Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 16 Nisan 2019, Salı

Erhürman istifa eder mi?

Paylaş  
35
21
32

Son üç-dört gündür arayanların haddi hesabı yok. Herkes merak ediyor ne olup bittiğini ve aynı zamanda ne olup biteceğini. Elimde yeni bilgiler yeni söylemler var. Bunları sırasıyla konuşacağız. Ancak Perşembe gününden bugüne değin yaşana süreci akli selim bir incelememiz lazım. Yeri gelmişken şunu da söylemem lazım, Perşembe gününden beri ağırlıklı CTP ve bazı TDP’lilerin ister kadın olsun ister “oğlan” olsun ağzının ayarı hayli kaçmış. Benim üzerimde hiçbir negatif etki bırakmaz bunu peşinen ifade edeyim ama yakıştıramadığım bir şey var ki o da genç bayanların ağza alınmayacak ifadelerle küfür etmeleri. Artık onun da sorumluluğu hem kendilerine hem kocalarına kalmış. Diyecek bir şey yok.

Gelelim konumuza. Kısa bir tekrar yapalım. Perşembe sabahı bildiğiniz gibi hem UBP hem HP kanadından bana net istihbaratlar ulaştı. Kaynaklarımdan UBP olanı ile Cuma günü, HP’deki kaynağımla da dün görüştüm.

Yazının başında tekrar ifade etmemde fayda var, her iki partideki kaynaklarım son derece yetkili kişilerdir.

Perşembe sabahına geri dönecek olursak, sabah bana ulaşan bilgiyi her iki partiden teyit ettikten sonra Kıbrıs Postası’ndaki canlı yayınımdan bunu duyurdum, zaten haber merkezi bunun haberini yaptı ve tek kelimeyle ülke genelin infial oldu.

Tüm okuyucularımı bir konuda temin etmek isterim ki yazdıklarımın doğruluğundan zerre kadar şüpheniz olmasın. Bir gazeteci olarak sorumluluklarımın sonuna kadar farkındayım.

Özersay’ın önemli açıklamasına ne oldu?

Hükümetin mayıs ayında bozulacağını duyurmamın ardından yine Perşembe günü Başbakan Erhürman’ın kabineden birkaç bakanla Çatalköy’de bir ziyareti vardı. Her ne kadar basına “Çatalköy’de bakanlar kurulu” gibi yansıdıysa da fotoğrafı daha iyi incelerseniz aslında durumun öyle olmadığını görürsünüz.

Sonra gecenin ilerleyen saatlerinde Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ile İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’da bu toplantıya katıldı ve Özersay bir cümle kullandı;

“Sadece 2 cümle konuşacağını ve sorulara cevap vereceğini belirten Özersay, Başbakan Erhürman’ın da dediği gibi, 14 aydır her gün, her hafta ve her ay hükümetin habire bitirildiğini ve bugün bir yazıda ise “Yarın hükümet bitiyor” yazdığını okuduğunu söyledi.Bunun üzerine de Çatalköy’den geçmeye karar verdiklerini belirten Özersay, “ Alınması gereken mesaj sadece bir ziyaretle de alınır” diye konuştu.” http://www.kibrispostasi.com/c137-GOZDEN_KACMAYANLAR/n282113-basbakanin-catalkoy-bulusmasi-bakanlar-kuruluna-donustu-1204

Demek ki Özersay’a göre alınması gereken mesaj bir ziyaretle de alınır. Yahu Allah aşkına biri Özersay’a çıkıp da sormadı şu birkaç soruyu; Hocam siz her pazartesi ve Salı mecliste ve her hafta bakanlar kurulunda zaten buluşmuyor musunuz?

Özersay’ın söylemesi gereken halbuki şuydu “Hükümet bozulmayacak, siz yazılanlara inanmayın bir sonuna kadar götüreceğiz”.

EvetÖzersay’ın söylemesi gereken buydu ama Hoca bunu söylemek yerine yuvarlak konuşmayı tercih etti.

Ee olmadı hocam kusura bakmayın.Koca bir tebessüm ettim.

Hele hele Perşembe günü Başbakan Erhürman’ın adeta Özersay’ı kastederek “"Hangi tilkilerin kuyruklarını birbirine değdirmezsem Cumhurbaşkanı olurum gibi şeyler umurumda değil" sözleri çok manidardı doğrusu. Sonra ne olduysa oldu Özersay bu ziyareti yaptı.http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n282065-hangi-tilkilerin-kuyruklarini-birbirine-degdirmezsem-cumhurb

Öğrendiğime göre Tufan hocanın kırgınlığını gidermek için yapıldığı yönünde.

HP vekilleri Özersay’a tepki mi gösterdi?

Cuma gecesi yaşanan bu tavrın ardından Diyalog gazetesi ertesi günün sabahı Cumartesi günkü manşetine “Moraller iyi değil” başlıklı bir haber girdi. Bu haberdeHP’nin üç önemli Milletvekilinin açıklamaları vardı. Gülşah Sanver, Dr Hasan Topal ve Jale Refik. Söz konusu üç vekil net bir şekilde “Hükümete karşı eskisi gibi pozitif değiliz” açıklamasını yaptılar.

Eğer Özersay bu hükümetin gerçekten bitmesini istemiyor saydı hep üç vekilin hem de başka açıklama yapmayan vekiller Özersay ile Hükümet konusunda çoktan ters düştü demektir.

Ama şahsi bilgilerime göre Özersay’da bu hükümetin bitmesini istiyor. Aksi takdirde bazı önemli mercilere “Cumartesi önemli bir açıklama yapacağım takip edin” demezdi!

