değişti fakat devlet gelişmekte ve bunu yakalamakta gecikiyor.

Biz hâlâ ala franga yaşıyoruz.

 

**************

Günün sözü

Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız; ama bilinsin ki adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız.

Aziz Nesin 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
1
 
1
 
1
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
15 Mart 2019, Cuma
Hilmi Bafidi         - Lefkosa
Yaniliyorsun Gokhan, sinir kaoisi muhaceret islemi, ille de polis tarafindan yapilmaz.

Ornegin guneyde veya Londrada, sivil personeldir.

Ama burasi ateskes bolgesi dersen, o naska.

YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Mayıs 2019, Pazartesi    Özersay yüzünden kurulamayabilir
17 Mayıs 2019, Cuma    Ben da isterim Bakan olayım
16 Mayıs 2019, Perşembe    Kabinede yeni isimler var
15 Mayıs 2019, Çarşamba    Bakanlıklar paylaşılıyor...
14 Mayıs 2019, Salı    UBP'li vekiller bakanlık da beğenmez
13 Mayıs 2019, Pazartesi    İmamoğlu'na protesto yok mu?
10 Mayıs 2019, Cuma    UBP senaryoları... Best seller...
9 Mayıs 2019, Perşembe    Hükümet düştü
8 Mayıs 2019, Çarşamba    Hükümetin düştüğü duruma bakın! Rezillik...
7 Mayıs 2019, Salı    Özersay bahanesini buldu mu?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özersay yüzünden kurulamayabilir
Gökhan ALTINER | 20 Mayıs 2019, Pazartesi
Yaklaşık bir aydır devam eden hükümet bozuldu bozuluyor tartışmalarından sonra bildiğiniz gibi iki hafta önce HP Genel Başkanı Kudret Özersay hükümetten çekildi ve hemen ardından Başbakan Erhürman istifasını verdi. Ar...
Ben da isterim Bakan olayım
Gökhan ALTINER | 17 Mayıs 2019, Cuma
Şu hükümet meselesiyle ilgili biraz bunalmaya başladık dersek mübalağa etmiş olmayız sanırım. Özellikle UBP Kabinesinin nasıl şekilleneceği noktasında herkesin bir listesi var Maşallah. Herkes kendince bir spor loto u...
Kabinede yeni isimler var
Gökhan ALTINER | 16 Mayıs 2019, Perşembe
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar dün mecliste temsiliyeti olan diğer partilerle bir araya geldi. CTP ile yaptığı görüşme sonrasında ilginç bir açıklamada bulundu ve iki-üç gün sonra yeniden sizleri ziyarete gelebiliriz d...