Bir diğer deyişle ifade edecek olursak HP’li vekiller Özersay ile ters düşmüş değiller. Şu an bu koalisyonun devam etmeyeceğini ve bitmesi gerektiğini düşünen en azından benim bildiğim dört vekil ve bir genel başkan var.

Perşembe sabahından başlayıp cumartesi sabahına kadar şekillenen süreç böyleydi.

Özersay daha net konuşabilir istese

Bakın bir şey daha koyalım ortaya. Perşembe gününden başlayan ve hafta sonuna kadar gelişen olaylara Özersay şöyle bir açıklama yaparak nokta koyabilir istese; “boşuna beklemeyin hükümet asla bozulmayacak, yok böyle bir şey”.

Bakınız ne kadar net ve anlaşılır bir cümle.

Hoca’yı bu açıklamayı yapmaması için tutan bir şey var mı?

Buyursun yapsın hem hükümet ortakları derin bir nefes alsın hem de UBP kendi cumhurbaşkanı adayına konsantre olsun.

Yoksa Kudret Hoca, CTP’nin hükümeti bitirmesini mi bekliyor?

Erhürman istifa eder mi?

Gelelim yazının başlığına. Evet aslında Özersay bu hükümeti ciddi anlamda bitirmek istiyor, istiyor istemesine ama bunu aman UBP-HP çatı adayı olayım ve Cumhurbaşkanı seçileyim algısıyla yaptı durumu doğmaması için bir yandan da belki CTP hükümetten çekilir diye ümitlendiğini e açık bir dille ifade etmek lazım.

Zira CTP istifa ederse haliyle doğal bir ortam doğacak ve HP, UBP ile doğal bir süreçte koalisyon kurabilecek. Unutmayın ki Özersay’ın bu konuda açıklaması da var “eğer hükümet bozulursa UBP ile görüşürüm”…

Kabineden konuştuğum bir bakan bana net olarak şunları söyledi; “evet huzursuzluk var, çünkü daha başarılı olmalıydık ve olamadık. Bu durum da ortağımız HP’yi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Bir bakarsın CTP yeter deyip kendisi hükümetten de çekilebilir. Böyle bir şey olursa da sakın şaşma” dedi.

Bu konuşma daha yeni ve ne kadar ilginçtir ki Cuma günü bir CTP’li dostum mayıs başı CTP hükümetten çekilebilir ifadesini kullandı.

Bu durumu ihtimal dışı tutmasam da en azından şimdilik değerlendirme dışı tutuyorum.

Fakat son söz olarak şunu da söylemem lazım; olur da Mali Protokol Nisan sonu da imza edilmezse ve Başbakan bu sefer de verdiği tarih konusunda sözünü yerine getirmezse O koltuk da oturmasının bir anlamı kalacak mı?

Velev ki oturmaya devam etti, hükümet bu şekilde kaç ay daha devam edecek ve kendi kendiliğinden düşmeyecek mi?

Hükümet düşerse sizce UBP-HP koalisyonun yolu açılır ve Özersay rahat bir nefes mi alır? Yoksa erken seçim olur ve UBP tek başına iktidar mı olur?

Mesele aslında bu kadar net ve kritik!Özersay’a tavsiyem dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmamasıdır.

********************

GÜNÜN SÖZÜ

Sen bana bakma ben baktığın yerde olurum

Cemal Süreya

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
1
 
4
 
0
 
5
 
2
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Nisan 2019, Salı
ismet         - mağusa
Hani ya Özersay cumartesi günü hükümetten çekileceğini açıklayacaktı? senin gibi genç bir gazeteciye çok yazık. biraz ilkeli ve ahlaklı olmalısın. Hala daha dedikodu peşinde ısmarlama köşe yazısı yazıyorsun. Yazık!!!

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Haziran 2019, Salı    Ne zaman samimi olduk ki?
24 Haziran 2019, Pazartesi    Türkiye'de kabine değişikliği gündemde...
21 Haziran 2019, Cuma    Bir çözümün maliyeti...
20 Haziran 2019, Perşembe    Maraş gerçek sahiplerinin hakları gözetilerek açılırsa ancak...
19 Haziran 2019, Çarşamba    Özersay ne konuştu... Onu söylesin!
18 Haziran 2019, Salı    Akıncı en başından uyarmıştı...
17 Haziran 2019, Pazartesi    Taçoy istifa ediyor... İbre Saner'den yana
14 Haziran 2019, Cuma    UBP 'hayır' diyecek mi?
13 Haziran 2019, Perşembe    Gerildik sonra gerildik...
12 Haziran 2019, Çarşamba    Baybars etkin olamıyor...

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ne zaman samimi olduk ki?
Gökhan ALTINER | 25 Haziran 2019, Salı
Hatırlıyorum da eskiden verilen kavgalar daha çok ideoloji üzerindenmiş gibiydi geliyor bana. Ancak gelin görün ki şimdilerde tüm kavgalar artık ekonomik ve bireysel menfaatlere dayanıyor. Türkiye Dolar ve Euro ile ya...
Türkiye'de kabine değişikliği gündemde...
Gökhan ALTINER | 24 Haziran 2019, Pazartesi
İstanbul belediye başkanlığı seçimleri akşam saat sekizi gösterdiğinde neredeyse sonuçlanmıştı. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu bu seçimi kazandı, hem de bu sefer iyi bir farkla. Açıkçası bu sonucu bekliyor muydum diye s...
Bir çözümün maliyeti...
Gökhan ALTINER | 21 Haziran 2019, Cuma
Kıbrıs sorunuyla ilgili umutsuz ve olumsuz sözler söylemek ve çözüm olmayacağına dair bir algı yaratmak son derece kolay ve sık yapılan bir olaydır. Liderler sorunu çözmekle uğraşırken çözümden sonraki fotoğrafın nası...